BUITENLAND. Tot verkrijging eener acte als hulponderwijzer hebben zich op Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag, den 9, 10, 11 eu 12 dezer voor de provinciale commissie van examinatoren te Haarlem aangemeld den eersten dag 21 candidaten, afgewezen 15 tweeden 21 16 derden „21 17 vierden „21 20 te zaraen 84 6S Beroepen te Groningen ds. Mosselmans, predikant te 's Hertogenbosch. Bij twee veefokkers op Texel, welke pokziekeschapen hadden, die door hen gedood werden, likten de katten van het bloed dier beesten, met dat gevolg, dat die katten eenige dagen daarna geheel met pokzweren bedekt waren. Op Maandag 9 dezer ontstond er plotseling brand in de hoeve van den landbouwer H. Delver, wonende in den Anna Paulowna- Polder. Bij den heerschenden wind is de woning, met bijna alles wat er zich o. a. ook van den oogst daarin bevind, een prooi der vlammen geworden. Een en ander was tot gering bedrag tegen brand schade verzekerd, waardoor de bewoner eene niet geringe schade lijden moet. Ter gelegenheid van den gedenkdag van het ontzet der stad Alkmaar in 1573, hield de heer W. J. Hofdijk den 8 dezer eene voordragt aldaar in dichtmaat, getiteld: Een echo uit 1573. Ook in andere localen aldaar werd die dag feestelijk gevierd. De vlaggen prijkten uit veler woningen. Het getal gevangenen in het huis van correctie te Hoorn, dat voor weinige jaren omstreeks 900 bedroeg, is thans verminderd tot ongeveer 400. Het Handelsblad meldt, dat Rembrandt op de Botermarkt te Arasterdam zal worden verlakt en de Nederlandsche Maagd op den Dam schoongemaakt. Zelden of nooit werd het coucertsaizoen te Amsterdam zoo schitterend geopend, als dit jaar het geval zal zijn door het optreden van mlle Adelina Patti, in het Paleis voor Volksvlijt. Onbeschrijfelijk en onvergetelijk was de indruk door haar te weeg gebragt, toen zij, nu eenige jaren geleden, in de hoofdstad voor de eerste maal verscheen. Aan jeugd, bijna zou men zeggen prille jeugd, eene zoo onvergetelijke volwassenheid parende, vereenigde zij toen reeds alle gaven, die niet alleen de levendigste bewondering wekken, maar in de hoogste mate verrukken en streelen. Zieh kunnende meten met elk talent, schroomt zij niet, integendeel maakt zij er een genoegen van zich te omringen met de meest begaafde virtuosen van onzen tijd, en ook nu zullen op hare concerten de uitstekendste artisten zich nevens haar doen hooren. Ook de groote omvang van het Paleis voor Volkvlijt zal voor mlle Patti geen hinderpaal opleveren. Zij zong in het Kristallen Paleis te Londen op het jongste Handel-feest voor 25,000 toehoorders. Koor en orchest waren 4000 personen sterk, en die ontzetlende ruimte werd door hare stem met het meeste gemak beheerscht en hare uitvoering was even krachtig en liefelijk, even zuiver en rein als altijd. (A. C.) Te Arasterdam zijn verkrijgbaar gesteld photogralie-kaarten met de portretten van al de officieren van het Metalen Kruis, die in Japan onder bevel van kapt. de Man de eer van onze vlag hebben helpen verdedigen; zij zijn naar een verbeterd, in Japan gemaakten afdruk, vervaardigd en kosten 6. Te Roodkerk werd eene koe door een dollen hond gebeten; het beest stootte dientengevolge met de horens in den grond, maakte een akelig gebrul, en stortte nu en dan ter aarde; men moest het doodschieten. Bij vonnis van de arrondissements-regtbauk te Utrecht, dato 12 dezer, is Jan de Groot, bijgenaamd de Rot, veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenis en 100 boete, of 7 dagen eenzame op sluiting, wegens weigeren van visitatie en verzet tegen de stedelijke commiezen, terwijl deze hem verdacht hieldeu van het binnensmokkelen van gedistilleerd. Te Eenrum, bij den landbouwer N. Grommers en tc Winsum, bij K. Bruins, heeft zich de longziekte, waarvan de provincie Groningen zoo lang verséhoond bleef, voorgedaan. Napoleon en von Bismarck zijn zamengeweest te Biarritz, die tijding is door de faam verbreid over heel Europa, ja ongetwijfeld wordt zij ook weldra aan de overzijde van den Oceaan verbreid. Geen wonder, dat dit nieuwsberigt aanleiding heeft gegeven tot allerlei vermoedens omtrent de zaken, waarover door beide voor name mannen is geproken, over de maatregelen door beiden beraamd. Dat de zaak der Elbe-hertogdoramen er aan de orde is geweest, wordt vrij algemeen geloofd, doch dat Napoleon zich tot een verbond met von Bismarck zou hebben laten overhalen, wordt in Frankrijk zeer betwijfeld. Men houdt zich daar verzekerd dat, ja, door den keizer wordt beoogd uitbreiding van gebied, maar op een gansch anderen weg, dan zulks door de Pruissische regering wordt gezocht. Aan dc verschillende staatkundige berigten van de jongste dagen ontleenen wij dc volgende bijzonderheden. In Griekenland is een nieuw ministerie opgetreden, van welks handelingen men de gunstigste resultaten wenscht te zien voor den bloei van het zoo lang en zooveel geteisterde land. De financiële toe stand van het land blijft hagchelijkde belastingen worden niet dan met moeite geïnd, en op verscheidene punten des lands openbaren zich manifestatiëD, dan eens in het belang van den onttroonden koning Otto, dan weder ten voordeele der republiek. Te midden van zoo veel verwarring en gevaren is de taak der regering alles behalve gemakkelijk. Gelukkig heeft de heer Cumunduios hoofd van het kabinet, tot heden blijken van standvastigheid en politieke bekwaamheid gegeven. Uit België verneemt men, ook door de redevoering bij de onthulling van het monument voor den voormaligen grootmeester Verhaegen, protesten tegen het door den paus gesprokene, waarbij de vrijmet selarij wordt gegispt. Ook in Frankrijk vat men den handschoen op, door den H. Vader aan de vrijmetselaren toegeworpen en een 85jarig grijsaard, tot de orde behoorende, maakt zich zelfs gereed om een tegenschrift in het licht te zenden. De Noorweegsche Storthing heeft in de tegenwoordige zitting een tweetal belangrijke wetsvoordragten te behandelen: het eene strekt tot invoering der regtspraak met gezworenen, terwijl het andere bepaalt, dat de landdag, in plaats van om de 3 jaren, telken jare eene zitting zal houden. De Fransche bladen spreken van een op handen zijnde bijeenkomst tusschen keizer Napoleon en koning Leopold der Belgen. - Te Brussel had een winkelier de gewoonte elke week aan een meisje een aalmoes tc geven voor een blinde vrouw. In dc vorige week was de huisvrouw in den winkel en vroeg aan het meisje, dat de hand weder door de deur stak: „Waar is de blinde vrouw?" „Wel zij staat voor de kast naar de prentjes te kijken," was het naïvc antwoord. Parijs lelt thans 2702 straten, enz.; in 1850 bedroeg dit aantal nog slechts 1433; in 1785 997; in 1700 635; in 1608 510; in 1545 427; onder Karei VI 392 en in het begin der 14de eeuw 310. En welk verschil tusschen de straten van toen en de tegen woordige! Uit eene statistiek betreffende het gazverbruik in Parijs blijkt dat in den nacht van 31 Dec. 1S29 op 1 Jan. 1830 het eerst in die hoofdstad gaz werd gebrand in een huis van de Rue de la Paix; zes maanden later werd dit voorbeeld gevolgd door een huis in de Rue Vivienne. Eerst na de Julij-omwenteling werd het gebruik van gaz meer algemeen. In 1864 bedroeg het 110,774,000 kubieke meters, in 1863 100,S33,258, in 1862 92,502,370, in 1861 84,320,176 en in 1860 75,518,922. Er bestaan thans te Parijs 10 gazfabrieken, die gemeenschappelijk 2700 arbeiders bezigen, behalve omstreeks 600 lantaarnopstekers. De laatste genieten slechts een daggeld van 55 a 70 centimes. Een kind te Toulouse heeft zich deze week, al spelende, opgesloten, in eene kist, alwaar het vervolgens door verstikking is omgekomen. Door het aanhoudend blaffen van een hondje heeft men eindelijk dat ongeluk ontdekt. Volgens dc Romeinsche correspondentie van den Temps bestaat het pauselijk leger tegenwoordig uit 7568 man, waaronder 2244 gendarmen. Meer en meer krijgt men in Engeland de zekerheid, dat er ook eene kwaadaardige ziekte onder het wild heerscht. De konijnen zijn er grootendeels door aangedaande hazen verliezen het haar, terwijl de huid met uitslag en zweren is bedekt. Het vlecsch van de hazen, konijnen, zoowel als van de vogels, is meestal ontstoken. Graaf Strathmorc is in Engeland overleden. De levensver zekering-maatschappijen hebben nu 24 millioen gulden aan zijne erven te betalen. Een os werd Maandag te Londen onwillig, om naar de slagt- plaats te wandelen. Hij vloog bij een kruidenier binnen, een gang door, een smallen trap op, en kwam zoo op een zolder, waar kaas lag. Men deed het zoldervenster open, meenende, dat het verwilderd beest zich op straat zou werpen; het was zoo dom niet; het wierp eenige voorwerpen naar buiten en ging rustig naar beneden liggen kijken, tot groot vermaak der menigte. Met groote moeite kreeg men het beest weder voor den trap en kwam het met veel stok slagen bolder de bolder naar beneden en daarna op de plaats zijner bestemming. Dc minister Charcndou heeft den 10 dezer te Watford, bij gelegenheid der vergadering van een landbouwkundig genootschap, het woord gevoerd over de daar tc lande genomen maatregelen tegen dc verspreiding van de hecrschcnde veeziekte, eu zulks, ten einde het gouvernement te verdedigen tegen het verwijt van sommigen, dut het ten dezen te veel, en tegen het verwijt van andereD, dat het tc veel gedaan heeft. Hij deelde daarbij mede, dat tot dusver geen middel tegen de ziekte gevonden was, dan afzondering en afmaking van de aan getaste dieren, en merkte aan, dat ijverige en welgemeende zaïnenwerking van alle belanghebbenden onmisbaar is voor een gelukkigen uitslag der pogingen, die dc regering tot stuiting der ziekte aanwendt. Om te doen gevoelen van hoe groot belang dc zaak is, zeide hij, dat in de vorige eeuw iu Europa 200 millioen runderen rum veeziekte gestorvcu zijn, en dat in Interen tijd, te weten iu de jaren 1841 tot 1845, niet minder dan 400,000 runderen in Egypte, en iu den tijd van ééu jaar omstreeks een millioen in Rusland bezweken zijn. Te Birmingham werd dc tooneelvertooning in het Prince of Wallis Tkedtre plotseling gestoord door liet verschijnen der politie op de planken, die een der schouwspelers (Addison) deed aftreden. Als een nieuw bewijs der vruchtbaarheid van dit jaar wordt nog medegedeeld: In het aan den Rijn gelegen Sinthern had een landbouwer een stuk grond eerst met wintergerst bezaaid en daarvan een overvloedigen oogst ingezameld. Daarna bezaaide hij denzelfden akker met boekweit, met het plan die tot veevoeder te gebruiken. Daar de vrucht echter goed ontkiemde, besloot hij die nog te sparen, en zy staat thans zóó schoon dat ook daarvan een ruime oogst te verwachten is. - De Weener Presse verhaalt dat een grondeigenaar in Oosten rijks hoofdstad, en sinds twee jaar weduwnaar, het voornemen had opgevat te hertrouwen, vooral in het belang van zijne dochter, een allerliefst meisje en dat vooral op hare jaren - zij heeft reeds den ouderdom van 15 jaren bereikt - behoorlijke moederlijke leiding behoeft. Hij liet eene huwelijks-aanvraag in de dagbladen plaatsen en bepaalde ten slotte een rendez-vous met eene der onbekende schrijfsters van de talrijke brieven, op zijne advertentie ingekomen. De weduwnaar bevond zich op het bepaalde uur in een tuin te Schwarzenberg - de afgesproken plaats van bijeenkomst - en spoedig daarna verscheen ook de belle, die niemand anders was dan de.... vijftienjarige eigen dochter des weduwnaars. Sedert is de weduwnaar in ziju vertrouwen op het doeltreffende, thans nog, van eene moederlijke leiding, aaumerkelïjk verzwakt. De hofraad dr. Perner, te*Munchen, die gedurende meer dan 25 jaren reeds zoowel in geschriften als in daden getoond heeft de bescherming der dieren van ganscher harte te zijn toegedaan, heeft thans op nieuw een groot blijk dier belangstelling aan den dag gelegd, doordien hij eene som van 13,000 florijnen heeft geschonken aan 18 vereenigingen, die de bescherming der dieren ten doel hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2