Maandag jl. deed in een winkel aan den Kauaulweg alhier een zoon van brave ouders eene zeer ernstige poging tot zelfmoord. Na eene kleine woordenwisseling haalde hij een pistool te voor schijn. zoo als later bleek geladen met 2 kogels, plaatste dit tegen het voorhoofd en schoot het af, met het noodlottig gevolg, dat het voorhoofd in verschillende rigtingeu verwond werd. Met deerlijk verminkt en bebloed gelaat liep1 hijzinneloos langs den Kanaalweg, toen hem zeer toevallig de geneesheeren Sachse en Kros te gemoet liepen. Deze hielden hem aan en bragten hem in de meest nabijzijnde woning, waar hem terstond door die heereu de hoog noodzakelijk geworden hulp verleend werd. Zonder deze bijna oogenblikkelijk aaugebragte hulp was zijn leven, door het zeer aanmerkelijke bloedverlies, in het grootste gevaar geweest. Wij verheugen ons, dat, naar men ons verzekert, de wonden, hoe ernstig ook, niet doodelijk zijn en dat het leven gespaard bleef van een oppassend jongeling, die in een vlaag van opge wondenheid zich te buiten ging. Teleurgestelde liefde schijnt aanleiding tot dezen ongelukkigen stap gegeven te hebben. De schelvischvangst levert voor onze visschers voortdurend bevredigende uitkomsten op; in de gepasseerde week maakten zij den buitengewoon hoogen prijs van 29 voorde lOOstuks. Kabeljaauw wordt nog weinig gevangen. De machinist 1ste kl. bij de Nederl. Marine J. P. A. Graat heeft, aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus alhier, een voldoend examen afgelegd voor machinist 1ste kl. in het vaste corps. Door den minister van Financiën is met den 15 dezer benoemd tot visiteur der In- en Uitgaande regten alhier, de heer J. H. Marcus, thans visiteur te Ameland. Den 6 dezer werd aan het Departement van Marine, ten behoeve van de directie der Marine alhier, aanbesteed de levering van 800,000 ponden grove Maatkolen. Ingekomen 3 inschrijvings- billetten; minste inschrijver de heer C. Berghuijs alhier, voor ƒ11.22 de 100 ponden. Volgens bij het Departement van Marine ontvangen berigt van den luit. ter zee 1ste kl. W. K. van Gennep, koramanderende Zr. Ms. sehroefstoomschip Prinses Maria, is die bodem den 19 Nov. jl. te Porto Grando StVincent) aangekomen. Alles was wel aan boord. Gemelde bevelhebber had het voornemen de reis naar de Kust van Guinea met spoed voort te zetten. De publieke schuld per vierk. mijl geeft de volgende verhou ding voor elk land: Groot-Brittanje 34,922 doll., Holland 30,565 doll., België 11,108 doll., Italië 7,884 doll., Frankrijk 7,433 doll., Portugal 5,217 doll., Oostenrijk 4,981 doll., Spanje 4,044 doll., Pruissen 1,850 doll. De vrees voor den ondergang van Amerika, die in zekere landen wordt te gemoet gezien, zal spoedig verdwijnen, door het bewijs te leveren, dat onderscheidene daadzaken, die in Europa aan het publiek worden medegedeeld, op geheel verkeerde of zelfs valsche gronden berusten. De oppervlakte van de Vereenigde Staten beslaat in de Vrije Staten 847,816 vierk. mijlen, in de Slaven-Staten 888,310 vierk. mijlen en in de woeste gronden 1163,066 vierk. mijlen. Dientengevolge zou eene schuld van 2 tot 3000 millioen doll. op p. m. duizend doll. per vierk. mijl te staan komen; aldus veronderstellende dat de Vrije Staten alleen dezen last hadden te dragen, zonde zij zelfs geen 3000 doll. beloopenDaarentegen heeft Groot-Brittanje een last van 34,000 en Holland een van 30,000 doll., die op deze landen zwaar drukken. De Cornmissioner of the General Land-office, toont aan in zijne laatste opgave, dat tot 30 Sept. 1S63, de geheele hoeveelheid van land, waarover beschikt was, een bedrag van 405,371,545 acres beliep, terwijl onbeschikt op denzelfden datum overbleef 1,044,628,455 acres of 1,632,232 vierk. mijlen publieke domeinen, alles bouwgrond, zonder inbegrip van meeren, rivieren, enz. De innerlijke waarde van deze landen overtreft verre het beloop van de publieke schuld door den oorlog veroorzaakt. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tegen Maandag den 12 dezer ter vergadering aangeschreven. De zitting der Tweede Kamer van jl. Zaturdag was gewijd aan eene interpellatie van den minister van Koloniën door den heer Eochussen, over de vrijspraak van een Javaan, beschuldigd van het omhakken van 55,000 koffijboomen. Eene motie van orde, door den heer Rochussen voorgesteld, houdende afkeuring van het feit en aandrang tot voorzieningen, werd na breedvoerige discussie weder ingetrokken. De minister van Koloniën deed toezegging van het mededeelen van inlichtingen na het ontvangen der desbetreffende stukken uit Indie. In de zittingen van Maandag en Dingsdag werden de beraadsla gingen over de Staatsbegrooting, Hoofdstuk Binnenl. Zakenvoortgezet. Den 22 dezer zal aan het Prov. Gouvernement van Noord holland worden aanbesteed: het onderhoud van de "Rijks zeeweringen op het eiland Texel, gedurende de jaren 1865, 1866 en 1867. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 December: „Den 1 dezer werd de heer D. C. Loman, door Z. M. tot burgemeester dezer gemeente benoemd, in eene openbare zitting van den Eaad plegtig geïnstalleerd. Algemeen is men hier met deze benoeming zeer ingenomen. De heer Loman toch, kundig en be- schaafd man als hij is, is om zijne minzaamheid zeer geacht. De bewoners van den Burg gaven, zoo door het uitsteken van vlaggen als anderzins, hunne vreugde op den dag der installatie te kennen. Met het oog op zooveel gelooven wij, dat de benoeming van den heer Loman voor ons eiland eene weldaad mag genoemd worden en hopen, dat Z. E. Achtb. al die medewerking moge ondervinden, die bij eene zoo gewigtige doch moeijelijke betrekking volstrekt onontbeerlijk is." Bovenstaand herijt ontvingen wij jl. Zaturdag te laat om het nog in öns vorig nummer te kunnen opnemen. Eed.) Blijkens de openbaar gemaakte verslagen, werd de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam in het vorig jaar bij afwisseling door 37 a 52 kweekelingen bezocht, terwijl 27 a 35 zich op zeereizen bevonden. De zeevaartkundige school in het zeemanshuis aldaar gaf in datzelfde jaar aan 129 jongelingen gelegenheid tot het genieten van onderwijs; 60 hunner legden met goed gevolg het stuurmans examen af. Van de jongelingen, die aan het matrozen-instituut hunne opleiding ontvingen, werden er 119 op verschillende koop vaardijschepen geplaatst. De Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam heeft besloten een wedstrijd voor werklieden te houden. Aan dien wedstrijd zulleu kunnen deelnemen timmerlieden, smeden, beeld houwers of houtsnijders, draaijers, meubelmakers, schilders en stucadoors, mits knechts zijnde. Voor elk dezer vakken zal door de maatschappij een werkstuk van beperkten omvang en grootte worden uitgeschreven, dat door de medediugers zal moeten worden vervaardigd. Voor ieder vak zullen vijf commissarissen worden benoemd, die o. a. de prijzen en de premicn zullen toekennen. Voor ieder vak worden drie prijzen uitgeloofd. De eerste prijs zal bestaan uit de zilveren medaille der maatschappij en 50, de tweede prijs uit de bronzen medaille en 25 en de derde prijs uit ƒ15. De voorwerpen zullen voor 15 Mei moeten worden ingezonden en blijven het eigendom der inzenders. Door op dezen wedstrijd de aandacht onzer lezers te vestigen, wenschen wij iets bij te dragen tot het slagen dezer loffelijke poging van de bedoelde maat schappij. Volgens de Landh. Cour. zal de heer van Amersfoort eerlang de stukken openbaar maken tusschen het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en den minister gewisseld over de vestiging ,van een landbouwschool in die gemeente. De heer v. A. heeft den wensch te kennen gegeven, dat de afdeeling Haarlemmermeer der Holland- sche Maatschappij van Landbouw zich thans te dier zake tot de hooge regering wende. Woensdag 11. vervulde ds. E. Koopmans van Boekeren weder een spreekbeurt te 's Gravenhage in de departements-vergadering der Maatschappij Tot Nut van t Algemeen, en daarvan wordt het volgende medegedeeld: Verbeeld u, in plaats van over levensdoel, levenswijsheid en weet ik niet al, sprak deze over een „tuindeur en een serenade;" wat de humorist door die gekleurde glazen van dat tuindeurtje liet zien, daarvan mogt een ieder voor zich de toepassing maken. Na een bijtende satire op de versleten zamenstelling van verhan delingen, waarbij de tuindeur met gekleurde glazen de inleiding werd, verschenen er na een luimige aanroeping der Muzen, om stoffe voor de eigenlijke verhandeling, drie oorspronkelijke figuren ten tooneele de moderne Muzen, vertegenwoordigd door een post directeur, een clairvoyant en een stenograaf. Het drietal gaf den wanhopenden schrijver te kennen, dat het hem aan stof nu niet ontbreken zou, en de postdirecteur haalde het paket brieven voor den dag, dat met de postkar was aangekomen, legde dat op de maag van den clairvoyant, die reeds sliep, en de pen van den stenograaf stoof als een beurstrein over het papier, om den inhoud der brieven, die de clairvoyant voordroeg, trouw op te teekenen. De „serenade" bleek het thema, dat met verschillende variatiën in die brieven behandeld wasde serenade was de oorspronkelijke, frissche stof, die de steruiaansche spreker zoo overvloedig vond, als had hij een goudmijn in Californië ontdekt. Die serenade aan den ouden doctor van der Horst, bij gelegenheid van het feest zijner vijftigjarige geneeskundige loopbaan gebragt, werd in eiken brief - in elke variatie - al naar het karakter en de inzigten van den schrijver, besproken. Nu eens was het een echte schooljongen, dan weder een Hollandsch huismoedertje, die het aan was- en strijkdétails niet liet haperen; in Jan content zag men den type van den goedhartigen, trouwen winkelbediende, die alles in het leven van de goede zij opvatte; een andere brief was het relaas van een gewaanden zieke, terwijl bij een volgende variatie, in de laatste oogenblikken van een knaapje, tusschen een lach en een traan de ware humorist zich zoo treffend deed gelden. Voor H. Westerman, te Delft, die onlangs veroordeeld werd tot 5jarige tuchthuisstraf voor de door hem aan den wethouder van der Mandele aldaar toegebragte kwetsuren, hebben eenige notabele ingezetenen zich in de bres gesteld, door aan Z. M. den koning voor hem te verzoeken ontslag van die gevangenisstraf. Bij den Delftschen gemeenteraad is het volgende adres inge komen „Aan de Wei-Edel agtbare Eaad der stad Delft daar ons verzoek is ten vriendelijkste als kooplieden Marters en tuinders der fruitmarkt om te blijven Marten aan de Mark bij de stompe toren, daar wij niet tmders kunnen zijn als daar, want Edel Agtbare als wij komen met 100 Manden Goed dus wij zouden niet op den burgwal koomen of wij zouden wel 4 of 5 knegten moeten hebben en dat ken onze verdiensten niet af en daarbij zijn allen van onze sehuiten en kunnen niet zien wat daar of gaat, wij zijn toch liever meester over ons ijgen Goed zoo is is vrindelijk ons verzoek om hier te blijven Marten U Edele Onderdaanege Dienaren van Delft W. C. Van derl Vaart. H. Elekind. Boerman. Van der Velde. Jacob moerman, mate het hart. Jan van nufvelo. A. Sahilperoort. B. Flentermau. A. van geest. W. v. d. Velde." - Bij gelegenheid van zijn jaardag werd den kapt. der Mariniers, J. H. Stengel, te Helvoetsluis, des morgens een geschenk van zijne compagnie aangeboden, terwijl hij des avonds eene serenade ontving. Een bal in de kazerne, waarbij bier en sigaren werden uitgereikt, besloot den feestelijken dag. Het schijnt thans wel zeker te zijn, dat de voormalige pred. van Rijn in het buitenland denkt te blijven, althans zich niet weder te Zwolle met der woon zal vestigen, want hij heeft last gegeven het tijdens zijne gevangenschap voor hem aangekochte huis te verkoopen. Dit pand, waarvoor in der tijd ƒ13,500 werd betaald, is dezer dagen voor ƒ11,400 ingezet. Te Zwolle had onlangs het volgende niet onaardig voorval

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2