BUITENLAND. GEMEENTERAAD. Den 30 Oot. jl. is te Amsterdam overledeu een zeer geacht iadustriëel: de heer C. A. Spin, boekdrukker aldaar. Jl. Donderdag is te Dordrecht van stapel geloopen het voor rekening van bet Japansche gouvernement gebouwde stoomfregat de Kai-Yoo (de voorlichter). Dit fregat heeft eene lengte van 245 voet, bij eene breedte van 46 voet, heelt 4 verdekken, een liulpstoomverraogen met schroef van 400 paardenkracht, is geboord voor 36 stukken, en zal o. a. worden gewapend met 26 stalen getrokken 30 ponders. Nadat het is opgetuigd zullen de hier te lande aanwezige Japansche officieren er mede naar Japan vertrekken. liet kommaudo zal worden gevoerd door den Japanschen zeekapitein Octida, terwijl de Japansche officier Enomoti op 't zelve als lsle officier zal fungeren. Gedurende deze zeereis zal eene Hollandsche bemanning er dienst op doen en is tot opperbevelhebber benoemd de luit. ter zee 1ste kl. Dinaux. Dit is liet eerste oorlogstoomschip der Japansche zeemagt. Zekere de Ituiter te Middelkoop is te Gorcum in het huis van arrest gebragt, beschuldigd zekeren Buizer te Leerbroek moed willig met een mes den neus te hebben afgesneden, zonder dat eenige twist voorafging. Men schrijft ons uit Suriuamc van 29 Sept. jl. „Met 1 Oetober a. s. vervallen de contracten van onze lieve vrijgemaakte zwarte broertjes en dan mogen ze weder kiezen, waar ze gaan willen, ofschoon er niet op gelet schijnt te worden of zulks den planter te gronde rigt, die toch maar niet in staat is, om zijn werkbare magt zoo in ééns te remplaceren. Zoo gaat op een grooten katoenstaat (het gemakkelijkst voor een neger ora te bewerken), in eens bijna de gehecle magt weg, terwijl het. product om zoo te zeggen rijp aan de struik hangt en in één nacht verloren kan zijn. Op een anderen grooten suikerstaat., die ongeveer 100 akkers rijp riet in den grond heeft, houdt men 5 man over ora ze af te malen; alles verrot en verzuurt door den onwil van de negers, die als reden van vertrek opgeven, dat zij nu al zoo lang daar gewoond hebben en ook wel eens veranderen willen. In dc nabijheid van de Saramacca zijn plantages waar slechts 2, 3 of 4 koppen blijven. Men loopt hier niet hoog met de philantropie, die de gelijkstelling der slaven zoodanig bevorderd, dat daardoor de algemeenc belangen moeten lijden. De Engelschen en Noord-Amerikanen zijn ook philan- tropen zult gij zeggen, ja, maar die zijn het zoolang hunne belangen dat medebrengen. In Demerary b. v. daar wordt een arbeider, hetzij Neger, Mulat, Koelie of Chinees, voor den diefstal van een enkele banaan met de cat with nine talis (een zweep met 9 riemen, waaraan een klein looden kogeltje) eenige slagen toegeteld en hier moet de man 8 dagen de straten schoonhouden, een gemakkelijk werkje, terwijl de planter zijn arbeider kwijt is. Die Engelsche manier zal men toch geen philantropischc noemen, en als de Yankees hier waren, zoudt ge spoedig van een groote negerverhuizing naar Suriname hooren, daar ik toch nooit geloof dat de Amerikaansche neger in staat is als farmer op zijn eigen beenen te staan. Nu hebben wij hier 300 Chinezen gekregen, dat helpt net zooveel alsof ge mij een dubbeltje zondt om naar Holland over te komen." Met vromen afschuw deelt de Monde mede, dat de eed der vrijmetselaars bij hun opname in het genootschap luidt als volgt „Ik zweer, in naam van den oppersten Bouwmeester van alle werelden, nooit de geheimen, de teckene», dc aanrakingen, de woorden, de leerstellingen en de gebruiken der vrijmetselarij te openbaren, en deswege steeds het stilzwijgen te bewaren. Ik onderwerp mij aan de navolgende straf, zoo ik mijn woord verbreke: „dat men met een gloeijend ijzer mij de lippen verbrandde, dat men mij de hand afhouwe, dat men mij de tong uitrukke, dat men mij de keel afsnijde, dut mijn lijk in een loge gehangen worde, gedurende de opneming van een nieuwen broeder, om mijn ontrouw te brand merken eu anderen af te schrikken, dat men het daarna verbrande om de ascli door den wind te laten verstrooijen, opdat er geen spoor meer overblijve van de herinnering van mijn verraad." Het studenten-congres te Luik is afgoloopcn; het heelt zich gekenmerkt door groote opgewondenheid, maar niet voldaan aan veler verwachtingen, omtrent de degelijkheid, waarmede men hoopte, dat praktische zaken zouden behandeld worden. Het tweede congres zal in dc Pansclwieuutio van 1807 bijeenkomen. Om het in Amerika steeds voor Frankrijk dreigende onweer zooveel mogelijk af te leiden, moet het plan gevormd zijn om een wederzijdseh bezoek van de eseaders der beide landen voor het volgende jaar uit te lokkeu. Naar nieu zegt is de Eransche regering voornemens eene groote loterij te organiseren ter ondersteuning van de nagebleven betrekkiugon van den aan cholera overleden behoeftigen. liet kapitaal ten bedrage van vier millioen zal verdeeld worden als volgt: onkosten fr. 500.000, prijzen fr. 1.500.000, voor de noodlijdende fr. 2,000.000. De Ga zet te des Etravgers deelt de navolgende geschiedkundige bijzonderheden mede omtrent het billardspel. De Eransche koning Karei IX was in zijn tijd de beste billardspelei'. In het gansche koningrijk van Frankrijk was toen slechts één billard dat deel uit maakte der kroougoederen. Lodewijk XIV was eeu dolle liefhebber van het billardspel, hij speelde van den ochtend tot den avond, en bleef er desniettemin onbehendig in. Tot in 1789, werd het billard spel beschouwd als een monopolie voor de aanzienlijken in den lande, na dc revolutie werd het meer algemeen. In 1710 waren te Parijs nog maar 20 billarden; iu 1793 waren en reeds 200; in 1815 niet minder dan 1800 en ten huidigen dage bijna ontelbaar. In menig koffijhuis vindt men er thans wel 24. De comedie is afgeloopen. Prins Napoleon zal eerstdaags te Parijs terugkomen en men zegl zelfs dat hij derwaarts ontboden is. De neven zullen verzoend worden, en de keizer zal den prins het voorzitterschap der commissie voor de tentoonstelling teruggeven, die, zoo wordt te Parijs verklaard, zonder hem niets kan uitrigten. Te Parijs viel eeu kind uit de derde verdieping in een tuin; de moeder, die het zag, viel van schrik op den grond, maar werd gewekt door het stemmetje van de kleine, die riep-, „mama, ik zal het nooit weêr doen!" Het kind was in een grooten waterton ge vallen, luid een bad genomen, maar hield zich nu aan den rand vast, het kopje boven den rand uitstekende. De Pull-Mail Gazetle bcrigt, dat de ziekte van lord Palmerston, en dus zijnen dood, veroorzaakt is door zonder overjas en zelfs zonder borstrok in een open rijtuig te zijn uitgereden. Jl. Dingsdag heelt in de Loudou Gasiight TVorks eene ont ploffing plaats gehad, die verschrikkelijke gevolgen had. Het gas in het meterhuis heeft vlam gevat en is dat gebouw met een gas houder van 12 honderd duizend vierk. voeten gas in de lucht gevlogennog eeu houder met 7 honderd duizend voet gas brandde uit. De vernieling is onbeschrijfelijk. Op een mijl afstand is een geheel blok huizen vernieldvan twee in aanbouw zijnde straten werden de huizen geheel uit hun verband gerukt. Onderscheidene personen werden gedood; reeds 9 lijken zijn uit de puinhoopen gehaaid. Een deel van Londen is nu in het duister gehuld. De geheele llussische oorlogsvloot bestaat, met uitzondering der drijvende dokken en der in sommige havens gestationeerde vaartuigen, uit 325 schepen, gewapend met 2196 kannonnen. Onder die schepen bevinden zich 273 sloomvaartuigen, met een gezamenlijke stoomkracht van 37,244 paarden. De kinderen der Zondagscholen te "Washington hebben den president Johnson ccn bezoek gebragt. In het woord dat hij tot de kleinen, die hij zijne zonen eu dochters noemde, sprak, zeide de president: „Gij moet weten en beseffen, dat uwe ouders en meesters eigenlijk u niet kunnen opvoeden. Niemand wordt ooit goed opgevoed en ontwikkeld, zoo hij niet zelf daartoe het meeste doet, en hij met der daad zich zclven opvoedt eu ontwikkelt. Het zij dc uitwendige omstandigheden u gunstig zijn of niet, u zeiven moet gij opvoeden. Uwe ouders, uwe meesters, de gunstigste omstan digheden zijn niets meer dan middelen, die in uwe eigene handen gesteld zijn, om den loop uws levens te rigten en te bepalen." Zitting van Zaturdag den 4den November 1865. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden; afwezig dchecren: Papineau, Slebe, Hnrcmaker, Zur Miihlcn, Slrootinau, Giaut en Buoinsmn, de laatste drie met opgave van redenen van verhindering. Dc Secretaris leest de Notulen der vorige vergadering, die goedgekeurd worden. De Voorzitter deelt mede, dat reeds in eene der vorige zittingen door B. en NV. er op is gewezen, dat de begrooting van ontvangsten en uitgaven in zijn geheel nog niet kon worden opgemaakt, ofschoon er ter becijfering van de nieuw te beffen belastingen een concipt van werd ter tafel gebragt. Thans, nu het antwoord der regering op dc vraag: of deze gemeente mag vallen in de termen van die gemeenten, waarvoor uitzonderingen worden aangenomen, nog niet is ingekomen, wordt, ter voldoening aan de bepalingen der wet, een gedetailleerde begrooting door B. en VV. aangeboden, die, wat dc uitgaven betreft, in behande ling genomen kan worden, terwijl later, als het regeriugs-antwoord ingekomen is, de ontvangsten daarnaar kuuncn worden gewijzigd. Door den Secretaris worden daarop gelezen de totalen der verschillende hoofdstukken, luidende als volgt: 1 N K O M STEN: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 31112.236 II. Baten eu opkomsten, spruitende uit gemeente-eigen dommen eu bezittingen 302.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 151527.03 IV. Outvaugsteu van verschillenden aard - 1045. V. Buitengewone Ontvangsten- 700. 164746.765 UITGAVEN: I. Kosten van het huishoudelijk bestuur, enz. f 10970. II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en middelen en teruggave desvvegens - 1S340. III. Kosten van het aanleggen cn onderhouden van plaatse lijke eigendommen en lasten 41095. IV. Kosten der openbare veiligheid eu brandweer - 21562. V. Kosten der plaatselijke gezoudhcids-policie - 120. U. Kosten van bet onderwijs en ter bevordering van kun sten en wetenschappen- 24128. VII. Kosten voor hel Armwezen, enz. - 24900, VIII. Benton en aflossingen van gcldlccningen, enz. - 6700. IX. Andere Uitgaven, niet onder do vorige hoofdstukken begrepen - 680. X. Buitengewone uitgaven van allerlei aard - 33S10. XI. Onvoorziene Uitgaven- 2441.765 1S4746.765 Tot het onderzoek dezer begrooting splitst zich dc Baad in 3 afdeelingen, waarvan \oorzitters zijn de leden van liet Dagelijksch Bestuur: lste afdeeling de hoeren: Branksma, Papineau, üoomsma, Slebe en Zur Miihlcn. 2de n dc Lange, de Breuk, Strootman, Haremaker cn Graat. 3de i, vau Strijen, Maalsteed, Janzen en van Kelckboven. Dc mededeeling des Voorzitters, dat dc verordening op den iu- en doorvoer van vee eu vlecsch, door Gedep. Staten dezer provincie is vastgesteld, alsmede dat bet ophoogeu van wegen iu deze gemeente aangenomen is door den heer H. E. Janzen voor 64S, wordt voor kennisgeving aangenomen. Vóór het sluiten der vergadering wordt door den heer de Breuk gevraagd of aau den Voorzitter op officiële wijze ook iets bekend is vau den tijd der opening van den spoorweg van hier op Alkmaar. De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend en verzekert, dat liij op zulk eene vraag aau den Burgemeester van Alkmaar ook een ontkennend antwoord ontvaugen heeft. Hierop wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. ËÜRGERIUKE STAND~VAH GE GEMEENTE HELDER, vax 27 Octobek tot 3 No vuilbek 1865, ONDERTROUWD: L. van Hoeve, zonder beroep, 47 jnreu cn A. Dekker, 25 jaren, weduwe vau B. Goedlcnccht. J. de Vogel, schipper bij de Marine, 46 jaren en II, P, vau Leeuwen, 32 jaren. T. Hagenaar, kantoorbediende, 25 jaren en T, Dijker, 21 jaren. J. C. Iloltgraver, matroos bij de Marine, 31 jaren en A. Eeitsmn, 27 jaren. GEIll.'WD: J Kooger en J. Thomasz. B. Steijus en J. G. Douwes, weduwe vau H. Kramp. J. C. Sehijndel eu A. M, Bergman. P. A. van Scbingen en J. W. Brandt. J. II. Wurtz en M. Dijkstra. J. de Casseres cn S. Vrieslander. A. Assenbrock en W. P. van Es. L. Bubbens cn G. Dienst. BEVALLEN: O. M. van Vloten geb. Timman, (Z.). J. Zwart geb. de Groot, (Z M. Bierenbroodspot geb. Lastdrager, (Z.). T. vau Leeuwen geb. Daalder, (Z.). 11. Spigl geb. Zwaan, (ZA. C. Utnmcls geb. Eippens, (D.). A Hopman, geb. Bierse, (D). J. C. Bocrdonip, geb. Hoek, (Z.). OVERLEDEN; M. de Wijn, geb. Dijker, (29 jaren). P. Mens, (14 jaren), N. Mens, (8 maanden). A. Amons, (S jaren). P. Pietcrs, (10 maanden). S. BuijtcDkaut, (7 dagen). N. van Bijssel, (7 jaren). Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2