HILDERSCHE NIEUWEOIËPER COURANT. M Z O li AU 2 J I L IJ EN DRIE-EN-TWINTIGSTE et JAARGANG. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. IUGÜ. Deze Courant wordt uitgegeven "woensdag en zatcudag avond na acht are, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. het t>o„ Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5IOOY Dijkstraat tegenover dcLaiui, H 422 ,aan der,Helder, totllurc. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegekegt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. DE COMMISSARIS DES KONINGS in do Provincie Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, de gereed zijnde Spoorwegbrug over het Noordhollandsch Kanaalin het Koegrasbeschikbaar is gesteld voor den aanvoer van ballastzand, ten dienste van den Spoorweg, en dat de Brugwachter voor de overbrenging der bevelen of aanwijzingen, die hij krachtens Art. 14 en de laatste alinea van Art. 15 van het algemeen reglement van Politie voor het Noordhollandsch Kanaal (Staatsbl. N°. 132 van 1859), aan de schippers of loodsen moet geven, de volgende SKIHTESf zal bezigen Art. 1. Wanneer geene vlaggen van het Noordelijk wachthuisje waaijen, kunnen de schepen veilig de Spoorweg brug doorvaren. Art. 2. Zoolang de roode vlag van het Noordelijk wacht huisje waait, is de Spoorwegbrug voor de scheepvaart gesloten en moeten alle schepen en vlotten buiten de remmingwerken stoppen. Art. 3. Wanneer de witte vlag van het Noordelijk wacht huisje waait, moet het van de Noord komende zeeschip buiten de remmingwerken stoppen en daar blijven liggen tot de vlag gestreken wordt. Art. 4. Zoolang de roode en witte vlaggen onder elkander van het Noordelijk wachthuisje waaijen, moeten alle binnen vaartuigen, houtvlotten, passagiers- of losvarende stoombooten buiten de remmingwerken stoppen. Art. 5. Indien door mist of welke redenen ook, de vlaggen van het Noordelijk wachthuisje niet duidelijk te onderscheiden zijn, zullen de schepen, vaartuigen, houtvlotten of stoombooten buiten de remmingwerken stoppen en moeten de gezagvoerders de bevelen van den brugwachter inwinnen, alvorens de reis te vervolgen. Art. 6. Van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopgang zullen de hierboven omschreven seinen door roode en witte lantaarns geschieden. Haarlemden 28 Junij 1865. De Commissaris des Konings voornoemd R O L L. Den 5 dezer vertrelct de O. I. Iimuluiuil via TRIEST, den 7 dezer via MIRSEIltE. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Julij. Pas uitgerust vau de "Watevloo-feestelijkheden, zal ons op n. s. Maandag morgen liet klokgelui in de ooren kliuken, dat de Heldersche kermis aankon digen moet. Het rumoer laugs straat en plein door dc jeugdige kermisvierders naugerigt, beweegt ons om eens een kijkje te nemen en dc aanstalten voor liet. volksvermaak, dat ons te wachten staat, in oogenscbouw te nemen. Hel. "West- plein is liet tooncel, waar de hoofdzetel der vermaken te vinden is: Blondiu, Bocsuach, Spriet, Victorina en meer andere nieuwelingen of bekenden, die zich ter opluistering der feestelijkheden hierheen hebben begeven, het .,uog nooit alhier vertoond" in hun vaandel voerende. Hier, waar liet jonge volkje thans reeds volop den voorsmaak der tc wachten geneugten heeft, krioelt het voorzeker binnen enkele dagen van ouden en jongen, die zich, hoe ook nu en dan een stem zich verheft tot afschaffing dezer volksvermaken, op T kermis feest van de dagelijksche inspanning komen outspannen. Het zal dan wel weder blijken, dat, hoezeer er nog altijd voorbeelden van misbruik bestaan, van de [gelegenheid tot betamelijke uitspanning op behoorlijke wijze wordt gebruik gemaakt. Zoo nadenkende, wandelen we langs het Heldcrsch kanaal, thans ruim voor zien van tal van vaartuigen, met kramen en tenten beladen, en komen als ongemerkt nader aan liet lokaal „Tivoli," op welks voorplein de ruime en nette salon van dc hceren Boas cu Judels wordt opgerigt. Wc herinneren ons van vroeger de genotrijke avonden, zoo menigmaal in dit srliouwburg-loknal door- gebragl, dc welgekozen stukken en de uitstekende opvoeringen van dit tooneel- gczclscliap. liet Heldcrsch kanaal volgende, naderen we liet Nieuwekerk-plcin, waar, even als ten vorigen jnre, dooi Stocte en Jacqui hun schouw burgtent wordt opgerigt. Het verheugt ons dit thans hier gunstig bekend tooneel- gezclsc-hap bij vernieuwing te ontmoeten. Vooreerst toch heeft deze gemeente, in aanmerking genomen haar zielental, bij gelegenheid van 't kermisfeest aan twee salons behoefte; vaak gebeurde liet vroeger, dat men iu een salon, hoe veel ruimte zij ook bood, de menigte niet bevatten kou; ten anderen is dit gezelschap sinds het vorige jaar hier zoo gunstig bekend, dat men liet er voor houden mag, dat de moeite der directie ook ditmaal rijkelijk zal worden beloond door een druk bezoek van het kunstminnend publick. Nu we terugkceren is 't reeds avoud geworden eu iu dc beide straten, waar kramen en uitstallingen zullen geplaatst worden, is het thans stil, rustig en ledig. Wij roepeu onze verbeelding te hulp 0111 die leegte met tal van kramen met ecne menigte van wandelaars en koopers te vullen; door onze verbeelding geschraagd, wisselen wij die doodsche stilte met gewoel, gcdruisch cu met welluidend muziekgeschal af, maar, wijl de werkelijkheid zoo haast nabij is, verlaten wij het veld der fantasie met den wensch, dat, moge de verbeelding een tafereel hebben gemaald zonder onbetamelijk geDot, zonder wanklinkende muziek, in :t algemeen zonder datgene wat de kermis als volksfeest ontsiert, dc werkelijkheid een niet minder aanlokkelijk tooncel moge te aanschonv.en geven! Het programma van het coacertgczelschap Ajiollo, Zondag a. s., des avonds ten 7 ure, uit te voeren door het stafmuziekkorps der Marine, luidt als volgt; lste gedeelte: 1. Marche, van Weckesscr; 2. Ouverture de 1'opcra Le pré aux clercx, van Hérold; 3. Mazurka de 1'ope'ra Le Caïd, van Ambr. Thomas; 4. Grand final (lre acte) dc Topéra Larie de lamucn/ioor, van Donizetti. 2de gedeelte: 5. Ouverture de Topéra La ïiancée, van Auber; G. Air final (3inc aete) de Topéra Le Trouvère (II Trovatore) de Verdi, transcr. par Wec- kesser: 7. Graziéu Huize, walzer, van Straus; S. Grand potpourri dc l'opcra d'Ambr. Thomas Le Caïd, van Kiihner. Een droevig ongeluk, eergisteren in de Noordzee voorgevallen, heeft alhier groote verslagenheid tc weeg gebragt en een talrijk huisgezin in rouw en droefheid gedompeld. Vier sloeperlieden hadden zich in hunne boot naar zee begeven ter adsistentie aan binnenkomende vaartuigen, doeh waren in hun pogen om iets voor hunne gezinnen te verdienen niet geslaagd. Waarschijnlijk door een windhoos kantelde de boot om, doch onze kloeke zeelieden wisten zich aanvankelijk op den bodem der omgeslagen sloep te redden. Toen zij 11a lang wachten nog geen hulp zagen opdagen, beproefden een paar hunner landwaarts te zwemmen; aan een van hen, C. Dito, gelukte dit, zijn makker J. Kuiper, een huisvader, die eene zwangere weduwe met nog 5 kinderen nalaat, vond echter op jammerlijke wijze zijn dood in dc golven. Dito begaf zich, aan wal gekomen, naar het naburige Petten, vanwaar men met een boot de beide andere sloeperlieden, J. Smects en I. van 't Hert, nog tijdig aan het dreigend gevaar ontrukte. Met genoegen vernemen wij, dat de heeren G. A. Taylor, K. van Vliet, J. D. Jacobs en J. C. Wickel zich tot cene commissie hebben vereenigd, om voor de in kommervolle omstandigheden achtergeblevene weduwe eenigo gelden te verzamelen. Aanvankelijk hebben zij reeds de som van 144.61 bijeengebragt. Hun lofwaardig doel verdient in hooge mate de ondersteuning van allen, die iets kunnen bijdragen om den nood der weduwe te lenigen. Moge het blijken, dat zij niet te vergeefs hebben rekening gemaakt op dc liefdadigheid hunner plaatsgcnooten Jl. Woensdag is alhier een koloniaal militair gearresteerd, die van zijn makker een som van 200 had ontvreemd. De dader is ouder militair geleide naar Harderwijk getransporteerd. Op a. s. Dingsdag zal voor bet Provinciaal Gcregtshof vau Noord holland,, te Amsterdam, teregt staan Ilcinrich Micmer, öud 21 jaren, geboren te Iserlolmfj

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1