NIEÜWEDIEPEB COURANT en binnenland! M 91 UOJ\»EllUAG 10 AUVE.ll KEK 1804. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. KELDEK en NIEUWEDIEP, 9 November. K. V. hoofdonderwijzer aan de openbare school der gemeente Pettenis door het Prov. Geregtshof van Noordholland bij arrest van jl. Vrijdag veroordeeld wegens het bevorderen der onzedelijkheid van jonge meisjes beneden de 21 jaren, met wier opzigt hij was belast, tot eene korrektionnele gevangenisstraf van 5 jaren en tot betaling eener geldboete van 400. (B. Ct.) HELDERSCHE het Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, H 422aan denHelder,tot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij dit nommer der Heldersche en Nieuwedieper Courant, behoort een Bijblad, bevattende: 1. Kennisgevingen van het Gemeentebestuur; 2. het verslag der gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad 3. Maandstaat der Bevolking van deze Gemeente. Heden, Woensdag avond, werd in de Westerkerk alhier door de afdeeling Helder van het Nederlandsch Bijbelgenootschap het SOjarig bestaan van dat genootschap plegtig herdacht. De feestrede werd gehouden door den wel-eerw.heer L. V. Ledeboer Az. en afgewisseld door het gezang der gemeente en door koorgezang van de leerlingen der zangschool Euphonia, onder de leiding van den heer W. Kuijk. Naar wij vernemen, zal in deze week het gebouw, sedert omtrent 30 jaren in gebruik geweest als Gereformeerd Diaconie- Armenhuis, in de Artilleriestraat alhier, door zijne bewoners worden verlaten, om over te gaan in de voormalige pastory der Hervormde Gemeente, staande in de Langestraat op de hoek van de Heersteeg, welk gebouw daartoe door diakenen van H. H. kerkvoogden is aangekocht. Het oude armenhuis was thans, behalve dat het zeer ondoelmatig en bekrompen mogt heeten, zeer bouwvallig geworden, zoodat diakenen, terwijl zich nu eene geschikte gelegenheid tot verplaatsing voordeed, de oude lieden niet meer gedurende den aanstaan den winter in dit ongeschikte gebouw konden doen verblijven. Men mag hun maatregel dan ook eene doeltreffende verbetering achten, ten minste wanneer men in aanmerking neemt, dat de fondsen der diaconie niet toelaten een geheel nieuw en daartoe bepaaldelijk ingerigt gebouw daar te stellen. Wij twijfelen dan ook niet, of deze maatregel zal door de leden der gemeente worden goedgekeurd en die goedkeuring zal overvloedig blijken in geldelijke onder steuning tot goedmaking der noodzakelijke onkosten. De Oostenrijksche stoomkanonneerboot Wall ligt, na op 's Bijks werf alhier de noodige herstellingen ondergaan te hebben, weder in de Buitenhaven en zal morgen zijne bestemming opvolgen. Wij herinneren onze lezers aan de in dit nommer ge plaatste advertentie, waarbij de eerste tooneelvoorstelling, gedurende dit saizoen door het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Boas en Judels in het locaal Tivoli alhier te geven, op morgen, Donderdag avond, wordt aangekondigd. Aanprijzing hiervan achten wij geheel en al overbodig, omdat het genoemde gezelschap hier gedurende eene reeks van jaren bestendig die waardering genoot, waarop het bij voortduring ten volle aanspraak mag maken. Met den 16 dezer wordt de luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, thans non-actief, geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier. De zeildag van Zr. Ms. korvet Prins Maurits is bepaald op den 15den, die van Zr. Ms. korvet Pallas op den 20sten dezer. Z. M. de koning heeft het hem opgedragen beschermheer schap der te 's Gravenhage gevestigde Maatschappij tot bescherming der dieren welwillend aanvaard. Thans hebben in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zitting de volgende oud-ministers: 1. Mr. P. P. van Bosse, (Financiën); 2. Mr. M. H. Godefroy, (Justitie); 3. Mr. J. K. baron van Golt- stein, (Buitenlandsche Zaken); 4. Mr. S. baron van Heemstra, (Binnenlandsche Zaken)-, 5. Jhr. mr. P. van der Maesen de Sombreff, (Buitenlandsche Zaken); 6. Mr. P. Mijer, (Koloniën); 7. J. J. Bo- chussen, (Koloniën en Financiën); 8. Mr. G. C. J. van Beenen, (Binnenlandsche Zaken); 9. Dr. G. Simons, (Binnenlandsche Zaken); 10. Mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nijevelt, (BuitenlandscheZaken). Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Begrooting voor de Staats-spoorwegen, dienst 1865, ontleenen wij o. a. het volgende: „Eindelijk nog wordt met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij onderhandeld over een spoorweg van Haarlem naar Uitgeest, ter aansluiting van den Hollandschen Spoorweg aan den Noordhollandschen Staats-spoorweg, in verband met de exploitatie van laatstgemelden weg." Jl. Zondag had in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam het eerste volks-concert plaats. Ongeveer 8000 personen woonden dit bij. Jl. Vrijdag overleed te Haarlem in den ouderdom van 64 jaren, de wel.-ed. gestr. heer J. Lehman de Lehnsfeld, in leveD gepens. kapt. luit. ter zee. Ter najaarsmarkt te Alkmaar zijn jl. Maandag aangevoerd 3495 koeijen boven 1 jaar en 1497 beneden 1 jaar. Bij het kader der Schutterij te Alkmaar bestaat het plan om, in de maand Aug. of Sept. van het volgende jaar, eene groote schietoefening te houden. Ook zullen de eaders der andere Noord- hollandsche steden worden uitgenoodigd om gezamenlijk twee of drie dagen in het duin te Bergen te kamperen. Naar men verneemt, zijn door het ministerie van Oorlog menié-geweren en tenten hier voor beschikbaar gesteld, en mag men van de ingenomenheid waar mede de majoor die zaak ondersteunt een goed gevolg verwachten. Nu reeds worden te Berkhout, in de nabijheid van Hoorn, gelden ingezameld, om den IS Junij des volgenden jaars, den vijftigjarigen gedenkdag van den slag van Waterloo, te gedenken. Het dorp telt betrekkelijk weinig inwoners; toch heeft men reeds meer dan duizend gulden bijeengebragt, welke som zeker nog vermeerderd zal worden, vooral wanneer andere dorpen uit de buurt zich bij Berkhout aansluiten. Wij lezen het volgende betreffende den grooten tooneelspeler Bogumil Dawison, wiens optreden dezer dagen tot de kunstgenie tingen van Amstel's ingezetenen heeft mogen behoorenhij is een dier weinigen, wier kunstpersoonlijkheid met een Shakesperiaanschen tint is gekleurd. „Geboren den 1 Mei 1818 te Warschau, ontving hij daar zijne eerste vorming en opleiding, die aanvankelijk niet zeer gelukkig voor zijn aanleg mogt heeten, genoodzaakt als hij was den werk- tuigelijksten van allen arbeid te verrigten, want hij was - kopiist. Later trad hij als Poolsch tooneelspeler te Wilna en Lemberg op, om straks - in 1841 - zich geheel aan het Duitsche tooneel te wijden, waarop hij zich in zóó veel bijval mogt verblijden, dat de directeur van het Duitsch Theater te Lemberg hem in staat stelde, in Duitschland en in Parijs zijne kunstgaven verder te volmaken. In 1847 vangt zijn loopbaan te Hamburg aan, die hij vervolgens te Weenen schitterend voortzet, om voor haar in 1853 te Dresden een rustpunt te vinden, dat dra hem tot het toppunt van eer en roem voeren zal. Zijn spel moet - het werd reeds vóór jaren van hem geschreven - eene allergelukkigste vereeniging toonen der ver schillende - Slavische, Israëlitische en Fransche - invloeden, die aan zijn kunstgroei eene beslissende rigting gaven, Hij moet verder de waarheid der realiteit weten te paren aan de hoogste idealiteit der kunst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1