^BUITENLAND. en tegen den Znidwal vastgeraakt. Gedeeltelijk is de lading in iigters gelost en zoodoende liet schip, met adsistcnlie vau dc sleep- 1 stoomboot Stad Amsterdam, kapt. deLiefdc, in het Nieuvvediep gekomen. I De behoefte aan cene stoombootdienst, die het naburige eiland 1 Texel met den vasten wal verbindt, komt schier dagelijks in het openbaar ter sprake. Van verschillende zijden wordt er de aandacht op gevestigd en dit is goed voor het tot stand komen cener zoo zeer wenschelijke zaak. In dc Amsterd. Cour. vau jl. Vrijdag leest men weder een ingezonden artikel van een „kleinhandelaar," die met blijdschap vernomen heeft, dat er weder uitzigt bestaat op de daar- steling eener nieuwe stoombootdienst. Omtrent de in den jongsten tijd plaats gehad hebbende zee rampen, gevolgen van het ruwe weder en de geheerscht hebbende stor men, vernremt men, dat in dd*" Noordzee een het onderste boven drijvend schip is gezien, oogenschijulijk van Tlollandseh maaksel; dat op de kust van Ameland een door het volk verlaten, mas- telooze schoener is gestrand, terwijl aldaar veel wrakhout aanspoelde en daaronder een gedeelte van een schcepsnaambord, waarop de naam Almadat het Engelsche vaartuig Frederickkapt. Wadswortli, op reis van Vlissingen naar Ilull, waarschijnlijk met man en muis is vergaan; de bemanning der Nederl. loodsboot, die den loods van dit vaartuig had afgehaald, is behouden gebleven niettegenstaande de loodsboot bij Zoutelande verbrijzeld is;dat de Nederl. brik Jacola, kapt. Sprik, den 9 dezer bij Torbay is veron gelukt, terwijl de bemanning, met uitzondering van den kok, is gered; dat het te Pekel-A thuisbehooreud schip AJina, kapt. Potjewijd, van Lissabon naar Vlaardingen, in zinkenden staat door de oquipagic verlaten, te Scarbro masteloos en geheel ontramponeerd is biunen- gebragtcn dat de stoomboot London, op de reis van Plymouth naar Melbouruc, verongelukt, is bij welke ramp 270 passagiers en de kapitein van het vaartuig het leven hebben verloren; terwijl zich slechts 19 personen in de booten hebben kunnen redden. Z. M. heeft aan hl. Kroon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oudkarspel, onder dank betuiging voor de goede diensten iu die betrekking bewezen benoemd tot burgemeester dier gemeente C. Kroon Mz., ten einde die betrekking gelijktijdig te bckleeden met die van burgemeester der gemeente Noordscharwoude. Naar men verneemt, heeft de Raad van State dezer dagen zijn rapport aan den koning uitgebragt betreffende de afschaffing van de doodstraf cn zou de slotsom van dat rapport zijn, dat gemeld col- legie tot afschaffing adviseert. Men kan alzoo eerlang de aanbieding van regeringswege van een wels-ontwerp in dien geest, aan de kamers te gemoet zien. "Voor de som vau ƒ2480 is door den heer L. Inpijn, te Haarlem, aangenomen bet inrigten van een locaal boven de Stads waag te Alkmaar tot rijks-telegraafkantoor. Den 18 dezer heeft de Arrond.-Regtbank te Amsterdam den heer E. Douwes Dekker, bekend onder den naam van Multatuli, schuldig verklaard aan liet moedwillig toebrengen van slagen aan twee bezoekers van den Salon des Variétés van den heer Duport, op 1 Dec. 1865, en hem deswegens bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, en tot twee geldboeten, van 8 elk. Beroepen bij de Christ. Afgescli. Geref. Gemeente te Amsterdam, de heer J. Bavink, pred. te Almkerk. De 35ste. lijst van vrijwillige bijdragen voor den paus, in de Noordhollandsche Tijd, sluit met het bedrag van 100,810. In de gemeente Texel zijn gedurende het jaar 1865 geboren: 124 personen van bet mannelijk en 129 van bet vrouwelijk geslacht; totaal 253, waaronder 6 tweelingen. Overleden: 61 personen van bet mannelijk en 71 van het vrouwelijk geslacht; totaal 132, waar onder 10 levenloos aangegevenen. Totaal huwelijken 50. In de gemeente gevestigd: 40 personen van het mannelijk en 44 van het vrouwelijk geslacht; totaal 84. De gemeente verlaten: 132 personen van het mannelijk cn 101 van het vrouwelijk geslacht|; totaal 236. Bevolking op 31 Dcc. 1865: 3202 personeu vau het mannelijk en 3170 van het vrouwelijk geslacht: totaal 6372. Eenige inwoners van Vlieland en Terschelling, die dikwijls reizen, verheugen zich dat bij het bestuur der posterijen het voor nemen schijnt te bestaan, om de subsidie voor het brievenvervoer ■dier eilanden zooveel te verhoogen, dat daardoor eene geregelde stoombootdienst tusschen die eilanden en den vasten wal zal kunnen bestaan. Zij vinden het een verblijdend teeken, dat, nu overal be spoediging in het vervoer van personen en goederen aan de orde is, onze regering ook de eilanden niet vergeet. AmstGrt.) In de gemeente Barsingerhorn werd dezer dagen eene arend geschoten, die eene vlugt had van 8 Rijnl. voeten. Het dier werd getroffen juist op het oogeublik, dat het op een boerenerf een eend wilde bemagtigen. Den 17 dezer is te Zaandam door den Rijks-veld wachter gevankelijk binnengebragt een jongen uit de gemeente Koog aan dc Zaan, oud 15 jaar, verdacht van poging tot brandstichting in een oliemolen aldaar, gepleegd in den nacht van Zondag op Maandag jl. Naar men verneemt was eene som van 500 uitgeloofd, voor hem die den dader of de daders kou aanwijzen. - Voor de stroovlechterij te Amsterdam is thans een lokaal gehuurd op de Bloemgracht aldaar, waarin 120 jeugdige vrouwen en meisjes met vlechten, beleggen van mozaïk en bewerken van stroo zich bezig houden. De directeur dezer instelling, de heer Dieudonnc, hoopt., door het renteloos verstrekte voorschot, van 10,000, deze industrie te kunnen vestigen. Naar men uit het Westland verneemt, staan de granen en het koolzaad, zonder onderscheid, even schoon en regelmatig te veld, zoodat de verwachting daaromtrent allezins gunstig is. Daar de kans bestaat, dat de meeste weilanden, wegens de alom heerschcnde veeziekte, ongebruikt zullen blijven, is men op verscheidene plaatsen reeds begonnen, die te scheuren en tot bouw- of teelland in te rigten, in de hoop, daarin vergoeding te zullen vinden voor het geduchte verlies, den veehouder berokkend. Omtrent den stand der veldgewassen zijn de berigtcn uit audere plaatsen even zeer bevredigend. l'it Pijuacker meldt uien aan de Delf se/te Ct., dat iu de vorige week in cene naburige stad een zonderling middel is gebezigd om vleesch afkomstig van runderen, die te Pijuacker aan de heerschende ziekte waren gestorven zonder dat daarvan aangifte werd gedaan, in te voeren. Men zou daartoe namelijk gebruik hebben gemaakt van een lijkwagen, gevolgd door drie andere koetsen, alles schijnbaar of eene begralenisplegtighcid plaats had. Intusschen was dit het geval niet, maar waren al dc wagens gevuld met min of meer ziek rundvleesch, dat, te bestemder plaatse aangekomen, werd afgeladen om vervolgens door de goê gemeente te worden verorberd. Bij een tolgaarder bij Oldenzaal kwam een vrachtrijder, met de zweep klappende, tol betalen voor zijn wagen. Het bleek den tolgaarder echter, toen hij den tol wilde openen, dat de wagen er niet was, maar dat die rustig te Enschedé stond. De dronken vrachtrijder had gemeend, dien langs de weg te geleiden, terwijl hij alléén en route was. Als een bewijs, dat de longziekte in de provincie Eriesland aanmerkelijk verminderd is, kan het best blijken uit de cijfers van af het jaar 1850, toen zij zich algemeen begon te verspreiden1850 972, 1851 2115, 1852 2869, 1853 3155, 1854 2923, 1855 2099, 1856 5727, 1857 7557, 1S5S 4235, 1856 2519, 1860 2094, 1861 1412, 1862 713, 1863 504, 1864 310, 1865 99. Voor eenige dagen gingen eenige jongens uit Limburg eene wandeling doen, en onder hen bevond zich ook zekere D., wiens naam daar reeds vrij wel bekend is. Reeds eenigen tijd in het bezit van een pistool, heeft hij dat geladen medegenomen en loste het, na herhaalde bedreigingen, ofschoon op gekschercnden toon, op zekeren D., met dat gevolg, dat de prop tot diep in de oogholte doordrong en de jongen voor altijd van zijn oog beroofd is. Het is welligt niet onaardig te vernemen, hoe de directeur Ullman zijne kunstenaars bezoldigtCarlotta Putti bekomt maande lijks 1000 'frs., de violoncellist Patti 6000, de violonist Vieuxtemps 4000 en evenzoo de pianist Jaell. Rekent men daarbij de aanzienlijke reiskosten, coupé eerste klasse, in het hotel, advertentiekosten, huui- van concertzaal, orchestkosten, verlichting, een reiziger, twee secretarissen, dienstboden, enz., dan kan men zich een denkbeeld vormen van de uitgaven van den impressario. De Pruissische landdag is weder vergaderd en doet, als ter af wisseling van andere staalkundige beriglen, druk vau zich spreken. Veler aandacht, is op deze bijeenkomst gevestigd, omdat, nu reeds een viertal jaren de stem der volksvertegenwoordiging in Pruissen als onderdrukt is, men eindelijk eens naar den afloop gist van het verzet der regering tegenover de billijke eisehen van den volkswil. Toen de vorige keer de vertegenwoordiging bijeen was, vreesde men een opstand als een gevolg vau de halstarrige weigering der rege ring om te gemoet te komen aan dc wenschen door de groote meerderheid der vertegenwoordiging uitgedrukt. Al aanstonds bij de opening van het Parlement, welke plegtigheid door graaf von Bismaick in naam des konings geschiedde, ontving men de ver zekering, dat de regering zoude blijven vasthouden aan de leger- organisatie, dat groote struikelblok, dat de aanvang is geweest der bestaande verwijdering tusschen beide partijen, en dat reeds her haalde malen door het Huis der Afgevaardigden is afgestemd. Als voorspel van den zeker wel te wachten strijd verdienen vermelding de woorden door den president van het Huis der Afgevaardigden tot opening der eerste zitting gesproken: //Moge het nu eindelijk gelukken door waarheid, vrij van harlstogt en door bezadigdheid' met de eeudragt van oudsher ons eigen, en met onwrikbare stand vastigheid onze gekrenkte grondwettelijke regten te herstellen en te bevestigen." Omtrent de Mexicaansche qumstie wordt medegedeeld, dat de voorloopige berigten omtrent de ontruiming van Mexico door de Pransche troepen en den daarvoor gestelden termijn van allen grond ontbloot zijn. Toch schijnt keizer Napoleon zich te dezer zake wel degelijk met de regering te Washington zoeken te verstaan over hetgeen hij bij dc troonrede over de Mexicaansche qurestie en de verhouding to' de andere mogendheden zeggen zal. De daartoe betrekkelijke zinsnede is, naar men wil, thans onderweg naar Amerika. De Antwerpsche Précurseur bevat de volgende mededeeling uit Ostende, dd. 15 dezer: „De aandacht der Britsche regering wordt gevestigd op de barbaarsche gewoonte van de kustbewoners, die valsche seinvuren op het strand ontsteken, ten einde daar de schepen te doen verongelukken, wier winsten zij onderling verdeelen. Deze gewoonte, eertijds eigen aan het graafschap Cornwallis, schijnt zich ook tc verspreiden in bet graafschap Durham op de kusten der Noordzee. De hier kenbaar gemaakte vrees wordt, naar het schijnt, bevestigd door het groot aantal schepen dezer dagen lusschep Sun- derland en Tynemouth gestrand, op de rotsen waar men valsche seinvuren had zien branden, welke door de zeevarenden voor gewone lichttorens of vuurbakens waren aangezien geworden." De heer Evans, tandmeester van keizer Napoleon, heeft dezer dagen de tanden van den kroonprins gearrangeerd, met zulk een buitengewoon en zeldzaam talent, dat de keizer hem het ridderkruis van het Legioen van Eer schonk. Algemeen is men hierover ontevreden. Den 17 dezer heeft te St.-Germain, bij Parijs, prins Achille Murat geduelleerd met den lieer de Rochefort, een publicist, door wien hij zich in een opstel in den Figaro beleedigd achtte. Dc heel de Rochefort kreeg een degensteeek in de heup, de degen des heeren dc Rochefort scheurde het hemd vau den prins, en hiermede liep het tweegevecht af,.... aan de eer was voldaan!! De prins heeft bevel ontvangen om eene reis te doen, waarvan de duur nog onbepaald is. Sedert d<n 15 dezer is te Parijs bijna alleen sprake van cene groote lansquenet-parlij, in een club gespeeld. Zij begon Zondag ten 11| uur cn eindigde Maandag ten 7 uur. Verbazende sommen werden gewonnen en verloren. Een Rus moet 17,000, een Engelsch- man 75,000 en ccn Pransehman 30,000 frs. verloren hebben. Onder- scheidene spelers wonnen 40 tot S0,000 francs. Eenige dagen geleden, werd de heer S., te Parijs, door eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2