HELI1RSCHE NIEDVEDIEPER COURANT. M 86 DONDERDAG 26 OCÏOBER 1065. EN BINNENLAND. DRIE-EN-TWINTIGSTE1 JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 October. De heeren Boas en Judels bezorgden jl. Maandag avond weder een genoegelijken avond aan het kunstminnend publiek ter dezer plaatse. Fadetta, de kleine Tooverheks en Adam en zijne Tfaschvrouw, beide zeer goed gekozen stukken, werden tot genoegen der aanwezigen ten tooneele gebragt, terwijl de hoofdrollen op allezins verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Deze opvoering versterkt liet verlangen naar meerdere voorstellingen gedurende het ingetreden wintersaizoen. Den 3 Nov. a. s. zal te 's Gravenhage aan het lokaal van het Departement van Marine o. a. worden aanbesteed: de levering van 600,000 ponden grove maatkolen, ten behoeve van 's Rijks werf alhier. Z. M. heeft aan den gepensioneerden lsten luit. van het corps Mariniers, S. A. Roos, eenc verhooging van pensioen toegekend ad 150 's jaars, ingaande met 26 Scpt. jl., waardoor zijn pensioen thans is gebragt op 8*0 's jaars. Z. M. heeft aan J. A. van "Werdt, nagelaten minderjarige dochter van wijlen C. van der Steen, en haren vooroverleden echt genoot P. van Werdt, in leven visiteur der in- en uitgaande regten en aecijnsen, een pensioen verleend van 445 's jaars. De luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Westenberg, 1ste ofl\ op Zr. Ms. transportschip de Heldinwordt met den laatsten dezer maand op non-activiteit gebragt. en vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. W. F. Frueht. De. plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. J. L. Inckel, op Zr. Ms. korvet van Spct/k is ingetrokken, blijvende hij voorloopig op Zr. Ms. wachtschip alhier doordienen. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeesters der gemeente Oudshoorn J. W. Rösener Manzder gemeente Barsingerhoru J. Spaans Jr.; der gemeente Huizen C. W. Rebel, en der gemeente Capellc J. van der Hoek Jz. Z. M. heeft den kapt.-magazijnmecster der Artillerie J. J. Launspach, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, ten bedrage van 1050 's jaars. Z. M. heeft bij het wapen der Artillerie benoemd: bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester lste kl. te Naarden den kapt. lste kl. L. F. N. Dröher, van het 3de reg. Vest.-Art.; bij het lste reg. Vest.-Art., tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. A. J. F. Egter, van het reg. Rijd.-Art.bij het reg. Rijd.-Art., tot lsten luit. (tiaar ouderdom van rang) den 2den luit. J. E. N.- baron van Sirtema van Grovestins, van het corps. Z. M. heeft na afgelegd examen benoemd tot surnumerairs bij de posterijen: W. H. E. van Lidth de Jeude, te Tiel; A. A. Elias Schovel, te Arnhem; C. A. Nicuwkerk, te Naarden; II. Eekhout, te Haarlem; A. J. A. van Eick, te Yenlo; en J. W. Schuylenburg, te Schoonhoven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van ongeveer twintig leerlingen toegelaten wordt, om op nader aan to wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Voor de bijzonderheden betreffende de oproeping, vereisehten, enz. verwijzen wij naar de Staatscourant van 24 dezer. Even als in vorige jaren zullen van de miliciens der ligting van dit jaar, die bij de Infanterie-corpsen voor ontbrekende vrij willigers onder de wapenen moeten blijven, eenigen tot korporaal worden bevorderd. Aan het examen dat in de volgende maand te 's Hagc zal worden gehouden, tot het bekomen van den rang van 2deu luit. by het leger, zullen van het lste regiment Infanterie, te Nijmegen in garnizoen, 9 onderofficieren deelnemen. De aanleg der Staats-spoorwcgeu hier te lande, in verbinding met de lijnen in het buitenland, wordt van de zijde van het naburige Hannovcr hoogelijk geroemd. Men stelt zich daar o. a. van den weg AlmeloHengeloSalzbergen de gunstigste uitkomsten voor. De Nederlandsehe zeehandelsplaatsen Groningen, Harlingcn, Kampen, Zwolle, Amsterdam en Rotterdam komen daardoor in directe verbinding met het Duitsche spoorwegnet. Ilannover heeft daardoor voordeelen verkregen, die Pruissen te weinig heeft gezocht. Geheel Noord oostelijk Duitschland is nu over Hannovcr met het gunstig gelegen Nederland en zijne schoonc havensleden verbonden. Onlangs kwam een heer in een koffijliuis en vroeg aan een der bedienden: „Hebt ge ook de Tijd?" „Neen, mijnheer," antwoordde deze, „tijd heb ik niet veel; ik heb hier te veel omhanden." „Dat bedoel ik niet," hernam de heer, „maar of ge de Tijd hebt om te lezen." „Dat nog minder," hernam dc knecht, „van lezen komt hier niets in." „Dat geloof ik wel," antwoordde de heer, „want deedt ge het wel, dan zoudt ge zoo snugger wezen, om mij de Tijd te geven, die ik daar ginder op een tafeltje zie liggen." Men berigt uit Zwaag met zekerheid, dat geen de minste sporen van veepest in de Noordelijke streken van Noordholland zijn waargenomen. In Amsterdam wordt thans dc belangstelling levendig omtrent de beantwoording der vraag: waar zal het station van den Noord- hollandschen spoorweg geplaatst worden? Er gaat aldaar een kla°t op tegen het slaatsontwerp, waarbij een centraal slation op dc plek van liet open-havenfront wordt voorgesteld. De Amsterdamsche kanaalmaatschappij ondersteunt dit plan, dat door anderen nadeelig, doodend voor de seheepvaartbelangen en onpractisch met betrekking tot de inwendige gemeenschap wordt genoemd. Volgens de jongste bcrigten uit Zuidholland maakt de vee ziekte aldaar thans weinig of geen vorderingen; integendeel tegen zeer enkele gemeenten die in den laatsten tijd zijn besmet, is in ougevcer een derde van alle aangetaste gemeenten, sedert een week of langer geen ziektegeval meer voorgekomen. Bovendien zijn de uitkomsten van de behandeling der zieke beesten over het geheel zeer bevredigend, daar 40 tot 50 pCt. van de aangetaste runderen herstellen. Jl. Zaturdag werd te Breda in verzekerde bewaring gebragt mevr V. H., als verdacht vau bedriegelijke opligting. Men zegt, dat zij zich veroorloofde om liefdadige giften, voor niet-bestaande behoeftigen, in te zamelen en zich toe ie eigenen. In den omtrek van Almelo zijn eene menigte koeijen zoodanig aan oogziekte lijdende, dat zij daardoor geheel blind zijn. Deskundigen schrijven dc oorzaak dezer ziekte, welke zonder besmetting ontstaat, aan dc aanhoudend geheerscht hebbende droogte en daardoor ontstane verhitting toe. Te Vcendam werd door een vader een zoon als geboren aan gegeven later werd de vergissing ontdekt, maar de ambtenaar van den burgerlijken stand verlangt een vonnis van de regtbank om de zaak te herstellen. Engelaiuls staatsmannen hebben, zegt de Amst. Courtbij menige andere verdienste, ook in het bijzonder deze, dat zij zeer oud en in de staatsdienst vergrijsd worden. Zij laten niet ligt los, noch van liet leven, noch van de politiek. En lord Palmerston was ook hierin uitstekend Engelsch. Hij was als een verbindingspunt tusscheu twee tijdvakken, een ver verleden en een liedendaagsch. Hij behoorde tot liet oude Engeland en tot het jonge. Hij was de levende overlevering eener vorige eeuw en tegelijk de practische minister van de tegenwoordige, een liberaal aristocraat, die Cobden wist te waarderen cn Bright te persifleren. Onwillekeurig verbeelden wij ons, dat Palmerston Engeland's laatste premier moet geweest zijn. Er kunnen ongetwijfeld nog vele hoofden van kabinetten komen, maar de oud- Engelsche premier, de fashionabele edelman, ^\üdSClt het Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. i, franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. JIOOY, Dijkstraat tegenover dcLaan, II422 ,aan det/IM der,totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is fO.GO. Voor iederen regel meer /*0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l'itgever.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1