HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. AÜ68 DONDERDAG 24 AUGUSTUS. l«Cü. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. ^\4i0Én hei Deze Couraut wordt uitgegeven woensdag en zatubdag avond un acht ure, door A. A. BAKKER Cz. m den boekwinkelHoofdgracht No. 82. Abounemcutsprijs per kwartaalƒ1.30. 0 franco per post1.50. Enkele nommcra0.10. Men abonneert tïch bij alle Bockhnndelaara en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cn bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere regel m^cr /"0.15. Zcgclrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Augustus. De oude-strijders uit liet tijdperk van 1S131815, die alhier woonachtig zijn, ontvingen jl. Zondag namiddag ten raadhuize dezer gemeente het eereteeken, hetwelk, naar 's konings verlangen, iederen ouden strijder uit dat tijdperk wordt toegekend. C. L. van Schaarenburg, die zich elders ophield, was bij deze uitreiking niet tegenwoordig. Zr. Ms. stoomschip Cycloop vertrok Zondag namiddag van hier naar Hellevoetsluis en ia heden morgen weder in deze haven teruggekeerd. Op Vrijdag a. s. zullen de beide hier ter rcedc liggende Noord-Amerikaansche oorlogschepen Colorado cn Fr olie met bestem ming naar Cherbourg Yan deze reede vertrekken. Gisteren werd er bij den minister van Marine een groot diner gegeven, ter eere van den admiraal Goldsborough, kommandant van het Amerikaansche eskader, den kapitein Case, chef van den staf en den luitenant Lawson, adjudant van den admiraal. In de vorige week zijn door den heer J. Beijers de Jongh alhier, honorair agent van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, voor dat genootschap aange kocht: 12 vogels (kardinalen), aangevoerd met het Italiaansche barkschip Carlokapitein M. Mosheo, komende van Buenos-Ayres; 25 paren kleine groene parkicteu (inscparable's), 10 blaauwe pape- gaaijen, alsmede 2 hond-apen, aangevoerd met het Nedcrlandsch brikschip Apollonia, kapitein P. J. Arnolds, komende van de kust van Guinea. Voorzeker eenc schoonc collectie vogels, met een soort apen, die door de bclangcloozc bcmocijenisscn van dien heer, der Artis geworden, dezelve tot sieraad zullen verstrekken. Wij vernemen, dat Z. K. II. prins Alcxander, tweede zoon des konings, die op morgen den ouderdom van 11 jaren bereikt, aan boord van Zr. Ms. fregat Adolf Hertog van Nassau eenc reis zal ondernemen naar de Middellandsche Zee. De stoomboot Texel zal nu eerlang ophouden de dienst te doen tusschen Texel en de vaste wal. Er bestaat uitzigt, dat ccne nieuwe directie met een nieuwe boot de'concessie zal overnemen. De luit. ter zee 1ste kl. jbr. H. O. Wichers is eervol ontke ven van de betrekking van lid der commissie tot het examineren van zee-officieren, enz., terwijl in zijne plaats is benoemd de luit. ter zee 1ste kl. J. L. Nicrstrasz. Het Staatsblad No. 99 bevat de wet. betreffende de concessie der exploitatie van den Staats-spoorweg in Noordholland aan de Hollandsche spoorweg-maatschappij Naar men verneemt zal II. M. de koningin a. s. Donderdag, (24 dezer), de onthulling van de gedenknaald te Schcvcniugen bijwonen. Het doet ons genoegen, zegt het Dagbl. v. 's Grav., uit de buitenlandsche berigten meer bepaaldelijk uit die van Italië en Spanje - bijna de éénige Europesche landen waar de verschijnselen zich hebben voorgedaan - te ontwaren, dat op de meeste punten dier landen eene wel overdreven, maar vaak denkbeeldige vrees bestaat voor de uitbreiding der épidemie, die het Oosten heeft geteisterd. Wij zien toch, dat, wat Italië aangaat, de zuidelijke provinciën, waar men zich zeer beangst maakte, over het algemeen voor de ramp behoed blijven, niet zelden ondanks ongunstige om standigheden, en dat ook te Rome de gezondheidstoestand weinig te wensehen overlaat; terwijl met betrekking tot Spanje, de haven van Gibraltar van den geneeskundigen ban waarin zij was gedaan, weder is ontheven, en ook te Valencia en te Barcelona de epidemie onbeteekenend is. Laatstgenoemde stad was, nota bene, schier door de gausche bevolking verlaten geworden. Wij moeten hier intusschcn bijvoegen, dat de regeringen der meeste landen, ondanks de gunstiger berigten, niet verflaauwen in hun ijver om gepaste en zeker altijd gewettigde maatregelen van voorzorgen te nemen. Ten einde den voortgang der cholera te stuiten, worden in Italië en Yenetie bcrookingen aangewend. Een reiziger bijvoorbeeld die uit Milaan naar Parijs ?ich begeeft, wordt te Brescia, Peschiera, Vcnetie cn Nobresina berookt. Met het oog op de hier en daar heerschende cholera wordt zooveel mogelijk aan het volk voorgehouden: 1. dat de cholera niet besmettelijk is, en dat het dwaas en laf is de daardoor aangetasten aan hun lot over te laten en tc ontvlieden; 2. dat de beste voor behoedmiddelen zijn: bijzondere zindelijkheid, ventilatie of luchtvër- versching en goed drinkwater, en de beste geneeswijze bestaat in een ruim gebruik van chloorkalk en kalkwatcr; dat het eenige middel, hetwelk men mag aanwenden vóór de komst des geneesheers, is het nemen van een glas brandewijn of een kwart grein morphine. Dit zijn de krachtigste palliatieven, in Iudië gebruikelijk, cn hoewel zij den zieke mogelijk niet zullen genezen, voorkomen zij toch die verschrikkelijke zenuwverslapping, dip den voortgang der ziekte zoo zeer in de hand werkt. In de buitengewone vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland, den 20 dezer te Utrecht gehouden, is, volgens gedane rapporten van ccne commissie ad hoe, geconstateerd, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de zoo gevreesde runderpest in Ncdeiland bestaat. Het bestuur zal zich onmiddelijk tot de Hooge Regering wenden, opdat deze zoo spoedig mogelijk de krachtigste maatregelen ter be teugeling dier ziekte zal nemen,. Het adres van dankbetuiging aan inr. G. Groen van Prinsterer, bij gelegenheid dat deze het mandaat van volksvertegenwoordiger heeft ncdergclegd, en dat bij eenige boekhandelaren in verschillende plaatsen van ons vaderland ter onderteekening heeft gelegen, werd door een hoogst aanzienlijk getal onzer landgenooten ondertcekend, en als album in fraaijen vorm aan den hooggeschatten staatsman en handhaver der christelijke beginselen in Nederland aangeboden, die daarop te kennen gaf dat de ontvangst van dit adres hem verblijdt en beschaamt; dat hij getroffen is door de liefde die daarin door straalt, en dat hij wenscht te volharden in de hem aangewjezen taak, onder opzien tot Hem die kracht en zegen verleent, in de hoop op medewerking van allen, die van het onontbeerlijke van vrijheid van christelijk nationaal onderwijs overtuigd zijn. (Heraut.) Door de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is als prijs vraag uitgeschreven„Een geschrift over volksvermaken, met eene aanwijzing hoe deze het meest in overeenstemming met onzen landaard geleid en bevorderd kunnen worden." Voor het best gekeurde antwoord, dat niet uitgebreider zal mogen zijn dan 10 bladen druks in groot octavo, looft zij uit hare gouden medaille of 200 gulden in geld. De antwoorden, geschreven door eene andere hand dan die van den auteur, moeten met een verzegeld naambillet worden ingezonden vóór 1 April 1SG6 bij het hoofdbestuur. In eene Brusselsche correspondentie der Gron. Cour. leest meti: „Het is op 's konings uitdrukkelijk bevel geweest dat een der drie schepen, die wij bezitten (want ccne vloot heeft d3elgië niet, en een maritieme mogendheid is zij niet), naar Cherbourg is geslevend om aldaar België bij het groot maritiem schouwspel te vertegenwoordigen. „Op de hier gevestigde Nederlanders heeft het een zeer pijnlijken indruk gemaakt, dat de driekleur bij die gelegenheid op de reede der Eranschc havenstad zal worden gemist. Wij vragen ons af: zijn wij nog niet altijd de tweede koloniale en de derde maritieme mogendheid van Europa? Kennen wij het „noblesse oblige" niet meer, hetwelk ons gouvernement moest hebben herinnerd, dat waar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1