BUITENLAND. plaats. Twee broedcrsialiepen te zaniett in één bed. De een droomt dat hem een heks nazit, wil deze een slag geven en wegloopcn en slaat zijn rustig slapende broeder met de vuist op het linkeroog; deze geeft een gil, waarop de ander ontwaakt en nog ouder den indruk van den droom het bed uitspringt en met het oog tegen een kleederkast loopt. Bij het ontbijt verschenen de gebroeders L. ieder met een blaauw oog, en wel de een met een gekleurd linker en de ander met een dito regter oog. Men leest in het Bat. Handelsbl. „De onlusten in het Sintangsche zijn niet geheel gestild. l)e vijand heeft weder een aanvallende houding aangenomen, doch is teruggeslagen. Een expeditie op kleine schaal is ondernomen naar Tjamba (berg- districten Celebes), om de hoofden en bevolking aldaar tot erkenning van het Nederl. gezag en het betalen eener opgelegde belasting te noodzaken." Met de laatste overlandpost. heeft de gouverneur-generaal van Nederl.-Indoe den minister van Koloniën berigt, dat in den vroegen morgen van 28 Oct. jl. de kazerne der pradjoerits te Tai/aZ is over vallen, door eeu zeventigtal kwaadwilligen, die een pradjoerit vermoordden en 26 geweren roofden. Zij trachtten, doch te vergeefs, de woning van den waarnemenden regent binnen te dringen, vernielden toen het meubelair en de pendoppo, en trokken daarop naar het Zuiden terug. De resident vervolgde de onruststokers en stelde pogingen in het werk ,om hen te omsingelen, met behulp der bevolking van Kansoengan, Pang/ca en Maribaija. Bovendien was eene versterking van een zestigtal militairen bij den kommandant der 2de militaire afdeeling aangevraagd. De kwaadwilligen hebben twee Europesche opzigters vermoord en één verwond, wier namen in het berigt niet worden vermeld. De oorzaak der beweging, die overigens bij de bevolking geene ondersteuning vond, was nog onbekend. Ofschoon het in de vorige week verspreide gerucht van de zamen- werking van Oostenrijk en Pruhsen, tot opheffing van de Bonds- bezetting van Holstein later weder werd bestreden, blijkt het thans, dat men de eerste verzekering veilig had kunnen gelooven. Genoemde mogendheden hebben gezamenlijk een voorstel bij den Bondsdag ingediend van bovengemelde strekking. Men gelooft ook aan de aanneming van dit voorstel, met welke behandeling op verlangen der inzenders grooten spoed zal worden gemaakt. Bij het besluiten van den Bond tot dien maatregel, vertrekken ook uit Holstein de commissarissen, die thans met het burgerlijk bestuur zijn belast. Latere berigten deelen mede, dat het Oostenrijksch-Pruissiseh voorstel, tot ontruiming der hertogdommen door den Bondsdag, is aangenomen. Ten gevolge hiervan wordt Holsteinzoowel als Sleeswijk, ten eenenmale blootgesteld aan den Pruissischen invloed. De bevolking zal echter ook de Pruissische troepen hoe eerder hoe liever zien vertrekken. In onderscheidene steden plaatst men tal van handteekeningen onder adressen, ten gunste van de verheffing van den erfprins van Augustenburg tot hertog van Sleeswijk- Holslein. Men protesteert alzoo openlijk tegen inlijving bij het Pruissisch gebied. Sints het bijeenkomen van den Rijksraad te Weenenis de binnen- landsche en buitenlandsche staatkunde van Oostenrijk een belangrijk punt van behandeling voor de dagbladen. De regering heeft verklaard „zooveel mogelijk" de verstandhouding met Pruissen te bewaren, tegenover het koningrijk Italië, de lot hiertoe gevolgde gedragslijn te blijven volgen, en voor alsnog aan geene ontwapening te denken. Het kabinet van Weenen zou, ja, in het belang van den niet gunstigen toestand der geldmiddelen, zeer gaarne tot vermindering van het staande leger overgaan, maar wacht totdat men in andere naburige rijken daartoe den eersten stap doet. De toestand van ons werelddeel is niet zóó, dat men vooreerst verwachten kan, dat aan het voornemen tot ontwapening zal worden gevolg gegeven. Z. M. koning Leopold van Bel.gie is weder ernstig ongesteld geworden en verkeert in zeer zorgwekkende omstandigheden. De leden vau het te Anticerpen bestaande genootschap Het vrije icoord hebben het volgende adres onderteekend: „Aan Abraham Lincoln president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Mijnheer „De blijde tijding uwer herkiezing tot het presidentschap der Noord-Amerikaansche republiek, heeft de levendigste geestdrift te weeg gebragt, overal waar de solidariteit der volken beschouwd wordt, als een der eerste voorwaarden van vrijheid en algemeenen vooruitgang. In ons vaderland, het door zijne liberale instellingen zoo beroemde Belgie, als overal waar het genot der vrijheid kracht en leven schenkt aan de edele gevoelens, is deze tijding met vreugde begroet door alle openbare organen, door eiken mond, een groot volk waardig, dat, in spijt van de lastering en den nijd der vijanden van den vooruitgang, de andere natiën in grootheid en welvaart voorbijstreeft. Vooral in uw gelukkig land kan de Europeaan al de voordeelen der meest mogelijke vrijheid naar waarde schatten. Een enkele smet, die der slavernij, bezoedelde zijnen roem; maar door uwe herkiezing heeft het Amerikaansche volk zich onherroepelijk besloten getoond die smet uit te wisschen. Met den grooten Was hington heeft dit volk zijnen grond van de vreemde onderdrukking bevrijd; met den krachtig handelenden Abraham Lincoln heeft dit volk zijnen grond van de binnenlandsche dwingelandij, een gevolg van eigenbaat, verlost. Tot het groote Amerikaansche volk, welks uitverkorene gij zijt, rigten wij Vlamingen, en inzonderheid wij leden van het genootschap Het vrije woord, onze gelukwenschiugen, onze dankbetuiging. Een zoo plegtig. besluit als dat van 5 Xov. zal voor de democratie in Europa niet verloren gaan. Antwerpen, 26 Nov. 1864." Volgens geloofwaardige berigten aan een Duitsch blad, is de toestand der Frausche zeemagt als volgt: Terwijl het in 1857 vast gesteld plan tot organisatie der vloot het aantal benoodigde vaar tuigen op 380 bepaalde, zijn er nu reeds 434 sehepeu voltooid en in dienst. Sedert de vaststelling van bovenbedoeld plan zijn alle bruikbare zeilschepen in stoomschepen veranderd. Nieuw gebouwd zijn 19 groote fregatten, waaronder 7 pantserschepen, 17 gewone fregatten, 57 kleinere schepen. Nog 22 sehepeu dezer categorie zijn in aanbouw of worden uitgerust. Volgens het plan zou er eene transportvioot gebouwd worden voor 40,000 man en 12,000 paarden gebouwd zijn 79 transportschepen, terwijl er nog 10 op stapel staan. Voorts zijn er aanwezig 101 avisos en ligtere schepen en staan er nog 5 van deze categorie op stapel. Bovendien telt de marine 17 drijvende batterijen, terwijl er nog 8 in aanbouw zijn, behalve deze zullen er nog 8 gebouwd worden. Zeilschepen, geschikt voor de dienst, bezitten zij er 104. De bemanning eener vloot van 380 stoomschepen vordert 6600 matrozen, enz. en 2500 officieren; voor de dienst op de (in vredestijd gebruikt wordende) zeilschepen en in de haven zijn 2000 man noodig. De marinelijsteu toonen een eflec- tief van 99,000 man aan, waarvan 17,000 onder de 40 jaren oud, dadelijk kunnen worden opgeroepen. Het beroemde renpaard BI air Atholis dezer dagen te Londen tot den ongekend hoogen prijs van 7500 guinjes in andere handen overgegaan. De heer Jackson, te Fairfield, was de kooper. Dezer dagen overleed in Engeland zekere Thomas Williams, welke op zijn doodbed heeft bekend, dat hij de moordenaar was van de nu twee jaren geleden wreedaardig van het leven beroofde jonge vrouw, Jane Lewis genaamd, welke moord geschied was bij zeker dorp in Glamorgarshire, terwijl zij des Zondags avonds naar de kerk ging. Wel was destijds de verdenking op dezen zelfden Wil- liam gevallen, maar de jury sprak, bij gebrek aan bewijs, het niet schuldig uit. De Morning Post bevat eene opgave van de vernielingen, door den Amerikaanschen Zuider-kaper Florida aangerigt sedert 16 Jan. 1863. Het totaal genomen en verbrande schepen beloopt 30 bodems en de schade van 22 daarvan is bij de 4 millioen dollars. Van 8 schepen wordt de schade niet opgegeven. In de rivier te Glasgoio is eene overhaalboot met 24 man werkvolk omgeslagen; 16 hunner zijn verdronken. De koning der Hellenen heeft den eed op de grondwet afgelegd, de nationale vergadering is wegens de afdoening harer werkzaam heden ontbonden en te Athene heerscht eene algemeene geestdrift, Voor eenige dagen overleed in bet graafschap fVilson (Tennessee) mevr. Peggy Fitz, geboren, volgens de verklaring van haren klein zoon Thomas D. Fitz, den 12 April 1761, zoodat zij 12 April 11. den ouderdom van 103 jaren bereikt had. De echtgeuoot van mevr. Fitz streed in den Amerikaanschen onafhankelijkheids-oorlog. Beiden vertrokken later naar Tennessee, alwaar mevr. Fitz deelnam aan de verdediging van haar gezin tegen de Indianen, door kogels te helpen sieten. Den 12 April 1861 vergaderden al hare afstam melingen om haar 103den verjaardag (de heer Fitz was overleden) te vieren. Er waren toen tegenwoordig 11 kinderen, waarvan de oudste een zoon was van 80 jaren en de jongste eene dochter van van 59; verder 76 kleinkinderen, 305 achter-kleinkinderen, 71 achter-achter-kleinkinderen en 2 achter-achter-aehter-kleinkinderen, makende te zamen 465 zoodat de stammoeder vijf geslachten aan schouwde. Op het oogenblik van haren dood had het vijfde geslacht het getal van 21 kinderen bereikt. Mevr. Fitz genoot een vol maakten welstand en bezat een goed geheugen tot het laatste tijdstip van haar leven. Vervolg van de NOTA van de Schepen, welke in het oude dok zijn gedokt, sedert den herbouw, volbragt in 1861. (Zie Heldersehe en Nieuwed. Courant van 6 Maart 1864, No. 20). <D e s i In het dok Het Dok u 5 o c O p KAAM van het SCHIP. tl. 3 Jp "o gekomen, den verlaten, den m r3 <§!- D afren 18 Oorlogsfregat Holland 12Febr. 1S64. 22MaartlS64 40 19 Ooriogsschroefkorvet Zoutman 23Maart 26 tl 4 20 Oorlogsschroefschip Soembing 30 27 April tl 29 21 Oorlogsraderschip Cycloop 9 Mei tl 4Junij n 26 22 Instructievaartuig Urania 6Junij tl 8 n ii 3 23 Oorlogsschroeffregat Zeeland 25 H 27 Julij ti 33 24 Vier ijzeren deuren van de keer sluis in het Boerenverdriet 7Aug. II 7Sept. tt 32 25 Sleepstoomboot Noordzee 8Sept. II 10 ti 3 26 Oorlogsschroeffregat Admiraal van Wassenaar 14 H 22 II 9 27 Stoombaggermolen van den aannemer Seret 25 1/ 29 II 5 28 Sleepschroefboot Archimedes 5 Oct. 1/ 60ct. n 2 29 OorlogsschroefstoomschPrin ses Maria 26 tt 27 H l 30 Oostenrijksche stoomkanon- neerboot Wall 28 H SNov. n 6 31 Oorlogsschroeffregat Zeeland 5Nov. II Laatstgenoemd schip zal het dok vermoedelijk eerst in 1865 verlaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3