NIEUWEDIEPER COURANT M «6. EN ^t go BEKENDMAKING. ZOIVIIAG 23 OCTOBElt. TWEE-EN-TWINTIGSTE filfe JAARGANG. NIEUWSTIJDINGEN. ist<;v L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 October. HELDERSCHE Deze Courant ordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie» worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder,tot\\\xre. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den L'itgever. Bij deze Courant hekoort de opgave der Weerkundige Waarne mingen van 1016 October 1864. Het GEMEENTEBESTUUR van BEN HELDER brengt ter kennis van de daarbij betrokken Ingezetenen, dat op Vrijdag den 25sten November 1864, des morgens tusschen elf en een ure, aan het Raadhuis der gemeente, eene Vergadering van Kiesgereg- tigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van drie leden der alhier gevestigde KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, te weten de Heeren D. DE LANGE, A. J. VAN KELCKHOVEN en J. E. JANZEN. De aftredenden zijn op nieuw benoembaar. De lijst der Kiezers is, van heden af, op de gewone kantooruren, ter Secretarie der gemeente, ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen, gedurende de eerstvolgende acht dagen, bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Helder, den 24 October 1864. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli de eerste buitengewone wintervergadering gehouden door het Departement Helder der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen. De werkzaamheden dezer vergadering bestonden in: 1. eene redevoering door den heer J. van Hattem over het mees terstuk van den Duitschen geleerde, Lessing, zijn treurspel Nathan de Wijze, beschouwd in het licht van den tijd, waarvoor het was bestemd, niet onbelangrijk ook voor onze dagen 2. bijdrage van den heer Joh. Dyserinck: Arme Visschers, van P. A. dq Genestet; 3. bijdrage van den heet G. E. Bron: De Vergankelijkheid, (naar het Zwabisch van Hebei), van H. J. Tollens; 4. bijdrage van den heer A. D. van BuurenEen Casino te Helder tijdens de Fransche overheersehing in 't begin dezer eeuw. Met dankbetuiging aan de sprekers van dezen avond en met aanbeveling van de volgende vergaderingen en hunne werkzaamheden in de belangstelling der aanwezigen, werd deze bijeenkomst door den Voorzitter, den heer L. V. Ledeboer Az., besloten. Volgens berigt, door zeelieden alhier aangebragt, is Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau in aanzeiling geweest met eenAmerikaansche brik, waardoor van bedoeld stoomschip de boegspriet bij den snavel, benevens een gedeelte van de schegt beneden het beeld is afgebroken; zoodat men genoodzaakt zal zijn in eene der Engelsche havens binnen te loopen, om de schade te herstellen. De plaatsing van den off. van adm. 2de kl. W. F. E. Ie Rutte op Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeus wordt ingetrokken; wordende alsnu met 1 Nov. a, s. op dien bodem geplaatst de off. van adm. 2de kl. C. C. M. Bervoets, thans non-actief. Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eervolle lang durige werkelijke dienst bij de schutterijen, toegekend o. a. aan: G. C. Zondag, Z. Holsmuller en H. Lobacb, sergeanten bij de dienstdoende schutterij te Alkmaar. Aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland is den 20 dezer bij enkele inschrijving aanbesteed, het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Ilpendam cn is gebleken minste inschrijver te zijn de heer G. M. Zeegers, te Bennebroek, voor 10,096. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat thans 50 jaren heeft bestaan, telt 121 afdeelingen met 6000 leden en 3000 begunstigers. Ten vorigen jare zijn 40,000 bijbels afgegeven. Thans reeds is met vrij groote zekerheid te profeteren, dat het volgende jaar de boomgaarden nagenoeg geene appelen of peren zullen opleveren. Over het geheel is al het gewas eene maand later dan in gewone jaren, en thans is het reeds de tijd, dat de vrucht- boomen hunne knoppen beginnen te zetten voor een volgend jaar; doch daar ze pas de vruchten kwijt zijn, zetten zich die knoppen nog niet, en wanneer spoedig het ruwe en koude winter-saizoen intreedt, kan men als zeker stellen, dat er weinig of geen bloesemknoppen zullen komen. In de vergadering van het Departement Zijpe der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Maandag den 17 dezer gehouden, werd eene zilveren medaille met vereerend getuigschrift uitgereikt aan L. van der Oord, wegens het redden van den persoon W. Harenmaker uit het ijs, op het Groot Noordhollandsch Kanaal, den 17 Januarij jl.tevens werd een medaille met vereerend getuig schrift ter hand gesteld aan 11 personen uit de gemeenten Callants- oog en Zijpe, die zich door redding van schipbreukelingen op de kust van Callantsoog bij eene schipbreuk aldaar, op 4 December 1863 hadden verdienstelijk gemaakt. Op 17 Sept. jl., is ten nadeele van Aagje Bos, wed. J. Over, te Oude-Niedorp, op laatstgenoemde plaats ontvreemd 1 portefeuille van zwart leder, waarin op het eerste blad geschreven stond: „dit boek behoort toe aan Jan Over Abz. 1862, die het vindt zal eene goede belooning hebbenen welke portefeuille, behalve eenige andere papieren, waaronder kaasbriefjes, bevatte: 1300 aan Nederl. bank- en muntbilletten, waaronder vermoedelijk 3 bankbilletten van ƒ200 en de overige van ƒ25, ƒ40 en ƒ60. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Op Zaturdag 29 dezer zal de commissie tot het examineren van varenslieden te Amsterdam eene zitting houden. Het Weekblad voor Lager, Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs deelt mede, dat te Rotterdam door particulieren eene Middelbare School is tot stand gebragt. Zeventig ingezetenen dier stad hebben met een kapitaal van 70,000 aan den Westercingel een gebouw laten oprigten, dat in alle opzigten aan de eischen des tijds voldoet en geheel voor hunne rekening zal gebruikt worden. Tot direc teur is aangesteld de heer Delfos, bijzonder onderwijzer aan eene school voor meer uitgebreid Lager Onderwijs in genoemde stad. In den avond van den 18 dezer is te Zwolle eene vrouw bevallen van vier levende welgeschapen kinderen. De moeder eu de kleinen zijn wel. Het is een arbeiders huisgezin. Men spreekt te Parijs van de oprigting van een nieuwen schouwburg, Tkéatre Bataclan. Het hotel, waarin het tooneel op de tweede verdieping zal komen, zal van onder koffijhuis, op de eerste verdieping restauratie en op de tweede schouwburg worden; de laatste zal 4000 personen kunnen bevatten. De zaal zal wor den verlicht door middel van water, waarop men electrisch licht zal laten spelen. Het orchest zal uitsluitend zijn zamengesteld uit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1