BUITENLAND. "v.qugeveeï 25,000 reizigers. Er hebben ongeveer 40 extra treinen "^-'Verschillende rigtingen geioopen. De nieuwe felle vorst, zoo laat in het saizoen, heeft den bezitter van onderstaande dichtregelen, die gedrukt en met het Amsterdumsche wapen daarboven als schilderijtje in een lijstje gezet zijn, aanleiding gegeven ze aan de Amsl. Cour. ter openbaarmaking af te staan. Om de overeenkomst der weersgesteldheid van dc Maartdagen in 1865 met die van 1667, meenden wij den lief hebbers van herinneringen uit oude tijden geen oudienst te doen met de opname. In Jauuarj scsticn-hondert seveu-cu-tsestig Doen Vroort en het Snieuwde zeer heftig; Stijf ses Weecken stunt dc Ynert geheel stil, Drie weecken voer men weer geheel na wil: liet voornaemste dat hier wort genoteert, Is dutter soo veel Ys qurim in dc Meert. NOTA. De 10. Meert begont weer hart te Vricscn. De 17. moesten dc Visschcrs dc winst verlicsen. Dc 18. liep veel volck voor de Lacgli op het Y. Dc 19. pusscerd men van d'een tot d'andcr zy. I)o 20. boodt Weer en Windt nog weynigh soen. De 21. leeok of Weer en Windt anders wou doen, Dc 22. was do Windt weer luider ncu 't Yriesen. De 23. begont Ys door de Zon hart tc verliezen, Dc 24. ui riesende verloor 't Ys zijn kracht. De 25. zijudcr veel over 't Y komen met voor-dacht. De 20. liepender noch drie van Stee over 't Y. Ku-middagh zc-yldeu de Schuyten de Stadt voorby. Den 27. heeft d'Oosle-wint 't Ys op Pampus hoog geset. Den 29. was 't Varen duur over noen wel belet. De 30. quumen ccnigc daar over Varen en Loopen mee. Dc 1. April liepen eenige Pcrsooncn noch op Zuyer Zee. De 2. dito is in 't Val een Schip door 't Ys vast gehecht. Dit is Noteert van M. T. de bootsen hacr Knecht, Om Godts grootc wonder eudc kracht, Tc doen helpen houden in gedacht. In de jongste dagen is in liet licht verschenen dc tekst der prijsvraag, uitgeschreven door het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap „Hoedanig behoort eene school te worden ingerigt." Het genootschap gevoelde zich geroepen zulk eene poging te mogen doen, om een juist inzigt aangaande dc architectuur van school gebouwen voor het lager ouderwijs in Nederland te doen ontstaan eu algemeeu te maken. Bij de beantwoording der vraag behoort te worden gelet: 1. op het belang der gezondheid; 2. op de behoeften van het tegenwoordig lager onderwijs; 3. op de deugdelijkheid en welstand vau het gebouw; 4. op de ligging van het terrein; 5. de hoogte en ruimte der localen, 6. op luchtverversching, weriug van togt en verwarming; 6. plaatsing en inrigting vau privaten, enz. enz. Yoor de voldoende beantwoording der prijsvraag wordt eene premie vau ƒ200 uitgeloofd. De antwoorden worden uiterlijk 1 Mei 1866 ingewacht. HH. MM. dc koning en de koningin, HII. KK. HH. de groothertogin van Saxen-IFeimar-Eisenach, prins eu prinses Hendrik, de prius van Orauje, prins Alexander en prins Fredcrik, hebben jl. Zondag morgen in de Kloosterkerk te 's Ratje, onder het gehoor van den hofprediker, ds. Ruitenschild, de godsdienstoefening bijgewoond. Treffend waren de woorden van den leeraar, naar aanleiding van Matth. XXVI 10ff, woorden, in overeenstemming met de omstan digheden in de laatste dagen. De leden der koninklijke familie waren in zwaren rouw, omgeven do.or beu, die tot de hofhouding behooren, in de loge voor het koninklijk gezin bestemd. Eene aan zienlijke schare had zich in het kerkgebouw verecnigd. De gods dienstoefening ving aan met Gez. CLXXXII 1. Bij liet verlaten van het kerkgebouw bragt de menigte, daarbuiten verzameld, eer biedige groele aan Z. M. en de overige leden vau liet koninklijk Huis en zij volgde den koning, benevens de beide prinsen, zijue zonen, die zich te voet naar HDs. paleis begaven. De vorstelijke personen waren zigtbaar getroffen over dc deelneming in het geleden verlies, en de koning bleef nog aan den ingang van het paleis vertoeven, om daarop welwillend te antwoorden. Plet Dagblad laat zich omtrent hel tooneel, dat bij het verlaten van de kerk door Z. M. Zondag plaats greep, aldus uit: „Was Z. M. dc koning door zijn volk bij het verlaten van zijn paleis als opgewacht, nog ziclaangrijpcnder was het schouwspel, dat zich aan ons voordeed, toen Z. M. bij het huiswaarts keeren, door honderden omringd, naar zijn liuis werd begeleid. Nu werden er niet, zooals anders, luide kreten vau vreugde vernomen, daar het smartgevoel 't leve de koning op de lippen deed verstommen, maar die wensch toch niet minder in de harten leefde: de traan die in aller oog parelde, hij vertolkte het zóó welsprekend, dat de koning het zeer zeker even goed als weleer zal hebben verstaan. Aan zijn paleis gekomen bleef Z. M. nog eene wijle toeven, om, zigtbaar door de bewijzen van zooveel liefde bewogen, zijne zoo bij ingeving gevormde eerewacht, met de beminnelijkste zijner handgroeten te loonen. Oranje is voor Nederland nog meer vader dan koning en het volk voor hem nog kind, dan onderdaan: wie nam dezen indruk niet met zich, waar hij dit tooneel der sraarte en der liefde verliet?" Twee duizend guldenvorderde de heer mr. Raedt (van Oldenbarnevelt) van de hoofdcommissie der Delftsche tentoonstelling, als schadevergoeding, omdat een arme jongen het ongeluk had een wassen kopje (volgens alle deskundigen een afgietsel van een Hiero- niraus-beeldje), dat mr. Raedt aan den heer B., voorzitter der zich zelve geconstitueerd hebbende Haagsche subcommissie, had ter hand gesteld, om op die tentoonstelling te wordeu geëxposeerd, bij de terugbezorging op den stoep van mr. R. te laten vallen, waardoor het (volgens zeggen van mr. R.), eenigzins beschadigd is geworden. Men weet, dat de Regtbank te 's Rage mr. R. niet ontvankelijk heeft verklaard in diens vordering; dat hij tegen dat vonnis heeft geappelleerd, en dat den 13 Febr. jl. de zaak wer.l bepleit voor het Hof in Zuidholland. Jl. Maandag heeft dat Hof uitspraak ge daan en bij een kort maar krachtig arrest hoofdzakelijk beslist, „dat de hoofdcommissie volstrekt niets te maken heelt niet mr. R." Op nieuw is alzoo mr. R. niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering lot schadevergoeding. Als een bewijs dat men ook aan den Maaskant in onze provincie, en wel in den polder het Laag Hemaal, de kunst verstaat oui monsterachtige dikke en vette varkens te mesten, die met die in Engeland in zwaarte kunnen wedijveren, diene het berigt, dat er op Maandag 13 dezer Ie Maren een varkeu aan de markt werd gebragt, wegende 300 Nederlandsche ponden. Die levende vetklomp was op rug en schoft niet minder dan 50 Ned. duim breed en had zijn vet corpus tc danken aan het goede voeder eu de kennis van vetmesten van den heer P. Swiukels. Eene belangrijke uitvinding is dezer dagen iu de gemeente Soest nagenoeg voltooid. De heer S. Tessellioff, muzick-onderwijzer aldaar, vroeger organist bij de Hervormde gemeente, thans hetzelfde te Emmes-binnen, heeft een werktuig uitgedacht, waardoor de piano speler in staat is eenige improvisatie onmiddelijk door de piano zelve te doen opschrijven. Dit werktuig, op de vernuftigste wijze ingerigt en onder liet oog des uitvinders gemaakt, werkt zóó ge makkelijk en duidelijk, dat het mogelijk zal zijn, bij geringe oefening, onmiddelijk weder door dat beschrevene blad liet gespeelde te her halen. Het instrument is voor elke toonsoort geschikt, drukt de waarde der noten, met kruizen en mollen, duidelijk uit, en trekt zelf de lijnen en hulplijnen te gelijker tijd. Het is inderdaad eene allcrvcrnul'tigste uitvinding, vooral indien men weet, dat de uitvinder met zijn plan reeds geheel gereed was, eer hij vernam, dat men ook al vroeger en elders over de oplossing van dit vraagstuk had nagedacht, en er naar had gezocht. Het is hem volkomen gelukt, ofschoon op dit oogenblik zijn werktuig nog niet voor de geheele breedte van het klavier gereed is. Belangstellenden wil de uitvinder gaarne zijn werktuig laten zien en doen beoordeelen. (ET. D Te Groningen werd dezer dagen het volgende staaltje van ligtgeraaktheid vertoond. Op den dag der ter aarde bestelling vau het lijk van II. M de koningin-moeder, hadden vele ingezetenen als blijk van rouw de raamgordijnen laten vallen. Een hunner werd, wegens het overtreden van eene policieverordeuing, bekeurd, tiaar hij in strijd met deze verordening, zijn hond had laten los- loopen, hetgeen niet mogt plaats vinden, daar zich aldaar ter stede gevallen van hondsdolheid hadden voorgedaan De vrouw des huizes hierover bijzonder gebelgd en op het oogenblik hare drift niet beter kunnende koelen, haalde met eene lierheid, eene betere d.iad waardig, ouder de woorden: „boete betalen, dan ook niet rouwen," iu een ruk de gordijnen weer omhoog. In de nabijheid van Reer en twen is dezer dagen een boeren- dienstmeid, die een hoogen prijs uit de loterij had getrokken en zich met een gedeelte daarvan des avonds op weg begeven had, om dit aan hare moeder te brengen, beroofd en daaina vermoord. Men leest iu de Drenthsche Courant: „Mejufvrouw de Lente, 'die jl. Maandag receptie hield "en daarbij behoorde tc verschijnen in eene groene robe van gans, met rozen in de lokken, staat daar nu in een Decembermantel met een gevoerde kap cn wordt gecomplimenteerd door gepijekkerde heeren der schepping, wier respectieve neuzen nog niet de minste blijken geven, dat een zalig lente-gevoel door hunne adren stroomt. Ilij, die ons meldt dat de jongens schaatsen Ioopeu, voegt er eene spotternij bij ten aanzien van onze jongste profetic: „de Winter vorst is onze grenzen over!" en dat is niet zeer Christelijk. Deukt hij, dat wij geen gevoel hebben en dat wij het zoo pleizierig vinden op den eersten lentedag te bibberen van de koude Hoe 't zij, pleizierig vinden wij het niet, dat de Wintervorst, die wc geen „onvertogen woord" hebben toegevoegd, integendeel, dien wij met zekeren eerbied hebben behandeld, zoo onverwacht terugkomt en ons Russische zefirs om de ooren blaast. Wat te doen? Geduldig verdragen en, die het te benaauwd wordt, helpen, dat is het beste, maar gaat de Noordschc despoot voor dc vierde keer weg, dat dun al wat er nu wegkruipt in heg en bosch, schatere van vreugde, en al wat er krimpt in huis eu op straat hem naroepe: „tot December barbaar!" Om u eerder terug te vragen, daartoe zijt gij thans te lang gebleven, en de schoone, die gij op don eersten dag barer terugkomst zulk oen gek liguur laat maken, zal gewroken worden. Als zij straks den pels, dien gij haar heden om de leest wringt., afwerpt, en door wondervolle kleurenpracht aller oog betoovert, zal van niemand, die van u beu genis heeft, een woord vernomen worden tot uw lof!" Tc Venlo is de levering van 80 paarden voor het 5de regi ment Dragonders aan den lieer Smidt te Hannover uitbesteed voor ƒ418 het paard. In den Belgischen Senaat werd dezer dagen eene levendige dis cussie gehouden over de vraag, of er ook geloofs-ondcrscheid op de begraafplaatsen mag worden gemaakt. Zulks kwam ter sprake tengevolge van een besluit van den gemeenteraad van Mechelendie zoodanig onderscheid had afgeschaft. De ministers verdedigden het besluit van den raad en toonden aan, dat volgens de grondwet ieder, zonder te letten op zijne godsdienstige gezindheid, gelijk is voor dc wet, dat de begraafplaatsen niet zijn tempels, maar open bare plaatsen, waar katholieken, protestanten, israëlicten en vrij denkers elkander moeten ontmoeten, dat de burgemeester der gemeente het toezigt heeft op hetgeen dc kerkhoven betreft. De clericalc partij echter was v;in tegenovergesteld-gevoelen en droüg aan op de koninklijke vernietiging van het besluit van den gemeen teraad, omdat zulks aandruischt tegen de wetten des lands. Van die zijde werd gewezen op de beteekenis van het woord kerkhof, dat eene godsdienstige plek aanduidt, en dat dus de begraafplaatsen behooren te staan onder het toezigt der geestelijkheid. Eene motie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2