HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M16. DONDËKDAG 25 FEÖRIIARIJ 106Ö. EN DRIE-EST-TWINTIGSTE BINNENLAND. {[0 Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatl'i avond na acht ure, door A. A. BAKKER Ci. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. t franco per post«1.50. Enkele notniners0.10. Men abouucert rich bij ulle Boekhandelaars en Post directeuren. t! JAAEGAK G. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 unr, en hij den Heer T. 5100Y Dijkstraat tegenover deLnan, H 422 ,aan dtnJJe/c/er,toll 1 ure. De prijs van 1 lot. 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NTEUWEDIEP, 22 Fubruarij. De 48ste verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigd en koning werd jl. Zondag döor het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele particuliere gebouwen en van de oorlogs-, koopvaardij en kleinere vaartuigen, in onze havens liggende, gevierd. Door het min gunstige weder werd door het garnizoen gcene parade gehouden. Des namiddags had in de kazerne der Infanterie, in het fort Erfprins alhier, een militair assaut plaats, dat ook door onderscheidene burgers werd bijgewoond. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier had des middags ten 12 ure eene parade plaats, waaraan de adel borsten van het Koninklijk Instituut zoowel als de gehcelc equi page deelnamen. In de kerken der onderscheidene gezindheden alhier werden phigtige dankgebeden gehouden voor den zegen, op dezen dag aan het dierbare vaderland en het vorstelijk huis geschonken. De bede, dat het leven van onzen beminden koning lang nog moge gespaard wordeu, vinde bij den beschikker over het lot en het leven van vorsten en volken verhooring! 's Avonds was het een waar feest, in de kazerne der Mariniers alhier. Het militair assaut, dat aldaar werd gegeven, was zeer luisterrijk. Geopend met het zingen van het volkslied, werden er verder onderscheidene vadcrlandsche liederen aangeheven, voordrag- ten van dichtstukken, aan onze geschiedenis outleend, gehouden en proeven geleverd van vaardigheid in liet behandelen der wapens. De ranjoor-kommandant hield eene indrukwekkende rede, die met een luid lioerah! werd beantwoord. Het feest werd met een bal besloten, dat tot laat in den nacht voortduurde. Blijkens een bij den controleur alhier ingekomen telegram, is het recherche-vaartuig No. 1, visiteur Backer, verlaten geworden en de bemanning door twee Lemstcr visschers, met levens gevaar te Takkozijlin Frieslandaangebragt. Reeds in het begin der maand was het vaartuig op eene kruis- togt van Enkhuizen naar de Fricschc kust, door den feilen storm, op 2 voet water, tusschen het ijs geraakt, cn schijnt door den orkaan van Zaturdag op Zondag voor zijn ankers te zijn weggeslagen. Men ziet met verlangen nadere berigten te gemoet. Het bovenstaande levert wel het bewijs, met hoevele gevaren de ambtenaren bij de recherche te water dikwijls voor de behartiging van 's Rijks belangen hebben te kampen, want dezelfde visiteur heeft, naar men verneemt, ook in Januarij gedurende drie dagen met zijne bemanning in het grootste levensgevaar verkeerd. Gisteren avond had, in het lokaal Tivoli alhier het groot instrumentaal concert plaats, gegeven door het staf-muziekkorps der Kon. Ned. Marine, met medewerking van eenige toonkunstcnaren en liefhebbers, onder directie van den kapelmeester L. W. Weckesser. Vóór de uitvoering van het laatste nomraer van het programma, werd door den heer Joh. Dyserinck hulde gebragt aan het streven der verschillende toonkunsteuaareu, om tot zulk een liefdadig doel hunne talenten aan te wenden. Zeer talrijk werd dit concert door militairen en burgers, uit ver schillende rangen en standen, bijgewoond. In het lokaal bestemd voor het houden van volksvoorlezingen, op de Visclunarkt, in de Nieuwstad, zal a. s. Vrijdag den 24 dezer, des avonds ten half acht ure, als spreker optreden de heer P. Uurbanus. De wel-eerw. lieer Entingh, beroepen predikant bij de Christel. Afg. Geref. Gemeente alhier, zal nog voor dat hij bepaaldelijk liet leeraarsainbt bij deze gemeente aanvaardt, eerlang eene predikbeurt alhier vervullen. De schoefstoombootdienst naar Amsterdamonder directie van gebr. Zur Mühlen, is hedcu weder geopend. Ook de stoomboot Texel heeft zijne dienst hervat. Naar wij vernemen, worden de koloniale militairen, die uit de Overzeesche Bezittingen alhier na volbragte diensttijd terugkeeren, zoolang de communicatie door middel van de stoomboot is gestremd, tijdelijk gehuisvest in de kazerne der Infanterie, in lu i fort Erfprins alhier. Morgen vertrekken de aanwezigen gezameljk naar Harder wijk, om aldaar hun ontslag te verkrijgen. De heer W. Ph. de Kruijff, adjunct-opzigter bij den Water staat alhier, is benoemd tot opzigter van den Waterstaat in het arrondissement Hoorn. De keizer van Oostenrijk heeft den heer J. T. Zur Mühlen, Oostenrijks viee-consul alhier, benoemd tot ridder der Orde van Frans Joseph en den heer W. II Dittlof Tjassens, kapitein ter zee en equipagiemeester bij 's rijks Mariuewerf alhier, tot ridder 3de kl. der Orde van de IJzeren Kroon. Bij Koninklijk besluit van 14 Febr. is de ligting van de Nationale Militie vqor het jaar 18(35 bepaald op 10400 mati, van welke 400 voor de zeedienst zijn bestemd. Het aandeel van Noord-Holland is daarbij vastgesteld op 1610 van de 4747 ingeschrevenen. Z. M. de koning heeft aan de korvet met stoomvermogen Medusa eene zijden, en aan de schroefstoomschcpeu het Metalen Kruis en Djambi en raderstooraschip Amsterdam eene gewone vlag geschonken, met vermelding aan de eene zijde der witte baan van het woord Simonosekien aan de andere zijde dier baan, voor het eerste schip de beide dagteekeningeu, en voor de drie overige de dagteekening, waarop door hen is dcelgeuoruen aan de gevechten in de Straat van dien naam, en zulks als eene. blijvende herinnering aan dat roemrijk wapenfeit. "Van die vlag zal alleen bij feestelijke gelegenheden worden gebruik gemaakt, en zal zij moeten gevoerd worden aan den grooten top. Volgens ontvangen berigt is Z. M. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kommandant kapt.-luit. ter zee C. L. J. d'Hanecourt, den 23 Jan. 11. voor Rio-Janeiro geankerd. Men schrijft uit Rio Janeiro dd. 23 Jan. o. a. het volgende: „Den 19 jl. vertrok Zr. Ms. fregat Adolf Hertog van Nassua, na alhier op de vriendelijkste wijze te zijn ontvangen, naar Batavia. Niet alleen is Z. Kxc. de tegenwoordige minister van Marine, de staatsraad de Pinto-Liraa, aan boord geweest, maar ook Z. M. de keizer heeft, op de ontvangen iuformatiën van zijnen minister, een bezoek op dien oorlogsbodem afgelegd. Z. M. werd door den commandant Uhlenbeck ontvangen, en ua gedurende 1$ uur alles met de meeste belangstelling in oogenschouw te hebben genomen, verliet hij hoogst voldaan het fregat. Alle verbeteringen, welke tot heden toe door de wetenschap lijn aangewezen, zijn op dit elegante schip toegepast, waardoor soliditeit met schoonheid is vereenigd. Genoemde bodera is door Z. M. koning Willem III herwaarts gezonden, ten einde de onderscheidingen over te brengeu, waarmede Z. M. de diensten heeft willen beloonen, welke alhier bewezen zijn aan de Nederl. korvet Prinses Amelia. De gedistingeerde en uit muntende officier, aan wien bet kommandement van het fregat is opgedrageu, heeft van Z. M. den koning der Nederlanden last he komen om in zijnen naam aan de keizerlijke resering de erkentelijk heid en de sympathie te betuigen, welke de koninklijke regering koestert zoowel voor den keizer als voor de natie. Na de decoraticn door tusschenkomst van den heer Posno te hebben overhandigd, heeft de heer Uhlenbeck zijne missie volbragt in bewoordingen, die zoowel hem als ons veel eer aandoen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1