KENNISGEVING. JAGT EN VISSCHERIJ. NIEUWSTIJDINGEN. 1.- De Vrijwilliger voor de Militie; 2. -De Lotcling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Helderden 2 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L, VERHEY, Secretaris. Ter Secretarie dezer Gemeente zijn, van heden af, verkrijgbaar gesteld j blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jagt- en Yisch-acten, en van kostelooze Vergunningen tot uitoefening der Visscherij. Helderden 2 Maart 1865. Be Burgemeester der Gemeente, STAKMAN BOSSE. Bij deze Courant behoort de opgave van de verrigtingen der schepen, uitmakende het Nederlandsch escader in Oost-Indië. HELDER en NIRUWEDIEP, 4 Maart. Van de gelegenheid, gedurende de maand Eebruarij opengesteld, om als vrijwilliger bij de Nationale Militie in dienst te treden, waarvoor door den Gemeenteraad alhier het handgeld van ƒ60 voor iederen vrijwilliger was bepaald, is door niemand gebruik gemaakt. Het contingent voor de Nationale Militie, door deze gemeente te leveren, is voor dit jaar door HII. Gedeputeerde Staten dezer provincie bepaald op 43 man. Naar wij vernemen, zal Z. Exc. de vice-admiraal G. Vogel- poot, met#l Julij a, s., als directeur en kommandant, der Marine alhier worden vervangen door den schout-bij-nacht J. J. van der Moorc, directeur en kommandant der Marine te Amsterdam. Laatstgenoemde betrekking wordt opgedragen aan Z. Exc. dcu vice-admiraal J. May, die in Nederl.-lndie de betrekking van kommaiidaiit der zeemagt heeft bekleed. Er circuleert in deze gemeente een adres tot inteekening voor een concert, te geven door de familie Sauvlet, die zich elders her haaldelijk hebben doen hooren. Te dier gelegenheid zullen twee Chinesche loovenaars zich de moeite geven, om hunne toovertocren ten besle te geven. Naar hetgeen van de familie S. bekend is van elders, schijnt zij aanbeveling ten volle te verdienen. (Tengevolge van het overlijden der koningin-moeder zullen echter vooreerst goene publieke vermakelijkheden mogen plaats hebben en zal deze uitvoering ook nog eeuigen tijd worden verschoven.) Door Z. M is aan den gepensioneerden kapt. ter zee W. H. Diltlof Tjassens, ecpiipagie-meester der Marine alhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. van de IJzeren Kroon, hem geschonken door Z. M. den keizer vau Oostenrijk. De kapt.-luit. ter zee G. Eoijer, gedetacheerd bij het Depar tement van Marine als chef bij dc afdceling Personeel, wordt met den 15 April a. s. eervol van die werkzaamheden ontheven, en op non-activiteit gebragt, en met den 16 April daaraanvolgende vervansen door den kapt.-luit. ter zee J. van Gogli, thans uon-aclief. Zr. Ms. korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee W. C. Klis, heeft den 26 Jau. jl. Paramaribo verlaten, om zijne reis te vervolgen. Bij dc Tweede Kamer der Staten-Generaal is gisteren eene koninklijke boodschap ingekomen van het overlijden van II. M. de koningin-moeder. Na eene treffende toespraak van den voorzitter, zijn de afdeelingcn vergaderd tot opstelling van een adres van rouwbeklag. Gisteren namiddag was er eene nieuwe zitting. De gewone werkzaamheden der Kamer zijn geschorst tot Maandag. Kennis gevende van het overlijden van H. M. de koniugin- raoeder aan de plaatselijke en garnizoens-commandanten, heeft Z. E. de minister van Oorlog medegedeeld, dat bij de ter aardebestelling, als eene hulde van het leger, al de wapencorpsen vertegenwoordigd zullen worden. Naar aanleiding dezer kennisgeving zullen de officieren rouw dragen met floers om den regterarra eu om den dragon, gedurende een nader te bepalen tijd. Naar men verneemt, is het lijk der ontslapen vorstin, volgens de voorschriften der Oostersche kerk, welker eeredienst zij beleed, op een paradebed gelegd, en zou het eerlang in eene eikenhouten kist, en deze in eene mahoniehouten kist worden nedergelcgd, zonder, in<*evolse haar uitdrukkelijk verlangen, te worden gebalsemd. Ver moedelijk zal het lijk in den koninklijken grafkelder te Delft, bij dat van den gemaal der overledene, koning Willem II, en prins Alcxander, worden geplaatst. Dit schijnt echter nog afhankelijk van nadere bepalingen. Zoo gemeld wordt, berust hare uiterste wils-beschikkiug bij den heer Schmolck, te s Gravenhage, haren gewonen notaris. Uit 's Gravenhage wordt berigt, dat men aldaar Z. M. den keizer van Rusland verwacht. Omtrent den dag der plegtige ter aarde bestelling is met zekerheid nog niets bekend. Het gerucht wil echter alweder, dat daartoe zou bestemd worden de 17 Maart, die droevig-onvergetelijke dag, waarop dc edele gemaal der thans ontslapen vorstin aan Nederland ontviel. Ten gevolde van het overlijden van H. M. de koningin moeder is onmiddelijk door Z. Exc. den minister van Marine be paald, dat de vlag en wimpel aan boord van alle oorlogschepen halverstok zullen geheschen woiden. Blijkens het onlangs bekend gemaakte zeer uitvoerige verslag van Z. Exc. den minister van Biunenl. Zaken betreffende het Lager Ouderwijs, en loopende over het jaar 1862, iu het getal der Lagere Scholen in het koningrijk der Nederlanden 3607, waarvan 2535 openbare, 126 bijzondere met subsidie en 946 zuiver byzondere scholen. Het getal der scholieren beliep 297,893, zijnde 165,145 jongeus en 132,748 meisjes, terwijl de 582 bewaar- en kleine kinderscholen zijn bezocht door 45,078 kinderen, waarvan 21,184 jongens cn 23,S24 meisjes, onder welke - bij den nog ongcregelden toestand van het laagste onderwijs - vele kinderen zijn welke op de lagere scholen behooren. Het getal bezoekers der lagere scholen beloopt van de werkelijke bevolking (toen 3,386,852 personen), ruim 8 pCt. of nagenoeg een elfde der gansche bevolking. Volgens de bevolkingslijsten valt een zesde der bevolking in de jaren van schoolgaande kinderen, tusscheu 6 en 12 jaar, terwijl de feitelijke bevolking bij niet ongunstige verhouding op een tiende der populatie wordt gerekend. Door den minister van Binnenl. Zaken is verzonden een eugelsch en frausch programma van eene internationale tentoonstel ling van voorwerpen, vervaardigd iu gevangenissen, verbeterhuizen, werkhuizen, weeshuizen, armhuizen en andere inrigtingen van der- gelijken aard, welke in de maand Mei 1S65 te Londen zal worden gehouden. Z. Exc. wenscht daarbij dat het plan bekend worde gemaakt aan die instellingen of inrigtingen die dc zaak kunnen bevorderen. Beroepen bij de Ncderd. Herv. Gemeente te Arnhem, ds. Knappert, te Ilarlingen. Bedankt voor het beroep naar ïfilte- wierum, ds. A. van der Elier, te Broek op Langemlijk. De firma L. E. Bosch cn Zoon te Utrechtheeft dezer dagen mot, de uitgevers van liet werk van keizer Napoleon, VHisloire de Jules C'ésar, een contmkt gesloten voor de uitgave eener liollaud- schc vertaling, uit te geven met bijzondere toestemming des keizers. De 28sten Eebruarij is te Emmikhoven in den ouderdom van 103 jaren en 2 maanden overleden Anueke, dochter vau Pieter van Sittcren en Anneke Leening, welke steeds eeue goede, gezondheid heelt genoten en tot het laatste in het genot harcr vermogens is gebleven. De keizer van China heeft besloten een zijner bloedverwanten naar Parijs te zenden, waar hij zich vestigen zal om aan het Eruusche hof China als gezant te vertegenwoordigen. Te St. Romain de Colbose is dezer dagen een huwelijk vol trokken, waarvan de bruidegom 2S jaren telt, terwijl de bekoorlijke bruid reeds 72 malen de roosjes heeft zien bloeijen. Deze schoone was sints zeven jaren weduwe. De Julia van dezen bewonderens- waardigeu Romero heeft een zoon die 45 en eene dochter die 40 jaar oud is. Ondanks het buiLcngewoon slechte weer waren hou derden menschen bij de inzegening van dat gelukkig huwelijk tegenwoordig, en liet ging er zoo vrolijk toe, dat de geestelijke herhaalde malen tot stilte en eerbied moest vermanen. Volgens een dagblad van Brescia zag men dezer dagen ter stede zekeren Gervasio Algbisi, vau C'hiari, door de straten wandelen, die 109 jaren oud en nog gezond en sterk is. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1590 sterf gevallen en 2290 geboorten plaats gehad. Terwijl in den namiddag van den 28 Febr de cadetten van liet bij Erith liggende instuctie-vaartuig zich in twee sloepen met zeilen vermaakten, sloeg plotseling een derzelven om en lagen 16 jongelingen met den dood te worstelen; in weerwil van zoo snel mogelijk aangebragte hulp zijn 10 cadetten verdronken. Het Hamburger schoonerschip Canton van Sicatotv naar Sin gapore bestemd heeft den 6 Dec. 11., op ongeveer dertig mijlen van Singapore op eene rots gestooten en is onmiddelijk gezonken. De passagiers, zijnde Chinezen, ten getale van 550, hebben in de golven hun dood gevonden. In eene openbare senaats-vergadering te Neto-York de vorige maand gehouden, verkeerde een der senatoren in zoo verrcaanden staat van dronkenschap, dat hij de sprekers onophoudelijk in de rede viel: hen beleedigde, enz., zoodat de president genoodzaakt was de vergadering te schorsen. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, vak 24 Fj'beuarij tot 3 Maakt 1S65. ONDERTROUWD: H. Wcssels, matroos bij de Marine, 38 jaren, en C, C. Jansen, 38 jaren, wonende thans alhier, onlangs te Amsterdam. J. A. Obreen, lste luitenant der Infanterie, 2G jaren, wonende te Breda en M. M. van Her werden, 20 jaren. W. J. Bergbem, banketbakker, 27 jaren, wonende te Alkmaar en N. Slagter, 22 jaren. J. Man, timmerman, 29 jaren, weduwnaar van N. Dekker cn E. Sterk, 30 jaren. II. Boudewijn, soldaat bij het 7de regiment Infanterie, 34 jaren en 31. C. vau der Duiju, 26 jaren, wonende te Arasterdam. GEITUWD: K. Poslhunia cn M. Oudshoorn. BEVALLEN: D. 1'Istellc, geb. Kooijman, (Z.). G. Vos, (D.). A. Zwart, geb. dc Jong, (D.). J. C. Jansen, geb. Kuipers, (Z.). A. Rcuschc, geb. Ilillen, (D.). D. vau der Wiele, (D.). E. van der Ben, geb. Dijker, (Z.). N. Zander, geb. Iloogsehagcn, (Z.). N. Zoetelief, geb, Uuinkev, (Z.). G, Jaring, geb. dc Wijn, (Z.). A. Raven, geb. Sicrsma, (Z.). E. Spigt, geb. Bruin, (D.). M. Boon, geb. vau der Hoeven, (2 Z.). T. Bak, geb. Kooru, (D.). S. Frankenj geb. Middelie, (Z.). B. Hoogendijk, geb. vau Pel, (Z.). 31. Schong, geb. van Assenberg, (D.). E. C. J. Poulic, geb. Reemer, (Z.). J. 31. Lurakeman, geb. Buijs, (Z.). E. Smit, geb. Schaap, (D.). OVERLEDEN: 31. Smit, geb. Rijk, (79 jaren). J. Groen, (63 jaren). J. D. Bakker, geb. Plens, (09 jaren). J. de Groot, (11 jaren eu 7 maanden). J. H. Kamp, (47 jaren). N. Egbcrts, (1 jaar). G. van Luijk, (80 jaren). Levenloos aangegeven 2. BURGÉiiH's™ VAM DE GEMEENTE TEXEL, vax 24 Eübuuaiuj tot 3 Maakt 1865. ONDERTKOU WDGoenc. GEHUWD: Meijert Vlna en Nccltje Scbagen. Paulus Vos en Trijntje Visser. GEBORENAutje, dochter van Klaas Timmer cu Souwtje Visser. Renje, zoon vau Jacob Smit en Ai.tjc Blik. Klaas, zoon van Adriaan Keesen en Grietje Smit. Miebacl, zoon van Picter Zoetelief cn Aagje Witte. OVERLEDENC'oruclis Kalis, weduwnaar vau Aatje Vlas, (66 jaren). ~"TA B GTL ij 3 f Aangekomen vau 14 Maart ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, dn volgende schepen, gekomen van SL'NDERLAND.Lambtou E.Edwards.584tonsSteenkolen.B.HaBedoorn&Zn,teAinit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2