NIEUWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. M 10'i. ZONDAG '2iiDECËMBEtt. 1864. hit HELDER en NIEUWEDIEP, 24 December. HELDERSCHi Advertektien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 51001', Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan devHelder,toi\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimtt die zij beslaan.- Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven op zosdag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone wintervergadering gehouden door het Departement Helder der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen. Als spreker trad op de heer Joh. Dyserinckhij hield eene rede over de tong. De heer J. van Hattem leverde eene bijdrage in de voordragt van een Maleisch gedicht, in Nederlandsch proza overgezet, dat in Oosterschen gloed een romantisch tafereel teekende van de lotgevallen van de prinses Johor Mahikan, dochter van Harun al Raschid, vorst van Bagdad. Eindelijk werd door den heer A. D. van Buuren een dicht stukje voorgedragen, dat ten opschrift had: nHet nut van het Nut van 't Algemeen." Ten slotte bragt de vice-voorzitter, de heer C. J. Blok, dank aan de sprekers voor de gehouden voordragten en sloot deze verga dering, de laatste in het haast eindigend jaar. Op ons daartoe gedaan verzoek, zijn wij in staat gesteld uit de rede van den heer Dyserinck het volgend fragment, over de scherpe tongenmede te deelen: „Wat scherp is voelt ieder; een scherp mes is, - ja, wat is? - is eigenlijk eerst een mes. Toegepast op onze zintuigen: het oog, de neus, het oor, doet het woord u denken aan een sterk gezicht, een fijne reuk, een uitmuntend gehoor. Scherp van geest, d. i.: scherpzinnig te wezen mag een voorrecht genoemd worden, dat, als bij hooge uitzondering, slechts aan enkele menschen ten deel valt. Voor den rechter is een scherp, m. a. w. naauwkeurig en gestreng onderzoek, volstrekt noodig om rechtvaardig uitspraak te kunnen doen. Voor een redenaar is niets wenschelijker dan een scherp ge hoor, d. i. een gehoor hetwelk met belangstelling luistert, met kennis van zaken nadenkt en zonder aanzien des persoons oordeelt. Eu nu de toepassing van het woord scherp op de tong. Daarin ligt, voor wie ook er aan lijdende is, iets pijnlijks, om de eenvou dige reden, dat, terwijl men in het algemeen aan het woord scherp zijn oorspronkelijk gunstige beteekenis laat, men deze daaraan ont neemt, bij de gedachte aan de tong in het bijzonder. Ieder wenscht wel een scherp gezicht en een scherp gehoor te hebben, maar waarom dan ook niet een scherpe tong, d. i. zulk een tong, die juist en streng haar woorden kiest als uitdrukking van hetgeen gezien, gehoord en gedacht is? (Men veroordeelt wel het gemis er van in de zegswijze: „gij drukt u niet scherp genoeg uit?"). Waarom niet? omdat men met zulk een scherpe tong gewoonlijk de Kaarlieid zegt. Ik wenschte wel, dat in dezen alle menschen een scherpe tong hadden 1 Dan zouden onze dagelijksche gesprekken wat pikanter, onze oordeelen wat juister en onze reden wat degelijker zijn. Maar, toehoorders! ik moet rechtvaardig wezen: „scherp en scherp zijn twee." Bij de toepassing van het woord op de tong nemen velen het synoniem met stekelig, vinnig, bijtend, bitter, nijdig, hate lijk. En, daaraan denkende, zeg ik, tot nut van het algemeen, dat, even groot vriend als men moet zijn of Korden van een scherpe tong in gunstigen zin, men even geduchte vijand moet blijven van een scherpe tong in ongunstigen zin, met al die (zoo even genoemde) onbeminnelijkheden, welke gewoonlijk voortkomen uit een hart, dat niet op de rechte plaats zit." De door sneeuwstorm belemmerende communicatie herinnert ons in de laatste dagen aan soortgelijken geïsoleerden toestand van voor vier jaren, ook in de laatste dagen van December. Men brengt zich thans nog te binnen den tijd, toen Helder en Nieuwediep waren „zonder gist." Thans valt omtrent het uitblijven van postpakketten het volgende te vermelden. De straatweg tusschen Alkmaar en Haarlem was op sommige plaatsen door sneeuw versperd, zoodat de brieven niet verder konden komen dan tot Alkmaar, terwijl, bij het stremmen der vaart door het Groot Noordhollandsch kanaal, de gemeenschap met het verder gelegen gedeelte van onze provincie zoo goed als afgebroken was. Gisteren avond en heden zijn eindelijk de postpakketten van Haarlem hier aangekomen, zoodat nu weder de communicatie is geopend. De zee is voor de kust met drijfijs bezet. Naar wij vernemen, wordt de kapt.-luit. ter zee L. R. de Haes, thans kommandant van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, liggende alhier, eerlang van dat kommandement ontheven, om als equipagiemeester naar Oost-Indie te worden overgeplaatst. Veel, zeer veel zullen de mindere officieren aan boord van gemelden bodem aan hunnen kommandant verliezen; opregte humaniteit, geen zwoem van trots, kenmerken het karakter vau den door ieder beminden overste de Haes. Maar vooral zullen de zeesoldaten onherstelbaar veel verliezen. Hoezeer een ijverig voorstander van naauwgezette orde en dienstbetrachting, toonde hij het grootste geduld met de oefening der telken jare aankomende loteliugenhij behartigde hunne dienst en, zoo dikwijls het noodig was, huDne partictlliere belangen. In één woord, het was zijn streven dat de, na volbragte oefening, huiswaarts keerende militiens, zich het verblijf aan boord van de Neptunus geenszins te beklagen hadden. Met primo Mei a. s. zal o. a. de volgende garnizoens verandering plaats hebben Het 1ste bat. van het 7de reg. Infanterie vertrekt van den Helder naar Haarlem, en het 4de bat. van Haarlem naar den Helder. Van het 2de bat. van genoemd regiment vertrekt de linie-comp. van Amsterdam naar Hoorn, terwijl van het 3de bat. de linie-comp. van Hoorn naar Amsterdam wordt verplaatst. Voor eenigen tijd werd door ons melding gemaakt van de ijverige pogingen, door den heer J.L. Kikkert, notaris en wethouder op Texel, lid van de Prov. Staten van Noordholland, aangewend, om de hooge regering opmerkzaam te maken op de verbreeding der zeegaten van Texel, Vlieland en Terschelling, ten gevolge van het afnemen der duinen, vooral te Vlieland, met aandrang tot maatregelen van voorziening in den toestand dier duinen. De heer Kikkert werd in zijn pogen gesteund door onderscheidene gemeente-, dijk- en polder besturen, die het hooge belang daarvan inzagen. Thans vernemen wij, dat, tengevolge van die vereenigde beraoeijingen, de opmerk zaamheid der regering reeds op die zaak is gevestigd, zoodat in dit jaar reeds werken zijn aanbesteed, strekkende tot behoud der duinen van Vlieland, terwijl éen onderzoek naar den toestand der genoemde zeegaten wordt ingesteld, tengevolge waarvan, zoo noodig, maatregelen zullen worden genomen tot afwering van het dreigend gevaar. Jl. Woensdag is de heer mr. S. baron van Heemstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrikt 'Middelburg, op zijn buitenverblijf, onder Maartensdijk, overleden. Jl. Donderdag werd aan het Prov. Gouvernement van Noord- holland o. a. aanbesteed: het onderhoud van de Rijks-zeeweringen op Texel, van 1 Jan. 1865 tot 31 Dec. 1867minste inschrijver de heer W. Hillenius aldaar, voor ƒ6889 per jaar en: het onder houd van het gebouw der Arrondissements-Regtbauk te Hoorn, gedurende de jaren 1865, 1866 en 1867; minste inschrijver de heer M. Godvliet aldaar, voor 2228. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van jl. Woensdag is Hoofdstuk IX der Staat sbegrooting voor 1S65 (Koloniën) aangenomen, met 47 tegen 24 stemmen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1