HELDERSCHE NI£UW£QI£PER COURANT. EN BINNENLAND. MM ZOi\I> Ati 8 NOVEMBER. 1863. JAARGANG. Adyektcntien wordeu aangenomen tot Zatm dag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 3IOOY, Dijkstraattegenover dcLaan, II422, aan denHelde> ,t 01 llur e. De prijs van 1 tot 4 regels is/O.CO.' Voor iederen regel meer /"0.15. Zegclrcgt \oor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. DRIE-EN-TWINTIGSTE het Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele uoinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cu Post directeuren. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 November. De vermoedelijke bedrijver van den diefstal van kleediugstukken in een der Marine-magazijnen alhier, is jl. Donderdag door de policie-agcuten K. Groot en Zwarthoff aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Jl. Woensdag zijn van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus alhier 50 miliciens met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrokken. Gisteren heeft aan het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats gehad van de levering van gedrukte stukken ten dienste van de gemeentelijke administratie, gedurende de j-iren 1S66, 1S67 eu 1S68. Er waren ingekomen twee inschrijvingsbilletten, alsvan A. A. Bakker Cz., voor 865.10 en van S. Giltjes, voor 387.25. Gisteren werd alhier opgcvischt het lijk van P. Kraan, die sedert eenige dagen werd vermist. Op een der dagen van de afgeloopene maand hield de Brand- raad weder eene bijeenkomst, gewijd aan de belangen van het Braud- wezen in deze gemeente. De opperbrandmeester, de heer IC. J. Krul, opende de vergadering met eene gepaste toespraak, waarin hij hulde bragt aan de goede en gewigtige diensten door den voor eenigen tijd overleden Brandmeester, den lieer M. Schouten, bewezen. Verschil lende werkzaamheden, tot de bcmoeijingen van den Brandraad be trekking hebbende, werden er vervolgens afgedaan en ofschoon de voorzitter herinnerde, dat deze gemeente, in de laatste jaren op eene bijzondere wijze voor brandgevaar is behoed gebleven, werd het, ten slotte niet ondienstig geacht te bespreken, lioe in tijd van gevaar op de beste en doeltreffendste wijze kan worden te werk gegaan, om den verderen voortgang van zulke rampen te stuiten. Tot brandmeester van spuit No. 2 is door B. en W'. benoemd de heer A. Bas, tot lsten adsistent-brandmeester dierzelfde spuit de heer P. van Dalen, tot 2den adsistent-brandmeester de lieer JCliris- toffels cn tot kommandeur bij spuit No. 3 de heer J. Hoogcrduiu. Jl. Woensdag avond werd in het lokaal der Gymnastie-school alhier eene buitengewone les gehouden. De heeren Wethouders, eenige leden van den gemeenteraad en van het bestuur van liet Departement Helder dei- Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen en bestuurderen der sebool waren tegenwoordig en woonden onderscheidene proeven bij, die, onder de leiding van den verdienstelijken onderwijzer, den lieer J. G. Martin, in ruime mate de overtuiging schonken, dat de resul taten, aanvankelijk reeds verkregen, met der tijd eene schoonc uit komst beloven. De voorzitter der commissie van bestuur, de heer P. J. Heijning, wees op de reeds verkregen uitkomsten, bragt daarbij hulde aan allen, die door hunne medewerking, tot oprigting der school hadden bijgedragen en wekte do, leerlingen op om een goed gebruik van het onderwijs te maken. De lieer G. E. Bron sprak, namens liet bestuur van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, een woord van dank aan bestuurderen der school en uitte de beste wenschen voor den bloei dezer voor de ligcliamelijke ontwikkeling der jeugd zoo nuttige inrigting. De alhier bestaande afdeeling van de Metalen Kruis-vereeniging, nog eerst onlangs tot 6tand gekomen, verheugt zich reeds in eene vrij groote getalsterkte van leden (circa-60) eu in een aanvankclijken bloei. De leden zijn in hunne bijeenkomsten reeds met een keurig bewerkt insigne getooid en de vergaderzaal heeft men met een fraai borstbeeld van den grooten held van Hasselt en Leuven, Willem II. versierd. De pedestal, waarop dit beeld rust, is door den heer J. de Vries, mr. schilder alhier, op eene zeer verdienstelijke wijze gemarmerd. Jl. Donderdag vierden Hendrik ICuijt en Mietje Rossenblik, de eerste oud 78, de laatste 70£ jaar, hun gouden huwlijksfeest. De bejaarde lieden vevkeeren in behoeftige omstandigheden; toch vierden zij dien dag, vooral ook door de goede tusscheukomst van hunne buren, als een feestdag. Wie toen de Jodcnsteeg alhier passeerde, zag daar de vaderlandschc driekleur wapperen en de ingang naar de woning der feestvierenden met groen en bloemen versierd. Al noemen we den naam niet van hem, die daarmede de oude lieden eene aangename verrassing schonk, toch brengen wij hulde aan zijne betoonde deelneming in hunne feestvreugde. Gaarne maken we melding van dezen gouden bruiloft, omdat op den dag van morgen wanneer op kerkelijke wijze dit feest door de oude lieden zal worden gevierd, men nog in staat zoude kunnen zijn 0111 hen op de eene of andere wijze eenige veraangenaming te bezorgen. Heden morgen vertrok van hier naar Hoorn een detachement Infanterie, ten einde daar dienst te doen, uithoofde er in genoemd garnizoen vele militairen aan ziekte lijdende zijn. Een ingezetene dezer gemeente stelde ons dezer dagen ter bczigtiging. een zilveren doekspeld, die zonder nadere kennismaking deed blijken van zeer ouden datum te zijn: Toen wij dit voorwerp wat nader iu oogenschouw namen, zagen we op de voorzijde een ruiter afgebeeld, terwijl de achterzijde deze inscriptie vertoonde: „A. M. R. 1606." Blijkbaar heeft leze speld dus behoord aan den grooten admiraal Mïciiiei. Adm.yansz. de Rdijter en bezit zij daarom eene buitengewone waarde. De kapt.-luit. ter zee P. W. Stort, wordt, met den 10 dezer op zijn verzoek eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. trans portschip de Heldin en op non-activiteit gebragt; wordende hij iu dat bevel vervangen door den kapt.-luit. ter zee G. Larabert. Z. M. dc koning cn do kroonprins begeVen zieh dagelijks met verder gevolg op de jagfc. Gisteren is aan het Ministerie van Marine 0. a. aanbesteed de levering van600 000 grove maatkolen, ten dienste van 's Rijks werf te Willemsoord; minste inschrijver was de heer Heinse, voor 12.61 dc duizend Ned. ponden. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer, opgemaakt ten gevolge van het onderzoek der staatsbegrooting voor het volgend jaar, lezen wij 0. a. de volgende opmerking: „Op geheel de thans voorgestelde begrooting heeft men niets hoegenaamd omtrent de opbrengst der aan de Japaunczen opgelegde oorlogsschatting gevonden. Zoo van deze schatting nog niets ontvangen is, wat heeft men daarvan nog te wachten?" Omtrent het kanaal door Holland op zijn smalst bevat het verslag het volgende: „Algemeen wordt nadere inlichting, omtrent deu stand der werkzaamheden aan het kanaal door Holland, wenschelijk gekeurd. Is er thans een aannemer voor geheel het werk? Is een algemeen plan daarvoor goedgekeurd en stemt dit overeen met de voorschriften der consessie? Wat is er van het door enkelen geopperd bezwaar, dat, in verband met dc verdediging der kust togen de Noordzee, reeds te ver met de doorgraving zou zijn gegaan? En waaraan was de afdanking van een aantal arbeiders aan het kanaal, waarvan onlangs in de dagbladen werd gewag gemaakt, toe te-schrijven?" Ten blijke dat te Hoorn en in het geheele Noorderkwartier dezer provincie nog geen veeziekte heerseht, kan dienen, dat de gewone groote najaars-koemarkten aldaar op deu gewonen tijd, zijnde den tweeden en vierden Maandag iu Nov. (13 en 27), zullen gehouden worden. Beroepen te Eijerland op Texel, de heer J. Riet, candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel. Een onbekende uit Amsterdam heeft 5000 aan het Ned. Zendeling-genootschap geschonken. Naar men verneemt wordt de beroemde tragédienne Adelaukf' Ristori, tegen het einde der volgende maand te Amsterdam verwaant; in den stadsschouwburg zal zij in vereeniging met eep Italiaausch gezelschap, eenige voorstellingen geven. '<->>

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1