BUITENLAND. In ilc omstreken van Eindhoven heeft 11. Donderdag een vreeselijk onweder gewoed, vergezeld van zware stortregens en hagel, j Als iets bijzonders kan van Geestcren, (gem. Tubbergen), gemeld worden, dat gedurende de drie eerste maanden van dit jaar in die buurtschap, op eene bevolking van circa duizend zielen, zeventien kinderen geboren zijn, waarvan zestien van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht. „Indien gij de zaak aanbrengt, kost het vroeg of laat uw leven." Deze uitdrukking, door een jager zonder akte aan een rijksveldwachter toegevoegd, tijdens deze het geweer van den aauge- liaaldc taxeerde en te kennen gaf, procesverbaal van de strooperij te zullen opmaken, deed door liet openbaar Ministerie bij de regtbank te Zwolle eene straf van 8 maanden gevangenis cischen, behalve de gewone geldboeten en de waarde van 't geweer, op 8 bepaald. - De heer J. II. Koersen, lid van den gemeenteraad te Bathmen, tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf door het geregtshof te Zwolle veroordeeld, wegens beleedigende uitdrukkingen, gebezigd tegenover den burgemeester dier plaats, heeft tegen die uitspraak cassatie aangeteekend. Woensdag 11. werden de gemoederen van vele huishouders te Groningen niet weinig onthutst door een merkwaardig natuur verschijnsel. Een windhoos namelijk had op eene bleekcrij een bezoek gebragt, waardoor de aldaar aanwezige goederen in slooten, op daken enz. waren verzeild geraakt. De eigenaressen van het voorgevallene kennis bekomen en hare Paaschwasch in gevaar ziende haasten zich de noodige informatici! in te winnen. Na veel inspan ning en niet weinig woordenwisseling gelukte het eindelijk, de door de vrijpostige doch onbaatzuchtige bezoekster ontvoerde goederen bijna allen terug te bekomen. De longziekte blijft in Friesland gelukkig afnemen. In de eerste drie maanden van 1864, teen de ziekte reeds zeer was ver minderd, waren er 148 gevallen en in dezelfde maanden van 1865 slechts 33. Op den 8 dezer stond te Clinge, in Zeeland, de brigadier der douane, op het punt om, ter vervulling zijner dicnstpligten, zijne woning te verlaten. Het geladen karabijn onder zijn mantel willende nemen, ontgleed dit aan zijne hand, viel op den grond en het schot ging af. Ongelukkig trol' dit juist den zoon van den brigadier, die met zijne vrouw en kinderen gekomen was om zijne ouders te bezoeken. Men vreest voor het leven van den getroffene. In het Polfollad leest men het volgende: De gruweldaden aan de voorstanders der afschaffing van de dood straf ter overweging aanbevolen, bewijzen op eene opmerkelijke wijze het onnuttige der doodstraf, daar de meeste gruweldaden juist daar gepleegd zijn, waar de doodstraf niet toegepast wordt. De doodstraf is ook daarom zoo ondoeltreffend, omdat, naarmate de misdaad groot is, men gevaar loopt iemand te veroordeelen, aan wien de misdaad niet ten volle toerekenbaar is. Misdaad en krank zinnige monomanie grenzen zóó naauw aan elkander, dat zij bij een onparlig psychologisch onderzoek bijna niet te onderscheiden zijn. Willigt men gedurende eenigcu tijd, bij eene ziekelijke verbeelding, aan eene eens opgevatte gedachte in, dan krijgt de verkeerde neiging bij vele menschen zulk een overwigt, dat zij de vrijheid van wil geheel missen in het overheerscheu hunner liartstogtcn. De ergste gruweldaden kunnen uit deu aard der zaak door gcene doodstraffen beteugeld worden. Het regt moet gehandhaafd worden. Maar wat betcckent dat handhaven van regt in een redelijken zin? De misdadigers de koppen af te slaan, hen op te hangen, of op eenige andere wijze ter dood te brengen, is slechts de zaak der ovormagt. In waarheid handhaaft men het. regt op redelijke wijze, wanneer men iii goed ingerigte ge vangenissen, verbeterhuizen of kraukzinuigcngestichten, de menschen, die het regt verbraken uit misdaad of krankzinnigheid, de heer schappij der rede en des regts doet gevoelen door hen tot betere mensehen te vormen. Het groote nieuws van de jongst vcrloopen dagen is de tijding uit Amerika van de zoo goed als beslissende overwinning der Noor delijken op die van liet Zuiden behaald. Mag men de ontvangen bcrigten gelooven, dan zijn niet minder dan 15000 dooden eu ge kwetsten van de Zuidelijken gevallen, dan bedraagt liet cijfer der gevangenen 25000 man cu zijn ongeveer 200 stukken geschut van hen buit gemaakt. Bovendien verkondigen ons dc Amerikaansche berigten, dat Itichmond, de hoofdstad van het Zuiden, door generaal Grant is bezet. Na zoo treffende en gevoelige verliezen is het niet denkbaar, dat de Zuidelijken zich langer kunnen staande houden, 't Is te verwachten, dat de bloedige krijg zoo niet spoedig geëindigd, dun toch de vrede aanmerkelijk naderbij gekomen is. Verschrikkelijk klinkt echter het vermelde berigt in de ooren, als men denkt aan de duizenden, die voor het groote beginsel van den strijd met hun leven hebben moeten boeten of die in het gevecht op jammerlijke wijze werden verminkt. Veel, ja, zal er verkregen zijn, als dc slavernij in de Unie wordt afgeschaft, maar jammer, innig jammer, dat zulks niet op meer vredelievende wijze kan worden verkregen. In het Noorden van Amerika is even ais in de meeste deelcn van Europa het berigt der zegepraal van Grant met groote blijschap, althans met ingenomenheid begroet. De Europe roept uit: het Sodom cn Gomorra der nieuwe wereld is vernietigd; het ijzer en lood, door het Noordelijk leger over de legioenen cn steden van de opstandelingen verspreid, hebben in naam van regt en geregtig- heid de holen gezuiverd, door misdaad en bloed verontreinigd. Zulke taal is wat scherp; maar verheugen moet men zich, dat het einde van een broederkrijg nabij is, die zooveel offers bijna vruchteloos heeft weggesleept, behalve dat de slavernij er eenige jaren te eerder door is gevallen. De Zxvitsersche Bondsraad beijvert zich ora den Poolschen vlug telingen, die zich daar te lande bevinden, gelegenheid te geven oni op het grondgebied der Noord-Amerikaansche Unie eene Poolsche kolonie te vestigen. Aan eiken Pool, die zich daarheen op weg wil begeven, zal eene toelage van 100 francs worden verstrekt. Het kabinet van Washington heeft aan de vrijheidzoekende Polen koste loos de noodige gronden voor zulk eene vestiging in het vrije Amerika toegestaan. Bij voortduring hoort men nog, dat Zuid-Italië door roovers- benden wordt onveilig gemaakt, terwijl ook klagten over dit donker verschijnsel, te midden van de verlichting dezer eeuw, uit den Kerkelijken Staat worden vernomen. Men verzekert, dat er eene bende is, die uit niet minder dan 600 goed gewapende personen is zauiengcsteld. Sommigen zien in het bestaan blijven van deze horden eene poging van de oude Bourbonschc dynastie, ten einde, tegen het belang van Italië, de Fransche regering te noodzaken nog lang hare troepen in Home te doen blijven. Keizer Napoleon heeft Zondag het adres van antwoord van het Wetgevend Ligchaam aangenomen en daarop geantwoord. Hij heeft verklaard, dat de volksklassen meer vrees hebben voor misbruik van vrijheid, dan voor misbruik van magt. Keizer Napoleou's chef de la louche is subiet overleden. Zoo als bekend is, bestaat zijn ambt liiciin, dat hij alles proeven moet, wat Z. M. zal worden voorgediend. Het spreekt van zelf, dat de plot selinge dood van dien man tot allerlei geruchten aanleiding geeft. Wordt het in de telegraaf-conferentie te Parijs bepaalde, door dc betrokken regeringen goeggekeurd, zoo zal dc prijs van een berigt van 1 tot 20 woorden zijn naar geheel België (overeenkomstig het bestaande) 1, naar Frankrijk en Zwitserland 2, Italië ƒ3, Spanje ƒ4, Portugal ƒ4.50. In geen geval zal de prijs naar Rusland ƒ4.50, naar Denemarken 2.25, naai- Zweden ƒ3 naar Noorwegen en naar Turkije 4. te boven gaan. De nieuwe bepalingen komen 1 Julij 1S66 in werking. Een Fransch dagblad verhaalde dezer dagen een misverstand waardoor een paard tot veldwachter benoemd werd. Ziehier een feit, hetwelk niet minder wetenswaardig is. Het was in 1848. De Lamartine had bezit genomen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Gedurende een van die zeldzame oogcnblikken van rust welke de woeling der zaken overliet, las de volksredenaar, die toch altijd dichter bleef, dc psalmen van David. Eene zinsnede of een woord van een vers trof inzonderheid zijne zoo levendige verbeelding. Hij nam zijn zakboek en schreef met potlood een cijfer, waaronder den naam van den profeet David. Men trad echter weldra in zijn kabinet om over eenige administratieve zaken te spreken. Hierop kwamen aanbevelingen voor openstaande plaatsen in de consulaire posten. De lieer de Lamartine nam de namen op en schreef ze in zijn zakboek, hetwelk bij daarna aan zijnen secretaris overhandigde, om de benoemingen voor te bereiden. Hij toekende die eenige dagen later cn zij waren talrijk. Al de consuls en al de kanseliers welke zij bevatten, kwamen afscheid van den minister nemen en hem be danken. Er ontbrak echter slechts een, het was zekere heer David, die naar een consulaat in ccn onzer verafgelegcnc koloniën werd gezonden. De Lamartine riep al zijne herinneringen, zijnen secretaris en zijne beambten in, er aa as gcene enkele aanvraag, geteekend David, bij het ministerie ingekomen. Dc dichter, alstoen zijn zakboek her nemende om er iets in op te zoeken, werd spoedig zijne zonderlinge verstrooidheid gewaar. Hij had den profeet David, den koning van Israël, tot consul benoemd. Dat men den Moniteur van dat tijdstip in handen neme, en men zal er in vinden: M.... is tot consul te i benoemd, ter vervanging van den heer David, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. Men verwacht dat eerstdaags het plan der nieuwe leening van de stad Parijs openbaar gemaakt zal worden. Het bedrag is op 800 millioeu a 5 pCt. vastgesteld, aflosbaar in 50 jaren. Jl. Zondag is te Parijs in de kerk Notre-Dame door P. Félix, bijgestaan door een kanunnik der cathedraal, de communie bediend aan 5000 manslidmaten. Bij kaap Hattercs is op 31 Maart 11. het federale stoomschip Generaal Li/ons, door brand vernield, waarbij, naar men verhaalt, van de 600 personen slechts 29 zijn gered. Het glazenpaleis bij Sydenham is op Goeden Vrijdag door 41,887 personen bezocht geworden. De grootste ijzeren brug der wereld zal in de nabijheid van Chepstow over de Reven gebouw Avorden. Zij zal 24 mijl lang zijn en moet zoo hoog hoven het Avater verheven zijn, dat schepen, rnct masten van 122 voet, ongehinderd daaronder passeren kunnen. De ingenieurs Fowler cn Fulton ramen de kosten op 980.000 voor Avclk bedrag de firma Cochraue, Grove cn Co. dc uitvoering heeft aangenomen. In Hanover is dezer dagen een bedelaar voor eigen rekening naar zijn geboortegrond Jeruzalem getransporteerd. Men vond een betrekkelijk aanzienlijk kapitaal in zijn bezit. Bij de plegtigheid van het leggen van den eersten steen van het monument voor de vermeestering van Duppel heeft de koning, terwijl hij de gebruikelijke hamerslagen op den steen deed, de volgende Avoorden gesproken„Ter gedachtenis van de gesneuvelden; tot erkenning van de Verdiensten der levenden; tot voorbeeld voor de toekomstige geslachten!" De in den steen besloten oirkonde vermeldt met bijzonderen ophef de alliantie met Oostenrijk. In den vroegen ochtend van 16 dezer is de regerende groot hertogin vau Mecklenburg-ScliAverin overleden. Anna Maria Wilhelrama Elisabeth Mathilda, prinses van Hessen, Avas geboren 25 Mei 1843 en sedert 12 Mei 1S64 geliUAvd met den regerenden groothertog Ercderik Frans, die sedert 3 Maart 1S62 weduwnaar Avas geweest van Mathilda Wilhelmiua, prinses van Reuss-Schleiz-Köstritz. Te Genève is tusschen de vertegenwoordigers der regeringen vau Zwitserland, Baden, Belgie, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Hessen, Italië, Nederland, Portugal, Pruissen en Wurtemburg eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2