NIEUWEDIEPER COURANT M 89 DONDERDAG 5 \9VE« \m\ EN BINNENLAND. V- TWEE-EH-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 November. HELOERSCHI e< 5 ft/1/ Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert eich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advebtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI', Dijkstraat tegenover deLaan, II422aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 4 dezer vertrekt de I. landmail via TRIEST, den 7 dezer via RARSEILIE. Het aantal leerlingen der openbare scholen in deze gemeente was, met het oog op hunnen ouderdom, op 15 October jl. als volgt Gemeenteschool No. 1 (op het Koegras): van 6-9 jaar 20, van 9-12 jaar 38, boven 12 jaar 5, totaal 72 Gemeenteschool No. 2 (te Huisduinen): van 6-9 jaar 23, van 9-12 jaar 29, boven 12 jaar 11, Gemeenteschool No. 3 (in de Schoolstraat) van 6-9 jaar 241, van 9-12 jaar 222, boven 12 jaar 77, Gemeenteschool No. 4 (aan de Hoofdgracht): van 6-9 jaar 108, van 9-12 jaar 90, boven 12 jaar 29, Gemeenteschool No. 5 (in de Weststraat): van 6-9 jaar 243, van 9-12 jaar 218, boven 12 jaar 58, Gemeenteschool No. 6 (op de Visehmarkt): van 6-9 jaar 278, van 9-12 jaar 225, boven 12 jaar 44, 63 540 227 519 547 Te zamen 1968 De bijzondere scholen in deze gemeente, 5 in getal, werden op gemeld tijdstip bezocht door 206 leerlingen. Yan de avondscholen werd gebruik gemaakt door 158 leerlingen, waarvan 30, die niet tevens tot de leerlingen der dagscholen behoorden. De beroepen predikant bij de Christ. Afgesch. Geref. Gemeente alhier, ds. Wagemaker van Plaardingen, heeft voor het beroep bedankt. Jl. Zaturdag avond heeft hier een noodlottig voorval plaats gegrepen. Een matroos van de Prinses Maria is door een marinier, met een bierglas zoodanig in het aangezigt verwond, dat men aan vankelijk, bij een aanmerkelijk bloedverlies, voor zijn leven vreesde. Dr. Hellema heeft terstond heelkundige hulp toegediend en nadat de gewonde den volgenden dag naar het hospitaal is vervoerd, heeft men alle hoop verkregen, dat hij geheel herstellen zal. De dader is Zondag morgen gearresteerd. Zondag middag vertrok van hier, koers zettende naargOu&r, het Oostenrijksche oorlogsvaartuig Radetzky. Bij het verlaten der haven, werd door het muziekkorps van het Kon. Inst. v. d. Marine het Oostenrijksche volkslied gespeeld. Jl. Zondag en Maandag avond hield de heer St. Roman, in het locaal Tivoli alhier, zijne aangekondigde voorlaatste en laatste voorstellingen op het gebied der tooverkunst, mimiek, enz. Hij laat ook alhier den roem na, van een zeer geoefend kunstenaar te zijn. Jl. Maandag is te Leiden, na verdediging van stellingen, tot doctor in de verloskunde bevorderd de heer P. Bakker, doctor in de geneeskunde. Jl. Maandag avond werd door den heer J. H. Sonstral weder eene historische voordragt gehouden. De gescheidenis van keizer Julianus de afvallige en diens streven tot den herbouw van Jeru zalem en den tempel, in verband met zijn pogen om het Christendom uit te roeijen, werd in fikschc trekken afgemaald. Jl. Maandag avond werd door het gezelschap Ernst en Scherts alhier de eerste buitengewone vergadering in dit saizoen gehouden. Yrij talrijk werd deze vergadering door de leden met hunne dames bijgewoond. De werkzaamheden werden tot aller genoegen volbragt. Het schoone, doch in uitvoering vaak moeijelijke drama„De Burgvrouw van Alenqon" werd met veel juistheid ten tooneele gebragt. Zoowel de hoofdrollen, als die van minderen omvang, werden zeer verdienstelijk voorgesteld. De losse dichtstukken, die door hunne afwisseling aan de zinspreuk des gezelschaps deden den ken, droegen tot het genot van dezen avond mede niet weinig bij. Eindelijk hebben wij nog met een enkel woord te gewagen van het luchtige blijspel: „De verijdelde zamenkomst, of de gefopte oom." Als wij er van zeggenhet was een zeer goed middel om de werk zaamheden in vrolijke stemming te eindigen, dan zeggen wij nog te weinig. Men zou al zeer zwaarmoedig moeten zijn, om bij zulk kluchtig spel niet in lagchen uit te barsten. Hartelijk wenschen wij, dat het gezelschap op den ingeslagen weg moge voortgaan, ten einde voor den kring der leden menige genot rijke avond, als deze, te verschaffen. Gisteren namiddag heeft Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria, komm. luit. ter zee 1ste kl. W. K. van Gennep, onze haven verlaten,met bestemming naar de Kust van Guinea. De gouverneur van onze bezittingen aan die kust vertrekt met genoemd stoomschip naar de plaats zijner bestemming. Bij het verlaten van de haven stond het muziekkorps van het Kon. Inst. v. d. Marine op het Haven hoofd geschaard en deed tot afscheid aan de vertrekkenden de toonen der muziek weerklinken. Gisteren avond is alhier binrifengeloopen de Nederlandsche bark Billiton, kapt. M. de Voogd van der Straten; met genoemden bodem zijn 13 gepasporteerde militairen uit Oost-Indië aange komen. In het lokaal bestemd voor het houden van volks-voorjezingen op de Visehmarkt, in de Nieuwstad, zal op a. s, Vrijdag, den 4 dezer, des avonds ten half acht ure, optreden de heer D. de Lange. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, is te Sheerncss in het dok geplaatst. Men rekent dat het schip omstreeks de helft dezer maand zijne reis weder zal kunnen vervolgen. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen regeriugs- telegram, gedagteekend Jjipannas 25 September, luidt: „De Heldin aangekomen." Het schip Catharina, kapt. Bakker, van Amsterdam naar Triest, is in het Groot Noordhollandsch Kanaal in aanvaring ge weest met het schip Atalante, kapt. Looijer, van Neicca-stle naar Amsterdamhet eerste had schade aan de romp enz. bekomen en was naar Buiksloot teruggekeerd om te repareren, en het andere de boegspriet verlorenbeide schepen waren van loodsen voorzien. De polder Waard Nieuwland op Wieringen heeft den 29 Oct. bij afslag en in combinatiën opgebragt 219.025. Men twijfelt niet, of bij het komen dier landerijen in handen van onderscheidene grondbezitters zal de welvaart van het eiland Wie- ringen aanmerkelijk bevorderd worden. Zelden was te Hoorn het getal zieken, in dit jaargetijde, zoo gering als thansvroeger had men in deze maanden vele koortslijders, tegenwoordig zijn er slechts weinige. Ook in het huis van correctie en bij de militairen zijn thans weinige zieken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1