HELOERSCHE NIEUWEDIEPËR COURANT. M 74 DONDERDAG 14 SEPTEMBER EN ^U'lS£n h/ DRIE-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. IttGo. Deze Courant wonlt uitgegeven woensdag en zati-udag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. a franco per post1.50. Enkele noniincrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. *t JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaau, H 422,aan denHelder,ioi\\yxxv. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor icdereu regel meer /"0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deu 16 dezer vertrekt de O. 1. Landinuil vla SOUTHAMJPTOHT. Op de Vuilnisbelt alhier, van de Maatschappij ter Bevordering van Landbouw eu Landoutgiuning in Nederland, is gevonden: 1 ZILVEREN LEPEL, gemerkt met twee letters, en 1 ZILVEREN THEELEPELTJE, ongemerkt. De eigenaren worden verzocht zich, ter terughekoming van die voorwerpen, tc vervoegen teu kantore van den Agent, Dijkstraat, tegenover het Raadhuis. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 September. Wij vernemen, dat in den nacht tusschen Zondag en Maandag jl. inbraak is gedaan in een huis op de Westgracht. De bewoner, plotseling ontwaakt, heeft den persoon, die zonder uitnoodigiug zijn woning was binnengetreden, achtervolgd, doch het is hem niet gelukt den dader in handen te krijgen of te herkennen. De compagnie Artillerie, die onder bevel van den kapt. van Yugt de oefeningen in het kamp van Waalsdorp heeft bijgewoond, is jl. Zaturdag namiddag weder hier teruggekomen. Ter gelegenheid van den 34sten verjaardag der instelling van het cereteeken: Het Metalen Kruis, hield de hier bestaande Vereeniging van dien naam, op gisteren eene feestelijke vergadering. Van de vergaderzaal wapperde op dien dag de vaderlandsche drie kleur, die in het witte veld van de vlag met een Metalen Kruis was versierd. Het Heldersch kanaal werd heden voor het eerst door een stoomschip bevaren; liet was de stoomboot Nieuwediep van de directie van Leeuwen en Swerver, bestemd tot het vervoer van vee en goederen van hier naar Botterdam. Morgen ochtend 10 ure ver trekt de boot van het Molenplein alhier voor de eerste maal. Den 30 dezer zal een detachement militairen, sterk '11 manschappen, van Harderwijk vertrekken, onder bevel van een onderofficier, om alhier, aan boord van het schip Josephina Bernliardina, gezagvoerder C. Wilms, over te gaan en van daar naar Suriname te worden overgebragt. De luit. ter zee 1ste kl. j'hr. A. C. van Ilaeften, 1ste officier op Zr. Ms. transportschip de Heldin, wordt met den laatstcn dezer en de off. van gez. 2de kl. F. J. van Wageningen, van Zr. Ms. stoom schip Cycloop, met den 15 dezer op non-activiteit gebragt; daarentegen worden met den 1 Oct. a. s. geplaatst: op Zr. Ms. transportschip de Heldin, als 1ste officier, de luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Westenberg; en op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus de luit. ter zee 1ste kl. D. Schuurman, terwijl de off. van gez. 2de kl. J, J. W. de la Cour met den 16 dezer geplaatst wordt op Zr. Ms. stoomschip Cycloop. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is bepaald, dat de tegen woordige vergadering der Staten-Generaal op Zaturdag 16 Septem ber door den minister van Binnenl. Zaken, namens Z. M., zal gesloten worden. De Staats-Courant van 12 dezer bevat het programma voor de opening van dc vergadering der Staten-Generaal te 's Gravenhage, op Maandag 18 Sept. 1865. Jl. Maandag had te Mcdcmblik de gewone harddraverij plaats. IS paarden dongen naar den prijs en de premie, bestaande in2 zilveren presenteertrommeltjes en 1 zilveren schrijfgarnituur. De prijs werd behaald door den zwarten langstaart ruin den Prins, van den heer A. Kroes, te Diemen, bereden door den pikeur J. de Boer; de premie door de vos merrie langstaart Eva, van den heer J. de Wit, uit de Zïjpe, bereden door den pikeur C. de Wit. Het feest werd besloten door een allezins fraai vuurwerk en liep in dc beste orde af. Jl. Zaturdag morgen, omstreeks 910 ure, woedde tc Hoorn en omstreken een allerhevigst onweder, zoo als gedurende de laatste jaren aldaar niet geweest is. Gelukkig heeft men in die gemeente geene ongelukken tc betreuren, maar te Bobeldijk, op een half uur afstands, is eene boerenwoning totaal afgebrand. Ook is, naar men verneemt., te Avenhorn een watermolen afgebrand en een andere getroffen, terwijl nog een andere molen, voorzien van een bliksem afleider, geen letsel heeft ondergaan. Ook zijn hier en daar ecnige kleine branden, als van hooischelven (hooirooken) enz., ontstaan. Nadat zich jl. Maandag eene menigte volks naar Amsterdam had begeven, om getuige te zijn van het oplaten van de luchtballon le Géant, is in den loop van den ochtend aangekondigd, dat dit niet zoude plaats hebben, maar tot Donderdag was uitgesteld. Als de reden van deze vertraging wordt opgegeven, dat er te veel wind was om de ballon te kunnen vullen. In de Amsterdamsche Courant van heden komt de volgende annonce voor: „Donderdag 14 September. 12 uur vulling, 5-1 uur opstijging. Welk weer 't ook zijn moge. De vulling van den Gcant zal plaats hebben, tenzij een zware regen het publiek verhinderc op te komen. Indien er een sterke wind is, zal het getal van 250 man, die het net en de touwen vasthouden, vermeerderd worden. Do heer Nadar zal alle voorzorgen nemen dat de opstijging plaats kan vinden en dat het Hollandsch publiek hem niets zal kunnen verwijten. De bureaux zullen ten 12 ure geopend zijn. Nadar." De Amsterdamsche nieuwsbladen bevatten kolommen vol aankondigingen van kennis-vermakelijkheden en kunstvoorstellingen aldaar. Het opnoemen dier gelegenheden tot genot en uitspanning zoude een uitgebreide lijst vormen. Opmerking verdient onder het genoemde de aankondiging van den grijzen hof-mechanicus D. L. Bamberg, die, onder meer, het volgende op zijn programma heeft geplaatst: „Het weggoochelcn van zijn 7jarig kleinzoontje Maurits Bamberg, onder eene dames-rcdicule, welke hij op eene geheel ongedekte tafel zal plaatsen; ook zal hij dat kind bij volle verlichting- op eene geheel onbedekten stoel plaatsen, hetzelve met een houten sabel het hoofdje afhouwen en op zijn schootje nedcrlcggcn; de kleine Maurits zal zelf zijn hoofdhaar friseren, waarna hij zijn hoofdje aan zijn grootvader ter hand stelt, die het weder op den romp zetten zal, zoodat de jeugdige artist geheel ongedeerd weder voor het publick zal kunnen treden." Volgens het officiëele Gemeente-Bulletin te 's Ilage, zijn bij den prijskamp voor uiterlijke welsprekendheid, te Antwerpen gehouden, de eerste prijzen behaald door 1. J. A. Vrugtman, van Zutphen; 2. K. Weijler, van Antwerpen; 3. E. Hoffman, van Gent; 4. H. Schepmans, van Antwerpen; 5. mej. E. de Terre, van Gent; 6. W. G. Boele, van Kampen; 7. Sangeleer, van Antwerpen8. J. Vroom, van Zwolle; eu 9. E. Ilendriekx, van Gent. De oudste voorlezer en voorzanger bij de Godsdienstoefeningen der Hervormde gemeenten in ons vaderland, is misschien de oud onderwijzer S. Mijer, tc Knijpe, (Friesland), die deze betrekking al sedert jaren, op meer dan SOjarigcn leeftijd, nog tot algemeen genoegen waarneemt. Den 12 dezer vertrokken acht afdeelingen Dragonders, geza menlijk onder het bevel van den eersten luitenant Bijnbcnde, uit 's Gravenhage, ten einde in verschillende gemeenten dienst tc doen als hulp-mareehause's, voornamelijk tot liandhaviug der genomen maatregelen tegen de verbreiding der vee-ziekte. Zoo ver men weet, hebben zich in Zuid-Holland in de laatste drie dagen geene nieuwe gevallen dezer zoozeer gevreesde kwaal voorgedaan. Iu vele gemeenten zijn zooveel runderen als kalveren, die verdacht waren door de ziekte te zijn aangedaan, dadelijy- afgemaakt en begraven. jC' „Dc verschrikkelijke runderpest, met al hare noodlottige gcvolgepV

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1