BUITENLAND. Uitsla? der stemming voor twee leden van den Raad der gemeente Texel: Op den In-er I*. C. Lornan werden uitgebragt 1S1 stemmen, op den lieer Siraon Keijzer Sijbrz. 75 en op den lieer Klaas Mandje 68 stemmen Verder op de heereiï S. Keyser Jzn. 12, Hitleiiius 10 en J. Veenstra 16 stemmen. Alzoo gekozen de heer C. LO.MAN, burgemeester, en herstemming inssclieu de lieeren S1MON KEIJZER 8ijijhz. en KLAAS MANDJE, welke herstemming op den 5 April a. s. zal plaats hebben. Groot is de bezorgdheid te Texel voor het vee, daar het hooi zoo goed als verbruikt is en het thans vriezende weder dien toestand nog doet verergeren. Waren de boouen hoog in prijs, dan zou hel voor vele veefokkers op een totalen ondergang uitloupen. - Dezer dagen is ie floorn verpacht hel poortgeld voor liet vee, r'la! op de' aanstaande iiajaarsniarkt zal ingevoerd worden, en wel voor dien renen marktdag voor de. som van zes honderd vijftig gul lens. Wanneer men bedenkt d it elk koebeest, dal een der drie puurden binnenkomt, slechts tien cents behoeft te betalen, en daar voor drir commiezen tol de ontvangst mueten geplaatst zijn, dan I mort de aannemer of pachter zeker rekenen, dat er nagenoeg acht duizend stuks vee moeten aangevoerd worden, zal hij op die pacht winnen. In tegenstelling van de pogingen, te Utrecht door eenigen gedaan, om door vrijwillige bijdragen dc predikauts-tractementeu te verhoogen, kan wel strekken, d.it bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem, die 800 leden telt, drie predikanten zijn, die elk 3600 inkomen hebben; ('ie weduwen krijgen 1800 pensioen. De gemeente is zóó rijk, dat dc koster dit jaar, zonder om iets te hebben gevraagd, 400 verhooging kreeg. Jl. Donderdag hebben HM. MM. de koning, de koningin en de verdere leden van liet Koninklijk Huis gehoor verleend aan de leden van de Huoge Collegiën van Staat, aan hezeiidingen van de gemeenteraden van Amsterdam, llollerdam,,s Gruceuhage en andere instellingen, en aan bijzondere personen, die zich hadden aangemeld ora Hl), hun leedwezeu en hunne deelneming te betuigen, ter zake van liet overlijden van 11. M. dc koningin-weduwe. lu deu nacht van 21 op 22 dezer werd in dc buurtschap i Hoorngera. lieerde, een brutale diefstal gepleegd bij den land- j bouwer van den Beid. Uit crue kamer, grenzende onmiddellijk aan de keuken, waar de bewoners sliepen, is eene groole kist ge haald en daaruit ontvreemd circa 400 in contanten, benevens al de daarin ztcli bevuilende kle-leivn, een zilveren liorologie-ketiiug en een bijbel met zilveren klampen. De kist beef im-n 's niurgen> aan deu publiekeu weg, op kleinen afstand van de woning, gevon den. De dieven zijn door een deurtje in den koestal naar binnen gekomen. De justitie doet ijverig onderzoek. Ouder verschillende standen te Zwolle heerscht sedert grruimen tijd op onrustbarende wijze eeu kwaadaardige oogziekte, waardoor reeds eenigen het geheelc of gedeeltelijke verlies van het gczigl le betreuren hebben. Deu 21 dezer is te Eschmarke, nabij Enschede, bij den boer G. Varwick, eene bigge geslagt, nog geen jaar oud, welke schoon aan de haak heeft gewogen 434 halve Ncderl. ponden. Het gerucht van eeu moord op eene boeren dienstmeid te Heerenveen gepleegd, heeft zich tot heden niet bevestigd. Bij de justitie is er niets van bekend. In den vroegen morgen van den 19 dezer vond de te Gro ningen woonachtige schipper Schuilema, van Leeuwarden komende, digi bij het Sijmen Ates-Vallaat, eeu paard, voor mie chais ge spannen, in de Dokkumer-Stroobosser vaart zwemmende Teregt I vermoedde men, dat ook een eigenaar of bestuurder van het rijtuig j zich in ongelegenheid moest bevinden. Hel zoeken naar dien onge- lukkige bleef echter lang vruchteloos, zoodat men, na geruimen tijd gezocht te hebben, er slechts in mogt slagen om zijn lijk in de vaart terug te vinden. Eeu ingezetene van Kollum, de heer C. Gorter, vader van vier reeds inoederlooze kindertjes, die zich den vorigen dag van huis luid begeven, was de ongelukkige! Te nuts. Slechts enkele woorden, die zóó algemeen in zwang zijn als het woonleke „te huis" Van onze wieg af aan, door ons g.insclu* leven heen, tot aan ons graf toe, zweeft 't ons op de lippen. Hei kind weet den liefderijken zin, dien 't bestuurt, en te weeg breng', dat T zich zóó veilig en gelukkig raag gevoelen op de plek, die 'i „te huis" mag noemen, niet dan duister te verstaan en met geene woorden uit te drukken. Een klein deerntje, waar we veel werk vuu plagten te maken, en dat wij gaarne eens tnogten plagen, gaf ons, op de. vraag: „wat te huis was?" ontniddelijk ten antwoord: „dai hei haar te huis was, als vader des Zondags te huis kwam eten." Gelukkig schepseltje! dat reeds vroegtijdig leerde, hoe 't juist vaders tegenwoordigheid is, die oxn heigcen anders slechts een tijdelijk vei blijf voor eeu enkel sarzoen in een trouw en gezegend „te huis" zou mogen heeteu, eene andere gedaante geeft. Het oogenblik, dat iemand voor 't eerst de deur van zijne woning, waar hij iemand, die hein nader beslaat en veel dierbaarder is dan alle anderen, heeft ingebragt, voor het oude, schooue, eenvoudige schrift woorde „hij had haar lief" sluit, dat is eeu gevoel, dat slechts ééne enkel: reis terugkeert Daar buiten is de wereld, zoo koud, zoo streng, zoo barsch en onbuigzaam, waar de broodwinuing dagelijks haar gang moet gaan; maar daar binnen vindt mcu 't al dat den strijd des leveus zelfs in zijne hevigste worstelingen, onschatbaar maakt, 't Is zoet, te weten, dat er eeu oog is, dat onze komst gadeslaat, en helderder glinstert als wij komen. Iloe innig de man zich aan het „te huis" van zijne kinderjaren moge vastklemmen, - ivclk een leed hij verduurd moge hebben, alszu.ks door den dood heeft opgehouden, en hem van hetgeen eenmaal in deu volsten zin des woords tot rijken zegen strekte, niet meer dan de bloote herinnering is over- gehlevcu, om hem in zijne lange uren van eenzaamheid ie vervrolijken, terwy-1 ctn straal van licht uit de laatste kleiue hut van het een of ander gehucht met de duisternis schijnt te twisten, en den rei ziger zijn pad over het drassige moeras niet dan flaauivtjes aanwijst, - dan zeg ik nog, dat iemaud niet vóór en aleer hij voor zich zelve eene eigene woning en een naam heeft weten te verkrijgen, die eeu ander niet hem wil deelcu en voor hem wil dragen, al de liefde, die hij in de dagen, toen hij nog dacht als een kind en sprak als eeu kind, mogt smaken, ten volle waardeert, noch ook tot dien aaiigenaiïien pligt en zalige verantwoordelijkheid, die liet goddelijke „te huis" bevat, vindt aangespoord. In een der nachten, die Napoleon I, gedurende (le veldtogten in Duihickland op ChnrlolteuLurg sleet, werd zijn slaap verstoord. Het hemclsclie tooucclspel der geschiedenis heeft soms zoo zijne kluchtige tussclieii-bcdrijvcn in de eetzaal vuu Fredorik Wilhelm, digt bij des veroveraars slaapvertrek, stond eene groote spelende klok, die het geluid van een troep trompetters verwonderlijk schoon nabootste Omstreeks middernacht nam het rumoer eenen aanvang, en weergalmde het trompetgeschal door liet. gansche paleis heen; bedienden, adjudanten, Napoleon zelf, spoedden zich ten bedde uit, en iedereen racende, dat er eene overrompeling te duchten was. Weldra was alles echter weer in de diepste rust, en wist. niemand met zekerheid te zeggen, waar de trompetten zich bevonden. Er werdeu schildwachten uitgezet, een der adjudanten bleef op, en ten een ure begon liet rumoer op nieuw, maar nu in een der aangren zende vertrekken Men ijlde derwaarts, ontdekte de onnoozele klok, voor dat het geluid een einde had genomen. Zoo was dan Napoleon dc Groote, de verwoester van de 1'ruissische monarchie, iu het paleis der koningen van Pruissen vernachtende, de speelbal vau eene spelende klok geworden Ver boven het schoon van de pruim of abrikoos beslaat er eene bloem, wier sch natheid veel voor redelijker dan de vrucht zelve is, en wier blozende koon een zacht e n bios tentoonspreidt Strijk er echter maar even met uwe hand over lieeu. en 't is verdwenen* I)c in den morgenstond niet deu dauw bepareldceii daarmee rijker dan eene met kleinodiën prijkende vorstin getooide, bloesem scheidt die zilveren droppels eenmaal af, en wordt, al sprenkelt ge er water over heen, zooveel als ge maar will. nooit weer wat zij was, toen de dauw er in de stilte, des nachts van deu hemel over heen daalde Op een ijskoudeu wint er-morgen moogt ge uwe glasrui:.!: met landschappen, meren of b lomon overdekt, en als iu ecu oog verblindend baai schilderstuk herschapen zien. Maar ais ge uwe hand op die ruit leg', zal door eene onkeic schrab met uw vinger, of de vv.inn c van uwe handpalm, die onnavolgbaar schoone Ie. ktiiing te loot* zijn gegaan Zoo bestaat er in de jeugd eene schoonheid en reinheid van zeden, die, eenmaal aangeroerd en bezoedeld, nimmer weer hersteld kan worden; eene franje, ongelijk veel teerder nog dan de figuren op dc bc*rozen glasruiten, die zich. eenmaal losgetornd of verscheurd, nooit weer op nieuw laat borduren. Al wie zijn gewaad in zijne jeugd heeft bezoedeld of bedorven, kan 't, wat hij ook beproevo. en al wiesch hij 't. ook in zijne tranen, nooit, weer geheel en al wit krijgen. Als een jongeling, het.ouderlijk huis verlatende, terwijl de gezegende tranen zijner moeder zijn voorhoofd nog be vochtigen, eenmaal de oorspronkelijke reinheid van zijn inborst verliest, zoo mag dat een verlies heeten, dat hij nooit weer ten volle kan herstellen Zietdaar het gevolg van het misdrijf, welks uitwerkselen wel vergeten, maar nimmer met wortel en tak uitgeroeid kunnen worden. Iu het Engelsche Hoogerhuis heeft graaf Russell verklaard, dat er alle reilen is om te geloovcn, dat in de betrekkingen tusschen Engeland en Noord-Amerika niets is dat aanleiding geeft om vijandelijkheden te duchten. Lord Palinerstoii heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er geen gevaar van oorlog met Noord-Amerika bestaat; dat de Noordelijken geene vijandige plannen tegen Engeland hebbeu. De toestand der beide Duitsche grootmagten is in den laatsten tijd waarlijk niet benijdenswaardig. Bij liet herdenken van de behan deling, die zij het ongelukkige Denemarken in het vorig jaar hebben doen ondergaan, komt. men onwillekeurig tot de gedachte: Zij hadden wel aan deu inwendigen toestand van hunne eigene staten mogen denken, zonder zich met de zaken van anderen te bemoeijen. Waarlijk, beide regeringen hebben binnen 's lands werk genoeg. Spanning, zeer groote. spanning heerscht, er in Pruissen. De leger- organisatie is nog altijd het groote punt in qusestie, of liever, aan de halstarrige pogiug van vou Bismarck en de zijnen, om aan de billijke weuschen des volks gehoor te weigeren, wordt weerstand geboden door het grootste deel der volksvertegenwoordiging in het Huis der Afgevaardigden. De eoncessiëu, die de regering doet om aan de gedane eischen te gemoet te komen, zijn ten eenenmale onvoldoende en de geschilpunten naderen zoodoende huuue vereffe ning volstrekt niet. Te midden van deze binnenlaridsche verwik kelingen komen 12000 inwoners vau Berlijn der. koning verrassen met een adres, waarin niets minder gevraagd wordt dan de inlij ving der Elhe-hertogdommen bij Pruissen. Ofschoon niet zoo dadelijk in het oog vallend, bestaat er toch ook in Oostenrijk eene vrij ernstige gisting. Het betreft daar de begroeting der stants-uitgaven, waarop de re/ering de bezuinigingen, door de vertegenwoordiging voorgesteld, niet aannemen wil. Het kabinet ligt, ten aanzien van bezuiniging door vereenvoudiging, gestadig nu t de volksvertegenwoordiging over hoop. De moeijelijke toestand van de regering in Zake de verhouding tot Pruissen, hij de regeling der zaken van Sleesicijk-Holsteinen de steeds voort durende gisting in onderscheidene erflanden, brengen der regering steeds ernstige bemoeijiugeu aan. Wanneer men dit te zamen vat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2