HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. EN VRIJWILLIGERS VOOR DE NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BINNENLAND. J\o 12. DONDERDAG 9 FE BRIJ A RIJ. 1Ö68. DRIE-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatubdag avond na acht ure, door A. A. JiAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abouueinuntsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele uommers0.10. Mou abouueert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. het JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOY, Dijkstraat tegenover deLaaii, II 4.22 ,nnn den Hel der,tot 11 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is 0.00. Voor iederen regel meer 0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Gemeente HELDER roepen bij deze op, ingezetenen, die verlangen als VEIJWILLIGEES bij de Militie voor deze Gemeente op te treden, om zich daartoe op een der overige werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan ie.leren Vrijwilliger wordt, door de Gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Óm vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchninclijk voor de dienst geschikt, ten minste 1 56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op liet t .dstip der optreding aan zijne verpligting ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoeling van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand, aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. ITij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrij williger toegelaten voor de Gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingeu ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te. lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Ckerzeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevel hebber onder wicn hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar vol bragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De vrijwilligers worden, voor zooverre z.e daartoe geschikt, bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Helder, 6 Februarij 1S65. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDLEP, 8 Februarij. In het lokaal bestemd voor het houden van volksvoorlezingen, op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, zal a. s. "Vrijdag den 10 dezer, des avonds ten half acht ure, optreden de wel-eerw, heer Joh.Dvserinck. Ds. Mond zal Zondag a. s., in plaats van 's morgens, des avonds ten zes ure voor zijne gemeente optreden. Nuar wij vernemen, bedraagt het aantal loteliugen in deze gemeente, voor de ligting der Nationale Militie van 1865, teu vori- gen jare ingeschreven, 150. In de jongstgchouden zitting van den gemeenteraad werd bepaald, dat het handgeld voor vrijwilligers bij de Nationale Militie, even als in vroegere jaren, zal zijn 60. Wij meenen wel te dor-n met de aandacht op die bepaling meer bijzonder te vestigen. Strek ken de vrijwilligers bij de Militie in mindering van het contingent door de gemeente, te leveren, en alzoo in het belang van de lote liugen, menig jong mensch, die zonder bezigheden is en moeite heeft om van den eenen dag in den anderen te komen, zou van deze bepaling kunnen profileren, zonder zich tot een langdurigen diensttijd tc verpligten. Liever dan weken en maanden lang zonder werk te zijn en gebrek te lijden, zouden wij denzulken aanraden, zich als vrijwilliger bij de Militie aan te melden, waartoe men ter secretarie wel de noodige inlichtingen zal kunnen verkrijgen. Er circuleert thans eene inteekenlijst bij dc ingezetenen dezer gemeente voor een concert, door het muziekkorps dor Marine, onder directie van den heer L. W. Wcekesser, en met medewerking van eenige toonkunsteuaren, ten voordeelc tier armen alhier te geven. Het uitnemend doel, dat met dit concert wordt beoogd, maakt, met de zekerheid van goede degelijke muziek-uitvoeringen te zullen hooren, aanprijzing geheel en al overbodig. Het barre winterweer der jongste dagen dringc dan ook velen, om het pogen tot leniging van der armen nood met ijver te ondersteunen. Als een nieuw blijk, dat de beoefening van de edele zang kunst in deze gemeente niet verflaamvt, zijn wij in staat gesteld te kunnen berigten, dat door de zangschool Eujj/tonia eeilang weder een concert in liet lokaal Tivoli alhier zal worden gegeven. Niet minder dan 125 jongelieden zullen bij die gelegenheid zamenwerken, om aan ouders en andere belangstellenden een genoegelijken avond te bezorgen en blijken te geven van hunne vorderingen op liet gebied der zangkunst. Wij twijfelen niet, of aan dit concert zal wel de noodige belangstelling ten deel vallen, tot aansporing ook van de jongelieden, om zich tot uitspanning cn tot oefening op de zangkunst te blijven loeleirgen. Zoo wij vernemen, zal dit concert op Donderdag, den 23 dezer plaats hebben. Met zekerheid en genoegen tevens vernemen wij, dat kapt. Scholl, voerende het Nederlandsch barkschip Maria Veronicaaan den lieer J. L Kikkert, te Texel, in de hartelijkste bewoordingen schriftelijk heeft gemeld, dat hij, niet schip, lading en 33 personen, in den nacht van 6 op 7 Jan. jl. door het vuur van E]er land is behouden gebleven. Ilij dankt den heer Kikkert als de aanleidende oorzaak van dat kustlicht en mitsdien als den behouder van hem en de zijnen, in bewoordingen, die getuigen van het groote nut en gewigt dezer aangelegenheid. De betuiging van kapt. Schol moet voor don heer Kikkert gewis eene strooiende zelfvoldoening wezen. Moge hom dan ook al voor zijn meuschlievfud streven tot nog toe geene vorstelijke onderschei ding zijn te beurt gevallen, de dankbaarheid van hen, die erkennen het behoud van hun Jeven te danken te hebben aan eene stichting, die op zijn krachtigen aandrang is tot stand gekomen, dit zal hem wel eene aangename herinnering zijn aan zijn onvermoeid pogen, ten nutte van den zeeman, die daardoor aan dreigend gevaar kan ontkomen. Zoo wij vernemen, heeft kapt. Lupcke Jr., van het Nederlandsch fregatschip Helena en Anna, aan zeelieden alhier verklaard, dat ook hij aan het kustlicht van Eijerland het behoud van schip en eqtti- pagic te.danken had. Als een aangenaam en rereerend blijk, hoezeer ijver en tronw van bedienden vaak hoog worden gewaardeerd, wordt van den Burg op Texel het volgende vermeld: Een bediende bij den heer mr. W. Bok, notaris aldaar, vierde dezer dagen zijne 25jarige dienst verrig- ting en ontving te dier gelegenheid in een geschenk in zilver een bewijs van do achting van zijn patroon. Deze, voor den bediende zoo gedenkwaardige dag, werd overigens bij de familie Bok op feestelijke wijze doorgebragt, ter eere vatv den jubilaris. Ter gelegenheid van 's kouiugs verjaardag, op Zondag den&Ds-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1