BUITENLAND. der banken, predikstoel, enz. in de Groote Kerk aldaar. Minste inschrijver was de heer li. Vos, te Helder, voor *4485, terwijl het werk gegund is aan den heer P. Verhey, te Helder, voor ƒ4230. Den 20 dezer is aan het Prov. Gouvernement van Noord- holland aanbesteed: 1. het verdiepen van het Noordholl. Kanaal, tusschen de Willemsslnizcn en Buiksloot, enz., aan G. Schalk, te Buiksloot, voor 26800.2. het leveren van brik en zetsteen voor de Ilcldersehe zeewering, in 2 perceelcn, het eerste aan D. Goedkoop, te Amsterdam, voor 3400.het tweede aan denzelf- den, voor 5750.- bij herbesteding: het jagen, vlotten, enz. tusschen de Willemssluizen en dc Koopvaarderssluis, gedurende zes jaren, van 1 Mei 1365 tot 30 April J S71, _in 2 perceelen en daarna iu massa, het eerste perceel aan J. Monnekelmis, te Purmerend. voor /0.S2- per paard en per uur, het tweede aan J. P. de Wit, te Zijpe, voor 0.68 per paard en per uur, en de massa aan J. Kruijcr en J. Van Beusckom, te Zijpe, voor 0.70 per paard en per uur. De Staatscourant bevat het verslag over 1864 omtrent den toestand der spoorwegen. Overal in den omtrek van Hoorn ziet men reeds vee in het land, hetgeen zoo vroeg en na de koude die wij gehad hebben, als iets bijzonders mag aangemerkt worden. Zelden, zelfs bij zachte winters, zag men het vee zoo vroeg iu het land. Bij velen echter geschiedde dit uil gebrek aan hooi. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft bepaald: 1. dat de wolmarkt aldaar, in plaats van op den tweeden, voortaan op den vierden "Woensdag in de maand Junij zal worden gehouden; 2. dat te Haarlemmermeer tweemaal 's jaars, en wel op den derden en op den vierden Woensdag in de maand Junij eene lammerenmarkt zal worden gehouden. Ter markt te Kralinger Veer waren jl. Vrijdag 7000 stuks elft aangevoerd, welke van 40 tot 45 c. per stuk. bij partijen, gretige koopers vonden. Dc feestelijke opening van den spoorweg ZwolleKampen zal op den 10 Mei e. k. plaats hebben. Was in liet vorige jaar de opbrengst der vruchtboomen te Wijhe groot, niet minder ruim belooft deze dit jaar te zullen worden. Alle vruchtboomen beloven veel. Zoo de nachtvorsten gcene schade veroorzaken, zal de oogst buitengewoon groot zijn. Ook het graan en de andere te velde staande vruchten beloven veel. In de meeste weiden loopt het vee reeds dagelijks te grazen. Te Harlingen is er sprake van eene telcgraphisehe verbinding der eilanden aan de kust met den vasten wal. De kabel zou van daar naar Terschelling worden gelegd en verder met de overige eilanden in verbinding worden gebragt. -De Drentsche Courant heeft een zwaren rouwrand om ccnc advertentie van 25jarige cchtvereeniging. Volgens eene mededeeling van prof. Harting, in het Album der Natuur, komt in les Monden VI, pag. 63S, een berigt voor, overgenomen uit een dagblad van Port-Louis, op het eiland Mauritius, dat een zekere lieer, Chambray, het vraagstuk om photograpluëu te maken, waarin de voorwerpen hunne natuurlijke kleuren vertoonen, zou hebben opgelost. Zijne regtstreeks door het zonlicht gekleurde photographiën zouden wedijveren met de schoon- ste miniaturen. De loop der zaken in Noord-Amerika heeft op de katoenmarkt al dadelijk een famcuseu schok uitgeoefend. De Britsche Fconomg waarschuwt er echter teregt tegen, dat men zich gcene droombeelden moet scheppen van den oogcnblikkelijken invloed op de katoenprijzen, zelfs als de vrede hersteld werdmet den vrede toch is de katoen- kuituur niet onmiddellijk op den ouden voet teruggebragt. Terwijl alles doet verwachten, dat Lec zich aan Grant, Sheridan en Shcrman zal overgeven, indien dit niet reeds geschied is, rekent de Times, naar liet. schijnt, nog op ecu wanhopige poging, die den staat van zaken in Amerika veranderen en den geconfedereerde» cenige kans verschaffen zou. Volgens genoemd blad. zou Lyncliburg ernstige beletselen opleveren aan dc soldaten, die de verschansingen van Petevsbuvg en Bichmond genomen hebben. Weldra zal het blijken of dc meening van den Times gegrond is geweestvooralsnog mogen wij het tegendeel aannemen. Plet Zuiden bezit nog twee legers; dat van Lee, magteloos geworden door de laatste veldslagen en dc onvermoeide felle vervolging van Sheridan, en dat van Johnston, door Sheridan al meer en meer teruggedreven en op al de punten zijner linien van aftogt bedreigd. Zoo was de stand van zaken toen Lincoln zijnen inlogt te Bichmond hield. Een proklamatie van amnestie wordt verwacht. Nadere bijzonderheden omtrent de inneming van Bichmond mel den, dat al de tabak, ter waarde van een milliocn dollars, door de Zuidelijken was vernield: ook het. geliecle handelskwartier en de voornaamste gouverucments-gebouweu waren aan de vlammen prijs gegeven. Generaal Weitzel vestigde zijn hoofdkwartier in het huis van Jefferson Davis en stelde de stad in staat, van beleg, daarbij aan de inwoners bescherming belovende. Onder de 20,0G0 inwoners die, iu dc stad waren achtergebleven, heerschtc groot gebrek aan voedsel, waarin doov Weitzel onmiddelïjk werd voorzien. Behalve de cchtgenoote van Jefferson Davis was ook de regter Campbell te Bich mond achtergebleven, en deze had, dus meldt de New-York Herald, van Davis iu last gekregen, om vredes-onderhandclingen met president Lincoln aan te knoopen. In Mexico wordt voortdurend de strijd voortgezet tegen de Guerilla- benden. Koning Leopold is jl. Woensdag avond in zijne residentie teruggekeerd. De Francc deelt de volgende niet onaardige opgave mede, waaruit is op to maken de mate van gemakkelijkheid van spreken van eenige der voornaamste Franschc redenaars. De Dupin spreekt liet vlugst, hij levert eiken minuut 24 regels van den Moniteur na hem komt Thiers, die in een minuut zoo veel woorden uit, dat 22 rogels van genoemd blad er mede gevuld worden; vervolgens noemt de France de hh. Bouher, die 18 a, 20, Jules Eavre die 15, en Jules Siinon die 14 regels per minuut spreekt. Men zegt dat Adelinc Patti waarschijnlijk het tooneel zal verlaten, waar zij jaarlijks 300,000 francs verdient. Zij gaat trouwen met baron de Buchlcr, wiens familie verlangt, dat zij het tooneel vaarwel zegge. Te Parijs zijn thans nieuwe omnibussen in gebruik, die door drie paarden getrokken worden en 52 personen kunnen bevatten. Zij voldoen zeer goed, zijn zeer sierlijk en gemakkelijk en kunnen niet omslaan. Er is tc Parijs een nieuw dagblad opgerigt, genaamd le Bulletin International. Het verschijnt, dagelijks, uitgenomen des Zondags, ten vijf ure in den namiddag. Dc eerste bladzijde behelst een overzigt van den nictereologiselien toestand van geheel Europa, berekend naar liet ochtenduur van zevenen. Üp dc tweede bladzijde wordt eene met kleuren gedrukte metereologische kaart aangetroffen, en daarnevens gissingen omtrent de vermoedelijke weersgesteldheid van den volgenden dag. De derde en vierde bladzijden zijn gevuld met wetenschap pelijke berigtcn. Een warrnocsicr te St. Denis hield zich sints gcruimen tijd bezig een nieuwe plant te kweeken. Nadat hij hieraan vele zorgen en onkosten had besteed, kwam ze eindelijk te voorschijn. Maar helaas! de bloem, die hij zich voorstelde zoo schoon en zoo geurig te zullen worden, was thans niets anders dan een wangedrogtelijke plant, zonder kleur en geur. Hierdoor geraakte onze bloemist in zoodanige wanhoop, dat hij zich door ophanging van het leven beroofde. Tengevolge der bemagtiging van Bichmond door de Noorde lijken zijn verschillende wissels van de Zuidelijke regering te Londen geweigerd. Een dier wissels bedroeg 13,500,000. Het gemiddeld getal personen, dat te Londen maandenlijks door paarden en rijtuigen het leven verliest, wordt op 21 geschat. Daarentegen berekent men dat slechts 20 personen in ganscli Engeland jaarlijks den dood vinden doov de spoorwegen. Gedurende de verloopene week hebben te Londeu 1533 sterf gevallen en 1973 geboorten plaats gehad. Iu plaats van wijlen Bichard Cobdcn is de lieer Potter, een der meest geavanceerde liberalen van Engeland, te Bochdale tot lid van het Parlement gekozen. Een onge,noemde mede-arbeider van dc Augsbugsche Algemeine Zeitung verklaart zich ten hoogste ingenomen met liet door keizerin Eugeuia geoperde plan tot herbouwing van dc kerk van liet II. Graf te Jeruzalem. Volgens hem is het denkbeeld der keizerin het eenige uitvoerbare van dien aard, hetwelk in de tegenwoordige omstandig heid kan aan de hand gedaan worden. Het is een feit, zegt hij, dat, de thans nog altijd bestaande kerk van het II. Graf, tot schande der Christenheid, weldra in een puinhoop verkeeren zal. Doch het staat niet minder vast, dat liet eenige oiu tot de stichting van een nieuw en waardig kerkgebouw tc geraken, gelegen is in het beginsel van verdraagzaamheid, door de keizerin aanbevolen, en dat het te wenschen zou zijn, dat dit bij deze gelegenheid door alle afdeelingen der Christenheid in praetijk gebragt wierde. Omtrent, den bouw van den grooten muziektempel te Drcsden, verneemt men nog, dat 600 personen ijverig daaraan werkzaam zijn. De ruimte, waarover men zal kunnen beschikken, is 28,000 vierk. el. De tribune van het corps zangers wordt in den vorm var. een terras ingerigt en nergens in de zaal zullen pilaren tot schraging van het gebouw worden aangewend. De ruimte, voor de zangers niet. medegerekend, zal aan 28,000 toeschouwers plaats kunnen verschaffen. Aan drie zijden zal men door portalen van 30 a 40 el de zaal bereiken. De hoogte bedraagt 42 el. Boven het dak verhellen zich 12 torens en eene groote menigte vlaggenstokken. De policie te Bome heeft een jong Eugelsehman, den heer Speer, dadelijk na de wedrennen bevolen die stad te verlaten. De aanleiding tot dezen maatregel was, dat Speer bij de wedrennen een groen-wit-rood costuum had gedragen en het publiek die Italiaansche kleuren luide had toegejuicht. De paus, weldra 73 jaar oud, is, niettegenstaande zijn gezond heidstoestand veel te wenschen overliet en er zelfs nu cn dan vrees voor zijn leven bestond, thans geheel hersteld. Hij heeft Woensdag eene muzijcalo uitvoering buiten de stad bijgewoond, welke werd gegeven ter gelegenheid van dc herinnering aan zijn terugkeer uit Gaëta, des avonds was er prachtige algeraeene illuminatie. De toestand van den grootvorst-troonopvolger van Busland wordt hopeloos. Elk oogenblik verwacht men het berigt van zijn overlijden. Zijne moeder past hem persoonlijk op; zijn jongere broeder is reeds te Nizza aangekomende keizer komt er's prinsen bruid, de Deensche vorstin Dagmar, is met hare moeder ook naar het ziekbed. Men meent, dat zij, evenals de keizer zelf, te laat zal komen, om den grootvorst nog in leven te vinden. Den staats-secretaris Scward is den 5 dezer te Washington een ongeluk overkomen, dat voor zijn leven ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl hij namelijk met eenige personen van zijn gezin door de stad reed, zijn zijne paarden aan 't hollen geraakt, en heeft hij, uit liet rijtuig springende, een val gedaan, waarbij zijn regter arm boven den elleboog en ook zijn regter kaak gebroken zijn. Naar men meldt, levert zijn toestand geene verontrustende verschijnselen op. l3e Amcriknansche Llailen declcn de speech mede, door den heer Scward te Washington gehouden, toen aldaar dc bemagtiging van Richmond bekend werd. Ken uittreksel daarvan is wel de aandacht waardig: „Ik dank mijne medeburgers," zeido hij o. n., „voor de eer die zij mij bewijzen, met mij geluk te wenschen mot den val vnn Richmond. Ik ga nu mijne buitculandschc depêches schrijven. Wat zal ik den keizer van China zeggen? Ik zal hem namens u bedanken, dat hij nooit een vlag des vijauds heeft toegelaten binnen de havens van zijn rijk. Wat zal ik den sultan van Turkije zeggen? Ik zal hem be danken, dat hij altijd de rebellen beeft uitgeleverd die ccnc schuilplaats in zijn rijk hebben gezocht. Wat zal ik den keizer van Frankrijk zeggen? (Eene stem riep: „dat hij Mexico moet verlaten".) Ik zal, vervolgde de heer Scward, hem zeggen, dat hij morgen naar Richmond kan gaan, om zijn tabak te halen, di«

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2