BUITENLAND. Eene moeder, die te Schiedam ten klein kind een oogenblik alleen liet, vond het terug, terwijl de kleederen aan de stoof waren in brand geraakt; hel kind stierf aan de bekomen wonden. Bij de begrafenis van een welgestelden boer in Mastenbroek die Zaturdag jl. heeft plaats gehad en waarbij 300 personen waren genoodigd, ten einde den overledene de laatste eer te bewijzen, werden verorberd 7 oude schepels tarwe, aan zoogenaamd groeve brood, 50 pond zoctemeiksclie kaas, 15 pond koflij met de noodige suiker, 3 vaten dik bier, enz, In het jaar ISG5 zijn aan de slads-waag te Sr.eek gewogen 43547/4 en 4424/2 tonnen boter en 817.445 N. p. kaas, dat is 2837/4 ton boter minder, en 77,565 N. p. kaas meer dan in 1864. Pc hoogste boterprijs (21 Fe.br.) was 62 de tori; de laagste (23 Mei) 35; dc hoogste prijs der kanterkaas (14 Nov.) 42,50der nagelkaas (3 Oct.) 36,50 per schippond; de laagste prijs der kanterkaas (30 Mei) 23, der nagelkaas (IS Junij) 22. In een artikel, onder het opschrift: „Gebeurtenissen van eten- da ff," voorkomende in een onzer weekbladen, wordt gesproken over de staatsfinanciën 111 Frankrijk, welk stuk op dc volgende wijze eindigt: ffDoch liet schijnt dat de minister van financiën niet alleen, maar menig huisvader en wel in de hoogste standen van Frankrijk, in groote moeijelijkheden aangaande zijne geldmiddelen begint te ver- keeren. Pe weelde in de huiselijke inrigting en vooral de uitgaven der vrouwen voor hare kleeding nemen op zoo schrikbarende wijze toe, dat dc ouders en eehtgenootën niet meer in staat zijn de schulden door hunne dochters en gemalinnen (huisvrouwen) mogen wij niet zeggen, want deze vrouwen zijn dien titel in hare schatting moede, in de ome onwaardig) gemaakt, te betalen. Niet alleen de overledene Dupinmaar ook bet dagblad la Trance heeft hier tegen een kreet van verontwaardiging doen opgaan en in Engeland begint men de dames ten ernstigste te waarschuwen tegen deze nabootsing van Fransehe modes. Liederlijke vrouwen (démi-monde) hebben den toon gegeven en ordelijke vrouwen hebben dat ellendig voorbeeld gevolgd, en daar de eene niet achter staan wil bij dc andere, worden vele huisgezinnen zedelijk en stoffelijk ten verderve gesleept. Ik weet niet in hoeverre dit op ons land toepasselijk is, doch wel weet ik, dat men daar zeer bereid is om Fransehe modes over te nemen, en daarom is het niet ongepast de aandacht der hoogere zoowel als der middenklasse, hierop tc vestigen. Ouders mogen wel toezien, dat zij niet door cene gelijkvormigheid in kleeding eu huis houding aan den overdreven smaak en dc te groote weelde van anderen, de goede zaden in de harten hunner kinderen uitgestrooid vernietigen!" Bij 't. begin des jaars den blik rondom over het wijde weveld- tooneel geslagen, trekken beurtelings bemoedigende en ontmoedigende tafereelen onze aandacht. Wij slaan het oog op het noorden van ons werelddeel en zien daar de lang gewenschte hervorming in 't staatsbestuur onder zeer gunstige omstandigheden tot. stand komen. Dc maatregelen, die in Zweden en Noorwegen en in Denemarken alsook in Rusland worden genomen om aan het volk meerderen invloed op liet bestuur des lands te verzekeren, we zien ze daar zoowel door dc hoogere als door de lageie standen niet vreugde begroet en door dc souvereinen des lands met kracht bevorderd. Of wij zien in Denemarken eene vaderlandsliefde heerschcn, die het der regering gemakkelijk moet maken om de rampen te lenigen van den oorlog, die zware slagen aan het koningrijk heeft toegebragt. Zelfs in Rusland merken we met geuoegen op de trapsgewijze ver beteringen in het lot der lagere klasse, waardoor de keizerlijke regering zich een goeden naam zoekt te verworven bij landzaat en vreemdeling. Wij slaan den blik naar het. oosten en zien in Puitschland nog altijd het gebrek aan de noodige eenheid beslaan, waardoor in vele opzigten de staatkundige vooruitgang wordt legen gehouden. Wan- i trouwen door dc middenstaten tegenover de groot magten blijft voortdurend heerschen en draagt niet weinig bij om de grootheid van het gemeenschappelijk vaderland, slechts door eendragtige zamenwerking te v< rkrijgen, tegen te houden. Pe Slecswijk-Hol- stcinsche qumstie, die zeker geen aanspraak kan maken op het bezit van den gloed der nieuwheid, wacht voortdurend op eene reeds zoo lang reeds gewenschte oplossing. Pc Ooslenrijkschc regering blijft nog altoos wenschen naar de verwezenlijking van de eenheid, die zij door toenadering van de verschillende volksstammen en nati onaliteiten zoekt te verkrijgen. Pe Pruissische regering tracht nog altijd tc vergeefs er naar om overeenstemming te verwerven met de vertegenwoordigers der natie. Wij zien naar het zoele zuiden heen en bemerken, dat in Grieken land nog maar weinig beterschap is te ontwaren, bij het heerschen der kwaal, die knaagt aan de gezondheid van het staalkundig leven. Koning George bevindt zich meestal in dezelfde verlegenheid als zijn voorganger koning Otto, en welligt zal hij eindelijk zich genoodzaakt zien om te erkennen, dat liet aloude land van beschaving en weten schap nog onvatbaar is voor de zegeningen van een coiisUtutionelen regeringsvorm. Wij vestigen de aandacht op het met ecu zoo liefelijk klimaat begiftigde Italië, waar vaak land en volk vulkanen schijnen te wezen. De lang reeds gewenschte eenheid, de vrijheid van Italië tot aan de Adriatische zee, een profeey door een keizer lijken mond uitgesproken, ze is nog niet verwezenlijkt en zeker moeten er eerst nog gewigtige voorvallen plaats hebben, eer de een heid eu de vrijheid voor al de bewoners van het schiereiland dagen zal. Eindelijk den blik naar het westen heen. Amerika daagt voor ons op en vermeldt ons, hoe voor den strijd we] is waar dc vrede is in de plaats gekomen, maar ook hoe moeijelijk het is, om de door den verbitlereudcn strijd veroorzaakte verwijdering en spanning geheel weg te nemen. Men roemt ja, de verzoenende staalkuude van den tegenwoordigen president, die alles doet wat mogelijk is om dc gewenschte verzoening tot stand te brengen, en van de naaste toekomst wacht men ook met het oog op Amerika de vervulling der dierbaarste wenschen voor de instandhouding des vredes. Eene eenigzins onverwachte tijding is uit Madrid gekomen. In de provinciën, inet name te Av.iiijnóz en Ocana is een opstand onder enkele regimenten uitgebroken. Men wist dat de progressistische partij ontevreden was over het bewind en daarom van de laatste ver kiezingen zich bijna algemeen luid onthouden. Pat zij echter naar de wapenen zou grijpen, had men zeker niet kunnen denken. De tijden der promuiciamento's schijnen toch voorbijook al stelt generaal Prim, dat onrustige legerhoofd, zich aan de spits, gelijk de telegraaf bcrigt, heeft de poging geringe kans van slagen. Er mogen billijke bezwaien zijn in tc brengen legen den gang van zaken te Madrid, openlijk verzet van de militaire magt moet het middel niet zijn, om te trachten grieven weg tc nemen. Pe meeste officieren schijnen zich niet aan dc beweging te hebben aangesloten, en dat bewijst, dat de hoop op den zegepraal der oproerige poging niet groot is. Uit Noord-Amerika doen zich stemmen op ten gunste van bena- dïging van Jeflerson Pa vis. Men beweert zelfs, dat Johnson het geding tegen den ex-president zoolang heeft uitgesteld, om de hartstogten eerst tot bedaren tc doen komen, en dan ook tegenover liet hoofd des opstands zijne verzoenende staatkunde te kunnen beproeven. Wat de toestand van 't Zuiden betreft, een verslag van gen. Grant er over is vrij gunstig, een ander van gen. Schurz is dit minder, maar de opgaven van laatstgenoemden radicalen afschaffer schijnen minder geloof te verdienen. Pe Belgische Monilenr behelst nog dag op dag lijsten van adressen, door collcgien, bestmen en particuliere verceiiigingen uit alle oorden des lands aan den nieuwen souverein gerigt. Daar onder is er een van Piotcsiaiitscho. zendelingpredikers, hetwelk de Independance Behje dienstig acht in zijn geheel niecle te deelen. Zij zeggen onder andeien: „Sire, in 1S31 heeft het Catholijke Belgie niet geschroomd ecnen Protestantschcu vorst aan zijn hoofd tc plaatsen; en gedurende 34 jaren heeft die vorst aanhoudend blijken gegeven van zijn onwan kelbaar ontzag voor hel, gewijde rijk des gewetens, waarin God alleen kan heerschen. Wij, Protestautschc Christenen, zien zonder eeuige ongerustheid de kroon overgaan op eenen Catholijken vorst, wiens eerlijkheid en billijkheid een waarborg voor de toekomst zijn. Wij vragen niets; de vrije Evangelieprediking, die ons door de grondwet verzekerd wordt, is ons genoeg." In de onderscheidene provinciën van Belgie worden commissien gevormd 0111 geldelijke bijdragen in te zamelen tot het oprigten van een nationaal gcdenkteeken voor Lcopold 1. Bij een commissionair iu effecten in een der wijken van Gent is jl. Zaturdag een Fransch bankbillet van 1000 francs ontvreemd, terwijl op den kant van een oude courant, waarin de dief een ander billet had gewikkeld, dat hij oorspronkelijk ter inwisseling ange- boden had, geschreven was: „Wees niet ongerust; uw geld mar cheert, maar het zal spoedig terugkei-ren." In den nacht van 30 op 31 Pee. is van het postkantoor te Charleroi gcs'olen een geheel pak aange!rekende brieven voor Brussel bestemd en waarin zich eene gezamenlijke waarde van 75,000 francs bevond. Men weet dat het Napoleontise.li systeem op de militairen en op de policie steunt. Voor zekerheid van eigen leven heeft de keizer thans zijne Korsikaansche garde tot 50 man temggebragt. Die garde doet ook dienst als geheime policie; zij moet voor 's keizers leven waken en heeft daarvoor vrije woning, vrije kost en 3000 francs 's jaars. De Parijsche Monde, een clericaal blad, kenschetst, het afgeloopen jaar 1865 als een jaar dat niets heeft uilgerigt en al de hangende vraagstukken heeft gelaten zoo als zij op 31 December 1864 waren. Allerlei rampen hebben het menschdom geteisterd; onrust en be kommering zijn allezins toegenomen, maar niets heeft 1S65 kunnen doen ontwaken. Daarentegen zijn iu den loop van dat jaar ver scheidene levens-kwcstiëii uitgedoofd, te midden der aluemcene onverschilligheid. Pe laatste sporen der Poolschc nationaliteit zijn verdwenen, zonder dat eenige protesterende stem is gehoord. En wat nog van het pauselijk gebied is overgebleven, wordt 1111 reeds in gedachten verslonden door eene naburige magt, die aan God noch aan de meiischen gelooft, en niemand schijnt zich daaraan iets gelegen te laten liggen. Rusland breidt zich bovenmate uit maar zij, die zich daarover verontrusten, worden bespot. Koningen en staatslieden sterven; hier wordt welligt de kiem gelegd eener wijziging der kaart van Europa; daar wordt de bijl geslagen aan den wortel van een eeuwenheugend politiek stelsel, hetwelk de roem eu de trots was van een magtig koningrijk. Acht dagen wordt er over gesproken, eu daarna is men blijde dat de zaak uit is. Aller streven is vermaak, hetwelk dagelijks meer en meer materieel wordt; weelde die grooter wordt; schouwspelen, wier schandelijke onzede lijkheid meer dan ooit toeneemt. Alleen Pius IX rti de gtloovige Katholieken staan pal, te midden van den toeneinenden storm, roept de Monde uit. Pe kreet: „Rome of de dood" heeft hen niet. ver vaard gemaakt, en de opperste kerkvoogd heeft daarop geantwoord door het uitvaardigen van den zendbrief van December U-t-f. Pe verbreiding van dut verheven programma door het geheele episcopaat is, volgens de Monde, het groote feit van het jaar 1865 geweest. Keizerin Eugcnie heeft aan de koningin van Portugal als een afscheids-cadeau geschonken haar portret, vervat iti een niet diamanten omzet medaillon, ter waarde van 15,000 fr. De koning van Por tugal heeft; eene som van 12,500 Ir. geschonken aan de bedienden. Bovendien werden doozen, ringen, broches, enzter waarde van 250 a 300,000 fr. ten geschenke gegeven eu met ridderorden werd evenmin karig omgesprongen. Men kan zich gemakkelijk ruïneren als men zijnen kinderen speelgoed wil geven, dat. in den tegenwoordigen geest des 11 j1 s valt. Zoo werd te Parijs deze week aan iemand in een speelgoedwinkel een klein aquarium aangeboden voor de som van 1400 frs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2