HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. ZONDAG 18 FEBRUARIJ. 1866 EN VIER-EN-TWINTIGSTE A T TEN T I E. Bureau HELDERSCHE en NIEÜWEDIEPER COURANT. BINNENLAND. BUITENLAND. M 13. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en 7.ati:rdao avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij nlle Boekhandelaars en Post directeuren. fof H JAARGANG. Advertentién worden aangenomen tot Zatnrdng en Woensdag middag 12 unr, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan den Ilclder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ter voorkoming- van verkeerd bezorgen van brieven enz. bestemd voor de Hiïldebschb en Nieuwediepeb Coubant, maakt de Uit gever het publiek attent, dat de naam der N ieuw e Courant van den Helder, Nieuwediep en Willemsoord, enz. sedert 1 Jan. veranderd is in eenvoudig Heldebsche Coubant, onder welk adres w ij gewoonlijk onze brieven ont vingen. Daarom verzoekt hij als adres te stellen A. A. B V li li K R Cz. Dei» 81 dezer vertrekt de O. I. f>andinnïl via TRIEST, den 83 dezer via MAKSËILLG. HELDER en STIEUWEDIEP, 17 Februarij. Gaarne herinneren wij belangstellenden aan het Militair Assaut, dat op a. s. Diugsdag alhier zal plaats hebben en waarvoor de lijst ter teekening rondgaat. Liefhebbers en belangstellenden in de schermkunst zullen zeker niet. achterblijven om dit Assaut bij le wonen, het liefdadig doel, dat beoogd wordt (ondersteuning van fondsen voor oude en gebrekkige zee- en krijgslieden), verhoogt de waardeering van deze uitvoering. Wij vernemen, dat de zaal van Tivoli op smaakvolle wijze zal worden gedrapeerd en dat de Commissie niets onbeproefd laat tot opluistering van deze feestviering. Ter gelegenheid van 's koniugs verjaardag zullen er bij alle legercorpsen militaire assauts plaats hebben, waarbij tegelijker tijd een aantal militairen zullen worden bevorderd tot meesters en prevöts op de verschillende wapens. Tevens zullen aan de instructeurs in de verschillende vakken van onderwijs geldelijke belooningen worden uitgereikt. Heden voormiddag heeft zulks bij de Infanterie alhier plaats gehad. Wij verwijzen onze lezers naar de hierachter voorkomende advertentie, waarbij eenc brochure wordt aangekondigd, getiteld: Open brhf aan de Directie der Amsterdanisette kanaal-maatschappij over de Richting van den Koordhullandscheti spoonreg, door Jucob Duijvis. (Prijs 5 cents)." Wij hebben dit vlugschrift met, veel genoegen gelezen en achten het ook voor de plaats onzer inwoning, die zoo groot belang heeft bij crue goede gemeenschap met de hoofdstad, in hooge mate belangrijk. De directie der kanaal maatschappij wil, dat de regering, behalve de beide reeds aanwezige spoorweg-bruggen, die de vaart op het Noordliollandsch kanaal bederven, nabij het IJ nog een dergelijke brug daarover legge, ten einde den spoorweg eerst nabij het dorp Schellingwoude de rigting naar de hoofdstad te geven. De reis langs den Noordhollandschen spoorwcglijn, over Zaandam loopende, zou daardoor zeer aanmerkelijk verlengd en bovendien de vaart op het Noordhollandsch kanaal, nog meer dan thans, belemmerd worden. Wtj bevelen de lezing vau deze brochure zeer aan. De Arnk Ct. meldt, dat het Nederlandsche gouvernement geweigerd heeft, de aauwerviug van suldaten hier te lande toe te laten voor den paus-koiiing van llome, zoodat het niet twijfelachtig i is, dat de Nederlanders, die zich nogtans laten aanwerven, in i vreemde krijgsdienst overgaan en daardoor hunne nationaliteit en I hunne regten als Nederlandsch onderdaan verliezen. Den 15 dezer is aan de bureaux der staatsspoorwegen, onder r nadere goedkeuring van den minister van binnenl. zaken, aanbesteed het leveren cn opstellen van 12 draaischijven van 4.80 el middellijn, ten dienste van het station te Zwolle. Daarvo.or waren 10 iuschijvings- biljet ten ingekomen. De minste inschrijver was de heer Ch. Bosch llcitz, te Helder, voor de som van 15,188. Gedep. Staten van Noordholland hebben met het oog op de punten, waar de runderpest zich reeds vertoond heeft, tusschen het deel der provincie benoorden en bezuiden het Y de verboden lijn getrokken, gaande langs het kanaal dat door Holland op zijn smalst gegraven wordt. In de gemeente de Hijp is in den gevel van het nieuw ge bouwd weeshuis der Doopsgezinde gemeente een barometer geplaatst. Het is een dusgenoemde wijzer-barometer, doch op grooter schaal dan deze gewoonlijk zijn. De middellijn der glazen wijzerplaat is 13 palmen. De toestel voldoet zeer goed. Op de bijeenkomst te Amsterdam der inschrijvers voor de eerste Nederlandsche stroovlechterij, is besloten tot het oprigten eener naamlooze vennootschap met een kapitaal van 60,000, ver deeld in aandeden van ƒ100. Het is bekend, dat de vijfde groote vergadering der Evange lische alliantie, waartoe Evangelische Christenen uit alle landen worden zaïuengeroepen, dit jaar in Nederland zal worden gehou den. Als plaats van zameukomst is nu de -hoofdstad gekozen. De burgemeester van Amsterdam staat aan het hoofd eener talrijke locale commissie om den gasten en vreemdelingen eene goede ont vangst te bereiden. Naar t het zich laat aanzien, zal de toevloed ook der laatsten zeer aanzienlijk wezen. Van alle zijden, niet het minst uit Amerika, komen blijken van belangstelling in. De groote zaal van het Park met bijbehoorende vertrekken is voor den gc- heelen duur der vergadering (van 26 Aug. tot 5 Scpt.) in huur genomen. Vrijwillige bijdragen zullen de belangrijke kosten dekken. Te Terschelling circuleert bij de ingezetenen een adres aan den gemeenteraad met de bede, dat, - aangezien de supplianten in 1864 zich tot de regering gewend hebben met verzoek de verpach ting der wiergronden te doen opheffen, als in strijd met de alge- meene belangen, doch waaraan tot heden geen gunstig gevolg is gegeven niet alleen, maar op welk adres zij niet eens een antwoord bekwamen, - thans de gemeenteraad van Terschelling, als waar nemende de belangen der plaats en ten volle bekend met den kommer en den druk waarin vele huisgezinnen verkeeren, bij de regering ernstig aandringe op de vernietiging dier verpachting, opdat alsdan daarmede vele inwoners gebaat en verder voor kommer en gebrek bewaard zouden blijven. Ook te Coeksdorp in Eijerland op Texel heerscht eene groote mate van armoede en gebrek. Ook van daar verneemt men den wensch, dat de regering besluiten moge oin de wiermaaijerij niet meer te verpachten, maar ze vrij te laten in liet belang der arme visschers, die daardoor brood voor hunne gezinnen konden verdienen. Voor onze schatkist zou dit slechts een verlies van 4000 opleveren. Ten gevolge van heerschende armoede en gebrek te Coeksdorp zullen, naar wij vernemen, onderscheidene huisgezinnen het vaderland ver laten om zich in Amerika een bestaan te verschaffen. De tegenwoordige tijd wordt teregt de tijd geheeten, waarin de staatkundige vrijheid gehuldigd wordt. Was het vroeger mogelijk Hat de regering zich uitsluitend in handen van enkelen bevond, die liet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1