BUITENLAND. Zr. Ms. scUroetatoomschepeu Balt, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. jhr. A. R. A. A. M. Clifford Kocq van Breugel, den Briel onder bevel van den luit. ter zee lste kl. A. J. van I Mansvelt, en Aart van Nes, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. jhr. H. O. Wichers, allen laatst komende van Bahia, zijn, het eerste den 9den, het tweede den lOden en het laatste den llden Dec. jl. in de Tafelbaai aangekomen. Tot heemraad voor de Westerkogge van het ambacht van West friesland, genaamd Drechterlnnd, is benoemd de heer P. Spaans tot heemraad voor de Zuiderkogge de heer J. Houter. In de Staatscourant van 23 dezer is opgenomen een Konink lijk besluit van den 18 dezer, betrekking hebbende op de voor de veehouders bestaande verpligting tot het reinigen en in gereinigden staat houden der stallen van hun rundvee enz. De toestand van Z. Exc. den minister van Marine blijft nog steeds dezelfde. Naar men verzekert, heeft de veetyphus in de laatste dagen zich ook in de gemeenten Nieuwer-Amstel, Sloten en Aalsmeer (Noordholland) vertoond. Ds. Ileijen, Luth. pred. te Leiden, heeft het beroep naar 's Hage aangenomen. Volgens opgave van de Tijd bedragen de giften voor den paus 112.439.78J. Wij vernemen, dat het vierde Evangelisch Nationaal Zendings- feest, vroeger te Wolfhczen en Maarsbergen gehouden, den 6 Sept. zal gehouden worden op het landgoed van den heer Barnaart aan de Vogelenzang bij Haarlem. Plaats en tijd zijn gekozen met het oog op de Evangelische alliantie, die te Amsterdam zal worden gehouden van Zondag 26 Aug. tot den 5 Sept. daaraanvolgende. De openingsrede van deze vereeniging zal uitgesproken worden door prof. Oosterzce. ArnhCt.) - Onder de rubriek „Ingezonden" leest men in de Amst. Crt. van Maaudag 22 dezer het volgende: Mijnheer de redacti-url „Wij vernemen uit ccn schrijven van liet Nicuwcdiep, dd. 15 dezer, dat het ndres van de bewoners van Texel, waarbij zij ecne verhoogde subsidie verzochten, voor de wrdcroprigting van ccn slooiubouldicust tussclien dal eiland en het Nieuwediep, bepaaldelijk vau de hand is gewezen De regering acht ecne subsidie van 5000 per jaar belangrijk genoeg voor dat trnjekt, en ook dc schrijver uit het Nieuwediep is vau dat gevoelen. Het komt ons echter voor, dat die schrijver niet op de hoogte is; er is geen kwestie van subsidie: neen, voor het brievenvervoer wil men niet meer dan 5000 geven, en dat uog onder beding, dat men daarvan aan den gezaghebber der stoomboot, die als conducteur door de posterijen belast zal worden met het beheer over genoemd vervoer, 1000 zal moeten uitkceren. Dat de vorige oudernemers dc zaak hebben opgegeven is ons zeer duidelijk: zij hebben er jaren achtereen aanzienlijke verliezen bij geleden, daarvan hebben we ons overtuigd; evenzeer nisdat de vaart van ecne stoomboot tussclien Texel en bet Nieuwediep niet bestaan kan, zonder dat cene som van 7500 's janrs wordt verkregenal waren dc bewoners van Texel nu nog eens zoo vermogend als ze zijn, dan zou liet toch eenc onbillijkheid bij de regering wezen van te verlangen, dat zij bet tekort dekten. Wij kennen ten deze geeno partiele belangeneen geregeld brievenvervoer, ecne geregelde, aan de- eischen des tijds voldoende gemeenschap van Texel met den vasten wal is van algemeen nut, en het is meer dan treurig te moeten ontwaren, dat ten deze door dc regering zoo bekrompen gedacht, en zoo weinig een land van handel en nijverheid passend wordt gehandeld. Dit kan voorwaar uiet in den geest, noch in de bedoeliugen van den minister, waarnaar het ministerie genoemd wordt, liggen. Hij zal er waarschijnlijk wel niet tnede bekend zijn, en is het doel van dat schrijven dan ook daarin tc voorzien, en durven wij ons een goed gevolg daarvan beloven. I)e pos te rij zal, bij nader overweging, orn het nut der zaak over ecne zoo miuime som vau 2500, hetgeen het verschil uitmaakt, wel heen stappen; zij kan aan liet vervoer der brieven per postschuit, waarbij nog onlangs mensclicn levensgevaar hebben gcloopen, niet blijven vasthouden, en zoo vertrouwen wij, dat dan ook weldra in cene wezenlijke behoefte, niet alleen voor Texel, wij herhalen dit, zal worden voorzien. Ten einde verkeerde gevolgtrekkingen tc voorkomen verklaart de schrijver nu reeds, dat hij voor zich geheel en al afziet vau het exploiteren der voornoemde vaart, waartoe hij vroeger is aangezocht geworden. P. v. V." Op Texel worden de lammeren nu reeds gekocht voor 10 eu 11 per stuk; een nooit gekende prijs. Naar men verzekert zullen in deti loop van dit jaar 17 huis gezinnen van Texel naar Amerika vertrekken. De rijks-veldwachter G. Tangering, te Zaandam gestationeerd, heeft de persoon van JT. M., van Koog aan de Zaan, oud 16 jaar, beschuldigd van brandstichting in den oliemolen, genaamd de Paap, aldaar, van den heer C. Honig, op welke molen genoemde M. werkzaam was, opgespoord en aangehouden. De verdachte heeft reeds zijne misdaad aan bovengenoemde» veldwachter bekend. Volgens de berekening, die de commissie voor het Anstelliotel te Amsterdam bij de aanvraag om deelneming voegt, zal het hotel tellen 54 kamers lste rang voor 80 gasten a 3.per dag 240. 63 2de 94 - 1.50 141.— 63 3de i/ n 94 - 1. 94. 40 i, 4de i, 60 - 0.75 - 45.— 328 ƒ520. Dit zou voor 365 dagen 189,800 maken, en der vertering van de gasten op 1 per dag stellende, geeft 119,720, te zamen een ontvangst van 309,520 's jaars. Neemt men nu aan, dat slechts deel der kamers door elkander bezet is, hetgeen bij de lage prij zen van het logies niet te gunstig is gesteld, dan zou het hotel, dat in 't geheel een millioen zal vorderen, nog 10 pCt. kunnen opleveren. Voor het millioen wordt niet alleen het hotel gezet, maar ook geheel ingerigt en gemeubeld, terwijl het op 1 Mei 1867 gereed zou zijn. Een trefFend zameuvallen van twee sterfgevallen heeft te 's Gravenhnge plaats gehad. De hulp van de gemeente-vroedvrouw Heijraen werd ingeroepen bij de vrouw van den timmerman M. aldaar. Toen zij voor het kraambed kwam, werd zij door eene sbjmberoerte getroffen. Kortom, het gevolg wa9, dat de kraamvrouw door den schrik en dc vroedvrouw aau de gevolgen der beroerte, beiden thans zyn overleden. {Dagblad.) Nabij Zutphen heeft zich reeds een ooijevaar vertoond, die \zyn zoincrkwartier weder opzocht. Uit deze omstaudigheid maakt inen op, dat de winter voorbij ie, Teu bewijze dat ook de kippen een geheel jaar door nog al wat kunnen opleveren, wordt het volgende vermeld Iemand in de geraeeute Hellcndoornhield verleden jaar 11 kippen, van welke hij van den i Jan. tot en met 31 Dcc. 1865 ecne opbrengst genoot van 1475 cijeron. Berekent men nu ieder ei tegeu 2 cent, zoo ziet men, dut deze 11 kippen aan den eigenaar hebben opgebragt de som van 29,50. Het aantal woorden van het „Wetgevend Ncderduitsch" (zie de Vermakelijke Spraakkunst) is weer met een nieuw exemplaar ver meerderd. Wij hadden reeds: arrestant (d. i. iemand die gcarres- wordt) derde gearresteerde of, in zuiver Nedcrlandsch derde beslagene't welk aan paardehoeven doet denken, (d. i. iemand die goedereu van een ander in bezit heeft waarop door ccn schuldeischer vau den eigenaar beslag wordt, gelegd), gedeclareerde (d. i. in het quadrillespel, taalkundig volkomen juist, een vooraf aangekondigd maken van alle trekken, maar in Wetgevend Ncderduitsch, iemand wien een declaratie van kosten thuis wordt thuis brzord), beklaagde (d. i, iemand tegen wien straf geëischt en meestal ook uitgesproken wordt), volle schrijfletters (d. i. niet het tegenovergestelde van leege schrijfletters, maar voluit in stilzwijgendheid en geheimhouding meestal de eerste plichten zijn), burgerschool (d. i. cene school waarin middelbaar onderwijs wordt gegeven voornamelijk aan aanstaande ambachtslieden, landbouwers), bereden manschappen (d. i. manschappen die te paard rijden). Nu wordt daarenboven in een regeringsverslag van Suriname gesproken van werkbare personen. Volgens den alge- meeneu regel zou dit moeten betcekenenpersonen die geschikt of vatbaar zijn om zeker wetk te ondergaan; gelijk draagbaar beteekeut wat gedragen, hoorbaar wat gehoord, leesbaar wat gelezen, bewoonbaar wat bewoond, bevaarbaar wat bevaren kan worden, 't Zouden alzoo personen zijn die gewerkt of misschien bewerkt worden, 't Is echter duidelijk dat met werkbare personen bedoeld worden personen die in staat zijn om te werken. In navolging dezer nieuwe afleiding zal men weldra hooren spreken van leesbare leerlingen, draagbare kindermeisjes, eetbare jongelingen, ondrinkbare dolle honden, onhoor bare dooven, schrijfbare klerken, en kookbare keukeumeiden. AlkmCt.) De berigtcn over den Spaanschen opstand beginnen thans, in stede van onrustbarend, regt vermakelijk te worden. De meeste mededee- lingcn omtrent deze aangelegenheid laten het vermoeden doorschemeren alsof er iets bijzonders achter gelegen is, een geheim, een sluijer is cr over verspreid, die vooralsuog niet opgeheven kan worden. Wat tot dit vermoeden aanleiding geeft, of, althans zulk een vermoeden versterkt, is de omstandigheid, dat koningin Maria Christina, de bekende intrigante, weder de hand in het spel schijnt te hebben en door eene uitnoodiging aan maarschalk Espartero, om voor koningin Isabella troon en vrijheid te redden, blijk geeft dat zij zich wel degelijk met dc zaken inlaat. De rapporten van de generaals van het koninklijke leger worden verdacht gehoudcu van onwaarheid of voor het minst slechts halve waarheid te vermelden. De verzekeringen, daarin vervat, dat er met den meest mogelijken spoed wordt te werk gegaan om den opstand te dempen, vinden weinig geloof en wordeu geregeld weersproken door de vorderingen der tegenpartij, die zich onderscheidt door snelle bewegingen. Men gist, dat de generaals van koningin Isabella, bekoord door het liefelijk klimaat van het schoone Estremadura, zich daar meer in de vrije natuur amuseren, dan zich over dc roudkruizende opstandelingen bekommeren. Generaal Prim wordt blijkens dc rcgcrings-berigtcn steeds achterhaald, maar schijnt maar niet te kunnen ingehaald worden. Tot eene ontmoeting tussclien troepen en opstandelingen wil het maar niet komen. Iu onderscheidene opzichten heeft deze opstand veel raadselachtigs. Groote geldsommen worden aan Prim verstrekt, zoodat dc oulusteu waarschijnlijk niet door gebrek aan de noodige fondsen om den strijd voort te zetten, /.uilen gestaakt worden. De bevolking van Madrid is gunstig gestemd voor de zaak van den opstaud en gedurig worden daar geruchten verspreid vau verbreiding der onlusten iu de provincie des rijks Nadere bcrigten doen echter het vermoeden versterken, dat Prim de nederlaag lijdt of reeds heeft geleden. Zelfs wordt uit Frankrijk gemeld, dat hij op Portngeesch grondgebied de wijk heeft genomen. Is nu zijn toeleg mislukt, dit vermindert niets aan het niet onge grond vermoeden dat zijne pogingen ter omverwerping van het tegenwoordig kabinet wel degelijk van hoogerhand worden gesteund en geschraagd. Van eene andere zijde twijfelt men nog altoos aau de waarheid van het berigt, zijner overgang op Portugeesch grond gebied; vooral is die twijfel gegrond op de omstandigheid dat ook vroeger zoo iets werd gemeldterwijl het later bleek dat het hoofd der opstandelingen zich een anderen weg had gekozen om de onlusten nog verder uit te breiden. In zijne jongste proclamatie aan het Spaansehe volk verklaart Prim, dat hij zich heeft genoodzaakt gezien om de heilige vaan der vrijheid op te steken, ten einde het land te bevrijden van de trouwelooze onopregte mannen, die het thans regeren. Keizer Napoleon heeft jl. Maandag de Franschc kamers geopend. De gespannen verwachting, waarmede de troonrede te gemoet was gezien, wat Mexico betreft, is ecnigzins bevredigd, door aan te kondigen dat, wijl het gezag in Mexico wordt gevestigd, de keizer met Maximiliaan in overleg is getreden, om het tijdperk te bepalen, waarop de Fransche troepen Mexico zullen kuunen verlaten. Keizer Napoleon laat deze mededeeling volgen door eenige welwil lende woorden tot de magtige republiek. Of een en ander de geweuschte gevolgen zal hebben, en het onweder zal doen aftrekken dat vau die zijde zich zamenpakt, ligt echter in het duister. De verklaring van den Noord-Araerik. minister Seward is voorloopig reeds bekend, dat die Unie keizer Maximiliaan ook na het vertrek der Fransche troepen niet zal erkennen. Als naar gewoonte is heden het overzigt van 's lamis toestand openbaar gemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2