BUITENLAND. Tn de laatste dagen hoeft het niet ontbroken aan onrustbarende geruchten, die van eene verbreking der vriendschappelijke gezindheid tusschen Frankrijk cn de Noortl-Amerikaansche Staten gewaagden. De aanwezigheid van liet Fransche leger in Mexico en de begunsti ging van den opstand door het kabinet van Washington, waren de redenen, die aanleiding zouden geven van het ontstaan van den oorlog. Die geruchten zijn echter spoedig wedersproken. Het berigt, als zoude een Fransch escader op de Amcrikaansche kust post vatten, werd spoedig op hoog gezag wedersproken en teruggetrokken. Evenwel blijft men er aan gelooven, dat thans, nu door het ophouden des oorlogs in Amerika zooveel militairen builen dienst gesteld worden, de hoofden der oude republikeiusche regering in Mexico hunne kracht zullen verdubbelen om het verloren terrein te herwinnen. Werkelijk hebben de troepen van president Juarez op onderscheidene plaatsen overwinningen behaald op de keizerlijke troepen. Een Amcrikaansch blad maakt bovendien de niet geheel ongegronde opmerking, dat het welligt zal blijken, dat de bevolking van Amerika voor eenc keizerlijke regering geen voorliefde heeft. Uit Yukohama wordt van den 13 April jl. gemeld, dat de Taikoen verklaard heeft liever de bepaalde schadeloosstelling te willen betalen, dan de vaart door de zeestraat van Simonoseki open. te stellen. De Belgische correspondent van het Dar/blad verzekert, dat het huwelijk van koning Leopold met de gravin de Meijer, sedert vele jaren de vriendin des vorsten, een feit is. Een van Zr. Ms. adjudanten en een zijner lijfartsen hebben bij de voltrekking van dat huwelijk tot getuigen gediend; zoo schrijft :men uit Claremont en daar kan men 't wel weten. Donderdag jl. heeft te Ilamoir bij Huy een droevig ongeluk plaats gehad. Een jongeling, Ilubert Wera, zoon van een pachter uit die gemeente, bevond zich met eenc talrijke kudde schapen aan zijn vader toebehoorende in het veld, toen hij bij het naderen van eene onweersbui besloot huiswaarts te keeren. Op de hoogte genaamd Goy-Yieux-Snrts, in een naauwen weg gekomen, verdeelden de schapen zich in twee groepen cn weigerden vooruit te gaanWera beschutte zich achter een struik en wachtte. Zijn broeder hem niet ziende terug komen, ging hem te gemoct, [en was hem op een twintigtal ellen genaderd; ecu vreeselijke donderslag werd gehoord. Een ver schrikkelijk schouwspel vertoonde zicli toen aan zijne blikken. De jeugdige herder en het grootste gedeelte der kudde waren door den bliksem gedood. De jonge Wera was aan het hoofd getroffen, al zijne haren waren weggenomen cn dc electrieke stroom had over zijn voorhoofd, gelaat en borst een diepe voren gegroefd. Zijn ligchaam was geheel naakt, al zijne klcederen waren in flarden ge scheurd, als hadden woedende handen die in stukken gescheurd; overigens geen spoor van bloed. liet ijzer van zijn schop, van den steel geslagen, voiul men op eenige ellen afstandde steel was in twee stukken gebroken. Een klein metalen crucifix en scapulier, welke de jonge. Wera droeg, werden op 15 ellen afstands terug gevonden. Vuu de 152 schapen, waaruit de kudde bestond, werden 126 gedood. Zij waren allen met bloed overdekt. Yan sommigen was het hoofd afgerukt, van anderen was het doorboord; van anderen weder waren de pooten gebroken, enz. Wat den hond betreft, deze is niet teruggevonden; men weet niet waar hij is gebleven. De bliksem viel als een vuurregen over eene uitgestrektheid van 60 ellen lang en 15 ellen breed. Herder cn kudde waren in het vuur gehuld. De broeder van den ougelukkigc, die van deze ramp getuige was, werd met geweld ter aarde geworpen, maar ondervond slechts een hevigen schok. De overleden jongeling was 21 jaren oud en van een voorbeeldig gedrag. Van 15 Aug. tot 5 Sept. zal in het nyverhcidspaleis te Parijs eenc zonderlinge tentoonstelling, namelijk van insecten, plaats hebben en dat wel onder bescherming van den minister van landbouw. De tentoongestelde voorwerpen zullen in twee afdeclingen zijn gesplitst, naar gelaug van het nut of dc schade welke zij stichten. Aan de eersten zullen de voortbrengselen, aan de laatste de voorbeelden der door die dieren veroorzaakte verwoestingen zijn toegevoegd. De eerste afdecling zal in de volgende 5 klassen zijn verdeeld: Zijde, honig- en was-voortbrengende, insecten voor kleurbereiding, eetbare insecten en die welke in dc geneeskunde worden gebruikt. De schadelijke insecten zullen in 3 klassen zijn verdeeld, al naar gelang zij schade aan granen, wijngaarden, planten voor de nijverheid, moes- cn voedergewassen, vruchtboomcn, bosschen of houtsoorten toebrengen. De parasieten zullen eene afzonderlijke klasse uitmaken; er zullen gouden, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd. De eigenaar van eene der groote ijzersmelterijen te Parijs heeft eene, portefeuille, die 500,000 francs in bankbilletten bevatte, ineen gloeijend gestookten hoog-oven laten vallen. Prins Napoleon is te Parijs terug, en zal, naar men zegt, zijne te Ajaceio uitgesproken rede in 100,000 exemplaren verspreiden. Thans wordt zij reeds te Parijs voor een franc verkocht. Den 2 Julij a. s. worden te Parijs in het openbaar verkocht al de wapenen van den beroemden leeuwenjager Jules Gcrurd. De meesten zijn hem door gekroonde hoofden geschonken. De negen eerste voorstellingen te Parijs van dc Africaine bragten in het geheel 100,195 frs. op. Te Saint-Nazaire worden thans voor rekening van Pruissen vier gepantserde fregatten gebouwd, die 30 millioen francs kosten. Eene elegante amazone, dezer dagen galopperende in het bosch van Boulogne, stierf plotseling op het paard zittende, tenge volge van eene slagaderbreuk. De 46ste verjaardag van H. M. de koningin van Engeland is jl. Woensdag luisterrijk gevierd. De bekende Eugelsche admiraal Fitz-Roy, een der eerste meteorologen dezer eeuw, heeft voor eenige dagen zich zeiven het leven benomen. Reeds sedert geruimen tijd luid bovenmatig werken en studie op hem een ongiinstigen invloed uitgeoefend, die zijne denkvermogens stoorde. Toen de belangrijke tijdingen uit Amerika kwamen omtrent den val van Riehmond, dc overgave van Lee en den dood van Lincoln verviel hij in groote neêrslagtighcid. Op den morgen van den dag, nadat laatstgenoemd berigt was ontvangen, bragt hij zich in zijne badkamer eene doodelijke wonde toe. Dc Cosmos van Moigno zegt: „Het verlies van den admiraal Fitz-Roy. is het grootste dat de meteorologen thans konden onder gaan. Zijne werken over de meteorologie, zijn uitmuntend stelsel van weersvoorspelling, 24 tot 43 nren vooruit, zijne beroemde reis met Darwin, enz. hadden zijnen naam bij alle vrienden der weten schap bekend gemaakt. Zijne stormsignalen, telkens aan de havens gezonden wanneer een storm dreigde, hebbcu het leven gered van duizenden arme visschers, en de ladingen van veel rijk geladen schepen gespaard. „De studiën van den admiraal Fitz-Roy waren van dien aard, dat het zeer moeijelijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, een geleerde te vinden, die hem in zijnen zoo eervollen en voor den staat zoo ge- wigtigen post zal kunnen vervangen. Gedurende de vcrloopcne weck hebben te Londen 116S sterf gevallen en 2192 geboorten plaats gehad. Men meldt uit Londen dat, bij gelegenheid der debuut- voorstelling van mlle. Patti in het Covent-Garden-théatre aldaar, aan entree is ontvangen een bedrag van ruim 3500 30,000). De prachtige bloemen-tcntoonstelling in het glazen paleis te Sydenham is jl. Zaturdug, bij den verhoogden toegangsprijs van 7 s£. 6 d. 4.50) door 10,099 personen, hoofdzakelijk dames, bezocht. Z. M. de koning van Pruissen heeft tot kommandeur van de orde der IJzeren Kroon benoemd den beer Henry Dunant te Genève, van wien, gelijk men weet, het denkbeeld is uitgegaan tot het in het leven roepen der hoogst weldadige internationale vereeniging, die zich ten doel stelt in geheel Europa eene betere verpleging van gewonden in tijd van oorlog te verkrijgen. In den nacht van 22 op 23 Mei is in het vorstendom Lippe de bliksem in twee boerenwoningen geslagen, met dat gevolg, dat een drietal jeugdige kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Het dit jaar te Bern te houden internationaal kougres van de Yereeuiging ter bevordering van de sociale wetenschappen zal vergaderen van 2S Augustus tot 23 September. Koning George is, gelijk de jongste berigten uit Griekenland melden, uit de noordelijke provinciën des rijks te Athene terug gekomen. Op zijne reis, welke drie weken heeft geduurd, was hij overal door de bevolking zeer goed ontvangen. Den 26 Mei zouden de algemeene verkiezingen plaats hebben lot zamenstclling der ver tegenwoordigende vergadering, welke volgens de nieuwe constitutie met dc kroon, cn zonder tussckenkomst van eenen senaat of dergelijk staatsligchaam, de wetgevende magt moet. uitoefenen. De nieuwe czarewitch van Rusland is in de vorige week te Petersburg aangekomen, maar heeft zich nog niet in het publiek vertoond. Algemeen houdt men zich bezig met de vraag, of men het volk een eed van trouw aan hem zal laten afleggen. Gewoonlijk wordt die eed afgelegd bij de optreding van een nieuwen keizer en tegelijk met den eed van trouw aau dezen, en daar zich het geval dat een czarewitch voor zijn vader stierf nog niet heeft voorgedaan, weet men niet welken weg geyolgd zal worden. De oudste zoon der grootvorstin Marie had tot maitres eene buitenlandschc sclioone voor wie hij zijn vermogen verkwist heeft, daarenboven nog schulden makende om haar diamanten te koopen. De policie heelt haar zonder veel omslag het land doen verlaten; haar minnaar cehter is haar zonder pas nagereisd, hij heeft aan de grenzen zijne Andreas-orde vertoond en is toen doorgelaten. Men heeft hem echter een generaal nagezonden, die hem te Maagdenburg ingehaald en van daar teruggebragt heeft. Hij zal nu wegens desertie teregt staan. Te Alexandrië in Egypte zijn den 16 dezer vier matrozen van een in de haven geankerde Italiaansche korvet aan wal hand gemeen geraakt met de policie, en alle vier kregen zware kwetsuren; men zegt zelfs dat erdoodeu zijn gevallen. De Europesche bevolking dier stad kwam hierdoor in rep en roer; de Italianen onder haar (1500 in getal) trokken partij voor hunne landgenooten en dreigden zelvcn zich regt te verschaffen, als hun geen genoegdoening zou worden gegeven. De Moniteur berigt, dat den 19 Febr. jl. te Nagasaki het kerkgebouw voor de Katholijken plegtig is -ingewijd, in bijzijn van de burgerlijke en militaire overheden der stad en der buitenlandsche zeemagt, die zich aldaar ter reede bevond. Franschen, Engelschcn, Nederlanders en Russen namen aan de plegtigheid deeleen Fransch oorlogschip had gesehut voor de salutschoten, cn een Russisch oorlogsschip een muziekkorps tot opluistering der godsdienstoefening geleverd. De Sultanadie onlangs op de Missisippï met uitgewisselde krijgsgevangenen vergaan is, had 2175 soldaten en officieren, 85 man ckwipage, en een aantal vrouwen en kinderen aan boord, 's Nachts ten 3 ure sprong de ketel en geraakte het vaartuig in brand. Yelen wierpen ijlings planken in zee en sprongen er op, doch dezen kantelden onder de te zware vracht; men liet de sloep uit, de drenkelingen klemden er zich aan vast en zij sloeg om. Geen half uur later zonk het vaartuig cn van de velen, die zich op balken, meubelen, enz. dc stroom lieten afdrijven, zijn slechts weinigen gered; tusschen de twee cn drie honderd hebben zich al zwemmende kunnen redden. Behalve in het water is nog een groot deel der opvarenden in den rook en de vlammen omgekomen. IJit Aoord-Aracrika wordt het gewigtig nieuws ontvangen, dat de es-president van het Zuiden, Jellerson Davis, met zijne familie en generalcn staf, bij Macon (in Georgia) is gevangon genomen; hij wordt naar Washington vervoerd. Om trent Davis incdcpligtigheid aau Liueolns moord zijn geene nadere bewijzen gevonden. Het regtsgeding tegen do beschuldigden van de moordaanslagen wordt voortgezet. Als eene toevallige omstandigheid verdient opmerking, dat de tijding van I.incolu's moord aangebragt was met de stoomboot ;,Scotia," cn deze boot ook gisteren het berigt der gevangenneming van Davis bragt. De heer de Montholon, de nieuwe Fransche gezant, heeft den president

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2