~™BU1TENLAND. wijzigingen onzen lezers een behoorlijk denkbeeld te geven. Het ging met deze wet als met. den vervolgden duizendkunstenaar uit de tooverveitelling. Als men hem iu de gedaante van haas bij de lepels dacht te nemen, ontvloog hij eenklaps als duif de grijpende handen, orn daarna als haagdis door de gespauuen strik te sluipen, en een ring te worden op het oogenblik dat het middel om de haagdis te vangen scheen te zullen .slagen. Het Bijblad zal het kluwen moeten worden, om ons door dit labyrinth van gedaante- I verwisselingen den weg te banen Wij houden het er voor, dat I zelfs menig lid der Kamer te midden van al die changements ïi vue het spoor byster werd, en noodig zal hebben de wet later in de 1 stilte van zijn kabinet na te lezen, om te zien, wat hij eigenlijk met zijn stem bekrachtigd heeft. Het eigenlijke parlementaire onderzoek kan eerst plaats hebben iu de eerste Kamer, waaraan nu een geheel andere wet ter goedkeuring wordt voorgelegd als van den Raad van State naar de Tweede Kamer is gegaan. Gelukkig in dit geval dat deze vergadering het vegt van amendement niet bezit!" Als een bewijs van de groote hooibehoefte op Texel kan dienen, dat dezer dagen aldaar een klamp hooi is aangestoken, welke 19 jaren onaaugeroerd was blijven staan. Het hooi was blank en het vee gebruikte het met graagte. Men verkocht het voor 32. den wagen. Blijkens eene achterstaande advertentie is in onze gemeente nog voorraad van hooi aanwezig. Van Texel wordt gemeld, dat aldaar dezer dagen het lijk is gevonden van een jongeling, die voor eenigen tijd aldaar op weg van de Hors naar den Burg noodlottig is omgekomen. Bij de invallende duisternis is hij, naar alle waarschijnlijkheid, over een diep nog uiet sterk genoeg bcv rozen water gegaan en sinds had men niets meer van hein vernomen. Geld en goed, dat hij bij zich had, heeft men nog bij hem gevonden. Ten opzigte van den te Alkmaar plaats gehad hebbenden brand heeft thans eeu onderzoek vau wege de polieie plaats. Men heeft vermoeden opgevat tegen den bewoner, den heer Verkozen Jr. en deze is dau ook in arrest gesteld. Het afgebrande perceel, eigendom van den heer Verkozen Sr., was voor 1000 verzekerd; de inboedel van den zoon voor 3000 en diens handelswaar (goud en zilverwerk) voor 6000. LI. Douderdag is zekere B., te Assendelft woonachtig, in verzekerde bewaring genomen, beschuldigd het kind van zijue zuster en waarvan hij zelf vader was, te hebben vermoord. De misdadiger heeft zelf de plaats aangewezen, waar hij het kind heeft begraven, na het vooraf den hals te hebben afgesneden. In de omstreken van Haarlem heersrht de zoogenaamde long ziekte onder het rundvee, die daardoor eeue geweldige slagting aanrigt. Op de boerenplaats Oog in Alnabij Utrecht, bevindt zich een schaap, dat dezer dagen voor de derde kepr in dertien maanden gelammerd heeft, het bragt nl. in Febr. 1864 een, in Sept. 1864 twee en in Maart 1865 drie lammeren ter wereld. De kolonisten Scheuek en de Mooij, die onlangs nabij Veen- huizen een moord hebben gepleegd, zijn Vrijdag door den regtcr van instructie verhoord. Zij hebben de afschuwelijke daad bekend. Men schrijft uit Arnhem, dd. 26 dezer: „Heden bediende de wel-eerw. heer B. G. Clement, beroepen predikant te Ellekom, voor het laatst het H. Avondmaal in het Kolouiaal Militair Invaliedenhuis op Bronbeek, waarbij voor het eerst gebruik gemaakt werd van het damasten tafellaken en de kristallen karaffen, door Z. Ew. ten geschenke gegeven. Bij deze plegtighcid sprak Z. Eerw. naar «aanleiding van Matth. XXVI -. 29. Daarna trad ds. Clement op in de Nieuwe Kerk te Arnhemen sprak voor het garnizoen en de talrijke schare van gemeenteleden zijue afscheidsrede uit, waarbij Z Ew. tot tekst had 2 Thess. II 15a, De beide personen, die den 11 Maart jl. in de R. C. kerk te Bruten zijn aangehouden, als verdacht van pogingen te hebben aangewend om aldaar de offerbussen te bestelen, zijn iu vrijheid gesteld, omdat zulks, niettegenstaande een door de justitie uaauw- keurig ingesteld onderzoek, niet is kuunen bewezen worden. Voor eeuige dagen vond men onder het landgoed Enyhuizen, onder lloog-Keppel, een levenloos jong haasje, dat naar het scheen slechts weinige dagen geleefd had; het had vier ooren, twee staarten en acht pooten, waarvan er twee op den rug en zes onder het lijf waren gepl.iatst; het beestje was blijkbaar door een roofvogel dood gemaakt. Te Zwolle heeft zich een soldaat van het 1ste reg. Infanterie, door middel van een geweerschot, van het leven beroofd. De Fransche keizer vertrekt eerlang met zijne gemalin naar J.yon, waar hij zijne komst heeft voorbereid door eene gift van 3000 frs. aan de armen vooraf te zenden. Deze reis, eu vooral het geza menlijk reizen van den keizer en de keizerin, wordt in verband gebragt met het plan, om keizezin Eugenia met Hare Russische Majesteit te zamen te brengen. De keizerin van Rusland vertoeft in het Zuiden van Frankrijk en men verwacht, dat zij bij hare doorreize te Lyon vertoeven zal. Napoleon heeft, niettegenstaande de ontwijking van de Russische vorstin, bestendig er naar gestreefd om ook daardoor zijue dynastie te verbeffeo en Rusland tot bond genoot te verkrijgen. Men verzekert., dat de Pauselijke regering te Rome, bij het ver trek der Fransche troepen, door een vreemden-legioen zal worden geschraagd, tot welks vorming de keizerlijke regering hare onder steuning moet hebben toegezegd. De Fransche militairen, die thans tot het bezettingsleger belmoren, zullen alsdan vrijelijk bij dit legioen kunnen dienst ucmen, zonder hunne hoedanigheid als Franschen te verliezen. Het is uiet onnatuurlijk, dat dit berigt bij de Italiuan- schc regering hoogst ongunstig opgenomen is en beschouwd wordt als eene schending van de bekende September-conveutic. Het gerucht der bijeenkomst vau keizer Napoleon met koning Victor Emmanuel te Lyon wordt bepaald weersproken. Uit België verneemt men, dat eene leening van zestig millioeu francs door de regering zal worden «aangegaan, bestemd tot onder scheidene werken van algemeen nut. De laatste tijdingen uit Noord-Amerika zijn weder geheel gunstig voor de Noordelijken. Fayelteville en Kenston zijn door hen bezet; Slicridan is Richmond tot op 20 mijlen genaderd. De locstand voor de opstandelingen wordt zóó, dat er weder sprake is van vredes onderhandelingen, ofschoon het duidelijk is, dat het bewind van Lincoln na de laatste zegepralen niets op de bekende hoofdpunten voor den vrede zal toegeven. De Koninklijke Akademie van geneeskundigen in België heeft in hare jongsip zitting beraadslaagd over een aantal verslagen en be- rigten betreffende de daar te lande heerschende kinderpokziekte, alsmede betrekkelijk de uitwerkselen van de eerste en van herhaalde inenting met koepokstof. Zij heeft daarop besloten te verklaren, dat bervaceinatie voor een iegelijk op zekeren leeftijd'aan te bevelen is, en zij zal de regering uitnoodigen om het publiek daarop opmerk zaam te raakeu. De kok van Z. M. Maximiliaau I is in België, teruggekeerd, maar het tafereel, dat hij van Mexico ophangt, is alles behalve uitlokkend. In den avond van 26 dezer is het arsenaal te Ostende eene prooi der vlammen geworden; alleen de dikke muren van het ge bouw zijn staan gebleven, al het materieel is verloren; niets heeft men kunnen redden. Kapitein Multon, direkteur van het arsenaal, is bij deze ramp gewond geworden. Het Fransche Itof zal elf dagen zwaren en tien dagen ligten rouw aannemen wegens den dood van de koningin-moeder der Nederlanden. De keizerin van Frankrijk heeft den 21 dezer de boekdrukkerij van den heer Paul Dupont, te Clichy, met een bezoek vereerd, waar gelijk bekend is, vrouwen en meisjes als letterzetsters werkzaam zijn. Aan deze inrigting is eene school verbonden tot het geven van onderwijs aan betfoelde meisjes, die met het zingen van een lied de keizerin ontvingen. Eugenia drukte met hare eigene hand op een handpers renige voor haar vleyende woorden met gouden letlercn op een blad wit papier. Zij had dien dag tot haar bezoek aldaar gekozen, omdat het juist 299 jaar geleden was dat, een souvereine vorstin van Frankrijk voor de eerste maal eene boekdrukkerij te Parijs bezocht had: Margarethn vau Valois, 21 Maart 1566. Te Parijs worden thans op verschillende punten der stad bureaux ingerigt, waar men toegangskaarten voor alle schouwburgen koopen kan. Met het kaartje ontvangt nten het nommer van het rijtuig dat den schouwburgbezoeker na de voorstelling wacht Voor eene kleine rerhooging van den prijs kan men zich ook 'van zijn huis doen afhalen. De Monde illustré deelt pen avontuur mede, dat op het laatste bal van de opera te Parijs is voorgevallen. De held - zoo men hem een held kan noemen - van deze geschiedenis is een graaf, genaamd A-*s. D' N geliuud met eene bevallige, jonge vrouw; hij vindt hnsir echter zóó bevallig, dat hij haar geen ooci-nblik vertrouwt en, nis een ware Othillo, haar met. een inelo-dramatisclie jalouzie vervolgt. Vcrpligt om ccnigc dagen op reis te gaan (waarvan hij den duui veel langer gesteld had dan noodig was), kwam dc graaf, getrouw aan zijn stelsel van wantrouwen, op het onverwachts Zaturdng met do nachttrein terug. Geen rijtuig aan het spoorwegstation vindende, was hij vcrpligt te voet naar zijn hotel te gaan. Vóór hij aan de denrkwnui, zag hij er twee domino's uitkomen, die, niet zonder angstige blikken in het rond te hebben geslagen, in een rijtuig plaats en, dat hen schee u tc wachten. Op dit gcxigl was Othello zich zeiven geen meester meer. Men verwachtte hem nog niet; men had van zijne afwezigheid gebruik gemaakt 0111maai te midden dier hartverscheurende overdenkingen, was het rijtuig met de gemas- lcerdcu verdwenen. Maar zóó zou men hem toch niet ontsnappen, Mij liep zoo hard hij kon en ontmoette op den boulevard een rijtuig „Vijf francs, riep hij dun koetsier toe, als gij dit rijtuig dat daar gant inhaalt." „Begrepen, mijnheer" en de graaf vluog iu het rijtuig. De ougelukkige paarden wisten uiet waaraan zij die herhaalde zweepslagen hadden te wijten. L)c steeplc-chnsc was in vollen gang. Zou men het rijtuig iiilialeu of uiet? Eiudclijk had dc koetsier het overwonnenhij was zijn tegen partij vooruit. Dc graaf wierp den koetsier een tien-francsstuk toe, sprong op het trottoir en plaatste zich, zonder een woord te spreken, met dreigende blikken, vlak voor dc twee domiuo's, waarvan hij eeu dadelijk meende tc herkennen aan dc kleur van do domino, die zijne vrouw gedragen had op het laatste bul van dc markiezin de M. Op hetzelfde oogenblik hoort hij eene vrouwenstem„Het is de graaf", en de rose-domino wil ontvlugteu. Maar dc graaf de li. plaatste zich bliksemsnel voor haar. „Mijnheer, ik bid u, ik beu wel schuldig, maar...." kermde de ongelukkige domino. De graaf was zich echter geen meesier meer. Geen twijfel meer, of het was zijn vrouw. Oogenblikkulijk rukt hij dan ook het masker van de domino af en de jaloorsche graaf bevindt zich tegenoverdc kamenier van de gravin, die van dc nachtrust harer meesteres gebruik heeft gemaakt om zich haar do mino toe te eigenen ten einde, met een harer collega's, over de verdiensten van het orchcst van Strauss te gaan oordeeleu. De graaf, beschaamd en verlegen, zwoer nooit meer jaloersch te zullen zijn. De kamenier zwoer van hare zijde te zullen zwijgen. Hoezeer de eed gehouden is, blijkt uit de mededeeliug van dit verbaal. En of de graaf ziju eed zul gestand blijven, moet de tijd lecren. Volgens de Epoque is het besluit genomen om ten behoeve der stad Parijs eene leening te sluiten ten bedrage van 300 millioen francs. Er is sprake van de mogelijke komst van Abd-el-Kader te Parijs. De keizerin heeft zich voorgenomen groote feesten te orga niseren ter eere van den „redder der Christenen in Syrië." Sommigen zijn niet vreemd aan het denkbeeld, dat Eugenia trachten wil den emir tot het Christelijk geloof te bekceren. In de Porte-Saint-Martin te Parijs wordt thans een toover- stuk gegeven, La biche au bois getiteld, en daarmede lederen avond stampend volle zalen gemaakt. De voorstelling begint des avonds ten 7 ure eu duurt tot 2 ure na middernacht. Het stuk zelf is een groot prul, maar het onderscheidt zich door schitterend deco ratief, allerlei excentrieke scènes en eene tentoonstelling van een groot aantal sehoone naakte vrouwen. Onder de meest dwaze scèues behoort de voorstelling van het koningrijk der visschen en der groenten, waarin karpers, snoeken, kool, peen en ramenas, de hoofd-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2