HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JVa 32. DONDERDAG 20 APRIL. 1066. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ore, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. advertentifcn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Iteer T. 5IOOY Dijkstraat tegenover dcLaan, II422 ,aan denHelder,io tllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze courant behooren: 1. de opgave der Weerkundige Waar nemingen, van 1016 April 1865, en 2. de opgave van de alhier binnengekomen Schepen boven 50 palmen diepgang, van 114 April 1865. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 33 dezer via MARSEILLE!. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Noordholland te Haarlem, zal op Donderdag den 27sten April 1S65, des namid dags ten half drie ure, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het ONDERHOUD van de Haven beoosten bet Oude Sebild, op het eiland Texel, van 1 Mei 1865 tot 1 Mei 1868. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 Cents per exemplaar, te verkrijgen aan de Provinciale Griffie van Noordholland, te Haarlem, aan het bureau van Buitenlandsche Paspoorten te Amsterdam, bij den Provincialen Opzigter van den Waterstaat te Helder en ter Gemeente-Secretarie van Texel. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur van den Waterstaat J. F. W. CONRADte Alkmaareu bij den Opzigter voornoemd. Aanwijzing in loco zal worden gedaan des Zaturdags voor de besteding, des morgens ten tien ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER maken bij deze, tengevolge eener bekomene kennisgeving van den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 October aanstaande, op de reede van Texel in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit de quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder wel'k voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van quarantaine-schepen ter adsistentie of om andere reden te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. wachtschip of wel, zoo noodig, een quarantaine-wachter van het genoemde wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dien ten gevolge elk en een iegelijk, om zich bij voorkomende gelegenheden dien overeenkomstig te gedragen, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename gevolgen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zouden voortvloeijen, te vrijwaren. Helder, den 11 April 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 April. Bij de verschillende proeftogten door de met stalen platen gepantserde stoom-kanonneerboot Nimrod, onder bevel van den luit. ter zee II. K. Koning, dezer dagen op de Schelde gedaan, is volkomen gebleken, dat die bodem in alle opzigten volkomen geschikt is, bijzonder voor de oeververdediging, allersnelste vaart en zeer vlug draaijende. Men verneemt dat na de inspectie door den minister van Marine er nog ecnigen naar dat model zullen vervaardigd worden. Men schrijft uit Ylissingen aan het Alg. Handelsblad, dat op last van het ministerie van Oorlog, de kapitein E., directeur van de infirmerie aldaar, voor een krijgsraad zal moeten teregtstaan wegens ontromv in administratie. Den 18 Maart is Zr. Ms. korvet Pallas van Aruba te Eustatius aangekomen; alles wel aan boord. -Z. M. heeft bevorderd tot off. van adm. 1 kl. den off. van adra. 2de kl. H. F. X. Strengnaertstot adj.-adm. de scheepsklerken D. A. van der Laan. j. Gallas, W. F. Margedant, P. J. Roest, J. C. Coeland, W. F. Klompé en L. C. Duhné; - benoemd: tot off. van adm. 3de kl, de adj.-adm. J. A. Kruijt, J. M. A. van Roggen, F. A. Frederiks, J. A. II Haart, F. Bamberg en L. G. Sas7 - op verzoek, met den laatstcn dezer maand, eervol uit de zeedienst ontslagenden adelb. 1ste kl. W. A. baron van Neukirchen, ge naamd Nijvenheim. Volgens cene in Engeland gedane waarneming - zeide de heer Idzerda in de Tweede Kamer - zijn daar alle sterfgevallen boven 17 van de 100 voor onnatuurlijk te houden en toe te schrijven aan oorzaken, die door openbare gezondheids-maatregelen kunnen weg genomen worden. In Nederland is de gemiddelde sterfte 26 van 1000 inwoners of jaarlijks 85,000. Kan de sterfte niet lager dan tot 2 pCt. terug- gebragt worden, cn in onderscheiden landelijke gemeenten hier te lande bedraagt zij niet meer, dan moeten er jaarlijks in Nederland 65,000 menschen sterven, maar dat is dan toch nog altijd minstens twintig duizend minder dan thans het geval is, een cijfer voorwaar, wel geschikt om het hooge belang van openbare gezondheids-maat regelen te doen uitkomen. Den 11 dezer is te Nieuwe Niedorp, bij den slager F. Brands, eene 4jarige koe geslagt, ter waarde van 550.zij had 1117 IE vleesch en 200 IÉ vet. Deze waarlijk prachtige koe is geweid en gemest bij den heer A. Francis aldaar. Zij heeft eene menigte ken ners uitgelokt haar te komen bezigtigen. Bij dc verkiezing van twee hoofd-ingelanden van het water schap de Wijde Wormer, op den 13 dezer te Purmerende gehouden, zijn op nieuw benoemd de aftredende heereu H. Baas en C. Davids. Gedurende de Paaschdagen zijn over den paardenspoorweg te 's Graveuhage 2837 personen vervoerd. Nimmer was Scheveningen op die dagen zoo druk bezocht als dit jaar. Men dacht eer aan Pinksteren dan aan Pasclien. Als een merkwaardig voorbeeld van snelle temperatuur-ver- wisseling in dit voorjaar mag aangeteekend worden, dat men op 31 Maart nog ijs op de binnenwateren van Rotterdam zag, terwijl men op den 17 April verscheiden zwemmers in de Maas kon zien. Voor het aanstaande Waterloofeest organiseert men thans te Rotterdam een optogt van knapen, die Nederlanders, Engelschen en I Duitschers zullen voorstellen. Het geheel zal zeker een schoon militair schouwspel iu miniatuur opleveren en het plan vindt vrij wel sympathie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1