BUITENLAND. Ingevolge een besluit van den gemeenteraad te Enkhuizen zal aldaar dit jaar wegens de veeziekte, hoewel er nog van bevrijd zijnde, I om alle mogelijke risico te voorkomen, geene veemarkt worden gehouden. In den morgen van 3 dezer werd den heer H., te Dordrecht, toen hij van eene begrafenis, waarbij hij geassisteerd had huiswaarts keerde, onder weg door eene beroerte getroffen en was weldra een j lijk, tot geen gcringen schrik der in hetzelfde rijtuig zich bevindende personen. Even te voren had hij nog eene aanspraak bij het graf gehouden. De heer L., te Breda, kocht voor eenige dagen eene oude kast voor slechts 60 francs. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zij ccn kunststuk van snij- en beeldhotuvcrk uit de 14de eeuw is. Men heeft den gelukkigen kooper reeds 4000 daarvoor geboden. De heer S., onderdirecteur van het 2de Rijks gesticht te Yven huizen, die dezer dagen uit 's Ilage zijn ontslag ontving, heeft onmiddellijk daarna zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Harlingen zijn verscheidene personen ongesteld geworden na het gebruik van mosselen, die in dit jaargetijde gevaarlijk kunnen wezen. In zake de kanalisatieplannen in Drenthe van den heer Hiddingh wordt nog steeds, nadat de provincie eene subsidie van f 100,000 heeft toegezegd, op gelijke toezegging van het rijk gewacht. Wordt die ook verkregen, dan blijft er van de 600,000 nog 4 ton tc negociéren, liet geen, hoe wenschelijk het tot stand komen der zaak voor de Oranje-kanaalmaatschappij ook zij, nog zoo gemakkelijk niet gaat. Wordt dus in 1867 of 1868 niet het werk begonnen, men zal dan blijde mogen zijn. De plannen zijn intnsschen van zeer groot belang voor Drenthe. In den tuin van W. Admiraal, te Delfgaauw, gemeente Vrijenban, bloeijeu niet alleen de frambozenboomen voor de tweede maal, maar dagelijks worden cr ook rijpe vruchten geplukt van het nieuwe lof, terwijl het oude verdort. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft zich genoodzaakt gezien een verbod uit tc vaardigen tegen het zingen en schreeuwen bij nacht, dat vooral tijdens dc kermis en den vastenavond onuit staanbaar is. Al dadelijk na het in werking brengen van dien maatregel, geraakten een aantal overtreders in de policiewacht. Maandag morgen 11. kwamen daaruit tot verbazing van het publiek, twee nog zeer levenslustige oudjes te voorschijn. Beide waren de 70 gepasseerd en de man ging op een krukje; de beide oude rumoer- makers hadden zich den vorigen avond nog eens duchtig tegoed gedaan. Met ultimo dezer wordt de kapt.-luit. ter zee T. G. Geerling, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus, en dat bevel, met 1 Nov. a. s., opgedrageu aan den kapt.-luit. ter zee W. B. F. Escher. De vereffening der zaken van Sleeswijk-Holstein werd voor cenigen tijd besproken met het oog op den benarden toestand der Oosten- rijksche financiën. Men merkte op, dat het voor Oostenrijk wel wenschelfjk zoude zijn, als Pruissen, tegen ruime schadeloosstelling, aan zijnen bondgenoot, Holstein in bezit nam. Werkelijk heeft zich dit plan later bevestigd, zoodat men aan het bestaan daarvan ge loofde. Thans wordt zulks nog versterkt door dc officieusc mede- deeling, dat de overige groote mogendheden reeds, onder eenige voorwaarden, hunne goedkeuring hebben gehecht aan het door de bondgenooten opgemaakte plan. Bedoelde voorwaarden zouden dan inhouden1dat Noord-Sleeswijk aan Denemarken worde terugge geven 2. dat de groothertog van Oldcnburg, onder afstand zijner tegenwoordige bezittingen aan Pruissen, souverein worde van de Elbe-Uertogdomraenen 3. dat de bevolkingen worden geraadpleegd. Het ontbreekt echter ook niet aan verzekeringen, dat het gelicele plan niet bestaat, of dat het althans, wanneer het bestaat, weinig kans van verwezenlijking heeft. Graaf von Bismarck is thans te Biarritz. Hij heeft gedurende zijn kort oponthoud te Parijs eerst bij baron Rothschild, en ver volgens bij den heer Drouyn de Lhuys een bezoek afgelegd. Of hij te Biarritz zal blijven, ook na keizer Napoleons vertrek van daar, is nog niet bekend. De aanstaande terugkomst van den keizer in dc hoofdstad geeft nu reeds stof tot allerlei politieke gesprekken aldaar. Weder wordt beweerd, door sommigen zelfs verzekerd, dat hij groote plannen wil tot verwezenlijking brengen. De veeziekte, die zich nu in Engeland ook tot schapen, varkens en zelfs paarden heeft uitgestrekt, kan op de schatkist slechten invloed uitoefenen. Zij neemt door de verspreiding ecu steeds ernstiger aanzien. Dc ziekte is van Russischen oorsprong. Vertoont zij zich in Koerland, dan wordt de hoeve geheel afgesloten zelfs de personen mogen het kordon niet overschrijden, en heeft de ziekte uitgewoed, dan worden stallen, gereedschappen, kleederen, alles, aan de vlammen prijs gegeven. Voor zulke strenge middelen is het nu in het westen te Iaat geworden. De Belgische Moniteur behelst een koninklijk besluit strekkende tot het invoeren van nieuwe postzegels, ten bedrage van 1, 2, 5, 10, 20, 30, 40, centimes en van 1 franc. De nu bestaande post zegels zullen tot 1 Julij 1866 gangbaar zijn, en de overgeblevene zullen tegen nieuwe kunnen worden ingewisseld binnen een termijn van 3 maanden. Voorts zullen postzegels van een afzonderlijk model verkrijgbaar worden gesteld tot betaling der port van tele grafische depeches. Een der te Brussel uitkomende dagbladen verzekert, dat Z. M. koning Leopold zich omstreeks de helft van dc loopende maand Oct. naar het Zuiden van Europa zal begeven, ten einde aldaar den winter door te brengen. In eene Belgische gemeente hielp een grijsaard eenige kinderen kastanjes plukken op gemeentegrond. Een policieagent bragt den ouden man zijne onwettige handeling onder het oog. De man hoorde niethij was sinds jareu stokdoof. De agent verhief zijne stem en zietdaar! tot zijne groote blijdschap kreeg de grijsaard zijn gehoor terug. Maar nu is de quaestic gerezen of tegen den agent van policie geene vervolging moet worden ingesteld, wegens onwettige uitoefening der geneeskunst. Dc heer Fortoul, een 85jarig grijsaard, oom van den voor- maligen minister van openbaar onderwijs iu Frankrijk, heeft zich met een pistoolschot van hel leven beroofd. Men leest in de Chronique musicaleDe volgende curieuse opmerking is gemaakt. In dc verschillende tijdvakken waarin de cholera Frankrijk heeft bezocht, is de epidemie telkens ontstaan na de opvoering van ecu nieuw stuk van Meyerbeer; in 1832 nadat de Robert was gemonteerd, in 1849, na de opvoering van den Prophete-, in 1854, toen dc Êtoile du Nord op het schouwburg répertoire was voorgekomen. En nu, in 1865, zal de AJricaine dit voorteeken niet logenstraffen. Volgens eene statistiek, door een blad openbaar gemaakt, heeft men te Parijs 620 hakkers, 501 slagers, 2034 restaurants, 860 hotels garnis, 2850 koflijhuizen, 740 varkcnsslagtcrs, 3432 slijterijen, 14S0 schoenmakers, 1201 kleedermakers, 1527 genecs- heeren en heelmeesters, 1780 advocaten, 442 apothekers, 281 vroed vrouwen, 150 deurwaarders, 114 notarissen, 198 bankiers, 412 goud smeden, 903 manufactuur- en modewinkels, 262 pasteibakkers, 340 tabakswinkels cu 1358 kruideniers. Op den spoortrein, die Maandag avond van Mavscille naar Lyon reed, heeft zich een geval voorgedaan, dat de reizigers met niet geringe ontsteltenis heeft vervuld. In den trein hadden o. a. drie soldaten plaats genomen, waarvan er een eensklaps door eene hevigen koliek en door brakingen werd'aangetastniettegenstaande zijne beide kameraden en dc overige reizigers alle mogelijke zorg aan hem besteedden, overleed hij weldra; het lijk werd aan het station van Valence afgezet. Tc Sollies Point nabij Toulon had de cholera zich 11. Dingsdag nog niet vertoond; 's avonds vierde men door vuurwerk als anderzins een lokaal-feest en 's nachts werden zestig personen door de ziekte aangetast, waarvan 55 binnen een paar uren overleden. Den volgenden dag was dc sterfte even groot. Sollies Point is een zeer gezond stadje. Corsika is nog altijd het land der bloedige vendetta's. Een 2Sjarig meisje, Clémentine Confort gcheetcn, stond dezer dagen voor het hof van assises teregt, beschuldigd van moord op haren minnaar, Simon Pancrazi, die haar verlaten had om betrekkingen aan te knoopen met eene andere jonge dochter, Marie Lamberti. Clémentine trok zich deze trouweloosheid zeer aan en gaf onverholen haar besluit te kennen om den ontrouwen minnaar te dooden. Den 16 April dezes jaars had de eerste afkondiging plaats van liet voorge nomen huwelijk tusscheu Pancrazi en raej. Lamberti; Clémentine achtte toen het oogenblik gekomen, om haar besluit ten uitvoer te brengen. Met dat doel wapende zij zich met een pistool en wachtte Paucrazi op, aan den weg, dien hij, van zijn werk komende, gaan moest. Bij zijne nadering gaf zij vuur, doch Prancazi, die haar bespeurd had en van haar voornemeu keunis droeg, wist het schot te ontwijken. Dien eigen avond echter besloot Clémentine eene tweede 'poging te wagen en ditmaal wachtte zij haren vroegeren minnaar op in het portaal van het huis, waar hij woonde. Pancrazi kwam ten 9 ure t'huis, doch had naauwelijks de knop van zijne deur gegrepen, of hij ontving een pistoolschot in de horst. „Ik had het u wel gezegd?" riep zij de gewonde toe en nam vervolgens onmiddelijk de vlugt. Pancrazi leefde nog slechts enkele oogenblikken. De moordenares werd spoedig gevat. Hare regters namen echter verzachtende omstandigheden aan en veroordeelden haar tot tien jaren dwangarbeid. Bij het vernemen harer veroovdeeling riep zij uit: #"\Vat mij troost, is dat hij onder dc aarde vergaat." Op den 1 October jl. werd te Londen plegtig ingewijd het nieuwe kerkgebouw der Ncderlandschc Hervormde Gemeente aldaar. Bij een brand, die in 1862 plaats had, werd het oude bedehuis zoodanig verwoest, dat alleen de muren en zuilen bleven staan. Gedurende den verloopen tijd hield de gemeente hare bijeenkomsten in een daartoe welwillfend afgestaan lokaal. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1214 sterf gevallen en 2166 geboorten plaats gehad. De bediende van een public house te Londen opende dezer dagen 's morgens het etablissement en bemerkte toen achter het buffet twee ratten, die allerlei vreemdsoortige dansen ten uitvoer bragtenin hunne nabijheid bevond zich een pint, welke den vorigen avond met scotch-alc gevuld, doch thans half geledigd was, kortom de ratten bevonden zich in verregaanden staat van dronkenschap; zij slingerden van de eene plaats naar de andere, hunne oogen waren verwilderd, cr volgden weldra stuiptrekkingen, zij deden nogmaals kromme sprongen en vielen eindelijk op hun weg dood neder In de maand Sept. jl. zijn van Livcrpool 38 schepen, aan boord hebbende 13,853 landverhuizers, naar buitenlandsche havens vertrokken. Bij de regtbank tc Uckfield vond het volgende zonderlinge voorval plaats. Dc voorzitter, zekere heer Boucher, die menigmaal strenge straffen had uitgesproken tegen hen, die overtuigd waren van het mishandelen van dieren, werd staande de zitting van het hof door iemand beschuldigd, dat hij dien zelfden morgen een paard gebruikt had, hetwelk verscheidene wonden had, welke aan het dier ondragelijke pijn moesten veroorzaken. Op de gedane aan- klagt moest de voorzitter zijne plaats met die op de bank'der beschuldigden verwisselen, en na getuigenverhoor en onderzoek in loco werd hij door zijne mederegters, met inachtneming van ver zachtende omstandigheden, tot eene boete van 10 benevens de kosten veroordeeld. Uit Moscou wordt gemeld, dat een der professoren aan de universiteit aldaar, de heer Noophvtow, zich heeft schuldig gemaakt aan het vervaardigen van loterij-loten, waarvan hij voor ruim 400,000 zilv. roeb. had afgezet, alvorens het bedrog, door hem gepleegd, werd ontdekt. In een naburig gouvernement heeft de president der ridderschap in een dorp nabij de gouvernements hoofdstad 'eene fabriek opgezet, waar valsche munters ouder zijn oppertoezigt werkzaam waren. De president der ridderschap is ge arresteerd zijn zwager schoot zich door het hoofd, toen hij werd gevat en ontkwam op die wijze verdere vervolging.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2