IETS OVER GEZONDHEIDSLEER. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, vrienden echter riedden hem, om te gaan speculeren. Hij gaf aan hunne dwaze inblazingen gehoor. In den beginne gelukte dit hem bijzonder en wel zóó, dat zijne vrienden hunne fondsen aan hem toevertrouwden, om er ook mede te speculeren. Hij werd op het laatst zoo vermetel, dut hij een gouden of ijzeren ketting wilde wagen. Het viel hem tegen en hij werd daarbij van de beurs geweerd, daar hij niet kon bijpassen. Hij liquideerde toen, zoo zegt de Opinion Nationale, alles wat hem overbleef, zijnde meubels er onder begrepen, en hij noodigde zijne schuldeischers uit om op een zekeren dag, ten 7 ure 's morgens precies, bij hem te komen, ten einde hunne zaak te regelen. Zijne vrienden kwamen op het bepaalde uur. Zij zagen den sleutel in de deur steken en een papier, waarop stond „Komt maar binnen, zonder te schellen 1" Binnen komende zagen zij den heer Vhangende aan een spijker, die in den muur bevestigd was. Voorts vonden zij een brief, waarin de aanleiding tot zijne noodlottige daad was vermeld en op den schoor steenmantel kleine pakjes, waarvan ieder den naam bevatte van een zijner schuldeischers met eene som, evenredig aan hetgeen zij te vorderen hadden. Nog altijd is monsieur Lambert niet gevonden. Een belang stellend reiziger op den sneltrein van Parijs naar Marseille is dit ten zijnen koste gewaar geworden. Toen de trein eenige oogen- blikken te Maqon ophield, stak hij het hoofd door het portier, en vroeg aan den stationschef aldaar„He, mijnheer, hebt gij Lambert ook gezien?" „Jawel" antwoordde deze terstond heel kalm.„ Wees dan zoo goed en toon hem mij eens." hernam de reiziger. „Dat is eene kleine moeite." zeide de chef, en noodigde hem uit, hem te willen volgen. De mede-reizigers zagen den chef voor een onnoozel mensch aan, die beet genomen werd; maar deze bragt den grappen maker in eene wachtkamer, sloot de deur af, ging heen en liet den trein vertrekken. Of de reiziger al schreeuwde en razend was, het baatte hem niets. Na verloop van een minuut of vijf kwam de stationschef terug, deed de deur open en zeide: „Mijnheer Lambert was niet op dezen trein, maar hij komt met den eerstvolgenden." Onze reiziger zal zich voortaan wel wachten te vragen„Waar is Lambert Terwijl keizer Napoleon zich onlangs te Lyon bevond, werd niet weinig opschutting veroorzaakt door het zien van een man, die met een revolver in de hand den keizer naderde. Het was echter een persoon, die den keizer een model wilde aanbieden van een door hem uitgevonden revolver met 50 schoten. Eene waschvrouw, S. Yasseur, ongeveer 60 jaar oud, wonende te Wagemmes, heeft op no. 132,929 het lot van 100,000 fr. gewonnen als hoogsten prijs in de loterij van het credit foncier. Zij kwam er toevallig achter en zeide dadelijk aan den gever, die ze haar uitbe- j taalde, dat dat geld haar goed te stade kwam, daar zij eene zieke zuster had, eene weduwe met elf kinderen, waarvoor zij met moeite meer zorgen kon. De German Society in Engeland heeft thans bij adres aan den minister uitstel gevraagd van uitvoering der doodstraf op Müller zij heeft een aantal bijzonderheden medegedeeld, die het volgens haar waarschijnlijk maken, dat men een onschuldige zal straffen. Thans is bij den verdediger van Müller een brief ontvangen van een Ier, die zich niet noemt, maar zegt, dat hij met een vriend den moord gepleegd heeft; zij waren zonder kaartjes in den trein gaan zitten, hadden in den slaap den heer Briggs zijn horologe en ketting ontnomen; deze wakker geworden, had den Ier een klap met zijn stok op 't hoofd gegeven, waarop beiden den heer Briggs uit het raam hadden geworpen. Door dit en dergelijke stukken wordt de twijfel meer algemeen of Müller wel de moordenaar is. Donderdag jl. is te Londen de 23ste verjaardag gevierd van den prins van Wallis. Den 9 dezer is te Liverpool in het telegraaf-bureau eene vreesselijke gas-ontploffing ontstaan, ten gevolge waarvan het gansche gebouw vernield werd. Eenige personen zijn tevens ligt gewond. De berigten uit Bombay van 10 Oct. behelzen bijzonderheden betreffende den orkaan die den 4 Oct. de stad Calcutta en hare omstreken zoo zwaar heeft geteisterd. De storm heeft ruim vier uren aangehouden, een aantal schepen, minstens honderd zeventig, op het drooge gezet of doen verongelukken, onberekenbaar groote schade aan woningen, wegen, kanalen, enz. toegebragt, en vele menschen om het leven doen komen. Het aantal menschen, welke bij of ten gevolge van die ramp het leven hebben verloren, was te Calcutta nog niet juist bekend, daar de telegraaflijnen en andere communatiën met de omstreken geheel of gedeeltelijk gestremd waven, en zou denkelijk nooit met volle juistheid kunnen worden uitgemaakt. Sedert 1832 had men te Calcutta geenen zoo hevigen en zoo noodlottigen storm gehad. Een bij de Londensche Times ontvangen brief uit Calcutta van 10 Oct. zegt: „De Inlanders waren door het ontzettende tooneel, hetwelk de stad en de rivier gedurende den storm opleverde, als verlamd en verbijsterd; zij staken geene hand uit om iets te redden. Nu nog, vijf dagen na de ramp, zitten zij weenende als kinderen; want er is hun over mijlen afstands geene enkele woning overge bleven; en het verlies van menschenlevens onder hen is ontzet tend groot." Officiéél is bekend gemaakt, dat de Noord-Amerikaansche schuld in October jl. bedroeg 2017 millioen dollars. „De spijs geeft ous het bloed, en is het voedsel kwaad, ,,'t Is zeker dat het lijf in haast te gronde gaat." Cats. (Vervolg van N°. 89.^ Maar laat ons tot de voeding terugkeeren. Wij zien, dat het soort van voedsel uit een valsch, roofzuchtig, vleeschëtend dier, de kat, een huisgenoot der menschen gemaakt heeft. Waarom zouden wij ons dan verwonderen, dat vurige en stille, krachtige en zwakke, moedige en lafhartige, deukende en vadsige karakters door het voedsel ontstaan, dat zij tot zich nemen. Eten en drinken moge in het oog van den wijsgeer of van den spiritualist nog zoo onbeduidend zijn; die groote heeren der schepping, zijn ook afhankelijk van hunne maag, van hunne voeding. Een overdreven idealismus, of eene ziekelijke opvatting van het Christendom, wil, dat de menschen zich meer bekommeren zullen om hun ziel dan om hun ligchaam. Ten onregte wil men den geest onafhankelijk van de stof maken. In werkelijkheid bestaat er geen van het ligchaam onafhankelijke geest. Alleen gezonde en krachtige menschen kunnen helder van geest en zedelijk goed zijn en deze beide eigenschappen, gezondheid en kracht, zijn onbestaanbaar zonder voeding. Daarom is de volksvoeding van zulk een groot belang: een enkele oogst b. v. door de weergesteldheid van een enkel jaargetijde kan veroorzaken óf dat wij gezond blijven, óf duizenden sterven, óf dat rust en tevredenheid óf oproer en vertwijfeling heerschen. Hij die van den invloed van de volksvoeding overtuigd is, zal gemakkelijker in vele toestanden oorzaak en gevolg onderscheiden. Daardoor zal men dikwijls tot beter inzigt komen van hetgeen om ons geschiedt, of vroeger geschied is of later geschieden zal, dan door de dikwijls zoo vlugtige mededeelingen der dagbladen. De rondzwervende wilde, nog tevreden met de voeding en leef wijze van wilde dieren, zal gemakkelijker aan zijn behoefte kunnen voldoen dan wij, in digtbevolkte landen of steden, maar ook alleen omdat hij nagenoeg op dezelfde ontwikkelingstrap staat als het dier Voor de ruwe, van de jagt levende, volken waren zeer uitge strekte landstreken eene behoefte. Daarom moesten zij steeds rond zwerven, totdat zij zich eindelijk op veeteelt en akkerbouw gingen toeleggen, om in hunne dringende behoeften te voorzien. Zoo werd het jagersvolk langzamerhand een herdersvolk, om als land bouwend volk te eindigen. De behoefte van zamenleving speelde hierin echter ook eene groote rol. Dit te zamen leven bragt weder nieuwe bezwaren te weeg, men begon gebrek te gevoelen aan handen, om de akkers te bebouwen en zoo ontstond langzamerhand de slavernij. Toen men zag, dal de landen geen voedsel genoeg voor hunne bewoners konden opbrengen, door het aanwezig zijn van bosschen en uitgestrekte moerassen, en de vreeselijkste ziekten heerschten, als gevolgen van gebrekkige voeding door overbevolking, verdwenen ook die bosschen en moerassen en werden zij in vruchtbare velden veranderd. Wij zien overal, bij alle volken, gezondheid en langere levensduur gelijken tred houden, met de rijkdom van voedingsmiddelen. Dit strekt zich zoo ver uit, dat men het aantal misdaden en der onechte geboorten regelmatig met den prijs der levensmiddelen ziet rijzen of dalen. De openbare gezondheid is zooveel beter en de levensduur zooveel langer, hoe grooter de voorraad van levensmiddelen is, vooral van de voornaamsten, van het brood en van het vleesch. Dan worden er meer kinderen geboren, of zij blijven beter in het leven. Bij ontoereikende voeding worden vele ziek en sterven en herstellen zoo het evenwigt. Alles dus, wat de openbare voeding kan bevorderen, bevordert ook de openbare gezondheid en verlengt den levensduur- Een enkele nieuwe tak van nijverheid, een nieuw middel van verkeer, het opheffen van eene drukkende belasting zal aan meer menschen weer gezondheid en een langer leven geven. Volken, welke in door de natuur slecht bedeelde landstreken wonen, moeten de voortbrengst van hunne nijverheid in ruil geven voor levensmiddelen, aan die volkeren, welke door de natuur rijker bedeeld zijn. MA RKT BERIGTEN. SCHAGEN, 10 November. Aangevoerd4 Paarden, f 30 a 70. 6 Stieren f 30 a 80. 156 Magere gelde Koeijen f 30 a 100. 114 Vette dito f 140 a 200. 44 Hokkelingen f20 a f 45. 35 Vaarzen f 25 a 60. 23 Gras-Kalveren f 8 a 20. 10 Nuchtere nito f 4 a 10. 359 Magere Schapen f 10 a 22. 340 Vette dito f 22 a 30. 14 Magere Varkens f 12 a 16. 3 Zeugen f12 a 20. 114 Biggen f2,50 a 5. Konijnen 10 a 75 c. Kippen f 0,40 a 1,25. Eenden 30 a 60 c. Duiven 10 a 15 c. Ganzen f 2,50. Zwanen f 6,75. Boter f 1,34 per N. p. Kaas 20 a 25 c. per N. p. Kip-Eijeren f 3,50 a 3,75. Eeud-Eijercn weinig aangevoerd. SCHIEDAM, 10 November. Jenever f 11,— a 11,50 per vat contant bij partij. Moutwijn f 7.75. LONDEN, 10 November. Heden waren ter VuE-markt aangevoerd: 1150 Rundesen, 3850 Schapen, 345 Kalveren en 140 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 8 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. en van Varkens 4 6h. 10 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. 6 d.. Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 10 d. Van MIDDELBURG: 14 Nov. 's morg. 11 ure. 15 Nov. 's morg. 5 ure 30 min. 17.. 18 en 19 Nov. 's morg. 6 ure. 20 Nov. 's morg. 6 ure 30 min. Van ROTTERDAM: 14, 15 en 16 Nov. 's morg. 7 ure. IS, 19 cn 20 Nov. 's morg. 8 ure 45 min. van 4 tot 11 November 1864. ONDERTROUWD: J. Fritz, timmerman, 23 jaren, wonende alhier cn voor minder dan zes maanden gedomicilieerd te Vlissingen en J. G. Luff, 23 jaren. P. Hoogmoed, werkman, 27 jaren en A. Groet, 27 jaren. W. J. Ostenbrng, slagter, 24 jaren en D. Dekker, 23 jaren. GEHUWD: J. van Rigteren en H. Bakker. J. F. Smit en J. J. Hoeksel, J. Dunweg en G. Kwak. BEVALLENJ. van der Pauw, geb. Jansen, (Z.). M. C. Fiorani, geb. Smit, (Z.). E. Kloots, geb. de Bruin, (D.). D. de Groot, geb. Doezic, (D.). A. Eibers, geb. Teerink, (D.). T. Bakker, geb. Wagemaker, (Z.). M. Leijer, geb. Unrbanus, (Z.). W. Reijers, geb. Sant, (D.). OVERLEDEN: C. Willemse, (2 maanden). J. Rozcveld, (75 jaren). P. Dol, (3 jaren). C. J. Brussee, (ruim 5 maanden). M. Zoetelief, (ruim 18 maanden). C. A. de Groot, (bijna 4 maanden). K. de Vries, (66 jaren). T. L. Zwart, (14 maanden). J. A. van de Poll, (ruim 5 maanden), j. Burgers, (81 jaren).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3