Gemeente IIELDEH, 26 3 19 5 schepen, dan een schoener en een smalle bark, niet te denken valt. De lieer de Lange brengt in het midden eenige practische opmerkingen, waaruit blijkt, dat het niet wenschelijk is de brug eene grootere wijdte te geven, dan door den heer Strootman is voorgesteld. De heer de Breuk betoogt nog nader de wensche- lijkheid, dat. er gelegenheid zij voor brikken en schoeners om toe gang te hebben tot het kanaal. De lieer Bakker doet uitkomen, dat uit het gesprokene van den heer Strootman gebleken is, dat vroeger, ten jare 1860, door de meerderheid van den Raad een ganscli ander gevoelen omtrent de wijdte der brug en de diepte van het kanaal is omhelsd. Hij komt op tegen de stelling, dat de brug over den mond van het bassin eene toegang tot de gemeente daarstelt. Hij vraagt, of dat wel werkelijk het geval is en herhaalt, dat de Raad vroeger een brug van grootere wijdte heeft noodig gekeurd; hij vindt het ongeraden, thans in een slag van stelling te veranderen. Hij stelt voor de bepaling der wijdte nog aan te houden en daaromtrent later te beslissen. Hij herinnert, dat er sprake is geweest om de brug aanvankelijk op eeuc wijdte van 8 Ned. ellen te brengen en wel zóó, dat later met geene groote kosten eene doorvaartwijdte van 16 el tc verkrijgen zou zijn. Hij wijst op de toekomst, waarvoor het welligt noodig en nuttig kon zijn eene brug van grootere afmeting te hebbeu, ten gerieve van den handel. De heer Zur Miihlen wijst op de aanstaande verbrceding der Binnenhaven, waardoor zal worden voorzien in de toenemende be hoefte tot het lossen en laden der schepen alhier. Daarom is hij tegen het maken van een brug van 16 cl. De heer Bakker repliceert, dat hij erkent dat op het oogenblik eene brug van 16 el doorvaartwijdte niet noodig is, doch, met het oog op de behoefte, die zich welligt in het vervolg zal open baren, acht hij het noodig dat de brug eene meerdere ruimte krijgt dan 8 el, zooals eerst door deComm. voordeOnderhoudsw. bepaald was. De heer Zur Muhlcn zegt voor eene goedkoope brug te zullen stemmen. Het voorstel van den heer Bakker wordt niet aangenomen. De heer Strootman komt, vóór dat de wijdte wordt bepaald, nog even terug op hetgeen reeds daarover gesproken is. Hij erkent daarbij zijne vroegere dwaling, daardoor ontstaan, omdat hij niet genoeg op de hoogte was. Met het oog op de omstandigheid, dat het kanaal tocli niet zal geschikt zijn, voor het bevaren door groote zeeschepen, of er zou te weinig gronds voor den openbaren weg overblijven, acht hij het bouwen van een brug van groote wijdte gelijk aan het bouwen van een huis met wijde deur en naauwen gang. Overigens wijst hij op het gebrek aan geld, terwijl nu reeds, voor een betrekkelijk goedkoope brug, groote uitgaven voor aard werk zullen noodig zijn. Eindelijk wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten, om aan de brug eene wijdte van 9 Nederl. ellen te geven, in afwachting dat later de plaats waar zij moet gebouwd worden zal worden bepaald. Er wordt gelezen eene missive van het Bestuur van het Depar tement 11e/der, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, houdende verzoek lol ondersteuning van het plan tot oprigtiug eeuer gymnastie— school, waaraan, blijkens meermalen uitgedrukte wcnscheu, in deze gemeente groote behoefte bestaat. Vau wege het Departement zou eene subsidie van 100 worden verleend voor meubelen en inrig- ting van het lokaal, terwijl van liet gemeentebestuur wordt gevraagd: de bezoldiging van den onderwijzer eu het toestaan van een geschikt lokaal. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. van eene commissie, die zich te dier zake bij hen hebben vervoegd, vernomen hebben, dat het benedendeel der Wcrkinrigting ten behoeve van gemelde inrigting werd aangevraagd, als lokaal waar voorloopig het onder wijs zou worden gegeven en stelt voor om de beslissing van dit verzoek te verdagen tot eene volgende bijeenkomst en intusschen het adres te stellen in handen van Commissarissen van het Ziekenhuis, ten einde tc vernemen of dc bestemming van bedoeld lokaal, gren zende aan het Ziekenhuis, tot het doel door adressanten beoogd, ook nadeelig is voor de Zieken-inrigling. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter berigt de ontvangst der jaarverslagen van de Plaatselijke» Schoolcommissie, dc Teekenschool en van het Ziekenhuis en de Apotheek. Er wordt besloten, dat de stukken ter lezing bij de leden van den Raad aan huis zullen gezonden worden. De Voorzitter leest, voor eene kennisgeving van het overlijden van H. M. de koningin-moeder, toegezonden van wege Z. Exc. den Commissaris des konings in deze provincie. Op voorstel van den heer de Breuk wordt besloten een adres van rouwbeklag aan Z. M. te zenden. Een concept-adres, door den voorsteller ter tafel gebragt, wordt met algemeens stemmen goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door Gedep. Staten dezer Provincie het contingent voor de Nationale Militie, ligting 1865, door deze gemeente te leveren, is bepaald op 43 man. Er wordt gelezen een adres van R. Vos en anderen, eigenaars vau perccelen in de Nieuwstraat, in dc Nieuw stad alhier, houdende verzoek om verbetering van den openbaren weg daar ter plaatse en om straatverlichting bij avond. De Voorzitter doet opmerken, dat bedoelde straat niet is het eigendom der gemeente en dat op de gedane klagte van den eige naar den raad reeds verstrekt, maar nog niet is opgevolgd, om tot afvoering van het. water een riool te maken. l)e heer Bakker wijst op den zorgwekkendeu toestand van den openbaren weg in de Nieuwstad en in het zoogenaamde Land. Hij wijst er op, dat zulks dringend voorziening eischl. Hij merkt op, dat op het oogenblik de middelen ontbreken, om afdoende maatregelen te nemen, maar gelooft dat te eeniger tijd middelen moeten worden aangewend, des noods door eene gcldlecning. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, het adres in handen der Commissie voor de Onder- houdswerken te stellen. Hiermede zijn de punten van behandeling ten einde en, daar niemand der leden het woord verlangt, wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. STAAT van den Maanrielijkschen Loop der Bevolking- in 1865. sa O *4 a GEBORENE Dc levenloos aangege mode begrepc enen met LEVENLOOS AANGEGEV ENEN. STERFT E. (Hieronder begrepen die vim pcr- soucn, die hunne woon plant s niethchbcnin de Gemeente. VKUAKDEHINGKN WOONPLAATS. 11U W E L IJ KEN TL'SSCHEN AANMERKINGEN. Wettig. Onecht. Wettig Onecht. Wettig. Onecht. Wettig Onecht. Onge- huwden. Ge huwden. Totaal. |f!| g II 0 1 j? S s is s a Vrouwen, j a e 1 1 1 1 a je 1 1 1 1 I i Januarij... Fcbruarij 34 20 28 23 2 0 2 3 36 30 26 2 0 0 0 1 0 0 1 2 0 0 2 9 9 7 11 5 4 3 2 1 3 15 6 16 1 13 19 27 26 22 26 26 31 20 5 8 0; 2 0 2 1 0 8 10 Totaal... 60 51 2 5 62 66 2 1 0 1 2 2 18 IS 9 4 »j 31 32 46 48 02) 51 1 13| 0 4 1 18 Totaal der beide geslachten 111 7 118 3 1 4 36 14 13 63 94 103 18 Gedrukt bij A. A. BAKKER Cz., Hoofdgracht No. 32, te Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 6