HELDERSCHE NIEDVEBIEPER COURANT. JVff. 45. ZONDAG 2» MEI 1005. en DRIE-EN-TWINTIGSTE binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuhdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1,50. Enkele nomraers„0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaai-s en Post directeuren. e.' JAARGANG. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover detaan, H 422,aan dcnllelder,\ otllurc. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. 1 Bij deze courant behoort de opgave der Weerkundige Waarnemingen van 1521 Mei 1865. Den 39 dezer vertrekt de O. I. Landinail vla SOUTHAMPTOIV. Den 39 dezer vertrekt de WEST-INfDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Mei. De collecte, door Diakenen der Hervormde Gemeente alhier onlangs gehouden, ten behoeve van het diakoniehuis, heeft opgebragt de som van 1350. Even buiten deze gemeente is gisteren een man door een ongelukkig toeval in hetNoordhollandsch kanaal gevallen en verdronken. Het programma van het concertgezelschap Apolio, Zondag a. s., des middags van 13 ure, uit te voeren door het stafmuziekkorps der Marine, luidt als volgt: 1. GlucJc auf Marsc/t, marche, van Bartholomeaus2. Ouverture de 1'op. Bonsoir Mr. Pantalon, van Grisar3. La Zingarella, grand air, van Venzano; Air (de Gabrielle) de 1'op. Bas Nachtlager in Granada, van Krcutzcr; 5. Vive la joie, polka, van Stasny; G. Souvenir de 1'op. II Giuramento, van Mercadante. Zr. Ms. stoomschip de Amsiel is jl. Donderdag morgen van hier naar Hellevoetsluis vertrokken. Genoemde bodera wordt met ultimo dezer buiten dienst gesteld. Zr. Ms. korvet PaUas is den 23 dezer uit de Wcst-Indiën ter reede van Vlissingcn aangekomen. "Van verschillende zijden wordt uit ons land berigt, dat in de laatste dagen op onderscheidene plaatsen hevige onweders hebben gewoed en waarbij door den bliksem nog al s,chade is aangerigt. Alle regementen Infanterie en het Instructie-Bataillon te Kampen, hebben ontvangen de buste van wijlen H. M. de koningin- moeder en die in de rcspcctive bibliotheken geplaatst. Met 1 Junij a. s. wordt, ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Westenberg, als 1ste off. op Zr. Ms. trans portschip de Heldin geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. jlir. A. C. van Haeften; op Zr. Ms. wachtschip alhier de luit. ter zee 2de kl. C. J. M. Swaan en de off. van gez. 2de kl. W. Littel; op Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop, als 1ste off., de luit. ter zee 2de kl. J. J. Habets, de off. van gez. 2de kl. P. J. van Wageninge en de off. van adm. 2de kl. W. H. F. Yogel. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. kantonr. te Lemmer den heer J. F. van Dunnó, ontv. der reg. en domeinen aldaar; bij de dienstd. Schutterij te Enkhuizen tot kapt.-komm. II. van Simmeren tot lsten luit. A. K. Daneels van Wijkhuijsetot 2de luits. C. A. de Koningh en A. P. Ie Coultre; tot heemraad van den polder de Scherraccr W. de Geus; tot heemraden van Waterland J. Dekkeren M. C. Merens. Den 22 dezer heeft de krijgsraad in de 5de militaire afdee- ling uitspraak gedaan in de zaak van kapitein E., directeur van de infirmerie te Vlissingen, beschuldigd van ontrouw in zijne administratie, en hem vrijgesproken. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren de alge-' meene beraadslaging over de afschaffing der plaatselijke accijnseu ten einde gebragt. Het gaat den veehouders en bepaaldelijk den lammerenfokkers te Texel bijzonder goed. De lammeren hebben op de eerste markt van 14 tot 18 gedaan: een veehouder verkocht 50 lammeren voor 700. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat ieder schaap nog langen tijd melk geeft, behalve nog de wol, dan laat het zich gemakkelijk begrijpen, dat daarmede goe'de rekening wordt gemaakt. In het hoofdkiesdistrict Schagen is bij de op jl. Dingsdag gehouden herstemming tot lid van de Provinciale Staten gekozen de heer jhr. mr. D. VAN FOREEST, met 250 stemmen. Op den lieer II. R. de Meer werden 167 stemmen uitgebragt. De feestelijkheden te Alkmaar, ter herinnering aan de over winning te Waterloo, zijn thans bepaald op Maandag den 19 Junij. Naar liet 'zich laat aanzien, zal de herdenking van Waterloo ook te Hoorn plcgtig worden gevierd. De gemeenteraad heeft be sloten een maximum van 1000 vast te stellen voor openbare j vermakelijkheden. Op de aanstaande algemeene vergadering van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, zal door de commissie, belast met te onderzoeken „welke algemeene en bijzondere middelen zouden kunnen worden aangewend, om bij ouders, die hunne kin deren de school doen verzuimen, zóóveel belangstelling in het onderwijs op te wekken, dat daardoor het schoolbezoek toeneme," voorgesteld worden: „Het hoofdbestuur doe zoo spoedig mogelijk een geschrift vervaardigen en verspreiden, waarin de middelen, die men tot bevordering van het schoolbezoek en tot bestrijding van het schoolverzuim kan aanwenden, worden opgegeven en ontwikkeld. Verder bcnocme ieder departement eene commissie, met het bepaalde doel om het schoolgaan te bevorderen en zal dat, zoo de kas van het departement niet toelaat om de middelen, die men tot dit doel noodig heeft, aan' te wenden, eene subsidie uit dc algemeene kas kunnen erlangen, dc som van ƒ50 niet te boven gaande." Het gerucht loopt te 's Hage, dat Z. M. de koning in den loop van dezen zomer eene reis naar het Zuiden ondernemen en zich aanvankelijk naar Lucern zal begeven. Te 's Gravenhage ziet men in vele mode-magazijnen reeds de noodigc toebereidselen maken, om de kleedij der dames op de feest dagen van Junij met de liefelijke Oranjekleur te kunnen tooijen. Het laat zich aanzien, dat niet minder dan in de Novembcr-da^en van 1863 ook gedurende de feestdagen, die ons wachten, een ieder zich zal beijveren om door een uitwendig teeken van zijne vader lands- en Oranjelievende gevoelens des harten te doen blijken. (BH.) Te Leiden is in den wolhandel eene daling gekomen, tenge volge van het beëindigen van den Amerikaanschcn oorlog. Het pond, dat verleden jaar nog 2.30 gold, is thans niet meer dan ƒ1.50 waard. Buitendien is cr nog veel wol aanwezig, daar zij door velen, in de hoop van hoogcre prijzen te maken, was bewaard. Uit het Westland verneemt men, dat 11. Vrijdag het eerste mandje nieuwe aardappelen naar Amsterdam is verzonden. Zondag bedroeg het aantal mandjes 4 en Dingsdag 6. Dc aardappelen zijn goed van smaak en in korten tijd tot wasdom gekomen. De veldgewassen staan over het algemeen naar wensch, schoon dc vcrschroeijendc hitte van de laatste dagen minder gunstig was. Het vervoer van de aspergies wordt met goed gevolg voortgezet. De vruchtboomcn zullen minder opleveren dan aanvankelijk was te wachten, daar door de droogte vele vruchten niet gezet, maar onontwikkeld afgevallen zijn. De eerste aardbeziën zijn te Wijhe reeds den 24 dezer ter markt gebragt. Óp het twaalftal predikanten, opgemaakt door den Hervormden kerkeraad te Groningen komt voor ds. F. Haverschmidt, predikant te Schiedam. Te Lutje Hoogcarspel is den 23 dezer eene groote hoeve met cenc nabijgelegene woning door den bliksem getroffen en afgebrand. Vier koebeesten vond men dood op het land. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de heer H. Gomurus te Meppel, reeds deze week een zijner landerijen heeft doen raaaijen en het daarvan verkregen hooi binnenhalen. De op brengst was zeer bevredigend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1