BUITENLAND. wemeli, diea wij, in imam tan gaimh het Nederlandache volk, bidduud durven ojizeudiu tot dru Heer, opdat de Alningtige God die bede veihoore! Moge ook de beproeving, door de band der Voorzienigheid andermaal aan het lluis san Oranje opgelegd, strekken, oiu den band tusschen vorst en volk, tusscheu stamhuis eu natie, naamver aaneen te halen, gelijk in de dag-u van rouw en smarte de leden vau hetzelfde huisgezin zieh met inniger lietde ple gen aan 't harte tc di ukken. Aan Je dierbare afgestorvene zelve een laatste proe.te! Voorzeker, met d-'u volksdichter Tollens roept, met geschokt gemoed, het Nederlandsehe volk de geliefde vorstin Anna 1'aulownn toe; vUw uitvaart is volbragt; Wij ketren met Uw' baar; Wij snikken 't laatst vaarwel! De grafkuil is gesloten Drukke U de lijksteeu znelit, Ons drukt Uw lijlcsteeu zwaar!" In den ouden grafkelder bevinden zich du lijken van: prins Willem I, tc Delft doorsckoteu den 10 Julij 1584, begraven den 5 Aug. 1584. Louise de Coliguy, vierde gemalin van Willem I, over). 9 Oet 1620, begr. 2+Mei 1621. Prins Maurits, uvcrl. 23 Ajnil, begr. 26 Sept. 1625. Enne prinses, doehter vau Frederik Hunderilc, overl. 4, begi. 12 Aug. 1630. Isabella Cliarlotto, ovevl. 17 Mei, begr. 17 Juuij 1642. Prins Frederik Hendrik, overl. 1-1 Maart, begr. 10 Mei 1647. Catbarina Belgiea, dochter van Willem 1, overl. 12 April, begr. 5 Mei 164S. Prins Willem II, overl. 6 Nov., 1630, begr. 8 Maart 1651. Anielia vau Soltns, douarriérc van Frederik Hendcrik, overl. S Sept., begr 21 Dec. 1675. Iii den nieuwen grafkelder bevinden zich de navolgende lijken: Eerstgeboren dochter vau Willem IV, overl. 1'J, begr. 22 Dcc. 1736. Prins Willem IN, overl. 22 Oet. 1751, begr. 1 Febr. 1752. Anna, prinses van Engeland, douar. Willem IV, overl. 12 Jan., begr. 23 Febr. 1759. Geoig Willem Bclgicus, lste prins van Nassau Weilburg, overl. 27 Mei, begr. 1 Juuij 1762. Een dood geboren kind van Nassau Weilburg, overl. 15, begr. 24 Oet. 1767. De eerst geboren zoon vau prins Willem V, overl. 23, begr. 27 Maart 1769. De douair. hertogin vau Bruuswijk, overl. 15, begr. 26 Oet. 1819. De douair. prinses vau Oranjc-Nassnu, overl. ti Apeldoorn 'J Juuij 1S20, naar Delft overgebr. 27Nov. 1822. Willem Frederik Xicoluas Karei, oudste zoou van prins Frederik, overl. 1, begr. 5 Nov., 1834. Frederilta Louisa Wilhcliuina, koningin der Nederlanden, geb. prinses van Pruissen, overl. 12, bigr. 26 Oei. 1837. Willem Frederik, koning der Nederlanden, overl. te Berlijn 12 Dec. 1843, begr. 2 Jan. 1844. Willem Frederik Nicolaas Albert, zoou vau prins Frederik, overl. 23, begr. 29 Jan. 1846. Willem Alesander Frederik Konslantiju Nicolaas Michael, overl te Madera 20 Febr., begr. 21 April 1848. Willem Frederik George I.odcwijk, kouiug der Nederlanden, overl. 17 Maart, begr. 4 April 1849. Prins Willem Frederik Maunts, zoon van Willem 111, overl, 4, begr. 10 Junij 1850. Willem Alex- ander Èrust Casimir, overl 22, begr. 29 Oet. 1S22 te Brussel, tc Delft bijgezet 11 Mei 1860. Anna Paulowna, douair. van koning Willem II, grootvoistiu van Rusland, overl. 1, begr. 17 Maart 1S65. Er bevinden zicli in dezen graf kelder nog drie kistjes, zoudcr dat het bekend is wiens stoffelijk overblijfsel zich daarin bevindt. In dezen grufkeldcr ontbreken de stoffelijke overblijf selen van wijlen den prins George, tweeden zoou vau Willem V, overl. in 1799, voor Padua, en W illem V, overl. te Brunswijk 9 AprilMSOÖ en in den herlo- gclijkeu gi af kelder aldaar den 18 April daaraanvolgende ter aarde besteld. Gisteren iavond hield het Departement der Maatschappij Tot Nut van 7 Algemeen haar laatste buitengewone bijeenkomst van dezen winter. De heer Backer Dircks trad ais spreker op en leidde zijn gehoor binnen in eene vergaderiug der 'Staten-Generaal te 's Gravenhagewelke den 2 Sept. 1639, tijdens onzen worstelstrijd met Spanje, werd gehouden, eu teekeude de gevolgen welke die vergadering had, waarbij de deugden zoowel als de gebreken onzer voorvaderen aan het licht kwamen. De heer Ledeboer droeg daarna een drietal versjes uit het Liederkransjen voor een jarige moeder door Nic. Beets voor - en Herinnering door denzelfdeu, een vers, dat zulke schoone gedeelten bevat, dal zelfs een anatoom op het ge bied der kritiek als Busken Iluet met eerbied zijn ontleedmes er van terughoudt, en het navolgende opteekent: „Beets heeft sommige „onsterfelijke verzen geschreven; onsterfelijk omdat zij in keur vau „taal de uitdrukking behelzen van stille ja, maar diepe en eeuwig „onveranderlijke aandoeningen vau hel tnenschelijk gemoed." Der oudren hart is trouwhet laat zijn kroost niet varen, Al uff en zy bet Gode, cn leggen 't welgemoed Ter ncir iu 't douker graf, om voorts omhoog tc staren: Geen nacht dis doods, geen inaclit der jaren, Scheidt ben volkomen vau hun bloed; Geen nieuwe vadervreugd, geen andre inoedersmarte, Geen goddelijke troost, geen bovcuaardsehc vrcê Verdooft zijn beellnis iu dat harte, Dat nooit zijn kindreu telt, of, telt de dooden tncc. Eindelijk droeg de heer Joh, Dyserinck het dichtstuk Jan Jansz. voor (door Ueets) waarin op zoo naieve als treffende wijze de waarheid: Eer brengt een arme vader met vreugd zes kiudicu groot, „Dan dat Vs rijke kinderen hem ko. stien iu deu nood!'' uit het leven wordt toegelicht, en ten slotte een gedichtjeu, klein maar rein, en zoo eenvoudig (in den rijken zin van het woord) als roerend schoon'; een gcdiohljen, zonder opschrift, maar waarboven dit ééue woord zeker zou passen: vergankelijkheid: 1. Hij trok liet schuif ken open liet knaapje stond aan zijn' zij, En zag bet uurwerk liggen-. Och, grootvader, geef het mg? Ik zal 't u wel eens geven, Toekomende jaar misschien, Als gó wel leert en braaf zijt, Zei de oude, wij zullen zien. Toekomende jaar! sprak het knaapje, O grooivadir. maar dan zoudt Ge lang reeds kunnen dood zijn; Ce zyt zoo ziek, zoo oudl llij nam liet zilv'rcn uurwerk, En de zware ketting er lnj. En lei ze iu de gretige liamlj 't Komt uog lader, sprak hij. Haar was een grafje gedolven. He scholieren stonden er rond, En ecu oude niaii hoog met moeite Nog een knie naar den grond. Het koele niorgeiulwindje Speelde om zijne haren zacht. Het zwarte kistje zonk neder; Arm knaapje, wie luid dat gedacht. En de oude man stond te peinzen, i Hij keerde terug naar zijn' woning, En hij dacht, het is wel waar, 1 Dé oude vader, en weende zoo zeer; En zijn' lange viog'reu streelden i ?n,iei ''f1 u\vtr®Jl uuru' Des knaapjes krullend haar. In 't oude schuifkcu weêr. 1) Daarna bra-'t de voorzitter aan de sprekers dank voor hunne werkzaamheid "en sloot op gepaste wijze de vergadering. Het, onderwijs aan de Lagere Industrieschool alhier zal voor dezen winter eindigen op Vrijdag 31 dezer met een examen, te houden in een der lokaleu van de Gemeente-School aan tle Hoofdgracht. Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman is den 26 Jan. te SI. Helena aangekomen en zou den 28 daaraanvolgende de reis naar Nederland voortzetten. 1) Zie Gentsche Volks-Almanak voor 1S65. Z. M. 'heeft benoemd in het bestuur van den polder Waard Nieuwland op Wieringen tot dijkgraaf den lieer J. Breebaart Klz.j; tot heemraad-secretaris den heer W. Ileijbloktot heemraad-' penning-meester den lieer 1J. Maats, en tot heemraden dc hoeren P. Schuurman en J. Poel. De Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij houdt den 30 Maart eene algemcenc vergaderiug; daarop zullen o a. de belang rijke punten moeten worden behandeld, der magtiging lot aanvaar ding der concessie voor deu aanleg van een verbindingsweg tusschen den Ilollandschen eu Noordhollaiidschen Slaals-Spoorweg, cn tot aanvaarding der exploitatie op don Nourdhollandsche Stauts-Spoor- weg. oor beide zaken zal, even als voor dc vollooijiug der spoor- versmalltng, eene Iceuing moeten gesloten worden, De bovenbedoelde verbindingsweg zal van Haarlem tc Uitgeest of Ca-stricum aansluiten en 45 mijlen lengte hebben. De Noortlliollaiid- sche lijn, welke de Hollaudsche Spoorweg-Maatschappij wil exploi teren zal van het Ni-awediep over Alkmaar, Castricum eu Uitgeest door de Zaanstreek naar Amsterdam loopen. De weg van Nieuwe- diep tot Alkmaar zal in 1S66 gereed kunnen zijn, die van Alkmaar tot Uitgeest gelijktijdig met de sectie Uitgeest naar Haarlem. De kosten voor de exploitatie worden op 1,1(10,000, die voor den aanleg en exploitatie van den verbindingslijn op 1,700,000 begroot. Voor de spoorversmalling (in liet geheel op 3 millioen begroot en waarvan 1,650,000 uil de oude leening van 4,600,000 kan gevonden worden) is nog noodig 1,350,000; met de renten te zatnen dus 4,250.000. De Amsl, Cour. meldt, dal; dr. Pierson zijn leeraarsambt te Rotterdam heeft opgegeven om zich tc Amsterdam te vestigen en redacteur te worden van de Gids. Den dezer lieetl de heer ingenieur Conrad, op uitnoodiging van lih. Gedep. Staten der provincie Noordholland te Behagen, met burgemeester en wethouders dier gemeente eene bijeenkomst gehad betrekkelijk deu voor die gemeente te maken waterweg. Bij gelegenheid der begrafenis van II M. de koningin-weduwe, zijn niet minder dan 17 extra-spoortreinen, die allen even druk bezet waren, te 's Graoenliage aangekomen. Men schrijft ons uit de Wieringerieaard: „Plet Departement Wieringerwaard der Maatschappij Tot Nul van 7 Algemeen vierde jl. Woensdag 15 Maart zijn twaalf en een half jarig bestaan. Een aantal leden met hunne dames vulde de vergaderzaal, welke door de goede zorgen van het bestuur in fcestdoseh was getooid. Het eerste betrad de voorzitter van het Departement, de wei-eerw. heer Meijer, het spreekgestoelte en schetste in eene welsprekende rede al het schoone en goede hetwelk reeds door de Maatschappij Tot Nut van 7 Algemeen is verrigt en nog verrigt wordt op liet gebied van volksbeschaving en volksgeluk, alsmede dat liet jeugdige Depar tement, gedurende zijn kortstondig bestaan, getoond heeft eene waar dige afdeeling te zijn van het giootsciie geheel. Deze sierlijke rede werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen. Daarna wist de heer A. J. Kaan het auditorium te boeijen door het fraaije dichtstuk Eduard 111 voor Ca/ais," van A. J. de Buil, terwijl de oud-voorzitter, de heer K. A. Kaan, als derde spreker, dé vergadering in verrukking bragt door de 'voordragt van het dicht stuk Nederlandvan van Dam van Isselt. Met onverdeelden bijval werden door de heeren Krom en Tiele twee gedichten voorgedragen, zijnde het eerste „lle Winter" van Talling, en het tweede „Miekt iu 7 hooi" een gedicht iu Gt-lder- sche tongval. Eeuige verdienstelijke tooukunstenareii voerden bij afwisseling muziekstukken uit, hetgeen niet weinig bijdroeg tot verhonging van het feestgenot. Nadat de voorzitter zijn hulde en dank had betuigd aan allen, die hadden bijgedragen tot opluistering vau dien geiiotvollen avond, keerde men na middernacht in feestelijke stemming huiswaarts." Men schrijft ons van Terschelling, dd. 16 Maart: „In het Handelsblad van Dingsdag jl. las ik, dat het barkschip Julie Michels van hier naar Harlingen is gesleept om hersteld te worden, na vroeger alhier gestrand te zijn. De zaak is deze. Het schip, alhier met verlies van masten binnengebragt, is naar Harlingen gesleept, om van twee nieuwe masten en onderwant te worden voorzien, en zal alsdan naar hier retourneren, oui opgetuigd te worden en de lading weder in te nemen. Het was voor ons een vreemd verschijnsel, dat schip te zien vertrekken, daar, bij avnrij, de schepen alhier met 49 palmen diep gang binnenkomen, alhier kielen en geheel gerepareerd weder vertrekken." „Men verneemt, dat met, Mei a. s. van hier eeuige huisgezinnen naar Noord-Amerika vertrekken. Verbetering van bestaan wordt als oorzaak opgegeven." Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen bij den heer IP. YV. Remmelink te Luug-Keppeleen kalf is ter wereld gekomen van honderd zestien Nèdérlandsche ponden. Te Ootmarsum zal hel heden zestig jaren zijn, dat eene dienst meid eerlijk en trouw steeds bij dezelfde familie in dienst is. Van haar 13de jaar af, eerst als kindermeid en daarna als werkmeid dienstbaar, heeft zij nu den ouderdom van 73 jaren bereikt. Twee vreemde gevallen hebben zich voorgedaan bij de loting voor de Militie te Valogues in Belgie1. een jongen zonder armen heeft het nommer uit de bus getrokken met zijn voet en 2. een andere jongen kon niet gemeten worden, omdat de maatstok niet lang genoeg was voor diens buitengewone gestalte. De Fransche minister van Justitie heeft bepaald, dat voortaan ook de raadsheeren in het hof te Parijseven als de president een rooden toga zullen dragen. De barrel der «advocaten, die als plei ters voor dat hof optreden, zul omzoomd moeten zijn met hermelijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2