NI£UW£DIEP£R GOURANT. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. J\° 94. DOl\DEBI>AG 25 IVOVEMBEli itiG'ó. mmsm JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avonil na acht ure, door A.* A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert rïch bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektestién worden aangenomen tot Zntutdsg en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. 3200Y, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422,san t/etille/det ,totl 1 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer /"0.15. Zegclrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stokken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWED1EP, 22 November. Vrijdag a. s., des avonds ten 7w ure, zal in liet lokaal voor Volksvoorlezingen op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, als spreker optreden de lieer D. Bakker Bz. Wie jl. Zondag den avond in het locaal Tivoli doorbragt, ter bijwoning eener buitengewone vergadering der Zangvereeuiging Cecilta, smaakte daar zeker bij de loffelijke zang-uitvoeringen ecu onverdeeld genoegen. Een elftal nommers sierde het programma, dat over liet geheel genomen regt verdienstelijk werd uitgevoerd. In ruime mate heeft deze vereeniging aanspraak op ondersteuning en belangstelling van het kunstminnend publiek, ter bevordering waarvan wij gaarne door deze aankondiging medewerken. De nieuw aangekomen locomotiven voor den spoorweg alhier zijn jl. Maandag en Dingsdag beproefd. De commissie; aan wie het onderzoek van den weg en liet materieel vóór do in dienst stelling is opgedragen, wordt nu liier verwacht; daarna volgt de opening van den weg zeker spoedig. Het Nederlandsch koopvaardijschip Prinses Ameliakapt. W. Groeneveld, van Batavia naar Amsterdam bestemd, is den 5 Oet. jl. te Mauritius binnengeloopeu. liet vaartuig was lek, makende 14 duim in het uur, hebbende zwaar stormweer doorgestaan. Van de lading, die beschadigd is, zijn 500 balen kollij verkocht; terwijl het gebleken is uit een ingesteld onderzoek, dat het schip gerepa reerd moet worden. Bij Zr. Ms besluit van 18 dezer is de adelb. 1ste kl. A. D. ,T. Groenemeijer, dieueude in Oost-lndie, op ziju verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kenuis zal worden gebiagt. Bij koninklijk besluit van 18 dezer is het ontvangkantoor der directe belastingen eu accijusen te Warmenhuizen c. a. opgehe ven en de daartoe behoorende gemeenten gevoegd, als: de gemeente Warmenhuizen bij het ontvangkantoor te Noordscharwoude c. a., onder beheer van den ontvanger F. W. J. II. Tengbevgoude gemeente Harencarspel bij het ontvangkantoor tc Nieuwe Niedorp c. a., onder beheer van den ontvanger J. A. van der Hueht. Den 10 Dec. a. s. zal in het locaal van de staatsspoorwegen te 's Gravenhagc worden aanbesteed: het maken van liet gedeelte van Alkmaar tot den Noorder-IJdijk tc Zaandam van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. De heer J. Kuyper, bekend door zijne uitmuntende kaart werken, is tot lid van de Geographischc Anstalt te Leipzig benoemd. Door de Staatscourant wordt een uittreksel uit het Joitrn. tle Pétersbourg opgenomen, door het Russische gezantschap aan het Departe ment van Buitenl. Zaken gezonden, waaruit blijkt, dat iu Rusland sinds 1859 geene gevallen van veepest ziju waargenomen, let wijl in Mei uit lleval 321 ossen, 331 schapen en 3 paarden naar Engeland zijn verzonden, die volkomen gezond waren. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van jl. Maandag heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het navolgende medegedeeld: „Ik wil aan de Kamer eene mededeeling doen, alvorens die langs een anderen weg tot haar kome. Een particuliere brief, door den minister van Financiën aan een oud-ambtenaar en vriend geschreven, is openbaar gemaakt. „De minister heeft begrepen, dat de brief, openbaar gemaakt,, hem blootstelt aan uitleggingen, opvattingen, betichtigingen, waaraan een minister niet mag blootstaan. Hij heeft dus zijn ontslag aan den koning gevraagd." Naar wij vernemen, zegt het Dagblad, zou de heer Olivier ad interim, belast worden met de portefeuille vau Finanlien eu als zoodanig ook de begrooting voor dat Departement verdedigen. Aan de Memorie van Beantwoording, door den minister van pig verslag ingezonden, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden „De werkzaamheden aan den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden op Java worden met goed gevolg voortgezet, zoodat liet uitzigt bestaat dat een gedeelte der lijn het volgende jaar in exploitatie zal kunnen komen. Hetgeen reeds werd tot stand gebragt mag met allen grond een voorspoedigen voortgamr van het werk doen verwachten, ook omdat op een voldoend getal arbeiders kan worden gerekend en velerlei materialen voor den bouw van weg en kunstwerken overvloedig en van goede hoedanigheden voorhanden zijn in «ie streken, welke de spoorweg doorsnijdt." „Door de te Amsterdam opgcrigte Immigratie-maatschappij is beproefd Chinesclic arbeiders naar Suriname (YVest-Indie) over te brengen. Ofschoon tengevolge eener ziekte, die veel overeenkomst scheen te hebben met de berrie-berrie-kwaal, veel sterfte aan boord te betreuren was, is die proef in zoover gehikt, dat 287 van die Immigranten, waaronder 51 vrouwen, in werkbaren staat werden aangevoerd en tliaus op de plantages voor veldarbeid zijn verhuurd. Eene overeenkomst met de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika wegens den aanvoer van vrije negers naar Suriname is, in weerwil der daartoe gedane pogingen, nog niet tot stand gekomen. De minister is dezer dagen op nieuw werkzaam geweest ter bevordering van die aangelegenheid en heeft daarbij, tevens de medewerking des ministers van buitenl. zaken ingeroepen, opdat kolonisatie van vrije negers uit de Vereenigde Staten, die op de bekrachtiging der bedoelde overeenkomst geenszins behoeft te wachten, zooveel mogelijk worde aangemoedigd. Het gerucht omtrent dc afzending van Mariniers naar Suriname is van grond ontbloot." De emeritus-predikant van Xoord-Scliarwonde, ds. L. Maagh, heeft 1600 aan onderscheidene liefdadige instellingen te Hoornen elders vermaakt. De Hervormde Gemeente te Hoorn bekwam een huis, erf en tuin, ten behoeve van oen der dienstdoende predikanten. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. Swalue, heeft de algemeene kerkeraad der Ilcrv. gemeente te Amsterdam liet volgende alphabetisch gestelde zestal opgemaakt: J. Cramer, pred. te CliarloisN. H. de Graaf, pred. te Rotterdam B. ter Haar, pred. te NijmegenG. A. Hoog, pred. te Haarlem P.H.Hugenlioltz, pred. te LeeuwardenF.Rauwenboff, pred. teRotterdam. De afdeeling der Maatschappij" Tot Nut van 't Algemeen te Beverwijk heeft liet voornemen baar 75jarig bestaan feestelijk te herdenken. Dezer dagen is een schildwacht aan liet Boorliuis te 's Gra venhagc, die onraad meende te bemerken, met ongcbluschte kalk bestrooid, waardoor hij welligt een z.ijucr oogen zal verliezen. Twee onderofficieren, een van liet corps Mariniers en de ander van het corps Grenadiers, waren Zondag jl. in de Oranje-kazerne aan het stoeijende een was daarbij gewapend uiet een scheermes en de ander niet een pennenmes. Deze onvoorzigtige «laad had het ongelukkig gevolg, dat de eerst gemelde zoodanig door den ander met het pennenmes in tle borst werd getroffen, dat hij voorzeker dood zou gebloed zijn. indien niet toevalligerwijze een geneeskundige in de kazerne tegenwoordig was, wiens onmiddelijke hulp den gewonde van een ge «vissen dood redde. Het Japansche stoomschip Rai-Yoohetwelk te Hellevoet sluis van Dordrecht is aangekomen, ligt in het marine-dok, op 's Rijks werf. Reeds in den loop dezer week zal men, naar men zegt, met de werkzaamheden aan de Kai-Yoo beginnen. Een jongeling ging in de vorige week in het graafschap Zutpheri, op eene boerenbruiloft te gast. Er werd, als naar gewoonte overmatig gegeten eu inser dan lustig gedronken. Aan dit laatste ging de jongeling zich zoodanig te buiten, dat hij den volgenden dag stierf. Den 19 dezer werd de nieuw herbouwde kerk der HerwT&r^" Gemeente te Enschedé door ds II. II. Evers, als oudste leera ingewijd met eene leerrede, naar aanleiding van Ps. 27, vs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1