RTTTTENLANT). MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. met Sept. jl. in werking gekomen. Van wege het Bijk is ecnc subsidie van ƒ7000 'sjaars verleend. Te Zaandam zijn plannen gemaakt tot vestiging eener school met 4jarigen cursus, geheel voor plaatselijke behoeften ingerigt. Voor die inrigting is door de hooge regering eene subsidie van ƒ5000 'sjaars toegezegd. Door de gemeentebesturen van Hoorn en Alkmaar is verzocht om eene Rijksschool met 3jarigen cursus; eene beslissing is nog niet genomen. Eene aanvraag om subsidie voor eene school te Fnkhuizen kon nog niet in overweging worden genomen. Betreffende de werken aan den Hoek van Holland voor den Rotterdamschen waterweg naar zee verneemt men, dat deze geregeld voortgaan. Het landeinde van den zuidelijken dam is nagenoeg geheel gereed, terwijl het zeeëinde over een lengte van ongeveer 90 ellen is afgewerkt. Voor de verlenging met 200 el zeewaarts zijn reeds 7 zinkstukken gezonken. Ook de timmer- en ijzerwerken worden met kracht voortgezet. Gemiddeld zijn aan deze werken dagelijks 80 personen werkzaam. Aangaande de gevangenneming van den beruchten booswicht J. H. Weringh, bijgenaamd Krieger, die uit de gevangenis te Hoorn is ontsnapt, meldt men het volgende: „In de gemeente Oudenbdijk waren in denzelfden nacht, waarin Krieger was ontvlugt en den volgenden avond diefstallen gepleegd, en werden des avonds van den 3den, toen er weder eene poging tot diefstal was gepleegd, nasporingen gedaan door een brigadier, den veldwachter K. Visser, den gemeente-secretaris P. Hoek Spaans en den hulponderwijzer J. Daalwijk Jz., die zich naar het Westeinde der gemeente begaven. Zij kwamen aan de woning van den landbouwer P. Smak, wiens deur zij open vonden. Zij maakten Smak wakker en doorzochten zijn huis, doch vonden niets. Daarop werd een ladder tegen den hooiberg geplaatst en klommen de veldwachter en de hulpondènvijzer naar boven. Visser deed met zijn sabel een steek in het hooi, waarop men den kreet hoorde: „O God, gij vermoordt mij!" Daarop klom ook de heer Spaans naar boven en thans hoorde men schreeuwen: „Ik stik, ik stik!" De heer Spaans stond hem name lijk juist boven het hoofd. De brigadier kwam het laatst op den hooiberg en thans werd de booswicht gebonden en op een wagen naar Hoorn overgebragt. Het was de derde maal, dat hij had weten te ontsnappen. Op de gemeente-begrooting van Purmerend voor het jaar 1865 is een post van 1000 uitgetrokken, ter opluistering van het gouden feest ter herinnering aan den gedenkwaardigen slag van Waterloo in Junij a. s. Als een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid meldt men, dat M. Hoeksema, van Leegkerk, bij Groningenvan één appelboom vijftien mud appelen heeft gekregen. Dezer dagen deed zich te Leeuwarden een niet onaardig geval voor. Een aldaar in garnizoen zijnde tamboer vond het goed jl. Zaturdag de stad te verlaten, ware het niet om voor goed te deser teren, dan toch om naar eigen keuze eenigen tijd verlof te nemen. Twee uren van de stad verwijderd komt hem een snuggere klant tegen, die, een militair ziende, zijn verlangen kenbaar maakte om in dienst te gaan. „O, vriend," zegt de tamboer," „ik ben juist van de dienst ontslagen en kan u in dezen flink van dienst zijn wij hebben slechts van kleederen te verwisselen, gij gaat alzoo naar Leeuwardenvervoegt u bij de kazernewacht en gij wordt op mijne recommandatie direct in dienst aangenomen, dit doende bespaar ik u veel formaliteiten, die anders de in dienst treding noodwendig voorafgaan." Zoo gezegd, zoo gedaan. Zij verwisselen van klee deren en onze sinjeur gaat stadwaarts in een kleed, dat hem eenige jaren vroeger waarschijnlijk wel groot genoeg zou geweest zijn. Aan de kazerne gekomen vraagt hij, volgens ontvangen consigne, naar den sergeant van de wacht, doch deze na eenig praten met de zaak verlegen, roept er hoogere autoriteiten bij. Het gevolg is dat den aspirant-militair verzocht wordt de hem geschonken kleederen af te leggen. Op bevel van den kapitein wordt hem uit het magazijn een mouwvest en broek gegeven, dat mogelijk wel wat ouder, maar hem toch beter passende iswaarna hij verzocht wordt weder huis waarts te keeren, om, ingeval het voornemen in militaire dienst te j treden, "bij hem stand hield, zich dan ten minste van de noodige papieren te voorzien. Maandag avond na het appèl kwam de tamboer, onder militair geleide, in burger-tenue binnen. Donderdag jl. beviel te Ambt-Almelo van tweelingen de schoo- dochter van iemand, woonachtig in de stad Almelo, wiens vrouw, zuster en dochter reeds vroeger van tweelingen waren bevallen, terwijl bovendien de zuster der kraamvrouw ook reeds dit voorregt heeft gehad. Al deze vrouwen benevens de tweelingen zijn in leven. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau is heden morgen te Vlissingen uitgezeild. Vóór 20 jaren schreef Alexander Dumas een grooten roman als mengelwerk in een politiek dagblad. De heldin werd voorgesteld als eene horstzieke, die tot de tweede periode genaderd was zweeten, hoest, zenuwaandoeningen, beurtelings vrolijke en zwaar moedige gedachten, dichterlijke ontboezemingen, kortom al de ken- teekenen der tering werden geschetst met die gulden pen, welke de groote romanschrijver nog zoo vaardig hanteert. Op zekeren morgen, tijdens hij zijn werk ten einde bragt, werd een voornaam persoon van het hof van Lodewijk Filips, markies de bij hem aange diend. „Mijnheer!" zeide de markies, „is uw roman voltooid? - „Geheel." - En wat wordt er van de heldin bij de ontknooping? - „Niet te voorbarig, heer markies!" zeide Dumas lagchende, „of wenscht gij op Arabische manier te lezen, van achteren af?" - „Ik heb," antwoordde de bezoeker, „een ernstiger reden om mijne weet gierigheid te regtvaardigen." - „Welnu," zeide Dumas, „mijne arme lijderes sterft in het laatste feuilleton." - „Zij moet herstellen," zeide de markies. - „Maar de zamenhang vereiscbt"- „De uitkomst moet verzacht worden." - De ontkuooping zal aangrijpen"... - „Gij moet eene andere zoeken en gij zult ze wel vinden, dat baart u geen zorg." Dumas zag zijnen bezoeker met verbazing aan. „Waarom verlangt gij toch die genezing van een verdicht persoon?" vroeg hij. „Omdat," was het antwoord, „zich bij mijne eenige dochter dezelfde verschijnselen vertoonen, welke door u beschreven zijn;zij heeft dezelfde ziekte als uwe heldin, en indien uwe jonge dame sterft, zal het gestel van mijn arm kiud, dat hare lotgevallen eiken morgen in het dagblad volgt, doodelijk geschokt worden." De beroemde schrijver drukte den vader de hand. Hij veranderde het einde van zijnen roman. De lijderes werd wonderbaar genezen. Vijf jaren later ontmoette Dumas in den salon van den heer de Montalivet eene schoone dame, die er zeer welvarend uitzag; het was de ge huwde dochter van den markies. „Zij heeft reeds vier kinderen," zeide de vader, haar aan Dumas voorstellende. „En mijn werk heeft vier uitgaven beleefd," antwoordde de romanschrijver. De keizer van Frankrijk heeft, naar men zegt, het volgende reusachtige plan van den heer Barrault, architect van het nijver heidspaleis, goedgekeurd, namelijk het overdekken der Seine met een kolossalen tunnel, van de brug de la Concorde tot aan de brug de 1'Alma. Het zal echter nog de vraag zijn, of de bevoegde autori teiten dit plan uitvoerbaar zullen vinden. De bekende dichter-barbier Jasmin is te Parijs overleden. Zijn dichtwerken in Gasconjisch patois hebben hem een 20tal jaren geleden vrij wat reputatie bezorgd, zoodat hij den bijnaam „de laatste der troubadours" verwierf en zelfs door liet hof naar Parijs ontboden werd, waar Lodewijk Philips hem met open armen ont ving, hem aan zijn disch deed aanzitten en hem aan het dessert tot ridder van het Legioen van Eer benoemde. Sedert werd Jasmin van alle kanten met eerbewijzen overladen, hetgeen echter niet belet heeft, dat hij tot aan zijn laatsten levensdag getrouw is gebleven aan zijn scheermes en bekken. Met het kruis van het Legioen van Eer op de borst, schoor en kapte hij de menschen even als toen hij zijn carrière pas begon. Deze laatste bijzonderheid strekt reeds tot bewijs, dat deze dichter-barbier werkelijk een buitengewoon mensch is geweest. Zijne begrafenis heeft met buitengewone plegtig- heid plaats gehad. Dezer dagen merkten de voorbijgangers op, dat in een appar tement aan de straat, in de rue Bonaparte te Parijs, een groote vlam zigtbaar was. Toen de stadssergeanten binnen kwamen, ontdekten zij en de conciërge het volgeude: Eene tafel en eene lamp, met petroleum, lagen op den grond in stuk. De vloeistof had vlam gevat en de meubelen aangestoken. Op den grond lag de bewoner, de heer Urbain N...., geëmployeerde bij een assurantie kantoor. De borst en de geheele linkerzijde van den man waren vreeselijk verbrand. De noodige zorg werd hem bewezen, maar tot heden heeft hij nog geen woord kunnen spreken. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1263 sterf gevallen en 1896 geboorten plaats gehad. Uit Bremerhaven meldt men, dat het schroeffregat Radetzky, dat met de korvet Friedrich en de beide kanonneerbooten Seehund en Wall te Geestèmunde zou overwinteren, bevel ontvangen heeft de andere huiswaarts gekeerde Oostenrijksche oorlogschepen te volgen. In plaats van genoemd vaartuig zal het pantserfregat Kaiser Max te Geestemunde blijven. De reden dezer verandering is waarschijnlijk dat de vaart in het stormachtige jaargetijde voor pantserschepen eigen aardige bezwaren heeft. Bij het policiebureau te Leipzig meldde zich voor eenige dagen, uit eigen beweging, iemand aan, zeggende, dat hij een misdaad had gepleegd en dat zijn geweten hem geen rust liet. Hij had nl. 8 jaar geleden zijn patroon bestolen, door het achterhouden van 3 brieven, waarin eene waarde was van 406 thaler. Bij gelegenheid van het Oetoberfeest is te Munchen eene tentoonstelling van honden gehouden, waarvan de Bayer. Zeitung de volgende beschrijving geeft: „Op het terrein, waar de eerste groote tentoonstelling van honden plaats had, was elk bezoeker der feestweide terstond georienteerdeen aanhoudend geblaf, dat bij de Yondelingstraat uit eene lange houten loots opging, maakte eiken wegwijzer overtollig. Op het terrein aangekomen, zagen wij vier rijen houten stellaadjes, met stroo bedekt, waarin de naar den prijs din gende candidaten, die, naar gelang van hun ras, in 40 klassen waren verdeeld, kampeerden en, op korten afstand van elkander verwijderd, aan kettingen vastgebonden lagen. Er waren 261 exem plaren tentoongesteld van jagt-, wind-, tuin- en kettinghonden, Newfoundlanders, honden van St. Bernard, bulhonden, rattenvangers, en hoe deze den mensch het trouwst dienende dieren meer mogen heeten. De waarde was natuurlijk door de eigenaars zeer verschil lend opgegeven en bedroeg voor de Newfoundlanders van 22 tot 1000 fl., voor herdershonden van 17 tot 1000 fl., enz.; de laatst genoemde prijsopgaaf zal wel beteekenen, dat de hond niet te koop is. De voortreffelijke eigenschappen van vele honden waren beknopt aangeteekend: fijn gedresseerd, zeer leerzaam, zeer waakzaam, maakt kunsten, enz.; van een slagtershond wordt zelfs gezegd, dat men dag en nacht, zoowel te water als te land, op hem kan rekenen en hij zijn meester het leven gered heeft. Uit dankbaarheid biedt de geredde hier zijn trouwen hond voor 165 fl. te koop aan. Denamen der honden zijn in den regel in overeenstemming met hunne bijzon dere hoedanigheden, doch er was ook geen gebrek aan namen van anderen aard, waaronder een kleinen rattenvanger als Russell, twee fraaije Zwabensche dassen als Mazzini en Kossuth, enz. figureren. Bij enkele honden wordt echter de naam niet opgegeven; men zegt, dat deze alleen uit internationaal-politieke bescheidenheid werd verzwegen. Van MIDDELBURG: 17 Oct. 's morg. 5 ure 30 min. 18, 20, 21, 22 en 23 Oct. 's morg, 6 ure. Van ROTTERDAM 17, 18 en 19 Oct. 's morg. 8 ure 45 min. 21. 22 en 23 Oct. 's morg. 10 ure 15 min.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 4