HELDERSCHi NIEUWEBIEP1B CODBAIT. ZONDAG M DECEMBKll EN DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN. BINNENLAND. M 103 1865. hct Deze Courant wordt uitgegeveu woensdag en zatukdao avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 3IOOY, Dykstraat tegenover detaan, II 422,aan dei/Helder,totllure. Dc prijs van 1 tot 4 regels is/0.G0. Voor iederen regel meer /"0.15. Zcgclregt voor elke plnntsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l'itgever. Aan de Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te beginnen op Woensdag den 27 dezer, door Brandmeesters een schouwing zal gehouden worden over de SCHOORSTEENEN, OVENS, VUURPLAATSEN, enz. Ieder wordt uitgenoodigd die Ambtenaren in de gelegenheid te stellen om zich te kunnen overtuigen, dat de Sohoorsteencn behoor lijk geraagd en de Stookplaatsen zóó zijn ingeiigt, dat er geene Vrees voor brand bestaat. Helder, den 22 December 1865. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOS3E. Burgemeester. L. VER1-IEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP. 23 December. De vergadering van liet Departement Helder der M .ntschnppij Tot j Nut van 't Algemeen, gisteren avond in het lokaal Tivo/i alhier gehouden, was de laatste, maar geenszins de minst aangename en nuttige in het haast afgeloopen jaar. Als redenaar trad iu deze vergadering op de heer J. G. R. Vos, met eene verhandeling owr vaderlandsliefde in het algemeen en over die van het Ncdcrlandsehe 1 volk in het bijzonder. In onderscheidene gewigtige gebeurtenissen j der vaderl. geschiedenis toonde de spreker aan, hoezeer de liefde tot j het land der geboorte de Nederlanders lot liet doen van groote en 1 verhevene daden heeft aangespoord. He voorzitter van hel Depar- i tement., de heer G. E. Bron, nam daarna het woord, om op gepaste wijze, het „Eereblijk der Maatschappij voor loffelijke daden" uit tc reiken aan lleiudert Spits, ingezetene dezer gemeente, die op 5 Sept. 11., met levensgevaar een stoker van de stoomboot Dolpliyu, die in de Binnenhaven gevallen cu reeds zinkende was, van een anders wissen dood heeft gered. Op boeijende wijze schetste de spreker het feit, waaraan het hoofdbestuur der Maatschappij zijne hulde heeft gebragt door de toekenning van het. eeremetaal. Getroffen door de tot hem gerigte woorden, aanvaardde Spits dit blijk, dat. hem tot herinnering kan strekken aan zijne daad van zelfupoffe.iing j Cn moedbetoou, terwijl de vergadering door een luid applaudissement hare instemming betuigde mét de hulde dien inenscheuvriend betoond. Gedurende de vergadering werd op voorstel des voorzitters eene inzameling gehouden ten behoeve van het behoeftig huisgezin des mans, die door zijne mensciil ie vendu daad ruimschoots aanspraak mogt ranken op wederkcerige betooning vau hulp en bijstand. Kort hierop betrad de heer lt. van Goens hut spreekgestoelte tot het leveren cener bijdrage. Op kernachtige wijze leidde spreker de lezing in van de satirieke beschouwingen van Iz. J. Lion, waarin op zeer onderhoudende, geestige wijze het leven en handelen der I mensehen van den tegenwoordigen tijd, den tijd des slooms, werd i geteekend. De heer J. Djserinek besloot de werkzaamheden dezer bijeenkomst met eeae bijdrage over het schaakspel. In zijne inleiding wees hij op dit spel, als weinig geschikt om gezellige huissel ijk beid te be vorderen en schelste hij daartoe op levendige wijze een tafereel, waarin de ongenoegzaamheid van genoemd spel om gezelligheid in den kring der huisgenoot en aan te kweeken zeer helder in het oog viel. Die inleiding bragt de hoorders tot de beschouwing eeiur J plaat van Maurits Ratz, die op een schaakbord ter grootte van enkele duimen den strijd des levens zinnebeeldig, maar niettemin Sterksprekewl en leerzaam, heeft voorgesteld. Eindelijk bragt de voorzitter in hartelijke bewoord in gingen dank j Op ons verzoek heeft dc geachte spreker welwillend ons toegestaan zijne "hydrage in een der volgende nomincrs tc mogen opnemen. Rld. «aan de sprekers van dezen avond voor hot vele nuttige en leerzame, in voorlezing of bijdragen geleverd. Spreker herinnerde er aan, dat deze vergadering de laatste is in het wegstervend jaar, sloeg een aangename» blik op de belangen en bemoeijingen van het Departement en uitte ten slotte den wensch, dat de aanwezigen, ieder voor zich steeds een gonoegelijken blik mogt en hebben bij het terugzien op het levenspad dat daar achter hen ligt. Op verzoek vermelden wij, dat a. s. Pingsdag (2de Kersdag) des voormiddags ten 10 ure, in de Evang. Luth. kerk alhier eene predikbeurt zal vervuld worden door Ds. Joh. Dyserinck. Met genoegen vernemen wij, dat, bij genoegzame deelneming, door den boekhandelaar J. C. dc Buisorijé alhier eerlang het licht zal zien: Hen Souvenir voor de bewoners van Noordbolland, 18 December 1805, feestelijke opening van den Staatsspoorweg van Helder naar Alkmaar. Het zal zijn een plaat, in kleurendrukvoor stellende liet vertrek van den Helder, de halte te Sehagen en de aankomst te Alkmaar. Ingesloten door een geïllustreerden rand zal de prijs 1.50 bedragen. De teekening is van de hand des heeren J. C. Leich alhier, die op eene allezius verdienstelijke wijze het teekenstift heeft gebruikt tot het schetsen van eene voor onze provincie zoo belangrijke ge beurtenis Met het oog op den billijken prijs, twijfelen wij er niet aan of bij deze onderneming zal de uitgever kunnen rekenen op de belangstelling en deelneming van allen, die in de opening van den spoorweg eene gewigtige gebeurtenis voor dit deel des vaderlands hebben begroet. Bij dc directie der Marine alhier werd jl. Donderdag aanbe steed: liet maken van een kelelgebonw bij de smederij op 's Rijks werf alhier. Er waren 10 insehrijvingsbilleten ingekomen. Minste inschrijver de heer A. Bas, voor de som van ƒ6398. Zr. Ms. stoomschepen Cgcloop en Maas en Waal, de eerste rlcn 15 en de andere den 17 Nov. jl. te Bahia aangekomen, hebben den 22 daaraanvolgende de reis naar Oo=t-Indie voortgezet. Blijkens particulier berigt, waren Zr. Ms. korvetten Prins Mau rits der Nederlanden en van Speyk den 15 Dec. jl. bij Portland gezien; aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der Infanterie tot 2den luitenanthij het 1ste reg. de sergeanten A. Evenwel, I. Hienseh, B. G. Koopman, J. P. L Gelpke, J. van der Horst Bruijn, II. M. W. van Meel en T. YYr. H. J. M. Hustinx; bij het 2de reg, de serg. 11. C. van den Broek, W. J. van Selm en J. C. Knaven; bij het 3de reg. de serg. A. C. P. A. Gnyot en D. C. van der Nagel: bij het. 4de reg. den serg. II. F. Guichart; bij het 5de reg. de serg. J. J. L. Bruinier, C. A. Prins en F. P. Francke; bij het 6de reg. de serg. YY. J. van der Hoeven, W. H. van Vliet Plars- veldt, J. F. C. YY:. Adcls, R. Metehrkarnp en G. J. van Deinse; bij liet 7de ïeg. de serg. G. J. Meijer, H. A. Hulstkamp en F. Brilt; bij het 8sle rog. den serg. H. W. van de Mey; bij het wapen der Cavalerie tot, 2de luits. de wachtmecsters-tit. J. R. F. van Musschenbroek en YY'. B. Slotboom bij het wapen der Artil lerie lot, 2de luits. den serg.-tit. J. R. Naeff en den serg. K. Bom- berg: bij het wapen der Infanterie van de laudmagt iu YY. I. tot 2den luit. den sorir. V. K. van Romondt. Dtor den Raad der stad Dordrecht is benoemd tot hoofd- opzigter ovr-r de gemeente-werken aldaar de lieer Etteger, opzigter 3de kl. bij de Staatsspoorwegen. Niet minder dan 96 sollicitanten hebben zich voor deze betrekking aangemeld. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag ver leend aan: tnr. II. R. van Hees, als regtcr in de arrondissements- regtbank te Alkmaar. Te Haarlem is jl. Donderdag o. a. uitbesteed: bet onderhoud der duinen op het eiland Vlieland, gedurende de jaren 1866, 1867 en 186S; aan den heer J. Visser, te Vlieland, voor ƒ4343.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1