BUITENLAND. De uitslag der stemmingen ran de Tweede Kamer over de Hoofdstukken der Staatsbegrootiug, was als volgt: Buitenlandsche Zaken aangenomen met 53 tegen 13 stemmen. R. K. Eeredienst M tt 44 tt 23 tt Hero. Eeredienst II N 45 n 22 11 Justitie n ft 51 9 18 H Binnenlandsche Zaken H tt 55 tl 19 tt Marine fr ti 48 U 18 n Financiën t n 51 9 18 ti Oorlog ti tt 41 II 25 9 Koloniën w 9 47 tt 24 tt De advocaat mr. Aug. Philips, van Amsterdam, consulent der Kanaal-maatschappij, houdt bijna dagelijks conferentiën aan het Departement van Binnenl. Zaken. De minister van Justitie heeft eene belooniug van 300 gesteld op de aanhouding van Johann Gotlieb Paul Hoffmann, ambtenaar der posterijen van Hollenbach, die zich den 27 Oct.jl. uit Stuttgart heeft verwijderd met een bedrag van meer dan 24,000 11. De uitgeloofde premie is echter niet meer te behalenHoffmau is te Havre gearresteerd in gezelschap van een kellner, die besloten had zijn lot met hem te deeleu en dan ook werkelijk, althans voorloopig, in dezelfde gevangenis als hij wordt bewaard. Het eerste „huis van zusters van liefde", dat te Amsterdam ontstond - het gesticht St. Bernard - vierde den 19 dezer het heugelijk feest van zijn 25jarig bestaan. De Tijd levert over deze instelling eu de bedoelde feestviering een opstel, waaruit o. a. blijkt, dat aan ds. Stuart in zekeren zin het ontstaan van het gesticht te danken is. Sinds de oprigting zijn er opgenomen 436 vrouwen en 84 mannen. Het getal verpleegden is thans 430. Bij de feestelijke gelegenheid van dien avond werd aan den be kwamen heelmeester E. H. op den Ende, die van den beginne tot op dezen dag, altijd met voorkomendheid en de loffelijkste welwil lendheid, èn aan de zusters èn aan de mannen en vrouwen al die diensten heeft verstrekt, die zij konden behoeven, door hen een theeservies in zilver aangeboden, waarop een toepasselijk opschrift van hunne dankbaarheid getuigt. De feestviering werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van mgr. den bisschop van Haarlem, die des morgens bij de mis assisteerde, welke door den heer proost Brinkman werd opgedragen. Na de mis werd de feestrede door den heer van den Akker, pastoor van het Bagijnhof, gehouden. De onlangs aan den heer C. Soetens verleende concessie voor drie railroute-lijnen tusschen Amsterdam en Rotterdam, is overge gaan in handen eener aanzienlijke maatschappij te Londen, zamen- gesteld uit Engelschen, Eranschen, Duitschers en Amerikanen, met een kapitaal van 1 millioen p. st. 12 millioen), welke maat schappij zich tevens ook, bij eventuele verleening der concessie, zal belasten met de door den heer Soetens gevraagde railroute-lijnen Katwijk-Leiden- Woer den, Scheveningen-s Hage-Delft- Gouda en Haar- lem-Lisse-Hillegom-Leiden. Jl. Dingsdag gebeurde te Enk/ruizen een treffend ongeluk. Terwijl zekere wed. P. zich voor eenige oogenblikken uit hare woning had verwijderd, waar zij een dochtertje van ongeveer 12 jaren, ongesteld zijnde, bij het vuur zittende achter liet, raakten de kleederen van dit kind in brand, hetgeen tengevolge had, dat zij verscheidene hevige brandwonden ontving en, niettegenstaande alle mogelijke eu direct aangewende hulp, na een hevig lijden, in den avond overleed. Te Utrecht is door baldadigheid eene brievenbus in brand geraakt en zijn daardoor eenige brieven verbrand. Een persoon, te Tilburg woonachtig, verzekert, dat deAmeri- kaansche generaal Sherman, een Duitscher, in het jaar 1839 te Tilburg als blaauwverwersknecht werkzaam was. Hij verliet Tilburg om naar Lier te gaan werken, van waar hij met een meesterknecht naar Amerika emigreerde. In 1846 dwong de armoede hem als vrijwilliger dienst te nemen in het Amerikaansche leger. In 1853 was hij reeds kapitein. Sedert laatstgenoemd tijdstip had gemelde persoon niets van hem vernomen dan door de dagbladen. In de Leeuw. Ct. van den 20 dezer worden niet minder dan 21 hardrijderijen op schaatsen geannonceerd. De prijzen en premiën maken te zamen een bedrag uit van ongeveer ƒ2400. Naar men meldt zullen de verdedigers van H. Koer zich van het arrest van het Hof van Zeeland in cassatie voorzien. Niet zeer bemoedigend is de blik op den tegenwoordigen toestand van Duitschland, Keeds beginnen de Midden-Staten levendig in te zien op welken heilloozen weg men gekomen is, tengevolge van de handelingen van Pruissen en Oostenrijk. Men spreekt van een verbond, gesloten tusschen de koningen van Beijeren en Hannover, ten doel hebbende om met inspanning van alle krachten de regten der Duitsche Staten te helpen handhaven en eene oplossing van het vraagstuk der Elbe-hertogdommen, in Duitscb nationalen zin, te bewerken. Het is niet vreemd, dat door sommigen aan de moge lijkheid van een burgerkrijg wordt gedacht, bijaldien Pruissen in zijne eenmaal aangenomen houding blijft volharden en van den anderen kant de Midden-Staten, zich uit hunne vernedering ophef fende, zich verzetten tegen Pruissens overheerschende politiek. Het is daarom, dat men von Bismarcks staatkunde voor hoogst gevaar lijk mag aanzien; reeds doet hij eene ernstige spanning, welligt later den burgerkrijg en wie weet, 't is niet zoo geheel onmogelijk, nog eenmaal eene inmenging van Frankrijk ontstaan. Keizer Maximiliaan van Mexico heeft eene reis door de departe menten van het binnenland afgelegd en, teruggekeerd in zijne resi dentie, in een brief aan zijnen minister van Staat met lof gewaagd van de opregtste blijken van toegenegenheid en van de hartelijkste geestdrift, waarmede de bevolking hem allerwege heeft ontvangen. Het is aan Z. M. op overtuigende wijze gebleken, dat de bevolking naar rust, vrede eu geregtigheid verlangt, eu daarom beveelt de keizer aan zijne ambtenaren, overheden en militaire gezagvoerders, om de gewapende benden der opstandelingen met alle magt te vervolgen en zonder eenige inmenging van barmhartigheid naar verdiensten te straffen. Uit de Yereenigde Staten van Noord-Amerika zijn de berigten niet van overwegend belang. Immers de strijdvoerende partijen staan bij voortduring vijandig tegenover elkander en met ieder volgend berigt is eene tijding van een bloedigen slag te verwachten. In de boodschap van Lincoln wordt o. a. ook gewezen op de snelle ontwikkeling der marine, wier sterkte 671 bodems bedraagt met 4610 stukken, ondanks al wat is verloren gegaan, nog 88 schepen meer dau in 1863. Het aantal officieren eu zeelieden bedroeg 51,000 man. Te Luik zag dezer dagen een vierjarig meisje een brieven- tasch, die haar vader op tafel had laten liggen; het kind opende deze en vond er baukbilletten in. Verrukt door de mooije prentjes, die zij er op ontwaarde, stak zij de papiertjes in den zak, om ze den volgenden dag op de bewaarschool aan haar vriendinnetjes te laten zien. Dit geschiedde en, nadat de poppetjes door allen be wonderd waren, werd het meisje door verscheidene harer school kameraadjes met vragen bestormd, daar de begeerlijkheid der kleinen was opgewekt. Het kind verscheurde de baukbilletten en verdeelde de stukjes onder de belangstellende schooljeugd. Een der zoo begiftigde meisjes wees tehuis aan hare moeder wat zij gekregen had, doch vertelde niet hoe zij er aan kwam. Deze vrouw, wel begrijpende dat de schooljufvrouw zulke voorwerpen aan de kinderen niet als prijzen geschonken kon hebben, deed dadelijk het noodige onderzoek en het gevolg hiervan was, dat zij de ouders van het poppetjes-schenkende kind waarschuwde. Het zonder dolus malus bestolen ouderpaar trachtte nu zooveel mogelijk alles weder in bezit te krijgen, maar van de 1000 francs aan baukbilletten, die hun dochtertje zoo vriendelijk was geweest mede te nemen en te ver- deelen, is vooreerst nog maar 400 frs. terugbekomen. De stukjes, die men heeft weten bijeen te brengen, vormen vier bankbriefjes van 100 frs. ieder en de bank heeft het bedrag reeds betaald. De ontbrekende 600 frs. worden nog opgespoord. In Frankrijk zal, naar men meldt, eene nieuwe wijze van verzending der telegrafische depêches worden ingevoerd, en zal eerlang bij den Staatsraad eene wetsvoordragt in behandeling worden genomen, betreffende het openbare gebruik van den door den inge nieur Caselli uitgevonden autografische telegraaf, welke het facsimile teruggeeft van de door den afzender geschrevene depêche. Daardoor zullen misslagen, schrijffouten en onduidelijkheden voor het vervolg onmogelijk worden en zal men over de gewigtigste onderwerpen door middel van echte stukken kunnen onderhandelen. De kosten zullen worden berekend naar de papier-oppervlakte, en tot grondslag zal worden aangenomen de prijs van 20 centimes voor den vier kanten centimeter. Het tarief zal alzoo zijn: 30 vierk. centimeters 6 fr.; 60 v. c. 12 fr90 v. c. 18 fr.; 120 v. c. 24 fr. Het publiek zal fakriekmerken en andere teekenen kunnen laten over brengen, doch geen geheimschrift mogen bezigen. De autografische telegraaf zou reeds spoedig in werking worden gebragt. Alexander Dumas, die, ofschoon hij 200,000 tot 300,000 fr. 's jaars verdient, altoos in geldverlegenheid is, zal, naar men verneemt,,... door Barnum in Amerika vertoond worden De beroemde schrijver zal een reeks voordragten moeten houden, over onderwerpen tot wier opgave Barnum zich het regt heeft voorbehouden. Gelijk telken jare omstreeks dezen tijd heeft baron Ttothschild te Parijs, ook nu weder 30,000 kaartjes, voor evenveel brooden van 1 kilogram, ten behoeve der algemeene armen, voor de stad beschik baar gesteld. Op de laatste veilingen van het Tattersall te Parijs, zijn vier paarden van den prins van Oranje voor 11,300 fr. verkocht. Dezer dagen heeft eene vrouw in manskleederen in de kerk Saint-Séverin te Parijs, bij het eindigen der. dienst, een pistoolschot gelost op den pastoor Hanicle, die ligtelijk werd gekwetst. De schuldige is in hechtenis genomen. Als de oorzaak der misdaad wordt opgegeven, dat de pastoor deze vrouw van tijd tot tijd eene aalmoes had uitgereikt en daarmede had opgehouden. Volgens le Voix du peuple gaat generaal Tom Pouce, die zich thans, zoo als men weet, te Parijs bevindt, in een gesloten rijtuig dagelijks uit rijden en leeft hij als een volslagen rentenier, terwijl zijn vrouwtje, met haar tooverzoet stemmetje, hem dagelijks toeroept: „Denk er aan, manlief, dat wij nog een dochter uit te huwelijken hebben." Die dochter nu is 8 maanden oud en juist zoo groot als een cigaar. De schoonzuster van den generaal moet ook nog uitgehuwelijkt worden. Men wil haar doen trouwen met den valschen Tom Pouce, bijgenaamd den kapitein, die door een Amerikaanschen industriëel gedurende geruimen tijd is geëxploi teerd. Tom Pouce houdt veel van hem en beschouwt hem voor een gentleman. Hij heeft slechts een gebrekzoo zegt hij en dat is, dat de broek dien hij draagt te lang is. Hij is 25 duim hoog. Het vermogen van generaal Tom Pouce wordt op 2 millioen geschat. Dat is voor een dwerg een aardig fortuintje. In Bagnerres de Bigorre was een krankzinnige, Marcel Tambrun, als hersteld teruggekeerd. Plotseling echter schijnt zijne oude kwaal zich weder van hem meester te hebben gemaakt. Hij dreigde zijne moeder, bij wie hij inwoonde, te vermoorden. Deze vlugtte en riep de bescherming der policie in, maar toen deze bij de woning kwam, had Marcel zich gebarricadeerd en gewapend met een geweer en een paar pistolen. Uit zijn venster gaf hij vuur op de menigte, die zich voor het huis had verzameld. De gendarmerie werd te hulp geroepen en er had een geregeld beleg en stormloopen op het huis plaats. Eindelijk kreeg men den ongelukkige, die intusschen in zijne kamer brand had gesticht, in handen, maar niet dan nadat verscheidene personen daarbij door geweer- of pistoolschoten waren gekwetst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2