BUITENLAND. bijgewoond. De klok, welke den lö dr/er ter plaatse is gebragt, heeft jl. Zondag morgen het eerst de Zondr.gdienst aangekondigd. De gemeenteraad van Almelo heeft den 16 dezer besloten, aan den koning een adres in te dienen, houdende verzoek, dat liet Z. M. moge behagen, aan de titaten-Geneiaal een wetsontwerp voor te dragen tot regeling van den arbeid, vooral van jeugdige kinderen, op de fabrieken. Den 10 dezer werd te Nicuwerkerk aan den weg gevonden, in bewustcloozen toestand, zekere B., landbouwersknecht, aldaar wonende, hebbende drie steken in het hoofd, terwijl zich cene plas bloed i naast hem bevond. Hiervan is terstond aangifte bij de justitie i gedaan, die zich herwaarts heeft begeven tot liet doen van onder- I zoek in loco, en gedurende den ge heel en dag en avond aldaar met het verhoor van onderscheidene personen is bezig geweest. Reeds één persoon, als vandie gruweldaad verdacht, is gisteren gevankelijk naar Zierikzee vervoerd. Dat liet den landlieden goed gaat is bekenddoch dat de I landheeren (eigenaars) van de 100 procent winst soms wel 90 be- gceren, misschien niet zoo algemeen. Twee echtelieden te Kuiner- wold, een bloeijend dorp in het zuidwesten van Drenthe, pachtten voor eenige jaren eene kculcrij (kleine landhoeve) voor/75 's jaars. De man stierf en niet lang daarna werd de huursom op 150 gesteld. 1 Toch bleef liet hier niet bij. Yoor 't aanstaande jaar werd 200 geëischt, doch voor zulk eene buitengewone groote som deinsde de weduwe terug, die alzoo a. s. Mei van de haar dierbaar geworden j pachthoeve zal moeten scheiden, daar ook het aanbod van een harer I zonen, voor eenigen tijd gehuwd, om 't voorstel aan tc nemen en bij zijne moeder te gaan inwonen, werd van de haml gewezen, omdat zich een ander huurder opdeed, van wien de eigenaar nog meer hoopt tc ontvangen. De verhuring aan den zoon werd ontkend1 het was nog niet op zegel. O tempora, o mores! Men wete, dat aan zulk een landheer nog wel eene bediening in de Horv. kerk is toevertrouwd. D.) Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de landbouwer B. Andringa, te Wijnjeterp een monstcros heeft gemest, die zo6 groot en zwaar is, dat wanneer twee mannen aan weerskanten van hem staan, zij I elkander niet kunnen zien noch de hand geven. Hij is reeds onder- j scheiden malen bekroond en thans voor de slagtbank bestemdeen slager te Smilde is voor de som van 800 eigenaar geworden, j Het dier wordt op meer dan 2000 ponden geschat. De Spaansche regering heeft met het oog op den vredelievend en toestand van Europa bpsloten om van elke compagnie Infanterie acht en van elk cscadron Cavalleric vier man naar hunne haardsteden terug te zenden. Door deze vermindering van strijdkrachten, die toch zeer goed kunnen worden gemist, wordt eene aanmerkelijke bezuiniging op het oorlogs-budgct te weeg gebragt. Het voorbeeld door Spanje gegeven vindo, ter vermindering van de lasten die op de bevolkingen drukken, allcrwegc navolging! Uit Noord-Amerika verneemt meu het berigt van een levendig handelsverkeer, doch het is daar, even als in Europa, alles hoog in prijs. Te Bulïalo, Chicago en Milwaukee, drie binnenlandsohe havens, lagen niet minder dan 5 mi Ui oenen schepels granen voor uitvoer en speculatie gereed. Drieërlei rigting treft meu hoofdzakelijk op het Italiaansche schiereiland ten aanzien van de staatkundige rigting aan. Yooreerst de zoogenaamde linkerzijde van het Italiaansche parlement, die er naar streeft hoe eerder hoe liever Rome tot hoofdstad des koningrijks verklaard te zien. Yan die zijde verwacht men zelfs eerlang eene daartoe strekkende motie in het parlement. Aan een anderen kant scharen zich de leden der behoudende partij om den pauselijken stoel en verneemt men de verzekering, dat, hoezeer ook welhaast de Fransche troepen Rome zullen verlaten, Frans II, ex-koning van Napels, daar zijn zetel blijft behouden. Midden tusschcn beide par tijen iu beweegt zich de Italiaansche regering, die een neutraal standpunt poogt in te nemen, den bloei van het land zoekt te be vorderen en allengs met den heiligen vader op een gewenschtcn voet wil geraken. De minister van justitie en eeredienst is thans werkzaam om het aantal bisdommen in te krimpen en ook het aantal geestelijken te verminderen en roept bij deze mogtregclen de medewerking der geestelijkheid inj die daardoor het prestige der waar digheid vermeerderen zal. Men ziet in deze voorzigtige en welge kozen poging om de geestelijke aangelegenheden te regelen, een doeltreffend middel om met het Romciusche hof in betere verstand houding te komen. De minister van oorlog in den Kerkdijken Staat heeft met het oog op de door roOverbendcn, die hel platte land onveilig maken, in den laatsten tijd gepleegde gruwden, bepaald, dat. cene aanhoudende vervolging tegen die booswichten zal worden uitgeoefend. Yoor eenige dagen heeft een zoodanige bende een dorpje nabij Ceprano overvallen en eenige gendarmes gedood of zwaar gekwetst. Een andere bende overrompelde het vlek Yico en sloot de gendarmerie- kazerne in. Koning Yictor Emmanuel, koning van Italië, heeft de zitting van het Italiaansche parlement plegtig geopend. In zijne rede komen o. a. deze belangrijke woorden voor: „De tijd en de kracht der gebeur tenissen zullen het vraagstuk tusschen Italië en lief. Pausdom tot eene beslissing brengen. Wij 'moeten iutusschcu getrouw blijven aan de Scptembcr-convefltie, die door Frankrijk binnen den vast gestelde» termijn ten uitvoer zal worden gebragt. Voortaan zal het gemakkelijker zijn een veel verbeterden toestand af tc wachten." De nege.ropstaiul op Jamaica is gelukkig heel spoedig in verderen voortgang gestuit en geheel gedempt. De zamenzweerders ontgaan niet de straf die hun voor hunne gruweldaden toekomt. Een groot aantal belhamels zijn doodgeschoten of opgehangen en verscheiden en zijn in heohtenis. Het schijnt, dat de opstand to vroeg uitgebroken i§ en hierdoor is de algehecle uitvoering van het beraamde plan tot vermeestering van het geheelc eiland voorkomen. Het inhechtenis nemen tan een der zamenzweerders gaf aanleiding, dat de rebellie, die tegen Kerstijd a. s. was bepaald, ontijdig uitbrak. Er zijn gruwelijke moorden gepleegd, die herinneren aan den vroegeren geheel woeste» inborst der negerstammen. De tijdingen uit Belgic betreffende den gezondheidstoestand van koning Lcopold zijn nog al geruststellend en de onrusbarende be- rigten, zelfs dat van 's konings dood, te Brussel en te Parijs verspreid, zijn geheel gelogenstraft. Daar te lande verwacht men een voor stel der regering tot afschaffing van de doodstraf, waartoe de nieuwe minister van justite het initiatief zal nemen. De heer van den Peereboom aanvaardde dezer dagen het voorzitterschap der kamer van vertegenwoordigers met eene gepasle rede. Daarin sprak hij met zinspeling op de geruchten van eene aanstaande inlijving van Belgie bij Frankrijk: „Ik verzoek de kamer met mij te arbeiden aan het behoud onzer onafhankelijkheid zonder welke wij niet met eerc kunnen leven." Door het geheelc land heen veroorzaken deze woorden eene algemeene goedkeuring. Er is sprake van de aanstaande komst van een Marokkaansch gezantschap in Frankrijk, dat vermoedelijk in last heeft met de Fransche regering ruggespraak tc houden over de vraagstukken die Algië in zijnen tegenwoordige» overgangstoestand betreffen. De volgende anekdote uit liet leven van wijlen Du pin den oude is een bijdrage tot de schets van zijn karakter. Toen zijne moeder stierf, op wier grafteeken liet lakonieke opschrift staat: „Hier rust de moeder der drie Dupins," bleek het dat de overledene in haar testament fr. 30,000 vermaakt had voor den bouw eener kerk in het Niévre-departement. (ieruiuien tijd trachtte Dupin de oude zich te onttrekken aau de verpligting door deze uiterste wils beschikking hem opgelegd, daar hij ongaarne van zulk een aanzienlijke sotn afstand wilde doen ten behoeve van een vroom werk. Toen hij echter de zaak niet langer kon uitstellen, besloot hij het geld tc geven; hij liet de kerk bouwen, maar kocht gelijktijdig vlak naast liet bouwterrein een stuk grond waar een bron ontspringt, die door haar zuurachtig water een zekere vermaardheid in den omtrek had verworven. Hij liet het water van die bron wijden, Jlcsschen er mede vullen en deze als geneesmiddel prima kwaliteit aan de vrome bedevaartgangers verkoopen. Men verzekert dat de 30,000 fr. hem weldra dubbel, ja drievoudig werden teruggegeven. Ecu Parijsch dngltlud behelst de onderstaande opmerkelijke statistieke opgaaf nopens dc bals in de Groote Opera. Ieder dier feestelijke gelegenheden ciscbfc eene uitgaaf van omstreeks 110,000 fr. De administratie dier bals heeft niet niet minder dun DSC) personen in hare dienst, Hij ieder nachtelijk bal heeft men 1850 waskaarsen, 210 olie-lampen en 2000 gas-pittcn noodig om het tooneel Ie verlichten, liet gemiddeld getal mensehen, dat de bals poogt bij te wonen, bedraagt 5000, waarvan 2100 dames cn 2000 hecren. leder bal vordert eene uitgaaf van 8200 fr. aan waskaars, 3500 fr. aan liuui* voor costumes, 3500 fr. voor kappers cn omstreeks 0000 fr. voor bonquetten cn waaijers De in de kleedkamer betaalde fooijcu beloopon zoo ongeveer 2500 fi" Ter gelegenheid der in dit snizoen gegeven eerste opera, passeerden er 1490 huur- en 300 eigen rijtuigen, die minstens eene uitgaaf van 8000 fr. hebben gevorderd. De verkoop van vcrverschiugni iu den schouwburg leverde 13,750 fr. op. Tegen den prijs van 140,000 fr. voor ieder bal, maakt zulks voor de 14 in het gansciir. saizoen, eene som van 1,900,000 fr. Natuurlijk is het in koffijhuizen en restaurants na hul verlaten van den schouwburg besteedde geld onder die som niet begrepeu. De heer Richard, adjunct-maire van Tours, die zich schuldig heeft gemaakt aan bedrog bij dc jongste verkiezingen voor den gemeenteraad aldaar, is deswege tot een maand gevangenisstraf en 1000 i'rs. boete veroordeeld. De staatscommissie, die voor eenige weken in Engeland is benoemd voor de zaak van den vcethvpus, heeft dezer dagen een zeer uitgebreid rapport over die ziekte cn hetgeen daarmede in ver band staat opgemaakt. Ten aanzien van de te nemen maatregelen, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. wordt in dit stuk als het gevoelen der meerderheid van dc commissie opgegeven, dat alle vervoer van vee in geheel dat rijk volstrektclijk verboden behoort tc worden. Dit advies (hetwelk iu strijd is met het gevoelen van de uit vier leden beslaande minderheid) beeft eene algemeene op schudding te weeg gebragt en aanstonds zoowel bij het publiek, als bij de veehouders en veehandelaars, een heftigeu tegenstand ontmoet. Eene talrijke bezending van voorname landbouwers en veehouders iu Oost- en West-Éssex, aan haar hoofd hebbende den graaf van Chigester en uit verscheidene parlernents-leden bestaande heeft den 17 dezer met den minister van Binnenl. Zaken een onderhoud gehad ter bespreking van deze zaak. De uitslag van dit onderhond is tot dusver niet bekend, maar men vleit zich, dat het gouvernement den raad van dc meerderheid der commissie niet zal opvolgen. In deze verwachting wordt men versterkt door hetgeen de ministeriële Globe over die zaak zegt. Dat blad namelijk verklaart, dat het aangeprezen algemeene en volstrekte verbod van vee onuitvoeriijk is, en ook indien liet uitvoerlijk was, gcwisselijk doeltreffend zou zijn, omdat de smetstof niet alleen van hel eene rund op het andere overgaat, maar evenzeer door menschen, dieren en allerhande voorwerpen, die met het zieke vee in aanraking geweest zijn, ja ook enkel door de lucht, wordt overgeplant. Het genoemde blad meent, dat men in deze zaak een middenweg tusschcn geheele vrijheid en volstrekt verbod behoort te kiezen, en dat men bij het nemen van maatregelen tegen de verspreiding der ziekte bij voorkeur tot dezulke overhellen moet, die gelegenheid geven lot het ontdekken van eene gepaste geneeswijze, nademaal het meer cn meer blijkt, dat de ziekte kan genezen worden. De koningin van Engeland heeft den heer Jenncr, den?genees- heer van het hof, gezonde» naar Brussel, om naauwkeurigc berigten in te winnen omtrent 's konings toestand. Men verheugt zich, dat die arts niets dan geruststellende bijzonderheden zal vernemen. De onlangs afgetreden lord-mayor van Londen, die bij de aanvaarding van zijn ambt zijne belangstelling iu Groot-Briltannies strijd tegen de drink-gevvoonten des volks deed blijken door eene groote vergadering van Londens geheel-onthouders in Guilhall te presideren, heeft, bij zijn aftreden dit bewijs zijner instemmigheid met dien strijd herhaald. Ook bij deze gelegenheid behoorden sprekers en gasten tot de aanzienlijk sten der maatschappij. Yan de gasten worden G00 der voornaamste» met name vermeld, cn onder de sprekers vindt men de hh. Gurney en Morley, koophandels- vorsten en leden van het Parlement, de stads-kamerheer Benjamin Scott, de groote schilders Cruikshant enz. Onder het vele belang-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2