BUITENLAND. gedeelte van het Evangelie van Jolmnncs gelezen, waarop door de blinde kinderen cenige liederen werden gezongen. Ds. de Graaf wees vervolgens op de goede vruchten, die de werkinrigting voor behoeftige blinden draagt en toonde de bronzen medailje, aan den arbeid op de tentoonstelling te Londen, in de vorige maand, toege kend. Het gebouw laat veel te wenschcn over en eischt dringend verandering. De heer Moon van Brighton gaf o. a. te kennen, dut in Egypte, waar omtrent een inillioen blinden wordt gevonden, door niet minder dan 8000 uit hen als schoolmeesters onderwijs aan zienden wordt gegeven. [TJtr. Dagbl Naar men verneemt, zal de SSjarige Johanna Kriek, wed. Nicolaas van den Agtersloot, tc Delft, die, als marketenster, bij den slag van Waterloo tegenwoordig was, de feesten te Leiden op a. s. Dingsdag bijwonen. In behoeftige omstandigheden verkecrende, zal cr worden gezorgd, dat zij, doeltreffend gekleed, en wel in een costuum als waarin zij vroeger hare funktiën uitoefende, zich derwaarts zal kunnen begeven. Twee broeders zijn tc Vlaardingen al zwemmende in het Prikkegat verdronken. Beiden werden opgehaald uit het water en bleken toen, in dc laatste ure, elkander vastgeklemd te hebben. Hier te lande leven thaus nog ongeveer 2800 personen, die aan de veldtogtcn van 18131815 hebben deelgenomen. Daaronder behooren, zoo ver bekend is, vijf marketentsters, allen ongeveer 80 jaren oud, die te Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Rotterdam en Brielle verblijf houden. Al deze personen hebben aanspraak op het eercteeken, dat thans ingesteld is. In dc buurtschap Nierssen, bij Yaassen, zijn den 21 dezer twee meisjes, een van vijf cn het andere van een half jaar, door een brand in de schuur van Wcsscl van Dragt, omgekomen. Schuur cn huis brandden buitendien af Men schrijft, uit Breda, dd. 22 dezer: „Vele te veld staande aardappelen zijn in den afgeloopcn nacht bevroren." Men meldt uit Meppol, dd. 22 dezer, aan het Utrechtsch Dagblad: „De tweede jaarlijksche wolmarkt van heden stak aanmerkelijk al'bij die der vorige week, wegens veel aanzienlijker aanvoer; doordien de warmer weersgesteldheid der laatste, dagen, het scheren der schapen liad bevorderd. Dc handel was veel grager; de prijzen waren vrij hoog. De witte wol ging in den regel voor 13 a 14 stuivers het half Ned. pond vlug van de hander was evenwel ook, die 15 stuivers opbragt; mindere soort 12. De zwarte gold over het geheel 17 ?i IS stuivers, tegen 16 de mindere en 19 de beste. Wegens de aanhoudende droogte laat dc hooiproductie in de omstreken, vooral ook in de uitgestrekte Overlandcn, tusschen hiel en Zwartsluis, veel te wenschen over, tengevolge waarvan de prijzen een buitengewone hoogte bereiken. Er zijn stukken land, waar het hooi, nog op stam staande, voor 28 de 500 Ned. ponden worden verkocht." De tijd waelit naar niemand: met ceu ellen, onveistoorden, ouvcrbidiklijken tred cn zonder zich naar liet dialen der stervelingen te schikken, trekt bij voorwaarts, lïustcloos zetten de nren hun loop vooit: het cene oogenblik vcr- diinet Iu' andere, Ar. reu o dog treedt den anderen oj> de hielen, het cene jaar voor, het andere na wordt iu den stroom des tijds verzwolgen? Eu dc niensch, blijft hij stilstaan of toeft hij? Ts bij onverschillig of vad/.ig? Ziet, dc dagen cn maanden des janrs zijn, al mogt 5t met den incnsch ook al zoo wezen, geenszins loom, maar gaan iu stillen en jdegtstatigeii optogt steeds voorwaarts. Ons werk eu onze vermoeijenissen, onze denkbeelden en gevoelens mogen door den slaap opgeschort worden, duisternis en stilte rondom ons heerschende tijd is boven alle menschelijkc inngt, behalve dc Almagt des Eeuwigen, verhe ven. De klok moge ophouden te slaan, dc zou huur schijnsel niet hoogcr ver spreiden, toch vliegen de vluglige uren daarheen cu maanden en jaren streven onophoudelijk voorwaarts. Wie kan de hoogte of diepte des huisclijkeu gcluks meten of peileu? Wie deszelfs behoudend en louterend vermogen naar waarde schatten? 't Stuwt ceu gedurig zwellende vorm van leven door het huishouden heen: 't bindt harten in „een bumltlken des levens;" 't beschut tegen de verzoeking; 't neemt den prikkel der wederwaardigheden en smarten weg; 't schenkt aan dc stem en den tred ceu welluideuden toon cn zet aan het geringste beroep waarde cn schoon heid bij; 't omgeeft ons „te huis"' met een dampkring van zedelijkcn welstand; 't schenkt kracht aau ons pogen eu vleugelen op onzen togt. Als eene der eerste zegeningen van den vrede in Amerika, wordt van daar gemeld, dat men ijverig voortgaat met het afdanken dei- troepen. lederen dag worden niet minder dan S000 man naar hunne haardsteden teruggezonden. Evenwel gaat het bestaande leger voort, om de laatste stuiptrekkingen van den opstand te doen ophouden. De verbittering tegen de voormalige Zuider-Confedcratie, hoezeer bij het welgezinde deel der Noord-Amerikanen reeds meer en meer in verzoening opgelost, blijft bij dc heffe des volks, helaas! nog maar al tc zeer bestaan en uit zich in bedroevende voorstellen der regering gedaan ten opzigte van den gevangen genomen president Jefferson Davis. Een burger van Norfolk moet zelfs het verzoek hebben ge daan om Davis op te hangen, welke straf men in de volksklasse vrij algemeen voor het hoofd van den opstand bestemd heeft. Prins Napoleon van Frankrijk heeft voor eenige dagen, gelijk bekend is, zijn ontslag aangevraagd en verkregen als voorzitter der commissie voor de algemeeno tentoonstelling, in 1867 te houden. De onaangenaam lieden niet de regering over zijne, te Ajaccio, bij het Buonaparte-monument uitgesproken redevoering, hadden daartoe aanleiding gegeven. Thans echter circuleert er een adres bij de industriëlen tc Parijs, waarin den keizer „in liet openbaar belang" gevraagd wordt om den prins weder tot gemelde betrekking te be noemen. Men gelooft algemeen, dat deze poging, door den keizer gewild, en dus zeker gelukken zal. Omtrent de bijeenkomst tusschen keizer Napoleon en zijn neef wordt algemeen gezegd, dat die de gcwenschtc verzoening niet heeft te weeg gebragt. De prins gaat naar Zwitserland en Italië op reis. De keizer is jl. Donderdag in een open kales Parijs doorgereden rn is overal met gejuich begroet. Het Spaausche ministerie Xarvaez is dezer dagen afgetreden, plaats makende voor een nieuw kabinet met maarschalk O'Donnell aau het liootd. Men verzekert, dat het nieuwe ministerie een zeer liberaal programma heeft. Dc grond, waarop te Parijs, het Hotel-Dieu komt te staan, zal bij onteigening vijf-en-twintig millioen francs kostende begrooting, door de architecten opgemaakt, beloopt achttien millioen, cn bij dit alles komt nog de inrigting en het „bijwerk!" Dc koetsiers der compagnie impériale tc Parijs hebben tot dusverre hunnen arbeid niet weder hervat. Zulks geeft aanleiding tot allerlei karakteristieke tooneelen. Zoo kon men dezer dagen op den weg, die naar de barrière St. Jacqucs leidt, eene huwelijkspartij in een omnibus zien vervoeren. De dames zaten in en de heeren op het rijtuig. De bruidsjonker stond aan het portier. Aan de deuren der voormalige bureaux der Petótes Yoitures zijn billettcu aangeplakt, waarin de Maatschappij 3 fr. dagloon en vrije beschikking over de ontvangen fooijen toezegt aan ieder, die de noo- dige bekwaamheid bezit en bereid is om als koetsier in hare dienst te treden. Er hebben op straat ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van de vijandige houding, welke huurkoetsiers hebben aangenomen ten aanzien van nieuwe voerlieden, welke de Maatschappij der Petites Voitures in hare dienst heeft genomen. Dc menigte heeft zich met de zaak bemoeid cu eenige personen zijn gevangen genomen. Het schijnt, dat dc moeijelijkhcden toenemen en daarmede de be kommering van het gouvernement. Dc lantaarnopstekers hebben aan de gasmaatschappijen te kennen gegeven, dat zij, tenzij hun loon verhoogd worde, met 1 Julij a. s. hun arbeid zullen staken. Men verzekert, dat alle bedrijven bezig zijn eciic bijzondere kas voor tijden van arbeidsstaking te organiseren, ten einde bij langdurige oneenigheid met de patroons den strijd te beter tc kunnen volhouden. De prefect van het departement der Seine is er ernstig op bedacht om in Parijs spoorwegen aan te leggen tot verbinding van de verschillende deelen der stad, op de wijze als te New-York. Het gebeurde met de huurkoetsiers heeft het wenschelijke daarvan vooral doen uitkomen. De algemeene tentoonstelling vuu 1867 te Parijs, zal op het Champ de Mars gehouden worden. Te Cherbourg staan thans vier nieuwe pantserschepen op stapel. Een daarvan, le Taureauheeft niet meer dan één kanon, maar dit stuk geschut is niet meer dan 22 ton zwaar en werpt kogels die een gewigt hebben van 500 pond. Dc stoommachine is van 500 paardenkracht en het schip legt 12 mijlen in het uur af. VEarope oppert liet vermoeden, dat prinses Dagraar van Denemarken, de nagelaten bruid van den onlaugs overleden Russi- schen grootvorst, bestemd zon zijn om iu het huwelijk te treden met den Italiaanschen prins Humbert. Te Coquerell is dezer dagen ecu huwelijk voltrokken onder de volgende bijzondere omstandigheden: de bruid bezit drie ooms, allen in diezelfde gemeente woonachtig en die aldaar rcspectivelijk de betrekking beklceden van burgemeester, geestelijke en opper-koorzanger, mitsgaders eene tante, die ten huize van den geestelijke haar verblijf houdt. Zij werd dus in den echt verecnigd door haar oom den burgemeester, haar huwelijk kerkelijk ingezegend door haar oom den geestelijke, waarbij de mis werd gezongen door haar oom den opper- koorzanger, terwijl bovendien nog haar tante voor de brnilofsmaaltïjd had zorg gedragen. Dat mag teregt een trouwpartij en familie genoemd worden Voor eenigen tijd had er een voorval plaats, dat beter in een roman, dan op een bal in een Franseh stadje gepast had. Te Port Louis, bij Lorient, was een luisterrijk bal. Gedurende eencn walstoer voelt cene jonge dame op eens, dat de hand van haren danser ijskoud wordt. Zij ziet op; cene doodelijke bleekheid bedekt zijn gelaat; zijn blik is strak; zijne gelaaatstrekken zijn schrikkelijk verwrongen. Zij geeft eeiieu luiden gil van angst, en verliest het bewustzijn. Zij valt regts, de danser links op den grond. Men ligt haar op, en brengt haar weder tot zichzelve. Men ligt ook den danser op, doch deze is een lijk. Het arme meisje, geheel buiten zichzelve, beweerde dat haar danser bereids een paar seconden dood was geweest en zij eenen waren doodendans gedanst had. Dc heer Richard Bethell, zoon van den lord-kanselier van Engeland, lord Westbury, is sedert eenige dagen gegijzeld wegens schulden, in de gevangenis te Reading. Ecu diefstal, gelijk aan die van Robert Macaire, is dezer dagen iu Engeland gepleegd. Een gentleman huurde een klein rijtuig, om zich daarmede te laten brengen naar de wedrennen van Ascot. Naauwelijk aan het rijden luim de koetsier, ondanks het verzet van den gentleman, nog een persoon in het rijtuig op, die pas gezeten, den gentleman, met de eene hand een zakdoek in den mond stopte, terwijl hij hem met de andere hand beroofde van al zijne kostbaarheden en waarden; waarna de gentleman op wreedaar dige wijze uit het rijtuig getrokken en aan een boom vastgebonden werd en het rijtuig, dank zij de zweep van den koetsier, spoedig niet meer zigtbaar was. Dit alles geschiedde in een paar minuten, op den publieken weg en op klaarlichten dag. Gelukkig herkende de gentleman den tronwloozen koetsier den volgenden dag op de markt te Ascot, waarop deze, booswicht door de politie werd gearresteerd. Een Franse-liman kwam op zekeren dag toevallig in een koffij- huis te Londen, waar hij een scheepskapitein van zijne kennis aantrof, die juist op het punt was om naar Amerika onder zeil te gaan, en hem vroeg of hij wilde medevaren. De ander nam zulks aan, doch schreef alvorens aan zijne vrouw-. „Lieve vrouw! „Ik vertrek naar Amerika. Nog aan land zijnde, ontving hij het antwoord, dat niet minder laconiek was: „Lieve man! „Gelukkige reis. „Uwe

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2