BUITENLAND. Op L Juli. 1864 bedroeg de veestapel lil Nederland 254,330 paarden, 1,380,5-79 runderen, 893,628 schapen en 299,055 varkens, zoodat, in vergelijking met vorige jaren, hier vermeerdering zigtbaar is. Blijkens het 41ste verslag van het Nederlaudsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen over den jare 1S64, merkt men met blijdschap op, dat het getal van gevangenen allengs ver mindert, ondanks liet verminderd getal van veroordeelden tot kort stondige opsluiting voor boeten cn kleine overtredingen. De staat der bevolking in 's rijks gevangenissen bedroeg op uit. Dec. 1864 3673, in 1863 3996, in 1S62 4217, in 1861 4376. In dc te Amsterdam gchoudenc algemeene vergadering van dc Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is het bestuur gemagtigd tot het doen vervaardigen van een geschrift, tot bevordering van het schoolbezoek en het bestrijden van het schoolverzuim, en ora ƒ12,000 te besteden tot het verleenen van toelagen aan de depar tementen, in het belang van het onderwijs. De vergadering heeft een besluit genomen, waarbij aan de depar tementen en aan het bestuur het regt wordt toegekend om wijzi gingen en voorstellen aan het oordeel der vergadering te onderwerpen cn waarbij de uitoefening van dit regt wordt geregeld. Verder is aangenomen een voorstel, waarbij aan de departementen gelegenheid wordt gegeven om twee leden, in plaats van één, ter vergadering af te vaardigen. Op voorstel van een der departementen is besloten om eene commissie te benoemen, belast met het onderzoek van dc oorzaken der verflaauwde belangstelling bij de natie in het Neder laudsch tooneel; de middelen, die zouden kunnen worden aangewend, ook door de Maatschappij, om die belangstelling te verlevendigen. De departementen Botterdam, Middelstum", Zwolle en 's Gravenhage, zullen de leden dezer commissie benoemen. Met eene kleine meer derheid is besloten om het bestuur te verzoeken een adres aan de Hooge Begering iu te zenden, in het belang van de afschaffing der Staats-loterij. Jl. Donderdag werd te Amsterdam, in dc Zuiderkerk, de 51ste algemeeue vergadering gehouden van het, Nederlaudsch Bijbel genootschap. In het afgeloopen boekjaar waren 38,720 exemplaren van den bijbel afgeleverd. Naar men zegt, heeft de hertog van Brnnswïjk, thans nog te 's Gravenhage gevestigd cn door eene zware ziekte aangetast, keizer Napoleon III tot zijnen universelen erfgenaam benoemd. Een viertal Fransche werklieden van den lieer V. te 's Hage zijn dezer dagen champignons gaan zoeken cn hebben ze vervolgens in groote hoeveelheid gebruikt. liet bleek weldra, dat zij geene genoegzame kennis bezaten om de vergiftige van de goede te onder scheiden, of dat de kenteekenen, die in het zuidelijk gedeelte van Frankrijk de goede champignons hebben, hier te lande ook de ver giftigen eigen zijn, ten minste allen, die er van aten, werden hevig krank, terwijl er reeds twee kinderen van een werkman dientengevolge zijn overleden. De vrouw van een anderen werkman bevindt zich thans weer iets beter. Dagllv. 'sGrav.) Woensdag 9 dezer zijn op het proefveld nabij 's Hage, tegen de pantserschijf met platen ter dikte van 41- Eng. duim, proeven genomen met het getrokken kanon van 16 duim, die voorzeker hoogst bevredigend mogen genoemd worden. Daarbij heeft men gebruik gemaakt van projectielen, ontworpen door den inspecteur over de artillerie van de Marine W. de Fremery, en vervaardigd van gehard ijzer in de rijksgieterij te Delft, welke projectielen even deugdelijk als, en zelfs beter ziju bevonden dan gelijksoortige, vroeger vervaardigd iu de beroemde fabriek van Krupp te Essen. De bedoelde projectielen waren gedeeltelijk ingerigt als springgranaat, naar het systeem van Whitworth, gedeeltelijk als braudgranaat en als zoodanig gevuld met phosphor. Alle geschoten projectielen drongen door de pautserplalen cn vernielden de eikenhouten stelling, waarop deze bevestigd waren. De brandgrauaten staken dc houten stelling in brand, en ontwikkelden zulk een verbazenden phosphordamp, dat het in den omtrek der schijf voor eenig levend wezen niet was uit te houden. Algemeen houdt men liet er voor, dat een enkel dergelijk projectiel in staat is eenig vaartuig tot de overgaaf te dwingen, dewijl het niet wel mogelijk is den damp te verwijderen, en nog minder om zich daarin staande te houden. Van verschillende ge troffen projectielen was de punt geheel onbeschadigd gebleven. In het belang van onze verdediging, zoo ter zee als te land, mag men er zieh gewis in verheugen zulke uitstekende uitkomsten te hebben verkregen, die, bij proefnemingen op grooter schaal voortgezet, tot dc belangrijkste gevolgen kunnen leiden. NJl. C.) De toevloed van badgasten te Sehevcningen is nog immer klimmende, zoodat men dezer dagen zelfs op onderscheidene aan vragen van buiten om lokaliteit heeft moeten berigten, dat er voor 's hands nog geen gelegenheid bestond om daaraan gevolg te geven, doch dat weldra weder eenige verblijven beschikbaar kwamen. Een kermisklant met een baviaan te Franeker, vond er aar digheid in, dit beest op de huizen te laten klimmen. Doch liet beest wist zich van zijn touw te ontslaan en klom nu van dak tot dak, van huis tot huis en inspecteerde de hechtheid van geveltoppen en schoorstcenen, smeet hier en daar een lossen steen af en liet zich volstrekt niet vangen. Hij at de graauwe erwten op, die een huis man voor het middagmaal van den volgenden dag in de week had gezet, poosde eene wijle in den tuin eener dame, en overnachtte ergens tusschen de daken. Den volgenden dag herhaalde zich het spectakel, doch de openbare magten keurden de aardigheid op den duur af; de brigadier der rijks-veldwacht, Dopheide legde zijne karabijn aan en toonde een goed schutter te zijn, daar de baviaan bij het eerste schot, doodelijk getroffen, op straat stortte. C.) Op zekeren avond zat ecu trompetter van een regiment cavafijerie bij zijne vriendin, eene kamenier in dienst bij eene rijke weduwe, te souperen. Middelerwijl kwam mevrouw 't huis. De trompetter verborg zich toen met zijn blaasinstrument achter een canapé. Mevrouw kwam niet alleen thuis, zij was vergezeld door haar galant. Deze beiden namen naast clkaêr plaats in de zelfde - kamer, waarin de trompetter verscholen lag, praatten toen vcr- 1 trouwelijk en gaven elkander vele geloften. „Eenmaal zult gij mij vergeten," zeide de galaut die gehaast en jaloersch scheen, „gij hebt mij beloofd mijne vrouw te worden; eene noodzakelijke reis noopt mij van u te scheiden, ik vrees dat gij mij niet getrouw zult blijven." „Indien ik u ooit mogt vergeten," antwoordde mevrouw, wensch ik daarvoor zoowel op deze als op de toekomstige wereld gestraft te worden. Gij moogt mij zelfs mijn ontrouw verwijten, wanneer liet trompetgeschal mijn laatste levensuur zal verkondigen. Bij den trompetter, die zich erg achter de canapé verveelde, zweefde na het hooren dezer laatste woorden een redmiddel voor den geest. Hij nam ziju trompet en begon er krachtig op te blazen; mevrouw daardoor hevig verschrikt viel in eene lhuiuwte. De trompetter was gered cn maakte zich al lagchende uit dc voeten. Gewigtig staatkundig nieuws in het buitenland is er in het geheel niet Het is voor de diplomatie een tijd van rust en verpoozing. Echter niet onbelangrijk is de vermelding, die ons uit Noord-Amerika, wegens de vermindering der strijdkrachten aldaar, tegenkomt. Niet minder dan 300,000 man van het leger der 'Unie zijn reeds afgedankt en slechts 100,000 man zullen er onder de wapenen blijven. Tal 1 van krachten worden er alzoo aan nijverheid en landbouw hergeven, die in den oorlog op zeer onvruchtbare wijze werden aangewend. Deze maatregel is althans eche zeer heilzame voor de welvaart des lauds en doet de hoop koesteren, dat er nog veel zegeningeu des vredes over het door den krijg zoo zeer geteisterde land mogen uitgestort worden. Koningin Victoria is naar Duitschland. In Engeland is thans het politiek leven door het zomerweder geëindigd, en houdt men zich met lokale belangen bezig, en vooral ook met de telegraafkabel naar Amerika. Er is slechts geringe hoop meer, dat dit grootsch werk zal slagen. Dc Belgische Senaat vraagt gratie voor den minister van Oorlog, wegens zijne veroordeeling tor zake van het duel. Het is te hopen, dat de loop dezer zaak de duelmanie een weinig zal bekoelen, tusschen mannon, die met het woord, maar niet. mot het zwaard, de juistheid hunner betoogen moeten weten staande te houden. In de salons dor Belgische groote wereld circuleert een af schrift van een brief van dr. Jenner, geneesheer der koningin van Engeland, cn die koning Leopold in diens laatste ziekte behandeld heeft. De geleerde arts schrijft, met eene zeldzame nederigheid, de genezing minder aan zijne kunst dan aan het krachtige ligchaams- gestel des lijders toe. „Deze bewonderenswaardige grijsaard," zegt hij, „vindt in zijne exceptionele constitutie de kracht, om op 75jarigen leeftijd een vorceniging van ziekten te weerstaan, waarvan een enkele voldoende zou wezen om menigen mensch in de kracht des levens te dooden." En verder: „Gij vraagt mij, of het leven van koning Leopold voor eenigen tijd verzekerd is? Ik beweer niet de waarzeggerskunst te bezitten, maar, voor zooveel een geneesheer het zeggen kan, geloof ik, dat, volgens den gewonen loop der dingen, in de eerstvolgende twee of drie jaren gecne I ernstige verergering van den toestand te verwachten is." II. M. de koningin van Groot-Brittannië is den 9 dezer, des namiddags omstreeks zes ure, te Antwerpen aangekomen, en heeft te tien ure dc reis over den spoorweg naar Duitschland voortgezet. Zaturdag avond werd de talrijke menigte, die zich in den zoölogisclien tuin te Antwerpen bevond, niet weinig verschrikt, toen zij plotseling de leeuwin door het aan haar verblijfplaats grenzende hok van haar jongen zich in den tuin zagen werpen. Door de doodsche stilte, welke onder de toeschouwers - als het ware aan den grond genageld en verstomd van den schrik - heerschte, hield de koningin der bosschen zich rustig en wandelde bedaard den tuin rond. De wachters wierpen het beest vleesch toede leeuwin nuttigde dit, maar was daarmede nog niet achter de traliën teruggebragt. Een der wachters begaf zich intusschen naar het hok der jongen, begon deze te plagen, zoodat zij op akelige wijs huilden. Door die klaagtoonen van haar jongen opgewekt, keerde de leeuwin zich om en begaf zich uit eigen beweging naar het hok terug. Zód liep dit incident af, dat een oogenblik gedreigd had in een treurspel te verkecren. (Dagblad.) Dat het te Luik tegen October a. s, beschrevene internationale congres van studenten bijval bij de republikeinen zou vinden, was te verwachten. De organen dier partij laten dan ook niet na, met kennelijk welgevallen te vermelden, dat reeds de studerende jeugd in Zweden, Noorwegen, Duitschland, Engeland, Zwitserland en Por tugal aan de roepstem gehoor heeft verleend, en dat nu laatstelijk ook antwoord is ontvangen van Parijsche studenten, die zich ver heugen over den baud van broederschap, die zal worden gelegd op den grondslag van het gemeenschappelijke onderzoek, naar hetgeen den student het meest moet ter harte gaan, te weten, het onderwijs. "Volgens de Parijsche studenten, moet eindelijk openlijk worden ge zegd, wat reeds lang heimelijk is gedacht, opdat de ouderen zullen oordcelen over de wijsheid of de dwaasheid van het opkomende geslacht, en zullen kunnen nagaan, of en in hoever de te uiten wenschen regtmatig moeten worden geacht. Volgens eeue dezer dagen bekend gemaakte statistiek der spoorwegen in Frankrijk, besloegen de spoorweg-lijnen, voor welke daar te lande concessie is verleend, op het einde van het jaar 1850 eene lengte van 2190 mijlen; op het einde van 1860 eene lengte van 7078 mijlen, en. op het einde van 1864 eene lengte van 12,417 mijlen, Onder het; voorzitterschap van den minister van onderwijs werden dezer dagen le Parijs de prijzen aan de leerlingen der staatsscholen uitgereikt. De heer Duruy heeft in de door hem gehoudeue toespraak, aangedrongen op de noodzakelijkheid der uit breiding van bet kosteloos onderwijs, vooral in den tegenwoordigen tijd. „De hervorming van ons schoolwezen (zeide hij) is een natuurlijk gevolg van dc hervorming onzer staats-inrigting. Hoe breeder de stxoom der democratie wordt, des te meer uitbreiding behoort men te geven aan het volksonderwijs." De correctionele regtbank te Parijs heeft een leerling in de apotheek van Blondeau, een der beste apotheken van Parijs, tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2