BUITENLAND. Volgen9 eer» heden middag ontvangen telegram aal Zr. Ma. stoomschip Adolf Hertog va». Nassau naar Vlissingen vertrekken, ten einde aldaar nader order af te wachten. In het verslag van het Nederlandse!» Bijbelgenootschap over het jaar 1865 leest men o. a. het volgende: „De heer H. C. Klinkert, afgevaardigde van het genootschap, zet te Riouw met vrucht zijne Maleische studiën voort. Hij heeft met goedvinden van het hoofdbestuur vele Maleische handschriften aangekocht, die eene belangrijke verzameling uitmaken en het eigen dom des genootschaps zullen blijven. Het hoofdbestuur zond hem ten gebruike bij zijne studie een aantal boekwerken, waaraan hij behoefte had en de heer P. J. Veth nam welwillend op zich hem geregelde mededeeling te doen van hetgeen in Europa tot bevor dering der Maleische taal en litteratuur in het licht verschijnt. Wij ontvingen van hem eene collectie Maleische spreekwoorden, opge helderd door bijgevoegde verklaring en vertaling in het Nederlandse!», later nog eene beschouwing en beoordeeling van eenige Maleische leerboeken, die door het Nederl. Oost-Indisch gouvernement zijn uitgegeven. Over eerstgenoemd opstel verkregen wij een advies van een deskundige, wij zagen ons daardoor bevestigd in de meening, dut de taak om eene Maleische bijbelvertaling te bezorgen in be kwame handen gesteld is." De berigten uit Nederl. Oost-Indië, per overlandmail ont- vaugen, zijn verre van verblijdend te noemen. Op Ccram is liet zeer onrustig; de geheele bevolking, uit Allbercn bestaande, staat vijandig tegen ons gezag onder de wapenen. Ofschoon onze soldaten met onverschrokkenheid vechten, was nog geen spoor van onder werping zigtbaar. De stoomschepen Metalen Kruis en Telegraaf, zijn met het vervoer der gekwetsten, of met het beschieten der vijandelijke bentings belast. Onze Marine-matrozen onderscheiden zich door moed en orde; van de soldaten der Lundmagt verneemt men de klagt, dat zij zich vaak aan liet drinken van sagoweer schuldig maken en daardoor beschonken geraken. Te Willem I werd men door een ascliregen gekweld. Uit Rembang en Pro- bolingo verneemt men de klagt over diefstal, aanranding en onvei ligheid. Op de Zuid- en Oostkust van Borneo werd een scherp gevecht geleverd tusschen de opstandelingen en eene afdeeling der Nederlandsche troepen. De laatstcn bleven overwinnaars. Er sneu velden 12 man aan 's vijands zijde, terwijl van de onzen 3 Euro- prsehe soldaten sneuvelden en 7 man gewond werden. Volgens berigt van den polilieken agent der Nederlanden in Japan, is te Nugasaki weder een aanslag op het, leven van twee Engelschen gepleegd, die echter door de tegenwoordigheid van ge.-st van eenen Amerikaan mislukt is. Men vergelijkt de buitengewone zachtheid van dezen winter bij dien der jaren 1172, 1289, 1421, 1538, 1572. 15S5, 1607, 1609, 1613, 1617, 1659, 1692, 1781, 1807 en 1822. In sommige van deze jaren waren bijv, de boomeu reeds zeer vroegtijdig met bladen beladen; legden de vogels reeds in de maand Feb. hunne eijeren; waren in de maand April reeds de kersen rijp en in Mei de druiven; prijkten in de maand Jan. de tuinen reeds met bloemen en was er noch bugel noch suceuw. Men wil, zegt het Utr. Dagbl., dat binnen enkele dagen de bekende Deensche dichter Anderson, te Amsterdam bij een zijner landgenooten wordt verwacht., om er een paar weken te vertoeven. De weldra 60jarige talentvolle schrijver, die als fabriekarbeider zijn eerste brood moest verdienen, maar door welwillende hulp en eigen ijver zich epn Europeschen roem verwierf, die geheel Europa bereisde en zijne werken in vele talen zag vertaald, heeft ook hier te lande vele vrienden en vereerders, die zijne komst met belangstelling te gemoet zien. Op de jaar- en weekmarkten te Hoorn zijn gedurende het jaar 1865 aangevoerd: 1582 paarden, 13.752 koeijen, 1363 kalveren, 25,518 schapen, 11,291 lammeren, 9218 magere varkens, 17,733 biggen, 242 zeugen, 996 vette varkens, 9S0 bokken en geiten, 15,5S4 kippen, 3205 eenden, 455,260 kippen-eijcren, 181,700 eeiulcn-eijerei», 11,525 mud aardappelen, 4748 mud appelen en peren, 41,500 Ned. pond hazel- of walnoten, 109,250 Ned, pond boter en 2,127,652 Ned. pond kaas; tevens zijn op monsters aangevoerd en geleverd: 305 mud haver, 108 mud rogge, 3357 mud garst. 7802 mud tarwe, 1986 mud boonen, 1023 mud erwten en 27,473 mud mosterd- en karweizaad. (Amst. éCl) Bij een voornaam bankier te Amsterdam was een werkmeid in dienst, die op zekeren dag door haar mevrouw belast werd met het schoonmaken van het kantoor. Terwijl zij hiermede bezig was kwam dc bankier binnen en vond toen de meid zuchtende en huilende op een stoud liggen. „Wel, wat scheelt er aan?" vroeg de bankier, waarop de meid, in tranen uitbarstende, ten antwoord gaf: Ach mijnheer! ik heb in geen half jaar van mijn vr|jer, die te Zutphen in garnizoën ligt, een brief gehad, eu ik zie hier aan den muur zoo vele brieven hangennu wilde ik u wel vragen, ol u er mij niet een wilt geven, dan ben ik weer gerust gesteld." De bankier, «liep bewogen met het liefde-gevoel zijner dienstmaagd, nam onver wijld van de lias een brief van een zijner Ilumburgschc corres pondenten, waarop eene oude beursnotering vermeld stond, en gaf dieD aan haar ten geschenke. De meid was hiermede zoo opgetogen dat zij onmiddelijk aan haar buurmeisjes de heugelijke tijding, over- bragt.dat zij nu eindelijk een grooten brief van haar vrijer had ontvangen Den 28 dezer zijn uit 's Hertogenbosch weder een 40tal jon gelingen vertrokken om dienst te gaan nemen onder de Zouaven van den paus. Reeds hebben zich aldaar weder tot dat einde andere jongelingen aangemeld, waaronder zelfs zonen van burge meesters, uotarissen, enz., zoodat het te voorzien is, dat het gevraagde getal van 1000 spopdig zal zijn aangevuld. Doctor Verwey, van 's Hagc, maakt ons in het Dagblad van Zuidh. en 's/lage bekend met dc volgende kenteekencii vuil gezond eu van ziek vleesch KENMERKEN VAN GEZOND VLEESCH. Het moet zijnvast en zoo veerkrachtig op de snede, dat ecu ligte vingerindruk spoedig verdwijnt; ligt, levendig rood van kleur, en op de snede rood eu wit gemarm nl vau eenen ouugeuameu vlecechrcuk; doorgroeid of ontgroeid met een vast, helder wit of in het gele spelend vet; tusschen de vezelen van het vleesch is het van een matig dikke gelei voorzien, die zich vertoont, wanueer men met den rug van een stomp mes over de snijvliikle strijkt.; het weefsel tusschen vleesch en vet is meer droog dan vochtig; gekookt wordende moet het den aaugenameii en aromatische!» reuk van bouillon verspreiden KENMEHKEN VAN ZIEK VLEESCH. Het is woeker dan gewoonlijk eu behoudt geheel of geruime» tijd den vingerindruk; de kleur is donkerrood, bruinachtig rood, soms met eenen blaauw- of groenachtig-gelen tint, soms bleek rood-bruin liet is niet wit en rood gemarmerd, maar moer gelijkvormig van aanzien meestal is het mager, daar het grootste getal der zieke runderen uit melk koeijen bestaat, en toch ook bij anderen het vet spoedig verdwijut het vet is week, miskleurig geel; de gelei tusschen de vezelen is dun; liet weefsel tusschen vleesch en vet is vochtig en bevat soms een miskleurig vocht; gekookt wordende verspnidt het een zoetachtig walgelijken reuk. Slap, vochtig, wankleurig, week en mager vleesch is in elk geval verdacht en moet vermeden worden. Heeft men een stuk vleesch gekocht, waaromtrent men bijv. des anderen daags eenigen twijfel heeft, dan is 't raadzaam liet een paar dagen in azijn of zout te leggen. Over het algemeen doet men wel liet vleesch niet te eten op den zelfden dag, waarop men het heeft gekocht, want goed vleesch bezit nog des anderen daags de bovengenoemde eigenschappen en het vleesch van door de runderpest aangetaste dieren zal dan reeds een of meer tcekenen openbaren van verdachte afkumst. Nevens dc berigten uit. de Nederlandsche Oost-Indische koloniën, die van onrust, en verstoring der openbare orde. gewagen, verneemt men uit Britscli-Indie, dat ook daar in de vallei van Loondkar in het laatst van December een opstand is losgebarsten. De bevolking van drie belangrijke plaatsen is op Engelsch grondgebied doorgedrongen, heeft zich aan plundering schuldig gemaakt en is vervolgens terug getrokken. De Britsche troepen ter hulp geroepen, hebben de plun deraars achterna gezet, cn ingehaald, den geroofde» buit. hun weder ontweldigd, de woonplaatsen der oproerige bevolking vernield en de voornaamste schuldigen in hechtenis genomen. In Belgie is de wetgevende raagt gedurende de laatste dagen bezig geweest met het ontwerpen van verordeningen op het weren der veeziekte. Bij de beraadslagingen in de kamer der vertegen woordigers werd door een der leden op Engeland gewezen, waar die ziekte op ver van elkander verwijderde punten gelijktijdig uit brak, niet als gevolg van besmetting, maar geheel als van zelve. Spreker beweerde, op grond daarvan, dat de regering op die wijze magteloos is cr iets tegen te doen evenmin als tegen de verspreiding der cholera. De minister van biunenlandsche zaken zeide hierop, dat hij, ging de meening van dien afgevaardigde op. bij het ontstaan der ramp had moeten stilstaan. Hij achtte zich echter gelukkig de economische begiuselen ter zijde hebben gezet en zelfs nog een weinig verder te zijn gegaan dan de wet het hem toeliet. Var» alle kanten riepen de leden daarop hem toe: „Zeer goed, zeer goed! Het land dankt u er voor!" De zitting der Grieksche kamer van afgevaardigden is den 17 dezer gesloten geworden, ofschoon de kamer nog zeer veel werks te verrigten had. Men verwacht eerlang te Athene weder eene kabinets crisis. Ook meent men, dat dc drie beschermende mogendheden binnen kort op andere dan op louter morele wijze tusschenbeide zullen komen in de aangelegenheden van het Grieksclu* koningrijk. Volgens sommige buitenlandsche bladen zouden Engeland, Frankrijk en Rusland het over bedoelde interventie reeds eens zijn geworden op eene conferentie, die voor eenigen tijcl te Londen heeft plaats geluid. Ten aanzien der verwikkelingen gerezen tusschen de kabinetten van Washington en Parijs, bevat de nota door den Aroerikaunschen minister van buiten landsche zaken, den heer Seward aan den Fran- schcn gezant te Washington gezonden de navolgende belangrijke op merkingen? „De hoofdoorzaak van het misnoegen, dat in de Ver- eenigde Staten met opzigt tot Mexico bestaat, schijnt niet ten volle door de regering des keizers te worden begrepen. De hoofdoorzaak is niet, dat er zich een vreerad leger in Mexico bevindt en nog minder dat zulk een leger Fransch is. Wij erkennen het regt van souvereine 3taten om oorlog met elkander te voeren, wanneer zij niet onze regten aantasten of onze veiligheid cn onzen billij ken invloed bedreigen. De ware oorzaak van onze nationale ontevredenheid bestaat daarin, dat het Fransche leger hetwelk zich in Mexico bevindt, een nationalcn republiekeinschen regeringsvorm, die aldaar door het volk gevestigd was en waarmede dc Vereenigde Staten zich het naamvst vcreenigden, aangerand heeft, met het erkende doel om die regeringsvorm te onderdrukken en op de puin- hoopen daarvan een buiteiilandsch monarchaal bewind te vestigen, welks tegenwoordigheid zoolang zij duren mag, door het volk der Vereenigde Staten niet anders beschouwd kan worden, dan als eene nadeelige bedreiging tegen dc zoo dierbare republiekeinsche instel lingen hunner keuze. Het schijnt ons zeer verwerpelijk toe, dat Europesche staten met geweld lusschcnbeiden treden in staten op Amerikaanschen bodem, om republiekeinsche regeringsvormen uit den weg tc ruimen, in het belang van monarchie» of keizerrijken." De nota eindigt met betuigingen van vriendschap en genegenheid jegens Frankrijk. De Russische regering neemt in den jongsten tijd proeven of het mogelijk is veroordeelde militairen tot. uitvoering van openbare werken te bezigen. In het district Odessa zyn niet miuder dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2