HELDERSCHE NIEUVEDIEFER COURANT. M 64. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1865. EN BINNENLAND. XxV\\^'l5£n ht DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Advertentif.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 nul-, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover dcLaan, H 422 ,aan denEeteter,totll ure. De prijs van 1 lot 4 regels is Q.60. Voor iedere regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven cn Stukkeu franco aan den Uitgever. Dezo Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. tn den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30, u franco per post..1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Verdag der gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad2. Maandstaat der bevolking van deze gemeente3. Opgave der weerkundige waar nemingen van 31 Julij tot 6 Augustus jl. Den 1.3 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Augustus. Het aantal leerlingen der openbare scholen in deze gemeente was, met het oog op hunnen ouderdom, op ]5 Julij jl. als volgt: Gemeenteschool No. 1 (op het Koegras) van 6-9 jaar 28, van 9-12 jaar 25, boven 12 jaar 9, totaal 62 Gemeenteschool No. 2 (te Huisduinen): van 6-9 jaar 24, van 9-12 jaar 21, boven 12 jaar 10, 55 Gemeenteschool No. 3 (in de Schoolstraat): van 6-9 jaar 209, van 9-12 jaar 167, boven 12 jaar 69, 445 Gemeenteschool No. 4 (aan de Hoofdgracht) van 6-9 jaar 195, van 9-12 jaar 140, boven 12 jaar 39, 374 Gemeenteschool No. 5 (in de Weststraat): van 6-9 jaar 192, van 9-12 jaar 174, boven 12 jaar 35, 401 Gemeenteschool No. 6 (op de Viscbmarkt) van 6-9 jaar 295, van 9-12 jaar 222, boven 12 jaar 52, 569 Te zamen 1906 De bijzondere scholen in deze gemeente, 6 in getal, werden op gemeld tijdstip bezocht door 333 leerlingen. Het getal dagscholieren der verschillende scholen, die tevens de avondschool bezoeken, bedraagt 141, terwijl bovendien van liet onderwijs op de avondschool afzonderlijk door 49 leerlingen wordt gebruik gemaakt. De wel-eerw. heer Entingh, predikant bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeente alhier, heeft jl. Zondag bij de voormiddag godsdienstoefening kennis gegeven van een ontvangen beroep naar Gouda. Jl. Maandag morgen zijn alhier ter reede ten anker gekomen de Amerikaansche oorlogsvaartuigen Colorado en Frolic. Er werden salutschotcn gewisseld met de batterij Kaaphoofd en het in de haven liggend wachtschip. Het lijk van C. Tol, die onlangs nabij deze kust op jammerlijke wijze zijn dood in de golven vond, is jl. Zondag door de bemanning der stoomboot Texel opgevischt eu in de haven van Texel gebragt. De plaatsing met den 1 Sept. a. s. van den luit. ter zee 2de kl. C, J. M. Swaan op bet wachtschip alhier, is op zijn verzoek ingetrokken. Onder den volgenden titel is dezer dagen een belangrijk werkje uit het Engelsch in onze taal overgebragt„Storm op strand, of practische wenken voor zeelieden bij het besturen van opene vaar tuigen in branding of holle zee en het slepen van reddingbooten. Eene beschrijving met afbeelding van een draagbaar sloepskompas benevens een leiddraad tot het redden en bijbrengen van drenkelingen. Onzes inziens heeft de heer W. Sluytcrman van Loo, luit. ter zee lste kl., met de vertaling daarvan een verdienstelijk werk verrigt. Allen, die eens of meermalen getuigen waren van den verschrikkelijke» nood van arme schipbreukelingen, die, met den dood voor oogen, nog reikhalzend naar redding uitzien, zullen bet toestemmen, dat iedere poging, om raad en voorlichting te geven aan hen, die hun eigen dierbaar leven in de waagschaal stellen om dat van anderen te behouden, in hooge mate aanspraak heeft op toejuiching. Het werkje heeft zijn aanwezen te danken aan de zorgen van de Britsche Redding-Maatschappij, die van niet minder dan 12S verschillende kustplaatsen van het rijk inlichtingen verzamelde, omtrent de wijze, op welke visschers en bootslieden met booten in hooge zee en branding omgaan. Het bestuur dier maatschappij heeft uit die opgaven rebels afgeleid ter besturing van booten 1. bij het zeewaarts-en 2. bij°het land waar ts-roeij en. Een volgend hoofdstuk is gewijd aan het met branding op strand loopen of landen. Onderscheidene practische wenken treffen wij verder aan in dit boekje, dat eindigt met het opgeven van voorschriften tot het redden en het bijbrengen van drenkelingen, die voorzeker allezins behartiging verdienen. Alleen maken we eene opmerking omtrent de vermelding op blz. 17, waar de schrijver de verzekering geeft, dat hij, op de aldaar voorgeschreven manier, eenmaal, als proef, vier personen vasthoudende, 30 a 37 ellen ver in zee zwom. Geoefende zwemmers verzekerden ons, dat zij zulks te doen, vooral iii holle zee, gaarne aan den schrijver overlaten. Zie advertentie hierachter.) Als een aangenaam bewijs, hoe iemand soms op zonderlinge wijze door de fortuin kan worden begunstigd, deelt men ons het volgende mede: Voor eenigen tijd werden te H. door een jongmeusch, die nog al met middelen is gezegend, aan een viertal zijner goede vrienden, aan elk een loterij-briefje (een tiende lot) ten geschenke gegeven! Na eenigen tijd, nu dezer dagen, bleek het, dat op een dezer nom mers de kapitale som van 25,000 was gevallen. Voorzeker mag bij eene zoo goede uitkomst het bewuste loterij briefje al een heel aangenaam en verrassend geschenk worden genoemd. Men verneemt met genoegen, dat de toestand van Zijne Exc. den minister van Staat, baron van Hall, sedert de laatste dagen, veel verbeterd is. Z. M. heelt met 1 dezer bevorderd tot luits. ter zee lste kl. P. Swaan en P. ten Bosch; goedgevonden met 16 Sept. a. s. tijdelijk voor vijf jaren op pensioen te stellen, ter zake van ongeschiktheid voor de dienst door ligchaamsgebreken, den adelborst lste kl.C.Maas. De kapt. ter zee J. E. de Man, laatstelijk kommandant der Ncderl. Marine in Japan, is in de vorige maand, per landmail, uit Batavia naar Nederland vertrokken. Onze landgenoot, de gewezen zeeofficier van de Velde, heeft in Zwitserland eene Eransehe kaart van Palestina uitgegeven, die met het daarbij behoorend Bijbelsch aardrijkskundig woordenboek zeer geroemd wordt en grootcn opgang maakt. De Russische regering heeft er reeds 100 exemplaren van besteld voor hare lycea. -De schapen op Texel zijn tegenwoordig zeer duur. Dezer dagen werden 1000 stuks oud schaapvec afgeleverd en naar elders aan den vasten wal verzonden. Men besteedt 15 per 6tuk. Men schrijft ons van Wieringen, dd. 7 Aug. het volgende: „Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat hij den landbouwer D. Konig, te Westerltmd, op Wieringen, een kippen-ei met dubbelen doijer is uitgebroeid, waaruit twee volkomen goed ontwikkelde kuikens zijn voortgekomen. Hetgeen de Amst. Cour. meldde omtrent een dubbel ei, is wel zeldzaam, maar niet dc eerste keer, daar hetzelfde geval ook onlangs hier is voorgekomen." Bij de overgelegde gemeente-rekening van Amsterdam over 1S64 is, ter voldoening van dc kosten van een geschenk in zilver, HII. MM. den koning en de koningin van wege de gemeente aan geboden ter gelegenheid van hun 25jarig huwelijksfeest, beschikbaar gehouden eeue som van 17,000, daar het juiste bedrag bij het opmaken der rekening nog niet bekend was. Den 8 dezer beeft te Amsterdam de 81ste algemeene verga dering plaats gehad van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, onder liet voorzitterschap van dr. A. D. Loman, welke in zijne toespraak heeft betoogd, dat deze instelling, wel verre van in verval te verkeeren, blijken geeft van een verhoogd gevoel van levenskracht en levenslust. Dc Maatschappij telt 628 honoraire en 13,913 oou-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1