NIEDWEDIEPEB COURANT EN HERBESTEDINC. BINNENLAND. J\o 97. DONDERDAG 1 DECEMBER 1ÖGA TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 November. HEL1ERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denHelder,tot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der rnimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Donderdag den loden December 1864, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordhollandte Haarlem, worden overgegaan tot de herbesteding bij inschrijving en opbod, namens Kerkvoogden der Hervormde Gemeente van Sint Paneras, van Het afbreken der bestaande, en het bouwen eener nieuwe Pastorij, met eenige bijkomende werken in de Hervormde Gemeente te Sint Pancras. Ingevolge de algemeene regelen zullen de gegadigden, bij de herbesteding moeten tegenwoordig zijn. H. M. de koningin-moeder heeft aan de dames bestuurderessen van Moederljke weldadigheid, alhier, de gewone jaarlijksche|gift doen toekomen van 100, die met innige dankbaarheid is ontvangen. Op Vrijdag den 2 December a. s., des avonds ten half acht ure, zal door den heer D. Dekker eene lezing gehouden worden in het lokaal voor volksvoorlezingenop de Yischmarktin de Nieuwstad. Bij het examen, door de commissie, belast met het examineren van varenslieden, jl. Zaturdag 26 dezer te Amsterdam gehouden, hebben de heeren B. Weber en W. Bakker Lz., leerlingen aan de Zeevaartkundige School van den heer A. J. Leijer alhier, een diploma als opperstuurman verkregen. Men deelt ons het volgende mede: De winkelier J. H. verkocht voor eenige dagen eenige zijner waren aan een jong matroos, een kleurling, behoorende tot de equi page van een Amerikaansch schip, in onze haven liggende. De jongen betaalde het gekochte met papierengeld en kreeg eenige geldstukken van den winkelier terug. Toen II. een poos later den vloer van zijn winkel aanveegde, zag hij tusschen het vuil een ineengevouwen papier, dat bij onderzoek bleek papierengeld te zijn, ter waarde van ongeveer 120. II. begreep aanstonds, dat dit door den jongen moest verloren zijn en hij vergenoegde zich niet met die papieren te bewaren, tot dat zich de eigenaar bij hem kwam aanmelden, neen, hij spoedde zich op straat, om te beproeven het verlorene dadelijk aan den eigenaar terug te geven. Aanvankelijk in zijn pogen teleurgesteld, was hij na een geruimen tijd zoekens zoo gelukkig om'den jongen in een anderen winkel aan te treffen. Op de vraag van H. aan den jongen, of hij ook iets verloren had, zag hij zijn geld na en barstte in luid geklag, uit. Terstond werd hem echter het verlorene ter hand gesteld door den eerlijken vinder, die eene regt hartelijke dankbetuiging ontving. Den volgenden morgen werd de winkelier aan boord van het schip, waarop den jongen zich bevond, ontboden en door den gezagvoerder, de stuur lieden en de equipage met dankbetuigingen als overladen. Erken telijk voor zijne eerlijke handelwijze, werd hem eene goede bestelling gedaan, die bij het bekend worden van liet. gehem de bij de equipa- giën van andere schepen, weldra door meerdere bestellingen werd gevolgd. Gaarne maken wij van dit voorval en zijne aangename gevolgen melding, omdat een en ander zoowel openlijke hulde verdient, als, by bekendheid van het gebeurde, voorzeker tot navolging aanspoort. Naar men verneemt, worden alhier eerstdaags twee Japannezen verwacht, ten einde aan 's Bijks Marine Hospitaal tot geneesheeren te worden opgeleid. Door de commissie uit het Prov. geregtshof in Noordholland, belast met het afnemen der examina aan aspiranten tot het notaris ambt, is o. a. geëxamineerd en goedgekeurd de heer mr. L. F. Schoon. Blijkens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt van den luit. ter zee iste klasse W. F. L. de Vriese, commanderende Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoorn, was die bodem op den 24 Oct. jl. zeilende in den Noord-Atlantiscben Oceaan op 7 gr. Noorder-breedte en 23 gr. Wester-lengte. Aan boord was alles wel. Aan boord van Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, liggende ter reede van Padang, is gesprongen een 30ponder afkomstig uit Luik. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, kapt. ter zee J. J. Wichers, is den 2 Oct. ter reede Padang aangekomen en heeft den 5 dier maand de stationsdienst ter Westkust van Sumatra overgenomen van het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman. Zr. Ms. transportschip de Heldin, kapt-luit. ter zee P. W. Stort, is den 22 Sept. uit Nederland ter reede Batavia aangekomen, den 12 Oct. te Soerabaija gearriveerd, om na de lossing aldaar van de machines voor de Merapi, bij de vlag terug te keeren en te Onrust voor de terugreis naar Nederland te worden gereed gemaakt. Z. M. heeft de ingenieur 2de kl. van de Marine S. Meihuizen, thans gedetacheerd in Indië, op verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, met den laatsteu dezer maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebrast, ten einde te kunnen overgaan bij het vak van scheepsbouw in Ned.-Indie. Z. M. heeft den adj.-adm. J. F. J. van Son, op zijn verzoek, met den laatsteu dezer maand, eervol uit de zeedienst ontslagen. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Amsterdam, ds. J. Bomenij, predikant te Leeuwardenbij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeente te Broek op Langendijk, ds. J. Juch, predikant te Landsmeer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zittingen van jl. Maandag en Dingsdag, de beraadslagingen over de Staats - begrooting voor 1865 voortgezet. Nadat de algemeene beschou wingen waren ten einde gebragt, is Hoofdstuk I, met algemeene stemmen, aangenomen, gelijk mede Hoofdstuk II (hooge collegiën van Staat). Over buitenlandsche zaken is door onderscheidene leden het woord gevoerd, ter bespreking van verschillende quaestiën. De heer Bochussen heeft inmiddels vergunning erlangd om, op een nader te bepalen dag, vragen te rigten tot Z. Exc. den minister van Koloniën, over een vonnis, waarbij een Javaan in hooger beroep is vrijgesproken van het feit van het omhakken van een groot aantal koffijboomen. In de bijeenkomst van jl. Dingsdag is de begrooting voor de dienst van het Departement van Buitenlandsche Zaken in 1865 met 53 tegen 13 stemmen aangenomen. De beraadslaging over de begrootiugen voor de Eerediensten is begonnen en zal beden (Woensdag) worden voortgezet. Eenige voorname handelshuizen te Amsterdam een openlijk blijk van hulde wenschende te geven aan de hh. Heshuvsen, Jitta en van der Honert, directeuren van de AmsterdamscheKanaalmaaU' schappij, aan wier ijverige eti rustclooze pogingen in het belaca-^ der groote en goede zaak de hoofdstad zooveel te danken heefiN* hebben hun jl dingsdag eene serenade gebragt. vy

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1