BUITENLAND. landsch, een Engelsch en een Pruis'sisch; elk bat. Leeft eigen tenue; allen zullen Oranje-bandeliers dragen, met het woord Waterloo er op; er zijn 24 banieren met opschriften. 13 meisjes zullen als marketentsters figureren. Men schrijft idt Rotterdam aan het Weekblad voor Lager-, Middellaar en Gymnas>aul Onderwijs het volgend berigt: „Op den Coolsingel alhier, naast het fraaije ziekenhuis, is in een paar oude huisjes, bij de straatjongens bekend onder den naam van varkenshok, sedert 4 jaren eene openbare school gevestigd voor 270 kinderen. In die hokken is het 1. donker, men vindt er ruiten van hout; 2. nat; 3. is er op verre na geen genoegzame luchtverversching; 4. is het er tochtig; 5. is het locaal aan de straat naauwelijks 3 cl hoog en 6. bevinden zich in de bovcnlocalen de privaten en urinoirs. Eu dat in 1S65 in Rotterdam." Een persoon, II. M., thans te Breda gedetineerd, die vroeger criminele gevangenisstraf, geeseling en brandmerk onderging cn te zamen 14 jaar in den kerker was opgesloten, stond den 24 dezer op nieuw voor de regtbank aldaar teregt, wegens diefstal bij nacht. Het Openbaar ministerie eischtc voor den beklaagde zes jaren ge vangenisstraf. H. M. was kort geleden uit de criminele gevangenis te Leeuwarden ontslagen. De kapitein E., directeur van de infirmerie te Vlissingen, is uit het huis van arrest te Middelburg ontslagen, wijl er gecnc termen waren, om hem, tot den alloop zijner zaak, daar te doen verblijven. De zaken in Noord-Amerika riepen in dc jongste dagen als bij uitsluiting aller aandacht tot zich. Van onderscheidene kanten werd de meening voorgestaan, dat thans, na de door het Zuiden geleden nederlagen, de burgerkrijg aldaar zoo goed als geëindigd is te be schouwen. Evenwel ontbreekt het niet aan dezulken, die een tegen gesteld gevoelen omhelzen. Lee heeft zich met zijn leger overgegeven. Men sohat dat leger nog op 25,000 man. Lynchburg is nu ook gevallen, zoo berigt men, Mobile kan zich niet lang meer staande houdende onwillige Mosby is geslagen, en het leger van Johnston, uit weinig geoefende soldaten bestaande, is niet meer tot krachtigen weerstand in staat. De vreesclijke burgeroorlog is dus als geëindigd te beschouwen; moge uit den nacht van bloed en tranen de dageraad van den dag van vrijheid voor Noord-Amerika zich ontsluijeren. Lincoln wil het verleden doen vergeten door cene verzoenende politiek; het is te wenschen, dat het congres hem daarin stcuue. Zidk een reuzen strijd is zelden aanschouwdze kan wel getuigen van de kracht van democratische instellingen. Als men echter verbaasd staat van de volhardiug, waarmede het Noorden den krijg heeft doorgevoerd, en de offers, die het in geld en manschappen aan dc zaak van de afschaffing der slavernij en de handhaving der Unie heeft weten te brengen, bewondering moet het zooveel kleinere Zuiden afpersen voor den moed cn de onbegrijpelijke geestkracht, waarmede zijne bewoners, in hunne eigen personen, in leden hunner familiën, voor de zaak, die zij voor regtvaardig achtten, zoo ontzaggelijke offers hebben gebragt, om den oorlog tegen het Noorden vol te houden. Dat het herstel der Unie in de tegenwoordige omstandigheden een gevaar voor Europa wordt, ook zelfs wanneer Lincoln gezind blijft den vrede te bewaren, en dat dit te Parijs en Londen reeds ge voeld wordt, behoeft men naauwelijks op nieuw te herinneren. Met het uitzigt op het spoedig herstel des vredes vermeerdert gestadig het vertrouwen in de Amerikaansche financiën. Wel is waar is de staatsschuld der Unie op ontzettende wijze door het voeren van een langen, kostbaren oorlog gestegen, doch met het oog op de eindeloos rijke hulpbronnen des lands, is het allezins te voorzien, dat het mogelijk zal zijn de geleden rampen te boven te komen en door gepaste wijziging vun het belastingstelsel de staats schuld niet al te drukkend voor het volk te doen wezen. In Spanje openbaren zich van tijd tot tijd ourustbarende teekenen van volksbewegingen. Voor eenigc dagen werden o. a. te Barcelona bij eene zeer talrijke zamcnscholing de kreten vernomen: „weg met het ministerie Narvaez! weg met de koninginVan regeringswege verneemt men de verzekering, dat de rust spoedig werd hersteld. De Senaat van België heeft, even als de Kamers van Vertegen woordigers, aan het gouvernement de gevraagde magtiging verleend om zestig raillioen francs tot het ondernemen of voltooijen van openbare werken op te nemen. Jl. Maandag heeft de Senaat het internationaal verdrag, met betrekking tot den suiker-accijns, met 32 legen 4 steramen bekrachtigd. Koning Leopold is ten gevolge eener keelontsteking, die al- gemeene verzwakking heeft veroorzaakt, zoo ernstig ongesteld, dat het noodig is geacht het publiek daarvan te verwittigen. Volgens het laatste uitgegeven bullet in had dc koning cenrustigen nacht gehad. Opmerkelijk is de groote warmte gedurende de laatst verloopen veertien dagen; te Brussel heeft men een temperatuur van Junij en niet van April, en velen beweren dat de weersgesteldheid weldra zal veranderen, maar zij vergeten dat in 1863 de warmte, even als nu, in April begon en aanhield tot het late najaar. Men zegt dat in 1865 alle kenteekenen gelijk zijn aan die van 1833. Dezer dagen zal in een der schouwburgen te Brussel een vaudeville worden vertoond, getiteld: La vie de Cesar, „moderne autikiteit in één bedrijf." Te Brussel is dezer dagen de eerste ambachtsschool voor vrouwen geopend. Reeds is ecu 16tal leerlingen toegelaten cn nu zijn de aanvragen van nieuwe leerlingen zoo talrijk, dat naar alle gedachten deze school weldra een zeer groot getal leerlingen tellen zal. De geldmiddelen dezer inrigting zijn gunstig en dus zal de school, bij genoegzame waardeering van de zijde der leerlin gen, weldra ter voorbeeld kunnen verstrekken aan andere steden, waar men zulk cene nuttige inrigting nog altijd moet ontberen. De Erausche academie is thans voltallig; dc veertig zetels zijn ingenomen op één na, die van Victor Hugo; ofschoon lid dezer geleerde instelling, kan hij wegens zijne ballingschap aan hare werkzaamheden geen deel nemen. De veertig leden tellen 2611 levensjaren. De oudste dier heeren is Viennet 88 jaar; op hem volgt graaf dc Ségur 85, Barante S3, Dudin 82, en Lebrun 80 jaar. Guizot, Coussin, Villemain, Lamartine, do Broglie (vader), Berryer, Patin cn Fiourens zijn reeds over de 70. Beneden de 50 zijn Emile Augier (44), de Broglie jr. (44), Octave Eeuillet (43) en Prévost-Paradol (36). Het oudste lid in ancieniteit is Villemain, cn op hem volgen Lebrun, Barante en Lamartine. De Preste deelt in haar nommer van den 21 dezer de vol gende bijzonderheden mede omtrent den koning van Siam, getrokken uit den Staats-Almanak van Siam van 1865. De eerste koning, geheetcn Prabat Soradat Pra-Praramendz Maha Mongkut, heeft 300 vrouwen. Het getal zijner kinderen is: 35 zonen, 33 dochters, van welke in leven zijn 58. Zijn oudste kind, een zoon, is geboren op 5 Maart* 1823; het jongste 29 Januarij 1854. De tweede koning van Siam heeft eene dergelijke hofhouding. Zalurdag heeft te Parijs in het lldlel Hrouor de verkooping plaats gehad van eene verzameling meubelen, style Lodewijk XVI, nagelaten door den heer Beauveau, in leven l'id van den Senaat'. Een tafeltje bragt daarbij 60,000 francs op. Het was indertijd een geschenk geweest van Maria Antoinetta aan mevr. de Senone, eene harer dames d'honneur. liet werd gekocht, naar men ze«-t, voor rekening van keizerin Eugénie, na betwist te zijn door baron dc Rothschild en door lord Hertford. Op dezelfde verkooping werd een klein koffertje van Hendrik II verkocht voor 12,500 francs; eene ingelegde commode van Riesener met het wapen der koningin, bragt 25,000 frs. op. Vijf tapisseriën, uit de vijftiende eeuw, afkomstig uit het kasteel vau Craon, bereikten den prijs van 2,500 frs. De directeur van een schouwburg te Parijs is voornemens een orchest zamen te stellen, waarin niet anders dan vrouwen kunnen medewerken. Al de instrumenten, van af de violoncel tot en met de serpent met kleppen (ophicléide) zullen door de dames bespeeld worden. De directie van het Ilyppodromc te Parijs kondigt aan, dat de boogschutter Thomas aldaar eerstdaags een appel van het hoofd van een kind zal schieten. Daarbij verbindt hij zich een op de hand van een der toeschouwers geplaatsten oranje-appel met een sabel te splijten, zonder ook de huid van den persoon te beschadigen, die zich daartoe zal leenen. Een andere kunstenmaker kondigt een worstelstrijd met panthers aan. Abd-el-Kader wordt eerstdaags te Parijs verwacht. Het ge rucht, dat hij den keizer naar Algerië vergezellen zal, wint veld. In Russische kringen te Parijs loopt het gerucht, dat niet grootvorst Alexander, oud twintig jaren, maar grootvorst Wladimir, oud negentien jaren, bekleed zal worden met dc waardigheid van grootvorst-troonopvolger. Men beweert namelijk, dat grootvorst Alexander aangetast is door dezelfde kwaal, die dezer dagen zijn ouderen broeder ten grave gesleept heeft. Gisteren middag te drie ure in den namiddag heeft te Parijs een vreemdeling (geen Pranschraan) gehoor verlangd bij den secre taris der Russische ambassade, en heeft, in diens tegenwoordigheid toegelaten, hem aangevallen en met vijf dolksteken zeer ernstig ge wond. Vlugtende, heeft hij nog twee andere personen gekwetst, maar is hij niettemin gewond. Men zegt, dat de secretaris is bezweken. De laatste generale repetitie van Meijcrbeers nieuwe opéra VAfricaine heeft jl. Zondag avond te Parijs plaats gehad. Even als bij eene gewone voorstelling verdrong het publiek zich aan den ingang van den keizerlijken schouwburg, die dan ook tot op de laagste rangen gevuld was. Ondanks vele coupures in het stuk gemaakt, heeft de uitvoering zes uren geduurd, doch zij liep uit muntend af. Boven eene ouverture heeft Meijerbeer aan een prelu dium de voorkeur gegeven. „Wij kunnen thans reeds zeggen," zegt le Tejnjis, „dat de Africaine een groot aantal schoone passages bevat, waarin men het genie van een Meijerbeer erkent en dat de opéra naast de belangrijkste meesterstukken van dien componist eene eervolle plaats zal innemen. Vooral de twee laatste actes hebben warme toejuichingen uitgelokt." „De pracht der decoratie in de eerste acte - zoo lezen wij in eene andere beoordeeling - is buitengewoon; hetzelfde kan men zeggen van den rijkdom der cost unies. De meesterlijke slotscènes van dc eerste en laatste acte hebben groot effect te weeg gebragt. De derde acte, waarin het schip voorkomt, eindigt met cene finale, waarin het gieren vau den storm zich paart aan het krijgsgevoel der strijdende partijen. Het vaartuig kraakt, de bliksem doorklieft dc lucht; de woeste kreten; ter dood! ter dood! weergalmen. In de vijfde acte sterft de Africaansche; zij nadert den noodlottigen boom, die haar moet doen sterven; hel. orchest begeleidt haar op dien noodlottigen gang met een motief, treurig en wegsmeltend zoet tegelijkertijd." Sedert Maandag morgen - den eersten dag waarop billetten voor de voorstelling van Woensdag avond worden uitgegeven - verdringt de menigte zich aan het bureau van den schouwburg, om zich van toegangkaarten te voorzien. La Patrie behelst van deze opera een verslag, dat over het al gemeen ongunstig luidt. Men zwaait daarin lof toe aan de twee eerste bedrijven, doch maakt de aanmerking, dat in de volgende bedrij ven de belangstelling der toehoorders alles behalve levendig ge houden werd. Te Vitré heeft een ingezetene dier gemeente, vader van zes-en-twintig kinderen, voor de tweede maal, bij zijne vijfde vrouw, twee zoons tegelijk gekregen. De man is 62 en de vrouw 37 jaar oud. Te Londen heeft zich een comité gevormd tot oprigting eener uitgebreide vereen iging, ten doel hebbende om in Palestina alle mogelijke nasporingen en onderzoekingen in het werk te stellen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2