NIEDWEDIEPEB COURANT en binnenland! M M. zo\i>\(i 20 \ovi:MKi:it. 1804. TWEE-EN-TWINTIGSTE voA&'lÖ£IT hef n JAARGANG. ftX HELDER en NIEUWEDIEP, 19 November. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post.. 1.50. Enkele nominers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advehtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan den Hel der,ioi11 ure. De prijs van 1 (ot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 81 dezer vertrekt de O. I. Izandinail via TRIEST, den 83 dezer via MARSEILIE. Op Vrijdag, den 25 dezer, zal alhier eene verkiezing plaats hebben van leden voor de Kamer van Koophandel. De aftredende leden zijn de heeren D. DE LANGE, A. J. VAN KELCKHOVEN en J. E. JANZiïN, die weder herkiesbaar zijn. De eerstvolgende volksvoorlezing in het gebouw op de Visch- markt, in de Nieuwstad, is thans bepaald op Vrijdag den 25 dezer, des avonds ten half acht ure, te houden door den heer L. V. Ledeboer Az. Verscheidene jaren achtereen hield de heer J. Kinner, gods dienstonderwijzer alhier, aanvankelijk in een keet, later in het tegenwoordig gebouw voor godsdienstige en zedelijke ontwikkeling, gedurende de wintermaanden zijne Dingsdag-avond voorlezingen. Zijn pogen, om aan zijne hoorders eenmaal 's weeks een genoegelijk doorgebragten en nuttig besteden avond te verschaffen, bleek bij voortduring op prijs te worden gesteld. Immers worden die voor dragten steeds door veel belangstellende hoorders bezocht. Nu wij uitgenoodigd worden om aan te kondigen, dat de eerste bijeen komst in dezen winter zal plaats hebben op a. s. Dingsdag den 22 dezer, des avonds ten 7 ure, voegen wij bij die vermelding den wensch, dat een druk bezoek den heer Kinner bij voortduring moge toonen, dat zijne moeite op hoogen prijs wordt geschat. - Iedere betooning van hulde aan onze zeehelden, die voor de eer en 't belang des vaderlands het leven veil hebben, verdient voorzeker openlijke vermelding. Het worde dan niet onbescheiden geacht, wanneer wij het volgende mededeelen. Ter gelegenheid van het eerste Casino, in dit saizoen, in het lokaal Tivoli alhier gehouden, prijkte ter regter zijde van den ingang in de zaal een sierlijke trophée. Een Ilollandsche leeuw met uit getogen rijkszwaard, een schild, waarop in vurige letteren „Simo- noseki" prijkte, omgeven door de namen der Nederl. oorlogschepen Metalen Kruis, Djamli, Medusa en Amsterdam, de vlaggen der verbondene natiën in den strijd tegen den prins van Negatode Engelsche, Erausche en Nederlandsche vlaggen, verbonden door den driekleurigen wimpel, eindelijk aan weerszijden guirlandes van groen en bloemen, ziedaar de zamenstelling van de trophée, bij de tegenwoordigheid van onderscheidene officieren der land- en zeemagt, voorzeker een gepast huldeblijk aan onze zeehelden en hunne strijd- genooten. Den aanwezigen werd hierdoor eene aangename verrassing bereid en bet kwam ons voor openlijke vermelding ten volle waardig te zijn. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier de tweede buitengewone wintervergadering plaats van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De heer D. Dekker trad als spreker op en leverde eene Texelsche vertelling, onder het opschrift „Trien oppe Kiek." Vervolgens werd door den heer D. Zur Mühlen het spreekgestoelte beklommen tot het leveren eener bijdrage, „De overspelige vrouw," van H. Tollens Cz.dit stuk door hem bestemd voor de jongste vergadering der Rederijkerskamer, maar die hij door ongesteldheid niet kon bijwonen, werd thans, voorgedragen. Eindelijk leverde de heer A. Oosten eene bijdrage in de voordragt van het dichtstuk van Jan van Beers, getiteld„Bij de wiege van een kind des armen!' De voorzitter, de heer L. V. Ledeboer Az., bragt dank aan de sprekers van dezen avond, voor den nutten leerrijken inhoud van verhaal en dicht en sloot de vergadering, met den wenseh, dat het gesprokene mogt vruchten dragen in het leven. Gisteren morgen kwam alhier binnen het Nederl. koopvaardij schip Rotterdam, komende uit Oost-lndië. Aan boord van dit vaartuig bevonden zich 108 koloniale militairen en 4 marine matrozen, die in het vaderland hun ontslag uit de militaire dienst verkrijgen. Bij het uitzeilen van dit schip werd in der tijd, door stormweder, den loods, die dit vaartuig zou uitbrengen, de gele genheid benomen om bet schip te verlaten, zoodat hij genoodzaakt werd de reis naar Indië mede te maken. Zr. Ms. stoomschoener Frans Naerebout is in den avond van 16 dezer van Vlissingen naar SJieerness vertrokken, tot bet over brengen van proviand, bestemd voor Zr. Ms. fregat Hertog Adolf van Nassau. Z. M. heeft den off. van gez, 2de kl. bij de zeemagt, jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 25 dezer maand, eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft aan Z. E. den minister van Marine, den heer ridder Huijssen van Kattendijke, geschonken het grootkruis der orde van de IJzeren Kroon. Donderdag 1 Dec. zal, aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland, worden aanbesteed: het onderhoud van den grindweg tusschen de brug over de Hoornsche vaart aan den Huigendijk en die te Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der 2de klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende de jaren 1865, 1866 en 1867. De Provinciale Staten van Noordholland hebben besloten voor den aanleg van den Noordhollandsch - Frieschen spoorweg een subsidie te verleenen van 250,000, zullende die subsidie in eens worden uitbetaald, zoodra de weg zal zijn voltooid en in exploitatie gebragt. Te Enkhuizen en omstreken is thans door particulieren voor ƒ100,000 ingeteekend iu de leening van den Noordhollandsch- Frieschen spoorweg. Particulieren te Sneek hebben bereids voor ƒ180.000 en de ge meente voor 250,000 ingeschreven ter gunste van gemelden spoorweg. Te Ylst is tot hetzelfde doel reeds 20,000 bijeengebragt. Jl. Woensdag avond kwam de stoomboot te Hoorn ruim 1^ uur over den tijd aan. Zij werd tusschen het IJ en Marken over- stoomd door de Lemsterboot, die in den mist verzuimde de klok te laten luiden; daardoor kreeg de Hoornsche boot een lek voorin. Gelukkig was er veel volk op, waaronder een troep soldaten, die aldaar in garnizoen kwamen, welke allen, door zich met de passa giers naar achteren te plaatsen, het lek boven water konden houden, en zoo, in groote benaauwdheid om 8 ure behouden te Hoorn aan kwamen, bekomen. Jl. Woensdag avond was Amsterdam iu zulk eene dikke mist gehuld, als nog zelden waargenomen is. Yooral tusschen acht en half negen ure was dit zoo erg, dat men zich niet zonder groot gevaar op de straat kon begeven. Op de grachten en pleinen kon men geen drie schreden van zich afzien en men was genoodzaakt zich zoo digt mogelijk langs de huizen te houden, wilde men het spoor niet bijster worden. Er werden hier en daar rijtuigen door mannen met brandende lantaarns geëscorteerd en er waren zelfs menschen, die met brandende kaarsen in de hand zeer voorzigtig voortstapten om hunne woning te bereiken. De policie was spoedig in de weer om de noodige voorzorgen voor ongelukken te nemen, zoodat men dan ook een aantal buizen op de verschillende grachteir tot laat in den avond verlicht vond. Het is waarschijnlijk hierftan De Lemsterboot heeft aan de verschansing groote schade

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1