HELDIRSCHI NIEUWEDIEPER COURANT. EN BINNENLAND. u 14 l>Ö\DERDiVG 16 IË6RÜAR1J. 186É». - \^'X^A he/ DEIE-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avoud na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in dcu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Eukele nominers0.10. Men abonneert ricli bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. tl JAARGANG. Advertektiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5100Y Dijkstraat tegenover deLnan, H 422,aan den Hel der, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Briefen en Stukken franco aan den Uitgever. VRIJWILLIGERS VOOR DE NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER roepen bij deze op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor deze Gemeente op te treden, om zich daartoe op een der overige werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de Gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Oin vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezeu, voorts ligehainclijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbragt. hebben, tot op liet t jdstip der optrediug aan zijne verpligting teu aanzien van de .Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee Ier goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklariug kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand, aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrij williger toegelaten voor de Gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geeue verp ligdagen ten aanzien van de Militie ineer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevel hebber onder wieti hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar vol bragt, is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bpvonden zijn. en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Helder, 6 Februarij 1S65. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den IS dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOUTHARIPTON. HELDER en NIEUWED1EP, 15 Februarij. Volgens berigt van Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria, liggende te St. George cf Elmina, is dat stoomschip den 18 Januarij naar het vaderland teruggekeerd, en dacht meu half Maart in Helle wet sluis binnen te komen. Z. M. heeft benoemd tot Broeder der orde van den Neder- laiidscheii Leeuw, den schipper in het vaste corps «lek- en onder officieren .1. de Vogel; - benoemd bij het 2de reg. Infanterie: tot luit.-kolonel den majoor N. C. Vinkhuizen, van het 7de reg.; bij het 7de reg. tot. majoor deti kapt. 1ste kl. jhr. II. G. F Leyssins, van het reg. Grenadiers en Jagers; - pensioen verleend aan den lsten luit. van het corps Mariniers S. A. Roos ten bedrage van 690 's jaats, wegens ongeschiktheid voor de zpedieust, ter zake van in en door de dienst ontstaue ligchaamsgebreken, ingaande met 1 April a. s, Beroepen te Witteioierum, ds. A. van der Flier, theol. doet. te Broek op Langen dijk. j Maandag nacht is te s Hage, aan eene bloedspuwing, in den ouderdom van 71 jaren, overleden de heer C. G. TVithuijs, ridder der orde van den Npderlandschen Leeuw, sedert tal van i jaren directeur der Lands-drukkerij. Als dichter verwierf hij zich al vr-oeg een naam. Hij was auteur der feest-cantate voor Nov. 1863. j Den 6 dezer (van Speijk's dag) is de zijden vlag, die de i vereeuigiug Jlet Metalen Kruis, onder 's konings goedkeuring, aan de oorlogskorvet van dien naam, thans in dc Indische wateren, ten geschenke wilde geven, door hel hoofdbestuur ter hand gesteld aan den schout-bij-nacht J. J. van der Moore, ten einde met een toe- passelijkeu brief te worden gezonden aan den kommandaot van dien bodem J. E de Man. Bij de feestelijke gelegenheid, die te Amsterdam plaats had, werd de vlag met de gewone militaire honneurs gehe- schen op dc Marinewerf door den laatst overgeblevene van de equipage der boot van van Speijk, terwijl onder de aanwezige ver sierden met het Metalen Kruis, die voor de vlag defileerden, zich ook bevond de nog overgebleveue marketenster van de bezetting der citadel van Antwerpen in 1S301S32. De vlag zal, door de zorg van den minister van Marine, naar Batavia met den over- laudmail worden verzonden. Bij kabinetsschrijven van den minister van Binnenlandsehe Zaken van 7 dezer is aan den schermmeester M. Regoor, te 's Hage, kennis gegeven, dat, aangezien de minister allezins het belang der schermkunst ook voor de jeugd, gelijk die der gymnastiek, erkent, Z. Exc. bij voorkomende gelegenheid, dat vak wil aanbevelen om een deel van het schoolouderwijs uit te maken. Op last van den minister van Oorlog is eene instructie uitgevaardigd, ter regeling van de detail-instructie bij de Infanterie. Zulks is geschied met het oog op de miliciens, die ter eerste oefening vijf maanden onder de wapcueu blijven. Van die vijf maanden zal het eigenlijke recruten-onderwijs 6 weken duren voor de solda ten en 4 weken voor de peloton-school, in verband met het eerste huishoudelijk en voorbereideud onderwijs; de 6 volgende weken zullen besteed worden aan de detail-instructie bij de compagnie en het bataillon in het bajonet-schermen, het praktisch tirailleren, de velddienst, het schijfschieten en het afstand schatten, het manoeu vreren van het bataillon en eenige werktuigelijke beoefening van de linieschool. De overige tijd zal gewijd worden aan de voortzetting van het schijfschieten en van die detail-oefeningen, welke blijken mogten het meest noodig te zijn, overigens aan de militaire marscheri met en zonder onderstellingen, oefeningen in den belegerings-arbeid, enz. en dus in het algemeen aan oefeningen op grooter schaal, ook met gecombineerde wapens. Iii het Park te Amsterdam heeft jl. Maandag namiddag de buitengewone eerste nlgemeenc vergadering der Kanaal-Maatschappij plaats gehad Ten half twee ure verscheen het voorloopig bestuur en maakte bij monde van zijn pre sident, den heer Heshuysen, zijne verontschuldiging wegens de late opening der vergadering, een gcvolir daarvan, dat men eerst had moeten verifiëren welk bedrag aandeden in deze bijeenkomst vertegenwoordigd was. Daar het gebleken was, dat die som f 1,653,505 bedroeg, zijnde meer dan een tiende van het maatschappelijk kapitaal, konden de werkzaamheden een aanvang nemen. De heer H. gaf te kennen, dat hij zou overgaan tot de benoeming van ecu bureau van stemopneming, ten einde den uitslag der stemming van een definitief be- ttuur, waarvoor de billetten staande deze bijeenkomst zijn ingekomen, bekend sc maken. Hij verzocht eenige heeren deel te willen uitmaken van het bureau.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1