BUITENLAND. ADVERTEIMTIÊIM. MARKT BERIOTJiiNT. CARGALIJST. Europa's toestand op dezen oogeublik is in weinig regels zaam te vatten: Oostenrijk en Pruissen trachten elkander te verstaan, doch zijn daartoe niet geraakt; Beijeren en andere Duitsche midden- en kleine Staten handelen in gemeen overleg, om te beletten, dat zij een of anderen dag bij Pruissen worden ingelijfd; Italië doet zijn best om het met zich zelf eens te worden raadpleegt het zijn schatkist, dan moet het tot ontwapening overgaan, maar zijne buitensporige eerzucht verzet zich daartegenSpanje, geslingerd tusscheu drie groote partijen, weet lieden niet wat morgen zijn lot zal zijn: de troonrede is het uitvloeisel dier onzekerheid; in Frankrjk kan, als altoos, niemand de gedachte van den souvereiu raden Engeland wacht geduldig de opening van zijn parlement af. Terwijl door een der Fransche maarschalken de verklaring is ge daan, dat vooreerst niet meer aan het plukken van lauweren op het oorlogsveld kan worden gedacht, blijkt het, dat ook in Oostenrijk ernstig aan bezuiniging van de uitgaven voor het leger wordt ge dacht. De rijksraad, te IVeenen vergaderd, wil het budget voor oorlog met 22 millioen verminderen, beneden het cijfer, door de regering daarvoor geraamd. De ongunstige toestand der schatkist noopt voorzeker de leden van dien raad om de nuttelooze uitgaven voor het leger in te korten en de buitengewone wapening en de vijandige houding tegenover Italië, zeer ten nadeele van de geld middelen des lands, te doen ophouden. Geruchten vermelden, dat de kleinere staten van Duitschland te Munchen of te Darmstadt hunne gevolmagtigden zullen zenden tot het bijwonen eener conferentie. De omstandigheden waarin het Duitsche vaderland is gewikkeld ten gevolge van de zonderlinge houding der beide grootmagten, tegenover de queestie der Elbe- hertogdommen, maakt het gewigtig iets meer te vernemen van deze zamenkomst. Pruissen houdt nog steeds een wakend oog op de Poolsche woe lingen, die ook in de Poolsche provinciën van dat land steeds gevreesd zijn, De buitengewone maatregelen, noodig geworden door den Poolschen opstand, zijn thans wel is waar opgeheven, maar toch zal de bezettiug van dat gewest worden versterkt, ten einde bij buitengewone gevallen terstond bij de hand te zijn ter hand having van rust en orde. In Belgie blijven de staatkundige verdeeldheden bij voortduring heersehen. De vermaard geworden wet op de beurzen-stichtingen is dezer dagen afgekondigd. De pogingen der liberale partij om de onderwijs-wet te wijzigen, met het oog op den invloed der geeste lijkheid, door hen niet gewenscht, worden door de anders vrijzinnige regering niet gedeeld. De minister van binnenlandsche zaken schijnt de behoefte in te zien om de clericale partij niet al te zeer te ver bitteren. 's Konings intendant, de Conway, heeft zijn ontslag ge kregen. Zijn schrijven in het openbaar, waarbij hij den koning midden in den strijd der partijen zou hebben gebragt, had eene groote gisting doen ontstaan. Door dit ontslag heeft de wijze koning zich gered uit de moeijelijke positie, waarin hij door dat onhandig schrijven was gebragt. Men leest in den Antwerpschen Précurseur het volgende „Een ijselijk ongeluk is in den avond van den 23 dezer nabij het Nederlandsch-Belgisch spoorweg-station voorgevallen. Kort na de aankomst van den trein van Rotterdam waren op de baan ver scheidene locomotieven in beweging, toen de baanwachter van Bortel op den weg het lijk van een man ontdekte, dat verschrikkelijk ver minkt was. IJlings liep hij naar het station, maar hij viel door den te snellen loop en brak zijn sleutelbeen; hij had echter nog kracht genoeg om aan de arbeiders te zeggen dat een ongelukkige verpletterd was geworden. Men ging de baan op en vond tegen over de rue des Images een ontzield ligchaam, dat onkenbaar was nek en aangezigt waren met zulk eeue hevigheid verbrijzeld, dat de hersenen op een afstand van ongeveer 5 el waren gespatde regter- hand was bij den pols en het been tot de hoogte der lenden afgesneden, Is deze afgrijselijke dood het gevolg van zelfmoord? Niemaud weet het. Bij den doode heeft men gevonden een gouden horologie met gouden ketting, een bosje sleutels en een porte-monnaie met eenig geld. Te Parijs was door de regering het houden van gemaskerde bals in de opera op jl. Zaturdag avond en nacht verboden, opdat de godsdienstige viering van den Kersnacht geen stoornis zou vinden. Uit Parijs wordt berigt, dat de gezondheidstoestand van keizerin Eugenie voortdurend geenszins gunstig is. Reeds vroeger was er vrees voor vatbaarheid tot de ziekte, waaraan hare zuster, de hertogin van Alba, is overleden en die vrees wordt thans op nieuw verlevendigd. Er wordt te Parijs veel gesproken over eene nieuwe uitvin ding, waardoor namelijk in één oogenblik alle gaspitten door de geheele stad zouden ontstoken en gebluscht kunnen worden. Arme lantaarnopstekers In de vorige week is op de Theems een hoogst belangrijke proeftogt gemaakt met de te IVillwall voor de Nederl. regering gebouwde kanonneerboot de Handig en Vlug. Die bodem is bestemd voor de dienst op de rivieren van Borneo en Java en in vele opzigten volgens een geheel nieuw stelsel gebouwd. Behalve de heeren Tideman en Wichers, als vertegenwoordigers der Nederl. regering, bevonden zich aan boord van het vaartuig ook de admiraal sir Edward Belcher, de heer Galloway van den Board of Trade en andere deskundigen. Den 23 dezer werd in de Josephstadt te IVeenen een brief gevonden, voorzien van het volgende opschriftAan het lieve Christuskind, IVel-Edel geboren, te bezorgen in den hemel." Bij onderzoek bleek het, dat de brief de belofte inhield, dat de beide afzenders, twee knaapjes van 6 en 7 jaren, in het aanstaande jaar zeer vlijtig zouden zijn en in aanmerking daarvan verzochten, om op het aanstaande kersfeest met fraaije geschenken te worden begunstigd. Tegen Faschen e. k. wordt te IVeenen weder een logt naar Egypte en Palestina georganiseerd. De berigten der reizigers, die i thans in Egypte zich bevinden, luiden zeer gunstig en daarmede stemmen volkomen overeen de verhalen dergeuen, die vroeger der- i gelijke reis hebben ondernomen, De togtgeriooten bezoeken de voor- naamste steden en plaatsen in Beneden- en Opper-Egypte, zoomede I die van Palestina. Als een bewijs dat men te Konstantinopel ook het middel kent, om de aandacht van koopers tot zich te trekken, wordt mede gedeeld, dat op de begraafplaats te Pera, waar eene talrijke menigte versierde grafsteenen van allerlei aard en vorm gevonden worden, o. a. één gesteente door zijn pracht, grootte en rijkdom van sieraden, ieders aandacht trekt, waardoor natuurlijk de nieuwsgierigheid naar den persoon, voor wien dat mausoleum is bestemd, wordt opge wekt. Eu het antwoord op de vraag is, dat de eigenaar voor ruim een I jaar is gehuwd, zich volkomen wel bevindt en in Pera een groote winkel heeft. In den regel weuscht de vreemdeling den zonderlingen winkelier te zien, begeeft zich naar zijn winkel en het gevolg daarvan is doorgaans, dat hij altijd wat verkoopt. Berigten uit Japan deelen mede, dat bij het tractaat, door de vier mogendheden met den taikoen ten aanzien van den prins van Negato gesloten, de schadevergoeding is bepaald op 18 millioen francs, tenzij eene haven aan de Binnenzee voor den handel geopend worde. Het oordeel der voornaamste Noord-Amerikaansche bladen over Litieoln's boodschap, is als volgt: New-York Times: duidelijk, uitvoerig en bevredigend. Daily Newsoppervlakkig en onbestemd, geene politische ontleding van den toestand verradende, geen straal van hoop over de toekomst werpende. New-York Htrald-. een vertroostend en bemoedigend verslag van den toestand des lands, maar onvoldoende in zeer belangrijke punten. New-York Journal-, eene kennisgeving van vasthouden aan vroegere voornemens. JVorld: middelmatiger, platter staatsstuk is nog niet uit Washington oort- gekomen. Express: de boodschap zal aan de Zuidelijken tot krach tiger inspanning aanzetten en de laatste gedachten aan vereeniging verstikken. Tribune-, zoo door en door radicaal als Lincoln's warmste bewonderaars slechts kunnen wenschen. Commercial: Lincoln schijnt de politiek van afwachten te volgen in de hoop, dat de opstand zal sterven de materiële hulpbronnen zijn niet toegenomen. ALKMAAR, 24 December. Aangevoerd: 9 Paarden, f 15 a 40. 69 Schapen, f6 a 26. 62 Biggen, f3 a f 4. Nuchtere Kalveren f 6 a 10.' Boter 62® a 80 c. per kop. HOORN, 24 December. Aangevoerd: 4 mud Tarwe, f7,50 a 7. 32 mud Garst, f6,25 a 4,50. 376 mud Haver, f4,25 a 3,75. 8 mud Erwten, witte f8, groene f 10,25 a 10. 55 mud Boonen, bruine f 11 a 10, paardeub. f 6,50 a 6. 23 Paarden, f 19 a f120. 6 Kalveren, f8 a 14. 113 Schapen, f 10,50 a 22. 80 Varkens, f6 a 12. 2 Zeugen, f13 a 24. 270 BiggeD, f2,50 a 5,50. 300 Kippen, 30 c. j a fl,50. 1930 Eenden, 50 c. a f 1. 610 Kip-Eijeren, f4,25 a 4,50. 1700 kop Boter, 60 a 70 c. per kop of 5 ons 2 lood. 90 mandeu Appelen, f 60 e. a i'1 per mand of half mud. Nog op monster verkocht: 160 mud Mosterd zaad, f 13 en 90 mud Karweizaad, f 14. PURMEREXDE, 27 December. Aangevoerd: 14 Paarden. 36 Runderen, handel stug. 2S vette Kalveren 70 a 95 c. per N. p., handel matig vlug. 36 nuchtere Kalveren, f7 a 16,50 per stuk, handel vlug. 40 vette Varkens, 36 a 48 c. per N. p., handel vlug. 3 magere Varkens, f 11 a 15 en 30 Biggen, f 3 a 5, handel minder vlug. 427 Schapen en Lammeren, haudel matig vlug. 415 Ganzen, f3,50 a 3,75. 74 Zwanen, f8 a 8,50. Boter f 1,05 a 1,15. 32 stapels kleine Kaas. Kip- Eijeren f 4,50, Eend-Eijeren f 3,30 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 23 December. Boter f 53,50. LONDEN, 26 December. Heden waren ter Ven-markt aangevoerd: 910 Runderen, 3000 Schapen, 10 Kalveren en Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 8 d., van Schapen 5 sh. 8 d., van Kalveren 6 sh. 0 d. en van Varkens 0 sh. 0 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 6 d.. Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 10 d. en Varkens 4 sh. 10 d. Aangekomen schepen te Batavia vóór 39 November. Minister van Hall, kapt. de Haas, van Amst. n. Japan; Helvoetsluis, kapt. Steffens, Sindbad, kapt. Kooij, Ortelius, kapt. Groote, en Quartet, kapt. Mulder, alle 4 van Amst.; Wilheliniue Johanna, kapt. Anderson, van Rott.; Boni,kapt! Möller, van Shields; Nagasacki, kapt. Mas, van Atnoy; Cornelia Mathilda,'kapt. Wulp, van Australië; Maria Adolphina, kapt. Blom, van Singapore. Aangekomen van 1028 December ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van MIDLESBRO. Ironmaster, J. Wright. 1811 Spoorstaven, 3022 Verbindings-en en 1511 Laschplaten voor Spoorwegen. E. Babst, te 's Hage. ERRATUM. In de advertentie van KLAAS BEEN, geplaatst in het nummer van jl. Zondag, staat: Eikenhout 10 cents 15 stuks, moet zijn: 10 cents 35 stuks. Bevallen van een Zoon M. ARONS, geb. DRUTF. Nieuwediep, 26 December 1864. Heden overleed ons veel geliefd Dochtertje ANNA CORNELIA, na een langdurig doch geduldig lijden in den ouderdom van 13 jaren en 2 maanden. Nieuwediep, 25 December 1864. G. SPIGT. M. SPIGT, geb. Bergen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3