Op de veemarkt van Poissy heerschl eenc onbeschrijflijke verbolgenheid op de Engclschen, die, als het zoc» voortgaat, i.og zullen maken dat men vijf francs voor een beefsteak moet betalen. Tengevolge van de besmettelijke runderpest, die iu Engeland zulke verschrikkelijke verwoestingen aanrigt, trekken Engclsclie agenten door Normandie en koopen in de weide de beste ossen tot dc hoogste prijzen op, omdat het vee, dat op de Parijschc markten komt, niet meer van prima kwaliteit is. Zeer zeker zal de regering er toe moeten komen om den uitvoer van vee te verbieden. Gedurende dc verloopcne week hebben te Londen 1179 sterf gevallen en 1905 geboorten plaats gehad. Waarschijnlijk is weder ecu moord, door middel van vergiftiging, gepleegd. Miss Emiiy Sophia Blake, te Salisbury, dochter van een chirurgijn, is namelijk voor ecnige dagen onverwachts gestorven onder omstandigheden, die doen denken dat zij door strychnine vergiftigd was geworden. Voor zooveel thans reeds bekend is, had zekere Storer, die haren vader in de uitoefening van zijn vak behulpzaaam was om hare hand gevraagd, doch afgewezen was, en, daar zijn gedrag niet voldeed, ontslagen werd, haar ecnige pillen ingegeven. De overledene had in geen enkel opzigt reden gegeven om te kunnen vermoeden, dat zij ooit aan zelfmoord gedacht heeft. Storer is gearresteerd. Mejufvrouw Jlebccoa Sutton, van Norwood, liet zich op een spoortrein van Red-Hill in gesprek met een jongman in. Er bevond zich niemand anders in den wagen, en terwijl dc trein ccn tunnel doorstoomde, beproefde de reiziger aan de juffer een kus te geven; dit vond echter zoo weinig bijval, dat hij door ïuej. Sutton aan geklaagd en door de regCbank in dc boete van 5 GO), behalve de kosten, veroordeeld werd, of bij wanbetaling, tot gevangenisstiaf. De magistraat herinnerde hem tevens, dat hij zeer inschikkelijk gevonnisd had, want dat hij bij magtc was geweest hem zes maanden correctionele gevangenis op tc leggenhetgeen wat kras zou geweest zijn, ofschoon het te wenschon zij, dat dames op spoortreiuen, waarbij zich gecne uitsluitend voor vrouwen bestemde wagens bevinden (en dit is het geval op de Engelsclic lijueu in het algemeen), beschermd worden, ten minste indien zij moedwillige kussers wenschen gestraft te zien, want men kan ook Engelsche jonge dames ontmoeten, die niet van hetzelfde gevoelen zijn. Gepasseerden Vrijdag was dc gansche bevolking der stad Wcenen in rep en roer. Een Eranschman Delemarnc genaamd, die zich de kwaliteit van professor en lid van verschillende geleerde collcgicn toeëigende, had bekend gemaakt dat hij dien dag een luchtreis zou ondernemen met een ballon welke hij zelf besturen zou. De tuinen 'du Nouveau-monde van waar de opstijging zou plaats hebben, waren reeds opgepropt met mcnschcn, die een of twee dagen bevorens verpligt waren entreé-billetten te nemen. Het aangekondigde uur der opstijging naderde, men zag wel een ballon en cenige andere toebereidselen, maar te vergeefs wachtte men den luchtreiziger. De zich noemende professor Delemarnc had het voorzigtiger ge oordeeld om met de entrees op zak, door middel van don spuortrcin bij tijds heimelijk de stad te verlaten, dan wel zich tc wagen aau de gevaren van een luchtreis. Men begrijpt de verbolgenheid van het ligtgcloovige publiek te Weenen jegens dien zoo buitengewoon geleerden professor. De tabaksteelt maakt in het groothertogdom Baden, vooral sedert 1860, het tijdstip waarop de Amerikaansche opstand het hevigst was, grootc vorderingen. Op dit oogenblik wordt er niet minder dan op IS a 20,000 morgen lands tabak geteeld. In alle opzigten, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, is men daar iu do hoogste mate te vreden, dank zij de buitengewone hitte, over den tabaksoogst van dit jaar. Gewoonlijk berekent men de opbrengst van iederen morgen lands gemiddeld op 10 a 12 centenaars; dit jaar echter bedraagt die opbrengst wel 16 a 20 centenaars. De Badcnschc tabak wordt algemeen gebruikt, ze is bekend onder den naam van tabac du Palatinat. Het allermeest wordt ze van daar naar Spanje, Italië en Engeland vervoerd. Het lijk van Jozef Bonaparte, prins van Musignano, behoorende tot de bloedverwanten van den keizer der Franschen, is den 7 dezer te Itome met ongemccne plegtigheid ter aarde besteld. Naar hetgeen daaromtrent door een ooggetuige aan het Parijsehe Journal des Del/als is geschreven, heeft de bevolking van Itome bij die plegtigheid eene grootc mate van belangstelling betoond, welke slechts gedeeltelijk uit nieuwsgierigheid zou kunnen worden verklaard en alzoo eenc politieke beteekenis zou hebben. Bij gelegenheid der begrafenis van dezen prins is een gebruik bekend geworden, dat van oudsher te Rome bij de ter-aarde- bestelliug vau liooge personen bestaat. Nadat de overledene in zijne laatste rustplaats is nedergclcgd, verschijnt zijn hofmeester iu het cosluum der 15de eeuw eu vraagt, met eene hedeudaagsche buiging: „Heeft Uwe Hoogheid nog iets tc bevelen?" Daar dc doode niet antwoordt, roept dc hofmeester den koetsiers toe: „Ilij kunt naar huis gaan, want Zijne Hoogheid heeft geene bevelen gegeven." Binnen eenige dagen zal in den gevel der woning, alwaar de beroemde wiskundige Gcorgc Vega het levenslicht te Sagorica in Opper-Carinthie len jarc 1751 aanschouwde, eeneu marmeren plaat met inschrift worden geplaatst. Vega was de zoon van zeer behoeftige ouders; nog zeer jong zijnde, bleek het reeds, dat hij een büitengewonen aanleg voor wiskundige studiën bezat; zich hierop met de borst toeleggende werd hij spoedig ingenieur bij den scheepsbouw, later officier der artillerie. Tot den rang van luit— kol. opgeklommen zijnde, werd hij verraderlijk met een dolk gewond en in den Donau geworpen, waar hij jammerlijk verdronk. Een zijner werken, een logarithraentafel, werd in 1859 voor de 43ste maal herdrukt. In Polen is weer een komplot brandstichters ontdekt. Dit komplot was zoo uitgebreid, dat alleen in het district Opstow, 50 personen, die van deze misdaad beschuldigd worden, in hechtenis genomen zijn. Als ecu nader bewijs voor den weinigen kooplust, welke ook in Algerië voor het Leven van Caesar bestaat, kan dienen, dat verschillende uitgevers aldaar aankondigen, dat het werk, benevens de atlas, bij hen legen betaling in drie termijnen ceiier som vau 15 frs. verkrijgbaar is. Den 25 Aug. is van het gouvernement tc Washington eene verordening uitgegaan van dezen inhoud: „De op hun ccrcwoord ontslagen krijgsgevangenen, die als burgers der Vereenigde Staten reispasseu zullen vragen eu die gcene bijzon dere beschuldiging ten hunnen laste hebben, zullen de reispasseu ontvangen, wanneer zij daarom aanvrage iu den gebruikelijken vorm bij den staats-sccretaris der Unie doen. Doch die reispasseu zullen hun niet auders worden afgegeven dan onder beding dat zij zich verbinden om niet in de Vereenigde Staten terug te komen, tenzij met vergunning van den president. Alle andere bij den opstand betrokken personen, welke het land zouden willen verlaten, moeten zich met hunne aanvragen om reis- passen wenden tot den staats-sccretaris, die daarop naar de omstan digheden zal beslissen." De vrienden der Zuidelijken hadden zich gevleid met de hoop dat de president Johnson tot eene uitbreiding zijner amnestie zou besluiten ten gunste der daarvan uitgesloten militairen van dc Con federatie. Dc bovenstaande verordening bewijst integendeel, dat de president hen voor altijd uit het land wenscht te verwijderen, Er worden krachtige pogingen aangewend, om den toestand van den lieer Jefferson Davis en van den lieer Stephens (den gewezen vice-president van dc Confederatie) te verzachten. In alle streken van het Zuiden worden petitiën geteekend, waarin den president Jolnison verzocht wordt, aan Jefferson Davis gratie te verleenen. Onder die verzoekschriften is er een van 4000 dames in Mississippi, en ook uit Savaunah is een door een groot aantal aanzienlijke vrouwen onderteekend verzoekschrift naar Washington opgezonden. Thans hoort men zelden meer smadelijke uitvallen tegen Jefferson Davis, en het is niet onwaarschijnlijk, dat hem gratie verleend zal worden. Yoor het begenadigen cn in vrijheid stellen van Stephens worden te Washington door zijne vrienden persoonlijk en regtstreeks ijverig pogingen aangewend, en de president Johnson neemt dc voor hem imkomendc verzoeken goed op. Intusschen is de president zeer karig met het toestaan van pardon. Aan de geestelijken in het Zuiden weigert hij gratie, zoo althans luiden de verhalen, „omdat zij den opstand hebben aangeblazen." Burgerlijke beambten wijst hij af, „omdat zij mede gevochten hebben" en hij voegt er dan bij „voor soldaten heeft iedereen achting, maar voor degenen, die te huis blijven, niemand." En als voor militairen pardon gevraagd wordt, geeft hij een weigerend antwoord zonder opgaaf van redenen. Het meest is pardon toegestaan aan personen, die een vermogen van meer dan 20,000 doll. bezitten. Dit is zoo algemeen bekend, dat den 26 Aug. onder de talrijke personen, die zich bij den president aanmeldden om pardon tc vragen, er een was, die een brief van een voornaam staatsman aanbood, waarin gezegd werd: „dat de verzoeker een arm man was, die de 500 doll. niet bezat, welke noodig waren om het pardon te verkrijgen, maar dat hij, op dc edelmoedigheid van den president vertrouwende, hoopte, dat het pardon toch wel toegestaan zou worden." Bij het lezen van dezen brief, werd de president vrcesclijk boos; hij zeide, dat die brief eene grove beieediging inhield, en wees den verzoeker terstond de deur uit. De regering te Washington heeft aan de voorloopige gouver neurs der Zuidelijke Staten aangekondigd, dat de dienst der brieven post crij in hunne staten zou hervat worden, zoodra er personen van bekende getrouwheid aan de Unie zouden zijn om de betrekking van postdirecteur te vervullen. Dientengevolge waren, volgens de berigtcn uit Ncw-York van 29 Aug., reeds 186 postkantoren in het Zuiden heropend en de dienst der posterij op 16 onderscheiden wegen hervat. Uit New-York schrijft men van den 29 Aug.: „Met de vermin dering der legers is het thans ernst. Behalve de 30,000 man, die onlangs in Texas naar huis gezonden zijn cn behalve dc dagelijks nog huiswaarts keercude regimenten, zijn in de vorige week nog 85 generaals ontslagen, omdat hunne diensten voortaan niet meer noodig zijn. Zij krijgen geen pensioen, want zij waren slechts voor den oorlog aangesteld, Yclcn dier ontslagenen zullen daardoor zeer getroffen worden; zij hebben hunne gezondheid opgeofferd, hebben vroegere betrekkingen verlaten en vinden nu niet ligt nieuwe." Volgens dc jongste berigten uit New-York ging dc SJienandoah, kapt. Waddell, voort op de Noord-Westkust van Xoord-Amerika schepen, varende onder de vlag der Vereenigde Staten, te nemen, voor goeden prijs te verklaren en dadelijk te vernielen; sedert het einde van den burgeroorlog had die kaper nog meer verwoesting aangerigt dan vroeger cu men vreesde dat liet meerendeel der vloot van Amerikaansche walvischvaarders zijne prooi zou worden. De havens van liet verccnigd koningrijk eu van dc Britsche koloniën zijn sedert eenigen tijd, gelijk men weet, voor schepen onder dc vlag der voormalige Confederatie gesloten verklaard; en er is gezorgd dat deze maatregel ook in de Britsche koloniën op de Noordwestkust van Noord-Amerika tijdig bekend cn toegepast zou worden. Hiermede zou Engeland kunnen beweren alles te hebben gedaan, wat het naar de voorschriften van het volkenregt verpligt is te doen in gevallen, als dat van den Shenandoali. Doch de Times geeft aan het Engelsche gouvernement den raad om meer te doen en dien kaper door Britsche oorlogschepen te doen vervolgen, alhoewel hij de Britsche handelsvlag stipt ontziet; dat zou met de wettelijke en zedelijke verpligtingen jegens eenen bevrienden staat strooken, daar die' kaper sedert den val der Confederatie niet anders dan een zeevoover, dus een vijand van al de beschaafde natiën is, terwijl de onzijdigheid en onpartijdigheid, welke Engeland zich gedurende den burgeroorlog tot pligt had gesteld, na de beslissing van den strijd geen bezwaar meer tegen het opvolgen van dien raad zou kunnen zijn. -Volgens een berigt uit Sau Fran cisco, heeft de Fransche korvet Dorade bezit genomen van het eiland Maldcus, gelegen op 8 gr. 13 min. Zuiderbreedte en 154 gr. 59 min. Westerlengte. Frankrijk zou zich daardoor meester hebben gemaakt van een eiland, dat geschat wordt 500,000 ton guano te bevatten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3