buitenland! viel een der paarden voor de koets dood. Het cader ondevofficiereu, dat het lijk achtervolgde, haalde echter dadelijk de baar van het kerkhof en zoo werd het lijk terstond bijgezet. Het bestuur der Vereeuigiiig Tot Verbreiding der JVaarheid, te Hoorn, berigt, dat tot daarstelliug van een locaal voor Evange lisatie, aan giften is ingekomen de som van 210,29, terwijl er nog voor het bewuste doel 1789,71 ontbreekt. Den 28 dezer, des middags omstreeks twee ure, waren eenige visschers, ingezetenen van Hoornop grooten afstand van den wal, in zee bezig met spieringen, toen men tot groote ontsteltenis bemerkte, dat het ijs losgeraakt was en zij alzoo op de schotsen verder in zee dreven. Met veel moeite en groot gevaur is het aan eenigen der aan de wal zijnde visschers en schippers gelukt hen met booten te redden. De rederijkerskamer te Oosthuizen heeft voor eenige dagen eene buitengewone vergadering gehouden ten geuocge van 125 be- voorregten, die ten slotte op brood en chocolade onthaald werden. De gccostumecrde optogt, in Junij e. k. door het studenten corps te Leiden te houden, zal voorstellen den intogt vau Willem van Oostervant binnen Zierikzee in de 15de eeuw. De volgende advertentie leest men in de Dordlsche Courant: „Jan Bosman en zijn vrou laat de stadgenoten bekeudmaken als dat zij den eersten Jauuarij vijftig jaren getrouw zijn wij zijn getroud in ammeur in de mieliteirre kerk en een halfjaar getroud moesten wij naar het slagveld van Waterlo dus heb ik mijn jonge jaren voor de hete vure gestaan en nuw hebben wij al zes en dertig jaren voor de water en vuur ketel gestaan en nog ijskoud wonende in de kromme elboog. Ik ondergetekende Jan Bosman en Adderjaana van Rooijen." Men heeft gezegd dat keizer Napoleon ziek was. Dit berigt is onwaar, zegt een 1'arijsch correspondentde keizer reed op tweeden Kersdag bijna een uur lang schaatsen op den vijver in liet Bois du Boulogne, waar ook de keizerin en de prins wandelden. Het is der aandacht niet ontgaan, dat Z. M. ook ditmaal weder heeft ge toond een meester te zijn in deze ligehaamsoefening. Het hof moet voornemens zijn eene groote sleevaart met fakkels te geven, zoodra hel. gesneeuwd zal hebben. De Seine is met ligt drijlijs bedekt. Zoo men er geen schaatsenrijders op ziet, zij leverde toch dezer dagen een eigenaardig tooueel op. Ten gevolge van een ratten- jagt in de riolen hadden duizenden van die diereu hun heil gezocht op dc ijsscholleu en dreven daarmede de Seine af. Onder de bruggen smolten de schotseu of schoven over elkander en op die wijze vonden de meeste ratten hun dood. In den Moniteur leest men eene aanschrijving van den minis ter van openbaar onderwijs iu Frankrijk, strekkende om de kweeke- lingen der normaalscholen met den tuinbouw bekend te maken en daarin te doen oefeuen. Bedrevenheid der schoolmeesters in het kweeken van vruchten en groenten kan naar het ooideel des minis ters bijdragen om hunne bestaanmiddelen niet alleen, maar ook den nationaleu rijkdom te vermeerderen De France meldt, dat de prins van Naggto, nadat het vonnis over hem uitgesproken was, de wijk genomen heeft naar Amerika, genoeg met zich nemende om er goed te kunnen leven. Na zijne vlugt is een zijner bloedverwanten, die zijne zaak met warmte omhelsd had, ter dood veroordeeld; dc man heeft verzocht zich door de kruissnede den buik te mogen openen, en daarvoor wordt nog beraadslaagd, daar nog moet worden uitgemaakt, of zijn rang wel hoog genoeg daartoe is, en hij zich niet met eene enkele dwarssnede zou moeten tevreden stellen. Bij een juwelier in het paleis-royal te Parijs, is een houten horlogie ten toon gesteld, geheel van hout, natuurlijk de veer uit genomen, het is niet grooter dan een gewoon horlogie. De verkooper is op het gelukkig denkbeeld gekomen er een zeer hoogen prijs voor te vragen, 500 fr. namelijk. Als het 50 fr. koste, zou niemand het willen dragen, maar nu zullen er velen zijn, die er mede willen pronken. Te Lyon is een proces tot echtscheiding aanhangig, dat veel opgang maakt, omdat de man, een hercules, zich beklaagt dat zijne vrouw hem geslagen heeft. Dit schijnt bijna ongeloofelijk als men de ligchamelijke verhouding der beide echtgenootcn nagaat en er bij weet, dat de man als iemand bekend is, die zich nooit lang bedenkt om zijne handen te gebruiken Toch is de klagt gegrond. Op een avoud, dat hij doodelijk vermoeid van de jagt te huis kwam, zette hij zich aan tafel, at als een uitgehongerde, dronk een goed glas wijn en hij begaf zich terstond naar bed, waar hij onmiddelijk insliep. Zijne vrouw sliep niet; zij kwam met een paknaald en bindgaren eu naaide de lakens stevig tot een zak. Toen haalde zij een bezemstok en gaf haar echtgenoot een geducht pak slaag, waar tegen deze onraagtig was zich te verdedigen. Zie zoo, sprak zij ten slotte, hier hebt gij iets terug van hetgeen ge mij gegeven hebt. Ik ga naar mijne ouders. Den anderen morgen vond men den echtgenoot nog altijd iu zijne lakens gewikkeld en woedend op zijne vrouw. Het eerste gebruik dat hij van zijne vrijheid maakte, was het indienen van eene aanklagt tegen zijne echtgenoot, die deze met eene vordering tot echtscheiding heeft beantwoord. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1523 sterf gevallen en 1847 geboorten plaats gehad. In den zomer van 1865 zal te Dublin, onder bescherming van H. M. de koningin van Groot-Brittanie, een wereld-tentoonstelling gehouden worden. Op verzoek van de Engelsche hoofdcommissie heeft zich voor Nederland eene commissie gevormd. Te Triest is een merkwaardig man gestorven, een zekere Kalister, die, dertig jaar geleden, uit een Ilonganrsch dorpje daarheen kivam, zonder eenig geld en zonder te kunnen lezen of schrijven. Thans laat hij een vermogen van meer dan vier millioen na. De man had van de natuur eene geest van speculatie gekregen en een lust tot ouderneming, die zijn eenig genot uitmaakten. Ander genot kende hij niet. De gemakkelijkheid, waarmede hij, zonder boek te houden, de ingewikkeldste zaken berekende en deed, grensde inderdaad aan het ongeloofelijke. Volgens het reisjournaal van den Engelschman Burton naar Dahomey in Afrika heeft dc koning eene zondcrliuge mauier om met zijne gestorven voorzaten te corresponderenhij doet niets of hij geeft er zijne voorzaten kennis van. Heeft hij ecu nieuw paard of zoo iets gekregen, dadelijk laat hij een gevangene den kop afslaan, na hem alvorens de boodschap en wat hij verder te ver tellen heeft, aan zijn vader of grootvader mede gegeven te hebben; maar schiet hem na de executie nog iets te binnen, dal bij ver geten had zijne familie te uieldeu, dan laat hij nog gaausv een ander gevangene den kop afhakken en zend den tweeden als postscrip tum van zijn brief derwaarts. Aun hetzelfde hof heerscht nog eene andere gewoontede koning houdt er een leger vrouwelijke soldaten op na, Amazonen genaamd. Een bataillon van dat leger wordt geheel en al gerecruteerd uit vrouwen, die het t'huis haar mans te lastig maken. Burton zegt er bij, dat deze de dapperste in den oorlog zijn. Uit Hongkong wordt van den 1 Nov. geschreven, dat te Peking de driejaarlijksche examina ter verkrijging van den graad van doctor iu de letteren zijn afgeloopcn, en in de provincie Tche-li alleen duizend candidaten de mededceling van den uitslag wachten, die slechts 35 hunner gelukkig kan maken. Die examina duurt gewoon lijk negen dagen, in een groot lokaal, bij wijze van een klooster ingerigt, en waar ruim 4000 candidaten in cellen hunne stellingen en verdere proeven gereed maken zonder hulp van boeken of vrienden. De beoordeelaars zijn vier keizerlijke commissarissen en achttien examinatoren. Deze laatsten hebben 60,000 stellingen, 6 a 8000 oden en ruim 80,000 antwoorden op vraagpunten betreffende de zedeleer, wijsbegeerte en dc geschiedenis van China tc lezen en tc beoordeelen. Die vraagpunten worden vooraf aangewezen door een groot waardigheidbeklecder, die, om voor eiken invloed vrij te zijn, gewoonlijk in 's keizers paleis, zoo niet in 's keizers bijzijn, werk zaam is. De Chinesche wetten zijn in dit opzigt zoo streng, dat, jaren geleden, een minister van Staat, die eene stelling verwisseld had, om aan een aanzienlijk jongeling te believen, op dc markt is onthoofd, als een gemeen misdadiger. Zekere matroos Noordhock was van Batavia naar New- York gevaren, maar daar gedeserteerd. Hij was scheepskok op de Alabama geworden en had daar een kous gemaakt. Bij het gevecht tusschen de Alabama en de Kcarsage is hij omgekomen, maar zijne familie te Fluardingen heeft thans nog 398 van zijn erfenis uit Liverpool ontvaugen. De berigten uit Amerika zijn den Noordelijken zeer gunstig. Volgens een gerucht zou Scherraan, wiens gemeenschap met de vloot door de inname van het lord Maccalister vrij geworden was, Savannah reeds ingenomen hebben. Bevestigt zich dit, het zal voor het Zuiden een zware slag zijn. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, VAN 23 TOT 30 DlCEMBEl! 1864.. ONDERTROUWD: W. van Ilees, banketbakker, 26 jaren en A. M. van Hert, 21 jaren. GEHUWD: H. Valkenburg eu J. do Wijn. J. A. de Graad en T. Geurs. J. Jongkees en K. de Moes. It. Doekcs en E. Boelsums. K. Koning eu A. dc Boer. BEVALLEN: W. Kramer, gcb. Soheenuan, (Z.). G. Koogcr, gcb. Groen, (D.). C'. Borrnan, gcb. Vermaten, (Z.). A. Nclis, geb. Valk, (ZM. Grun- wnld, geb. do Leeuw, (Z.). M. Vcnnix, geb. Dijker, (Z.). C. G. Pieters, geb. Spigt. (Z.). J. B. Janzen, geb. Smit, (1).). M. L. Arons, geb. Druif, (Z.). A. J. Raid, geb. Brinkman, (D,). E. Groot, geb. Ilollemaus, (Z.). T. Blok- bergen, geb. Venster, (D.). OVERLEDEN: A. C. Spigt, (13 jaren). B. Nagelhout, (17 dagen). C. Dooilliugeu, (31 jaren). J. N. Lcnzell, (13 maanden). A. Groen, (9 weken). F. Kbbinkhofl', (10 maanden). II. Valkenburg, (14 dagen). J. B. Snooij, (11 weken). C. Daalder, (59 jaren), E. Kos, (11 weken). II. Siclliorst, (73 jaren). Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 23 tot 30 Decembeb 1S64. ONDERTROUWD: Gcene. GEIIl WD: Gerrit Dros eu Pieternclla Tanis. GEBOREN: Pieter, zoon van Willem Krijnen en JannetjeBremer. Wijntje, dochter van Harmen Tiessen en Jannetje Vermeulen. Willeraina, dochter van Maarten Dijker en Anfje Koorn. Albert, zoon van Cornelis Kcijser Az. en Nceltje Bakker. Jansje, dochter van Cornelis Smit cu Coruelia Dijker. Jacob, zoon van Kors Eelman en Katelijntje Zeedijk. Autje, dochter van Jacob Nieuwchuizen en Aatrje Gersen. Cornelis, zoon van Bicm Jbz. Dekker en Cornelisjc Visser. Ilendrikje, dochter van Pieter Bruin en Antje Dekker. OtERLEDEN: Sioion Glijsteen, gcb. met Maartjc Klik, (54 jaren). Necltje Sp'Kb geh. met Cornelis Dijt, (44 jaren). Pieter Hendrik Timmer, (11 weken). m_a.rk:t b erigten. HOORN, 29 December. Aaugevoord: 313 stapels of 83,387 N. p. Kaas, hoogste prijs: kleine f29 25 komm. f29. SCIIAGEN, 29 December. Aangevoerd: Magere gelde Koeijeu, f 52 a S0; vette f160 a 225. Nuchtere Kalveren f5 a 10. Magere Schapen flS a 24; vette f 23 a 30. Ovcrhouders f 10 a 22. Magere Varkens, f 8 a 10. Biggen f 5 a 7. Konijnen 10 a 60 c. Kippen 40 c. n f 1,10. Eenden 45 c. a f 1. Boter f 1,065 per N. p. Kaas 25 a 35 c. per N. p. Kip-Eijeren f 4. LON DEN 29 December. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 860 Runderen, 4840 ScbnpeD, 345 Kalvereu en 80 Varkeus. Dc prijs der Rundereu was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 10 d., van Kalveren 6 sh. 0 d. en van Varkens 4 sh. 10 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 8 d.. Schapen 5 sh. S <1., Kalveren 6 sh. 0 d. ca Varkeus 4 sh. 10 d. CARGALIJST. Aangekomen van 2831 December ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van HARTLEPOOL.Admir8lCator,F.Moore.306tonsSteenk.B.Hagcdoorn&Z.,teArast.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 7