BUITENLAND. de Bergregentschappeu door de onzen met goed gevolg ten ciude gebragt. Ia het Januarij-nommer van de Gids komt onder de rubriek Letterkunde cene beschouwing voor van het jaarboekje Aurora. Dc schrijver, de lieer Buskeu Huet, die sedert eeu paar jaar ziek ten taak heeft gesteld de voortbrengselen onzer letterkunde zeer streng te bcoordeelen, heeft goedgevonden thans niet zelf als criticus op te treden, maar zijn oordeel te leggen in den mond van II. M. de koningin en vier hofdames, die hij bij name noemt. Dit verdient openlijke en ernstige afkeuring. Het past deu lieer Huet niet, de koningin in een tijdschrift op te voeren en haar te doen spreken en oordeelen over hare onderdanen naar het hem be haagt. Ilij doet daardoor te kort aan den eerbied, dien men het vorstenhuis verschuldigd is. Ilij begaat een vergrijp tegen de wellevendheid, wanneer hij, zonder hare toestemming, aan vier per sonen eene reeks van kritische beschouwingen over zaken cn personen toedicht, waarover zij geroepen noch geucigd zijn vonnis te vellen. Hij begaat cene verregaande otikieschheid, door de koningin eene gedachte tc doen uitspreken, die bij gceue edele vrouw zal oprijzen en door een van de hofdames woorden te laten zeggen, die eene welopgevoede vrouw nooit zal uitspreken. Wij zouden do zaak erger maken, als wij door aanhalingen staafden wat wij zeggen. Misschien zelfs ware het beter geweest over het gekeclc artikel van de Gids te zwijgen, als wij het niet noodig vonden in naam der Nederlandsche letterkunde, die de heer Huet door zijn kritiek beter wil maken, ernstig te protesteren tegen dit vergrijp tegen eerbied, wellevendheid en kieschheid. (Arak. Cl.) De, ook in ons oog, onaaugename mode, tegenwoordig ook iu de Holiandsehe dames-wereld zoozeer en vogue, oin kolossaal-lange oorhangers, van de vreemdsoortigstc en onbehagclijkste vormen, te dragen, geeft een geacht Parijsch tijdschrift aanleiding tot de volgende kritische opmerkingen, welke wij inet bescheideuhied iu de bijzondere aandacht onzer lieve lezeressen aanbevelen: „Op krachtige en indrukwekkende wijze spreekt Jesaja de dochLcren Israüls aan, die zich trachten op tc smukken door aan have ooren het goud van Phoenicië en dc puarlen van Ophir vast te hechten. „Gij zijt de ondergang van Israël," zoo roept hij haar toe. Wij zijn geen profeten, onverbiddelijke censoren van de verkeerdheden en de misbruiken van deu dag. Wij zullen dan ook niet zóó ver gaan te beweren, dat de oorhangers van dezen of genen vorm of van het een of ander metaal de oorzaak knnneu zijn van volslagen ondergang van het vaderland. Neen! zóó streng een toon zullen wij niet aanslaan jegens eene vreemdsoortige gril der mode. Nict- temiu is er wel iets te zeggen tegen die nieuwe versiering, met zooveel gretigheid door de dames opgenomen en welke zij met zoo blijkbare voorliefde zelfs buiten de bescheiden grenzen harer beval lige hoedjes ten toon spreiden. „Het is duidelijk dat de hedendaagsche oorhangers, zoo lief als zij door jeugdige schoonen worden gedragen, eigenlijk niets dan een eerbiedwaardige antiquiteit zijn, misschien wel dezelfde die tien toorn van Jesaja opwekte en, zeer zeker, eene mode, die ons uit de Etrurische rcliquiën van het museum Campaua is overgewaaid. Voor niet minder dan voor twaalf millioen francs heeft men van die voorwerpen te Parijs in den handel gebragt. Nu zouden twaalf millioen niets uitmaken, indien het alleen Grieksehc of Latijnsche teekeningen gold. Die modellen zijn even goed als andereu. Maar, ongelukkigerwijs, moderniseert men ook hier wel wat tc veel. Zóó ziet men onder de oorhangers, welke de aristocratische kringen het liefst van allen hebben aangenomen, twee gouden stjgbeiigels, ontegenzeggelijk liet uitvloeisel van de tegenwoordige manie voor wedrennen en stceple-chases. „Verbeeldt u in een salon eene dame met grootezware, gouden stijgbeugels in de ooren! Men zal zeggen: „ziel, dat is nu eerst bon ton; dat is het puikje van de mode!" Maar als die dame met een heer alleen is, zouden dan niet die stijgbeugels, wanneer die heer inderdaad een man van onzen tijd ware, aanleiding kunnen geven tot een allerzonderlingste gcdaehtenloop? Welke gewaagde beeldspraak zou dat zinnebeeld van het ruitcrlevon niet kunnen doen geboren worden? En ook met terzijdestelling van al deze bezwaren, zal men moeten toegeven, dat er inderdaad niets bevalligs of elegants iu gelegen kan zijn om sljgbeugels iu dc teedere, voorziglige ooren van lieve dames te zien bengelen! „In andere modellen ziet men ecu tros gouden blaadjes op elkaer gestapeld, die het denkbeeld voor den geest roepen van een stapel gouden muntstukken. Ditmaal moeten we niet den schrikvenvek- kenden Hebrccuwschen profeet, maar Juvenalis, den Romeinschen hekeldichter van den tijd der Caesars, tot getuige inroepen. Zooals men weet, heeft hij met de lolTelijkste welsprekendheid en met hel denmoed geijverd tegen al wat het oog der vrouw kan verblinden en bij plaatste daarbij het goud en het gemunt zilver op den voor grond. Die oorhangers nu, welke het denkbeeld van koop en ver koop of van eeu weelde tot eiken prijs opwekken, moeten dus zeer zeker door deu kieschen smaak veroordeeld worden. Helaas, ware dit allesMaar op bet stuk van oorhangers wekt het belagchelijkste zelfs de begeerlijkheid op! In de fraaiste winkels en, bijgevolg ook in de hooge kringen die er in gaan koopen, stalt men tegenwoordig oorhangers uit, die den vorm hebben van een paar kolonels-épauletten! Is het dan mogelijk, dames, dat gij, wier fijne smaak zoo geroemd wordt en wier juist inzigt in de keus die uwe schoonheid verhoogen kan, spreekwoordelijk mag heeten, is het mogelijk dat gij er in moogt toestemmen, om aan uwe ooren.... kolonels-épauletten vast te maken? WTie geeft ons de middelen aan de hand, om zulk een oflieiersneiging bij dc lieve dames tegen te gaan? Welligt dat eene blootc aanwijzing van het feit en een oordeelkundige kritiek daartoe voldoeude zuilen wezen." Deze laatste verwachting schijnt ons toe, eene illusie te zijn. Dames, die reeds stjgbeugets en kolonels-épauletten in de ooren dragen, hebben zeker vooraf kart en verstand tegen wijze raad geving geharnast. Het schijnt der Oostciirijksche regering rnst tc zijn bij haar streven naar de voorloopige verheffing van den erfprins Frederik van Augustenburg tot regent der Klbe-hertogdommcu, iu afwachting dat nader zal worden beslist ter zake van het successie-regt der ver schillende pretendenten. Bij zijn herhaald aandringen op de ver vulling van haren bij de Pruissische regering ingedienden wcnscli, heeft het kabinet van Weenen doen opmerken, dat, zoo als de zaken nu staan, de regeling der erfopvolging nog wel lang, zeer lang zoude kunnen duren, daar liet nog niet eenmaal is uitge maakt aan welke autoriteit in deze de uitspraak zal zijn overgelaten. Oostenrijk dringt te meer op genoemde voorloopige regeling aan, omdat de nieuwe staat alsdan zou zijn gevestigd en omdat zooda nige regeling, gelijk mede dc verheffing van erfprins Frederik door de bevolking der hertogdommen, zoowel als door geheel linitschlaud, zeer wordt gewenschl. Pruissens antwoord zal waarschijnlijk wel ontkennend, voor het minst ontwijkend zijn. Het bewind, waarvan de heer von Bismarck het hoofd en de ziel is, heeft er immers al te veel belang bij om dc zaken zoo lang mogelijk slepend,te hou den, welligt ook met het doel, om te ecniger lijd Pndssen's grond gebied uit te breiden, Bij den berooiden binnen land se hen toestand zou het voor de regering niet onwelkom zijn, wanueer zij, als de vrucht van hare buitenlandsche staatkunde, op het annexeren van een stuk grondgebied wijzen kon. In Engeland heeft de heer Bright le Birmingham weder zijne oude stelling gepredikt, dat de oorlog met de toenemende beschaving naauvvelijks meer mogelijk zal zijn. Er behoort moed toe, dat denkbeeld tegenwoordig nog aan te kleven, nu Amerikaaan hetwelk Bright zelf de hoogste algeineene beschaving toekent, sedert vier jaren een allerbloedigsteu oorlog voert. De verplaatsing van den zetel der Italiaansche regering naar Florence zal iu de aanstaande maand Mei haar beslag krijgen. De koning en prins de Carignan zullen iu de stad wonen; prius Humbert, de troonopvolger, zal een gróót deel van het, jaar te Napels verblijf houden, cn de hertog van Aoslade tweede zoou, te Turijnwaar hij eeu regiment zal kommanderen. De verplaatsing zou reeds vroeger zijn afgcloopcn, zoo niet door de overstroomiugen het spoorweg-verkeer tusschen Florence en Turijn aanmerkelijk was belemmerd. Niet minder dan negen bruggen en twee mijlen van den weg zijn weggespoeld, zoodat ongeveer drie maanden zullen worden gevorderd tot herstel der gemeenschap. Benden van het Zuiden in Noord-Amerika nemen, naar het schijnt, de wijk naar Fngelsch-Canada en doen van daar uit. stroop- togten op het gebied der Unie. Generaal Dix, van New-York, had eene proclamatie te dier zake uitgevaardigd, strekkende om zulke benden, ook zelfs op Engclsoh grondgebied, tc vervolgen. De ver wikkelingen, die hieruit echter voor het kabinet van Washington ligtelijk zouden kunnen voortvloeijen, hebben, zoo 't schijnt, den president Lincoln aangespoord, om zijne afkeuring te betuigen ten aanzien van genoemde proclamatie, die dus buiten werking blijft. Keizer Maximiliaan van Mexico bewandelt den gevaarlijken weg der verzoening met de vijanden zijner dynastie. Terwijl hij eene expeditie organiseert, ten einde de volgelingen van den voormalïgen president Juarez uit het land te jagen, omringt hij zich ook van raadslieden van de oude republikeinsche partij. Ziju wil is goed; hij wil vrede en eendragl, ter bevordering van vooruitgang en beschavingmaar het is te vreezen, dat zijne maatregelen voor liemzelven nndeelig zullen Worden. In den tuin der Tuileriën te Parijs werd dezer dagen een sneeuwballen-gevecht geleverd, dat vrij ernstige gevolgen scheen te zullen hebben. Knapen, die elkauder wierpen, troffen ook andere personen; deze antwoordden met stok- en vuistslagen en er ontstond eene algemcene vechtpartij. De policie kwam tusschen beiden en nam de belhamels in hechtenis. Tien duizend personen waren iu den tuin bijeen en op het paleis maakte men zich ongerust, zoo zelfs, dat men de wacht in het geweer deed komen eu dc poorten liet sluiten. In Frankrijk is een raaf als brandstichter betrapt. Deze tam gemaakte vogel heeft het huis, waar hij opgekweekt werd, in de asch gelegd, door, naar men zegt, een lucifer, dien hij iu zijn bek mede genomen had, naar het strooïjcn dak dier woning, tegen den schoorsteen tc wrijven, tot hij ontvlamde, en de vlam aan het stroo mededeelde. Dit voorval heeft plaats gehad te Bienville, departe- ment de VOise. Dezer dagen heeft nabij Copthorne {Engeland) eene bokspartij om 400 p. st. plaats gehad. Het gevecht duurde 37 minuten, gedurende welken tijd de strijders beurtelings 18 malen tegen den i grond werden geslagen. Wormald werd overwinnaar verklaard. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1697 sterf- gevallen en 1956 geboorten plaats gcliad. Bij het ministerie van marine te Londen is uit China het verschrikkelijk berigl ontvangen, dat het oorloirsst oomschip Race- horse in den avond van 4 Nov. ji., aan de kust van Chinaniet I ver van Chefoo Cape, is verongelukt, waarbij van de 108 personen. I die zich aan boord bevonden, 99 zijn verdronken of door koude j omgekomen In het jaar 1864 zijn uit Liverpool 370 schepen, te zaraen met 105,459 landverhuizers, naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika vertrokken. i Maandag avond heeft te Dundee een vreesselijk ongeluk plaats j vehad. Bij gelegenheid van het Nieuwjaar werd eene voorstelling gegeven, tot welke het publiek toegang had langs eene gaanderij, van waar men een trap van 13 treden moest afgaan om naar de zaal te komen. Ter voorkoming van gedrang werd van eene dub bele leur, die van buiten tot de gaanderij leidde, slechts de eene helft geopend, doch tegen het uur waarop de voorstelling zou aan vangen, begon de aundraug der toeschouwers zoodanig toe te nemen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2