HELDERSCHE NIEUWEDIEPËR COURANT. M 65 ZONDAG 15 AUGUSTUS. taco. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE h/ BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuudag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post.. 1.50. Enkele nomiucrs0.10. Men abonneert zich Lij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ff JAARGANG. advkrtentitn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,ann denHeldcr,ioi\l ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere regel meer /"0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan Jen Uitgever. Hen Itt dezer vertrekt de O. I. Uundmaïl vla SOUTHAMFTOX. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Augustus. Als een waarschuwend voorbeeld om bij liet baden in zee met de stroom steeds voorzigtig te zijn, vermelden wij, dat een artillerist alhier jl. Donderdag namiddag juist nog tijdig aan het doodsgevaar werd ontrukt door een paar zijner makkers, toen hij zwemmende aan het strand door den stroom overmand, geen kracht meer had om zich boven te houden. Dadelijk toegebragte geneeskundige hulp en eene zorgvuldige behandeling in de Garnizocns-Inlirmcrie droe gen er toe bij om den man in het leven te behouden, en zijn herstel te bevorderen. Het muziekkorps van het 7 de regiment Infanterie heeft in de nu afgeloopen week een drietal uitvoeringen gegeven in het lokaal Tivoli alhier. Yoor de woning van den heer komraandant Leysius bragt het muziekkorps jl. Donderdag avond door ecne serenade eene hulde aan dezen hoofdofficier. Bij de verkooping van het barkschip Sophie met inventaris en gereedschappen is kooper geworden de heer C. Eormer, voor 4525. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot adelborsten 1ste kl. bij de Nederl. zeemagt, de adelborsten 2de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine alhierL. C. Rovers, E. D. Kits van Heyningen, A. E. Arkenbout Schokker, B. T. W. van Hasselt, J. II. Beucker Andreae, L. P. D. Op ten Noort, "VV. J. Struick, L. Haremaker, E. Kempe, P. H. Lcdeboer, C. R. A. van Osenbruggen, G. A. van der Mieden, W. A. Buytendijk, P. Bool, R. Bakker, O. Kreet de Vivieu, N. W. van Ammers, J. W. Groe- nemeijer, H. C. Achenbach, jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn, ■T. H. Wouters, N. J. van Rentergliem, L. C. Papet, H. O. Eeith, W. M. J. Visser, E. Voetelink, jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, B. de Groot, J. C. de Rooy, jhr. W. Laraan Trip, V. C. Dijck- meester, A. G. J. van Plettenberg, R. de Vidal de St. Germaiuen J. E. Sickens; wijders bepaald, dat de adelborst 2de kl. bij voor schreven instituut R. C. van der Meulen, na van ziekte hersteld en geschikt geoordeeld te zijn voor de active dienst, insgelijks tot adelborst 1ste kl. zal worden benoemd en alsdan gerangschikt tus- schen de nu benoemde adelborsten lste kl. Struick en Haremaker. Z. M. heeft aan den gewezen schipper bij 's Rijks werf alhier W. Zaadraan of Zaatman, met ingang van dcu 1 Julij jl., ter zake van ongeschiktheid door ligchaamsgebrcken, toegekend een pensioen van 195 's jaars. De gepantserde kustbatterij de Ruyler is jl. Donderdag, begeleid door Zr. Ms. stoomschip Cycloop, alhier van Vlissingen aangekomen. Genoemde bodem heeft een hulpstoomvevmogen van 400 paarden kracht en voldoet, naar men verneemt, aan alle vereischten, die men van zulk een kolossaal stoom-verdedigings-vaartuig kan verwachten. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, thans liggende in de haven al hier, is bestemd om in de volgende week weder van hier te ver trekken naar Hellevoetsluis, ten einde daarheen weder terug te brengen de bemanning van de stoombattcrij de Ruyler. Daarna komt de Cycloop alhier terug, om voorloopig alhier gestationeerd te blijven. Het schoone fregat Prins vnn Oranje, dat ecne reeks vau jaren te Vlissingen op de werf afgetakeld lag, is den 8 dezer aldaar in het drooge dok gehaald om te worden nagezien en, zoo men gelooft, voor Oost-Indië te worden gereed gemaakt, om als wachtschip te Batavia te dienen. Zr. Ms. schroefstooraschip Cornelis Dir/cs, onder bevel van den kapt.-luit.. ter zee A. W. de Ruijter van Steveninck, komende van Curacao, is in den morgen van 11 dezer te Hellevoetsluis aangekomen. Uit Edinburg wordt gemeld, dat aldaar den 3 dezer het Nederlandsch escader, bestaande uit de Palla-s en de Heldin, is aangekomen en na het doen van saluutschoten, van de forten daarin is beantwoord. Dc Heldin, die den 3 Julij van hier was vertrok ken, had den 6 Julij de Palias gevonden; daarop was het escader, onder bevel van kapt.-luit. ter zee Klis, komm. van de Pallas, gevormd. Den 12 Julij viel op de Heldin een man van de groote ra over boord. Ofschoon drie reddingsboeijen hem werden toege worpen en vijf sloepen werden uitgezet kon men dc ongelukkige niet redden. Overigens was aan boord der beide schepen alles wel. Allen op het escader verlustigen zich in het heerlijk gezigt op de prachtige hoofdstad van Schotland, met het levendige Lcith aan de regterzijde en het Hoogland op den achtergrond. Den 14 dezer daeht men weder in zee te gaan. (77. D.) Bij Zr. Ms. besluit van deu 7 dezer worden inet den 1 Sept. in dienst gesteld de navolgende schepen: Zr. Ms. scliroefstoomschip Bali, luit. ter zeo lste kl. jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq vnn Breugel, komm., thans 1ste off. op het wachtschip te Hcllcvoetslnis; luit. ter zee lste kl. C. J. Smith, lsto ollluits. ter zee 2de kl. G. J. \V, Hooghwiukcl, R. H. Jarman en W. M. E. Bervoets; off. van gcz. 2de kl. C. Noordewier; oll'. van adm. 3de kl. F. W. L. A. Hirschmanscheepsklerk J. Vasseur. Zr. Ms. schroefstooraschip den Tinei, luit. ter zee lste kl. A. J. van Mansvelt, komm., thans non-actief; luits. ter zee 2de kl.' C. dc Klopper, C Bijlcveld en H. "W. Stcffclaar; off. van' gez. 2de kl. J. J. Borst; off. van adm. J. M. A. van Roggen. Zr. Ms. sehroefstoomschip Aart van Nes, luit. ter zee lste kl. jhr. II. O. Wïchers, komm., adjudant van den minister van Marine; luits. ter zee 2de kl. J. P. Mcreier, J. M. Berends en P. G. Brucli; off. vnn gez. 2de kl. M. C. Buy ze; off. van adm. 3de kl. G. D. van Werdt. Zr. Ms. sehroefstoomschip Maas en. Waalluit. ter zee lste kl. C. A. B. D. Rijk, komm thans non-actief; luits. ter zee 2de kl. A. baron Collot d'Esrury, D. O. Ileldewicr en J. A. Voning; off. vun gcz. 2de kl. E. M. vun Lier; off'. van adm. 3de kl. J. A. Kruyt; de drie eerstgenoemde bodems liggen te Hellevoetsluis en dc laatste alhier. Een passagier van het Nederlandsch clipperschip Kosmopoliet II, kapt. J. Bouten, den 3 April vertrokken van Brouwershaven en aangekomen te llatavia den 20 Junij, dus hebbende eene reis van 78 dagen, deelt, ten bewijze van het snel zeilen van dat schip, mede, dat het op 40 gr. en 41 gr. zuiderbreedte in 21 achtereenvolgende etmalen heeft afgelegd een afstand van 13S0 geographische mijlen, dus 1756 uren of ruim per 83 per dag. De commissie uit de Staten van Noordholland, belast met het onderzoek omtrent de cultuur van dennen in de duinen, is bij koninklijk besluit gemagtigd, om hare werkzaamheden, na de sluiting der zomervergadering der Staten, voort te zetten. De minister van Binnenlandsehe Zaken de heer Thorbecke, heeft zieli den 10 dezer uit de residentie naar Dresden begeven. Wanneer de minister zal terugkeeren is onbepaald. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, waarbij, met toevoeging van een nieuw artikel bij de begrooting I vau het Departement van Oorlog, het eindcijfer vau dat Departement wordt verhoogd met 40,000, ter zake van de feestelijke vereeniging der oud-strijders van 18131815 en van de ridders der militaire AVillemsorde, tc Leiden. In de memorie van toelichting van Z. E. den minister van Oorlog, komt voor. „dat de regering zich vleit, dat het te Leiden plaats gehad hebbend feest met regt een echt nationaal feest kan worden genoemd: dat het onbekrompen en op eene der natie waardige wijze is gegeven; dat het ten volle aan het beoogde doel heeft beantwoord, en dan ook bij allen, die het hebben bijgewoond, de aangenaamste herinneringen zal achterlaten." Beroepen tc Broek op Langcndijk, de heer H. J. James; eandidaat tot de heilige dienst bij het Prov. kerkbestuur van Utreak^j-— door wien deze beroeping is aangenomen. 'K-^'.V'V

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1